İçeriğe Yönlendir

Araçtaki Mavi Duman ve Turbo

Avni Karataş

Recommended Posts

Avni Karataş

Arabamda (Ford Fiesta 1.4 tdci 216 k kmde) ara ara gözüme çarpan ve ozellikle yokuslarda dikkatimi çeken mavi duman atma durumu var. bunun farkında olarak araca yaklaşık 6 k km kadar bindim. 500 km de bir kez mutlaka yag cubugundan yag seviyesini kontrol ettim. Araba 1 cizgi dahil olsun yag eksiltme yapmadı. Rölantide de duman atma yok. Sadece gaza yuklenmek zorunda kaldığım zamanlarda dikiz aynasından görüyorum. Son bakımda ustaya turboyu kontrol etmesini soyledim ve ekledim durumu anlattım. Turboda boşluk yok 5 k kadar revize işlemi var duman durumu çözülmezse baska seylere bakarız diyerek beni ikilemde bıraktı. Turbo hortumunun etrafında da bariz yağlanma var.

Mavi duman atmasının sebebi turbo mudur?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

enjektör de olabilir, duman renginden yağ mı mazot mu tahlili eski atmosferik motorlarda kaldı, enjektörse revizyonu teoride var pratikte yapabilen yok ama parayı alan çok aklınızda olsun

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Avni Karataş

Abi ucuz oldugu için önce enjektörlerden mi başlamalıyım?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Avni Karataş yazdı:

Abi ucuz oldugu için önce enjektörlerden mi başlamalıyım?

ucuz derken tam tersine? teşhisi 2500 TL lerden başlıyor tedavisi 15-18

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Doğan Arşiray yazdı:

enjektorcu acmak lazim. 

teknik adamın gireceği piyasa yok yerler, kaptıkaçtı işinde iyi isen olur , teknik doğrudan kaçar müşteri

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Avni Karataş
Çağlar Bayur yazdı:

teknik adamın gireceği piyasa yok yerler, kaptıkaçtı işinde iyi isen olur , teknik doğrudan kaçar müşteri

Caglar abi enjektör nasıl mavi dumana sebep olabiliyor? 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Dizel araba yüke binince duman atmaz mı zaten? Biz sıfır 2.5 transporter almıştık. 2001 model. Yüke binince güzel duman atardı. Acı acı da kokardı

mavi siyah karışımı bir duman

Yorum bağlantısı
Avni Karataş
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Dizel araba yüke binince duman atmaz mı zaten? Biz sıfır 2.5 transporter almıştık. 2001 model. Yüke binince güzel duman atardı. Acı acı da kokardı

mavi siyah karışımı bir duman

Hocam yag eksiltme yaşamıyorum aracta bütün bakımlarını yapiyorum. Fakat Diğer emsal araçları izliyorum trafikte onlarda bana benzer bir duman yok.

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Avni Karataş yazdı:

Hocam yag eksiltme yaşamıyorum aracta bütün bakımlarını yapiyorum. Fakat Diğer emsal araçları izliyorum trafikte onlarda bana benzer bir duman yok.

yokuşlarda demiştiniz. Gaza yüklenmek veya sakin çıkmak arasındaki fark olabilir mi diğer arabalarla olan fark? 

yani normal seyirde duman yok diye anlıyorum

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Yağ eksilmiyorsa gördüğün duman yağ değildir. 
Dizel araba gaza yüklenince biraz duman atabilir. 
Bence elleme. Az duman olabilir.  

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Avni Karataş yazdı:

Caglar abi enjektör nasıl mavi dumana sebep olabiliyor? 

damlatırsa fazla yakıt kontrolsüz yanıyor, eski den sadece yağ yanarsa mavi çıkar derlerdi , eski yakıtlar da ve motor teknolojisinde siyah atardı yakıt kaynaklı arızlaar, artık ne eski yakıt üretim teknolojisi var ne de eski motorlar

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Avni Karataş
Mehmet Ozyurek yazdı:

Yağ eksilmiyorsa gördüğün duman yağ değildir. 
Dizel araba gaza yüklenince biraz duman atabilir. 
Bence elleme. Az duman olabilir.  

Mehmet abi, beni rahatsız etmiyordu aslında ama yok ambleye kalkar şöyle olur bu dumanın rengi mavi dediler aklım karıştı. Takip ettim aracı dedigim gibi 6 bin kmde yag eksiltmedi araç.

Çağlar Bayur yazdı:

damlatırsa fazla yakıt kontrolsüz yanıyor, eski den sadece yağ yanarsa mavi çıkar derlerdi , eski yakıtlar da ve motor teknolojisinde siyah atardı yakıt kaynaklı arızlaar, artık ne eski yakıt üretim teknolojisi var ne de eski motorlar

Anladım Çağlar abi.

Abi şu olabilir mi? Ben aracın kullanma kılavuzunu okudum. Yag filtresi ile birlikte 3.85 lt yag aldığını söylüyor motorun. Ustaya kalan 150 ml i ayıralım diyecektim sırf usta tribi cekmemek için ses çıkarmadım. 4 ltyi komple boşalttı. Acaba o fazlalığı mı atıyor araç?

Tansu Kalafatoğlu yazdı:

yokuşlarda demiştiniz. Gaza yüklenmek veya sakin çıkmak arasındaki fark olabilir mi diğer arabalarla olan fark? 

yani normal seyirde duman yok diye anlıyorum

Hocam yuklenince bariz Duman görüyorum araçta mavi renkte. 4. Viteste 5. Viteste evet duman görmüyorum fakat onu da hızlı gittiğim için gozlemleyemedigime bağlıyorum.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Avni Karataş yazdı:

Abi şu olabilir mi? Ben aracın kullanma kılavuzunu okudum. Yag filtresi ile birlikte 3.85 lt yag aldığını söylüyor motorun. Ustaya kalan 150 ml i ayıralım diyecektim sırf usta tribi cekmemek için ses çıkarmadım. 4 ltyi komple 

İnan hepsi öyle yapıyor :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

150 ml den egzosa duman gelmez. 1.5 lt fazla olursa o zaman köpürür

fazla yağ atma diye bir teknik yok, aşırı lt fazla olursa yağ haznede köpürür, karter havalandırmadan fazlası ile buhar çıkar, o da yanar duman duman olur arkası ama öyle böyle değil bayağı olur fean fena olur

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu

Forumun duayenlerinden ismi önemli fakat yazmayayım kendisi yukarıda yorum yazan derki "ne kadar duman o kadar randuman".

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Kaya

Zamanında Focus 1.6 TDCI 2010 model aracım vardı. yaklaşık 5 sene bindim. En son turbo hortumu patladı. Hortumların içi hep yağdı servis teki arkadaş Turbo milini kontrol etti kanatçıklara baktı normal bu dedi. Bahsettiğiniz gibi özellikle yokuş yukarı oldumu dikiz aynasından simsiyah dumanı bariz şekilde görürdüm. Yağ eksiltmede hiç olmadı araçta. Hiç bir problem yaşamadım. Son zamanlar Würth enjektör temizleyici kullandım 6 aya bir koyardım. Dumanda ciddi azalma ve performansta artış olurdu. (Ancak bazı ustalar enjektör temizleyici için zararlı v.s. diyorlar ben zararını görmedim.) Birde tavsiyem Shell Vpower kullanın. 

Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Çağlar Bayur yazdı:

enjektör de olabilir, duman renginden yağ mı mazot mu tahlili eski atmosferik motorlarda kaldı, enjektörse revizyonu teoride var pratikte yapabilen yok ama parayı alan çok aklınızda olsun

Abi bununla ilgili sormak istiyorum, duman atan tdci'ye enjektör yakıtı fazla veriyor, pompacıya git demişti işinin ehli bir ustam. Tavsiye üzerine gidip baktırdım, söküp temizleyip makineye bağlayıp enjektörlerin durumu kötü, memeler tam kapanmıyor demişlerdi. İçinde valf meme falan var demişlerdi, hepsini değiştirin demiştim. Hemen hemen 200 bin km çevirdi araç bu işlemden sonra. Halen duman atmıyor sorun çıkartmıyor. Hatta yapılan işe 1 yıl garanti vermişti ve düzgün yakıt alınmasını tavsiye etmişti. 

Acaba her önüne gelenin dükkan açmasından ve sektörün kontrolsüz büyümesinden dolayı mı sanayilerde bu kadar çok sorun yaşıyoruz? 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Avni Karataş
Murat Sahın yazdı:

Abi bununla ilgili sormak istiyorum, duman atan tdci'ye enjektör yakıtı fazla veriyor, pompacıya git demişti işinin ehli bir ustam. Tavsiye üzerine gidip baktırdım, söküp temizleyip makineye bağlayıp enjektörlerin durumu kötü, memeler tam kapanmıyor demişlerdi. İçinde valf meme falan var demişlerdi, hepsini değiştirin demiştim. Hemen hemen 200 bin km çevirdi araç bu işlemden sonra. Halen duman atmıyor sorun çıkartmıyor. Hatta yapılan işe 1 yıl garanti vermişti ve düzgün yakıt alınmasını tavsiye etmişti. 

Acaba her önüne gelenin dükkan açmasından ve sektörün kontrolsüz büyümesinden dolayı mı sanayilerde bu kadar çok sorun yaşıyoruz? 

Hocam iyi gunler, rengi mavimiydi dumanın?

Çağlar Kaya yazdı:

Zamanında Focus 1.6 TDCI 2010 model aracım vardı. yaklaşık 5 sene bindim. En son turbo hortumu patladı. Hortumların içi hep yağdı servis teki arkadaş Turbo milini kontrol etti kanatçıklara baktı normal bu dedi. Bahsettiğiniz gibi özellikle yokuş yukarı oldumu dikiz aynasından simsiyah dumanı bariz şekilde görürdüm. Yağ eksiltmede hiç olmadı araçta. Hiç bir problem yaşamadım. Son zamanlar Würth enjektör temizleyici kullandım 6 aya bir koyardım. Dumanda ciddi azalma ve performansta artış olurdu. (Ancak bazı ustalar enjektör temizleyici için zararlı v.s. diyorlar ben zararını görmedim.) Birde tavsiyem Shell Vpower kullanın. 

Shell v powerdan baska hicbir yakıtı aracıma koymuyorum ustam bende. Katkı aklıma geldi fakat enjektör de hastalık varsa hepten kaybedersin dediler o korkuttu.

Yorum bağlantısı
Okay Kaygusuz

rolantide gaz verip denenmeli egzosdan cıkan duman gözleri yakarsa mazot kokarsa enjektör kokmazsa yag kokusu varsa turbo

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Avni Karataş yazdı:

Hocam iyi gunler, rengi mavimiydi dumanın?

Babamın arabası, çok zaman geçti net hatırlamıyorum hocam. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Murat Sahın yazdı:

hem kontrolsüz hem de bilinçsiz büyüme, her marka enjektörde revizyon sonuç vermiyor, meme damlatıyorsa genelede yapılabilie de bobinde sorun ounca olmuyor o iş

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Avni Karataş

Sorun çözüldü. Enjektorlere baktırdım. 3 ünde sorun vardı. tamir ettirdim. Ve duman olayı çözüldü.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
  • 8 ay sonra...
Ümit Türk
Avni Karataş yazdı:

Sorun çözüldü. Enjektorlere baktırdım. 3 ünde sorun vardı. tamir ettirdim. Ve duman olayı çözüldü.

Enjektörlere kim bakıyor?  Hangi usta yani ? 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...