İçeriğe Yönlendir

Gündüz ledi modülü

Serkan Taşdelen

Recommended Posts

Oktay Toker
(düzenlendi)

Resimdeki eski ürünleri şu an ellerinde ve size gelecek olanı zaten benim önceki linkini verdiğim ürün ve orada size kısma için yapılmasını gereken  yazmıştım.Yazdığınız direnç degerleri vesaire olmaz.

On 04.03.2018 at 22:46, Oktay Toker yazdı:

Bu şekilde bir sürücü alıp direkt kullanabilirsiniz.Lakin kıstırma için bunun çalışma prensibini bilmek lazım.Aynı ürün olursa dipteki mavi direncin degerini bir kat yükseltilirse kıstırma bilahire roleli olarak yapılabilir.Uğraştırıcı işlem olur.

https://www.alibaba.com/product-detail/DC-AC-12-24V-50-60Hz_60116118494.html

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Serkan Taşdelen
9 saat önce, Oktay Toker yazdı:

Resimdeki eski ürünleri şu an ellerinde ve size gelecek olanı zaten benim önceki linkini verdiğim ürün ve orada size kısma için yapılmasını gereken  yazmıştım.Yazdığınız direnç degerleri vesaire olmaz.

Teşekkür ederim Oktay hocam. Ben market dijital den onları bi alayım sonra hak çaresine bakacağım

Yorum bağlantısı
Serkan Taşdelen

Oktay hocam merhaba. Sürücü geldi takmak istiyorum ancak yanlış birşey yapmayayım dedim. 12v Giriş olan kısım sanırım + ve - ayrımı olmayan beyaz kablolar değilmi? Bu kablonun girişinde AC yazıyor sadece ama? 

15207631047921998041531.jpg

Yorum bağlantısı
Oktay Toker

Kırmızı led artı,siyah led eksi girişi.Beyazlar artı eksi farketmez direkt baglayabilirsiniz kutupsuz baglantıdır.:good1:

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Serkan Taşdelen
(düzenlendi)

Oktay hocam herşey için teşekkür ederim. An itibari ile drl modülümü hazırladım. Gündüzleri led sürücüleri devrede olacak. Tesisatını gündüz farı kablosundan alacağım. Geceleri ise step up ile 13.5v besleme yaparak kimseyi rahatsız etmeyecek şekilde yanacak. Bununda tesisatını parklardan alacağım. Son bir sorunum kaldı. Led sürücü ile step up ın led çıkışlarını direk birleştirip lede bağlamayı düşünüyorum. Step up açık iken yada led sürücü bu durumda led sürücüsü yada step up led çıkışlarına akım gelmesi sıkıntı yaratırmı? Yada akımın geri gitmesini engellemek için ne yapabilirim? Birde tesisattan alacağım elektrik için her birine kaç amper sigorta takmalıyım? 

20180312_010342.jpg

tarihinde Serkan Taşdelen tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Oktay Toker
(düzenlendi)

Gözlük kabı iyi fikir.

Led sürücü çıkışına direkt olarak sabit voltaj olmaz.Yani paralel baglayamazsın.Her şekilde role ile Bu baglantıda giriş ve çıkışları ayırman şart.Ayırmaz ise her ikiside parkı açınca çalışır vaziyette olacak ve birbirini etkileyecek.

Led sürücü üzerinde led eksi çıkışında direnç var o dirence role kullanarak ve alttaki şemayı kullanabilirsin direncin sabit degeri 1.9ohm ve parkı açınca 2 ile  5 ohm arasında dirençler al deneyerek ideal ışığı belirle ve role parkta çalışınca direnç seri olarak baglansın kısılsın.Şema ile anlatmaya çalıştım ve bunla beraber tarife göre yapman gerekecektir.Yeşi,l uçlara direnç paralel baglanacak.

ledkıstırma.jpg

step up devresini illa kullanacağım dersen ve çıkışını 13.5 volt yapacaksan buna gerek yokki,zaten araç çalışır durumda iken bu voltajı alırsın.Stop edincede 12.30 düşer lakin ideal ışık seviyesi belki olabilir bunun için baglayacaksan karar senin.

Gündüz farı rolesi olarak şemaya göre uyarlayabilirsin,geliştirebilirsin.

gündüz farırolesi.jpg

Yorum bağlantısı
Serkan Taşdelen

Teşekkürler Oktay hocam. Evde eşyaları kurcalarken gözüme çarptı iyi bir kap olacağını düşündüm :)

Sanırım yanlış anlattım size. Gündüz farı tesisatı aracımda ayrı var. Parklar yandığında gündüz farlarım yanmıyor. Dolayısıyla led sürücülerin girişinde elektrik olmayacak. Sadece step up çalışırken çıkışları elektrik verecek. Step up çıkışında 13.5v gerilim olacağı için haliyle girişinde elektrik olmayan led sürücünün çıkışına elektrik gitmiş olacak. Step akım kesildiğinde yaklaşık 1 sn kadar daha elektrik vermeye devam ediyor bu arada. 

Step up ı koydum çünkü akü şarj olduğunda 12.5v akım gönderiyor alternatör. Akü şarj olurken 14.6v civarı. O yüzden sabitleme ihtiyacı duydum. 

Yorum bağlantısı
Serkan Taşdelen

Oktay hocam. Led sürücüye bağladığımda akım ölçüyorum 15.45v 180ma çıkıyor bir anormallik yok değilmi? Step up ile 16v verdiğimde ise acaip ısınıyor. 

Yorum bağlantısı
Oktay Toker
(düzenlendi)

Benim o derece ölçüm yapma imkanım hiç olmadı,gerekte duymadım.Ürünlerin çalışma mantığı ortada ve çalışınca ne yapacaklarıda ortada

Step up devresi ayrıca bilahire akımıda içinde veriyorsa voltaj normalde olsa ve doğru değilse ısı artar.

Sabit akım ile direkt voltaj beslemesi arasında bariz ısı farkı mantığı gereği mutlaka görülür.

Led sürücüdeki çıkş voltajı akım hesabına göre ideal ve direkt bu şekilde sürücü çıkışını ölçümü yapmanızda doğru bilği alamazsınız ölçümü o şekilde yapılmaz.

Burda ledler üzerine düşen volatjı ve akımı bilmek doğru olandır.

Nacizane tavsiyem sadece sürücüyü kullanmanız ve bu tip denemeler ile  bence uğraşmayınız.Ölçümleriniz hatalı veya değil.Led durumuna göre ideal olan bir sürücü aldınız ve her modul için bir sürücü ile devam ediniz.

Kıstırma için dediğim yöntem ideal olan.Bu şekilde ğraşmam diyorsanız led sürücünün çıkışına çalışsın yada çalışmasın bilahire voltaj vermeyiniz.

İlla bu step up kullanacağım diyorsanız bunun çıkışını 13 volt degilde 12 volt yapın sürücünün voltaj girişine baglayın.

Kıstırma yapmak için her şekilde baglantı ne olursa olsun 1 tane role kullanacaksınız.Doğrusu bu.

Yada tecrübe edinmek yolunda her testi yapıp yakana yada çalıştırana kadar kurcalayacagım düşünceniz var ise karar senindir.:good1:

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Serkan Taşdelen

Aslında dediğiniz gibi bağlamayı çok istiyorum. Ancak ne internette ne yaşadığım yerde 1w 2-5 ohm arası direnç bulamadım. O yüzden mecburen step up a yöneldim. 

Açıkçası öğrenmeye çok açığım. :) Step up lar paralel bağlı iken sıkıntı çıkarmadan çalışıyorlar. Ondada sadece çalışmayan step up girişinde 0.7v luk bir elektrik geliyor sadece. 

Yorum bağlantısı
Oktay Toker
(düzenlendi)

Bozuk pc power supply bulursanız içinde düşük ohmda ve en az 1 watt olarak bir çok direnç mevcut oluyor,işinize yarayacaktır.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Serkan Taşdelen
(düzenlendi)

Oktay Hocam merhaba. Bolca atraksiyonlar denedim. Lakin başa geri döndüm. En son Novelcar'ın led sürücüsünü aldım 700 ma mecburiyetten. Dimmer özellikli. Bununla sürüyorum. Ledler çalışıyor yaklaşık 5 dakikada 60 derece civarında ısınıyor. Sürücü sinyal sesi çıkarıyor. Ayrıca sürücüde hemen hemen 5 dakikada 40-50 derece kadar ısınıyor. Ancak dim kısmından tetik verdiğimde cihaz çok çok hafif bir kırpma yaparak sinyal sesi değiştiriyor. Satıcı ile yazışmamda ledlerin 3528 oduğu ve 20ma akım desteklediği için  akım sınırlamalı olmasına gerek olmadığı, 3,3vx5 hesabı ile sürebileceğim ledlerin bu kadar ısınmaması gerektiği (3528 olduğu için) yoksa ömrünü çok çabuk tüketeceği söylendi. Bende Step up ilede 16v ile sürdğümde bu sıcakları yakaladığımı belirttim. Şuan cevap vermesini bekliyorum. Kafam iyice karıştı :D Sizden ricam yeniden lede bakabilirmisiniz? Bu arada sürücü aşağıdaki linkte. 

https://urun.n11.com/elektronik-urunler/maflen-gunduz-fari-drl-sistem-icin-buyuk-tip-surucu-devresi-s1528-P163306745

20180404_200315.jpg

Yorum bağlantısı
Oktay Toker
(düzenlendi)

Önceki yazdıklarım aynen geçerli.

Market digitalden aldığın sürücü kullanacaksın,dediğim dirence seri olarak 1.5ohm 2 watt direnci takacaksın ve kullanacaksın.Yada bunu role yapıp dimleme olarak kullanacaksın.

İlla dimleyeceğim diye çaban olacaksa onlarıda yazdım.

Bunun haricinde kullanacağınız 600ma üzeri yada 700 e yakın olsun ve bunun üzerindeki bütün sürücü ve o voltajı yükselten nesne ile her şekilde gereginin kat degerinde ısı alırsın.

Danıştığınız arkadaşın dediklerine yorumum olmaz...

20ma led bu tipte değil.Resimdeki gibi içi yuvarlak olur.Genelde bütün markalarda Standardır.Diyelimki 20ma olsaydı mantık olrak,zaten şu an onu açıp ledlerini değişömekle uğraşıyor olurdun bırak 50 dereceyi 5 dakka sürmez yanması.

photo

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Oktay Toker
(düzenlendi)

Marketden aldığınız 300 ma lık sürücüyü neden kullanmadınız?Dimleme yapamadığınız için mi?

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Serkan Taşdelen

Oktay hocam aslında ordan aldığım sürücüde 350 ma idi bir tanesi. İki adet 700 ma yapıyordu. Bu bulduğum modül de hazır olarak dim leme olduğu için cezbetti beni açıkçası. O yüzden. 

Şimdi daha önce aldığım sürücüleri yakana kadar kurcaladım. :)

Yorum bağlantısı
Oktay Toker
(düzenlendi)

Yakmadan öğrenilmiyor.

Gündüz farına zarar gelmesin isteniyorsa..

Öncelikle 700ma şartlanmasından vazgeçiniz.

Tavsiyem ve ideal olan uzun vadede çalışmasını en iyi şekilde sağlayacak olan 1 tane 350 olanı her iki gündüz farını paralel baglayarak çalıştırmanız.

Işık gücü ideal olacaktır.Isı ve akım ölçme gibi işlemlerinde daha fazla bu gündüz farında kullanmanızı tavsiye etmiyorum.İmknınız varsa haricen ledler edinip onlarda uğraşınız derim.

O 350ma olan sürücüyü bence hafife almayınız.Onda olmayan ötme son aldığınızda olması bence normal degil,mantığında olamaz.Ötmesi için o sürücüye giriş voltajı düşük verilmesi yada buna benzyen bir şekilde besleme yapılması şart. Ledlerle hiç alakası vesiaresi yok.

Dimleme içinde daha önce yazdığım gibi.

Kolay gelsin.Umarım ledleri yakmadan montajı yaparsınız,emeginiz boşa gitmez.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Serkan Taşdelen
(düzenlendi)

Aynen yaka yaka öğrenilecek. Tek sürücü ile paralel bağlayıp denemiştim Oktay hocam. Fakat ışık şiddeti çok düşük geldi. Voltaj da yanlış hatırlamıyorsam 15.3 V lara kadar düşmüştü. Market dijital deki iki sürücü ile sağ ve solu ayrı ayrı beslersem sıkıntılı mı olur Oktay Hocam? 

Yorum bağlantısı
Serkan Taşdelen

Aslında yeni led yapmak istiyorum ama, smd led lehim tekniği falan farklı sanırım. Kendim becerebilirmiyim ondan emin değilim. 

Yorum bağlantısı
Oktay Toker

Baglantı iyi olduğu sürece sorun yapacak bir şeyi olmayacatır.

Tampona takılan o kısımlar için izolesi iyi olan parça kullanın ve elinizdekini bozmayın,açmayın.Maksadınız kendinizi geliştirmek ise bişi diyemem her şekilde başa düşünce mutlaka bir şekilde öğrenilir.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...