İçeriğe Yönlendir

Fiat Doblo 2 (2010-) Bmw stil gündüz farı, power led sequential tarz sinyal

Oktay Toker

Recommended Posts

Oktay Toker
(düzenlendi)

Ankara'dan bir arkadaşımızın 2013 Doblo aracı için sıfır far alınarak,Hella bi-xenon mercek,Bosch Gen5 balast,Philips D1s xenon takımı,Uzun hüzme kısmına Mercedes afl farda kullanılan Bosch servo sistem bi-xenon merceğin perde yapısını uzuna sabitleyerek,H7 ampule uyumlu sabitleme yapılıp montajı yapıldı.Bmw fardan çıkan orijinal Angel ve şapka takımı,Mercedes serisi araç farlarında kullanılan sinyal reflektörüne crea 5000k 3535 serisi çoklu akım desteği olan ledler ile gündüz farı ve sinyalde amber 3535 1/3 watt led kullanarak seguentel tarz yanış işlevini yapacak devre tasarımı yapılıp,far içi çerçevede krom tabanıda yarı siyah şekilde görselleyerek Rabbimin izni ile tamamen kullanıcı arkadaşımızın her parçaya bütün çalışmöalarımda olduğu gibi onayı alınarak toplandı,montajı yapıldı.

Farda 3 ayrı marka mevcut.All patentli Mako ve kutudada magnet marelli yazıyordu.Farın birini açmak biraz zor oldu lakin digerini açmak yan sanyi farlardan bile kolay oldu.Tek noktadan kastırınca cam birden yerinden silikonu bırakıp çıkıverdi.

0088.jpg

0090.jpg

0340.jpg

0622.jpg

0629.jpg

0631.jpg

0632.jpg

0633.jpg

0634.jpg

0638.jpg

0639.jpg

0642.jpg

0644.jpg

0645.jpg

0646.jpg

0647.jpg

0648.jpg

0649.jpg

0650.jpg

0651.jpg

0653.jpg

0655.jpg

0659.jpg

0663.jpg

0670.jpg

0673.jpg

0674.jpg

0675.jpg

0676.jpg

Video.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

Güzel çalışma olmuş eline emeğine sağlık abi . Dörtlü ikazlardaki sequental led programı tam oturmadı bununla ilgili çalışman devam ediyormu ...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Oktay Toker
(düzenlendi)

Daha önce uyarlanmış olan Klasik h serisi analog kapılara sahip entegre yerine Audi stil sequentiel sinyal Atmega serisi mikroişlemci ile 6 kanal çıkış olarak uygulama ile değiştirildi.Esk,i yapıda sürekli voltaj ile döngüsel bir yanış hali vardı ve 4 lü sinyalde 2 tarafın aynı hızda yanmasını saglayamadım.analog çok tur tirimpot dahi çözüm olmadı,buna çevre elemanların tolere degerleri farkı vesaire hiç bir şekilde aynı hızda yakmak mümkün olmadı.Mikroişlemcili yazılımı yabancı bir siteden paylaşılmış olan dosyalarını indirerek üzerinde sadece hız ayarlarını bir tık ileri taşıyarak epey bir uğraşı ile uyarladım.Aslında orijinal halide yeterli idi ve bu hali ile ayırt etmekte biraz zor olsada bu hali daha iyi oldu.Sinyal tetiği elimle verdiğim için yanış şekli anlaşılsın diye fasıla süresini uzun tuttum.Sabit 12volt şartı yok her sinyal tetiğinde yanışı mümkün.Tek eksiği sönerken bütün ledler yanarak sönmüyor buda yapılmak istenirse sabit 12volt şart haline geliyor.

Farklı mikroişlemci kullanarak ayrı ayrı 6,,7,,8,,9,,10 çıkışlı versiyonlarınıda yazılım ve devresel olarak uygulamış durumdayım.:)

5303.jpg

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mürsel Balci

Elinize sağlık aradaki bekleme suresi normal sinyallerle aynı mi acaba bana biraz fazla gibi geldi ama yanılıyorda olabilirim

ASUS_Z012D cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yorum bağlantısı
Oktay Toker
(düzenlendi)

Anlatımda yazmıştım.Ben elimle tetik veriyorum ve yanış hali anlaşılsın diye bilerek uzatıyorum.elle sinyal verince böyle oldu.:lol:Yoksa aracın sinyal fasılası nasılsa aynı hızda ve aralığında  yanıp söner.:good1:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mürsel Balci

Yazıyı okudum ama o kısmı atlamışım demekki :)

ASUS_Z012D cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...