İçeriğe Yönlendir

Yağmurlu Havalarda Yazlık Lastik mi Kışlık Lastik mi?

Mustafa Karahan

Recommended Posts

Mustafa Karahan

Merhabalar, aklıma takılan bir soru var 😊

Arabanın üzerinde kışlık lastikler var ve yazlık lastikleri takma zamanı geliyor belki de geldi bile.

Ama bu ara Ankarada güzel yağmur yağıyor.

Yazlık lastikleri çoktan taktıracaktım ama yağmurlar bitene kadar kışlık lastikle devam edeyim dedim. 

Peki sizce yağmurlu havalarda yazlık lastik mi Kışlık Lastik mi tercih edilmeli? 

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal

Yağmurlu havada sıcaklık 7 derece üzeri ise yazlık lastik daha iyidir

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Muhammet Ergün

Bence yağmurlu havada kışlık lastikler suyu daha iyi tahliye ettiği için kışlık lastik daha iyi.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Hava 2-3 derecenin üstündeyse yazlık lastik daha iyi. Hava 7-10 derece üstündeyse ıslak zeminde kışlık lastik oldukça kötüdür

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Behlül Baş
Muhammet Ergün yazdı:

Bence yağmurlu havada kışlık lastikler suyu daha iyi tahliye ettiği için kışlık lastik daha iyi.

Ben mi yanlış biliyorum bilmiyorum ama tam tersi. Kışlık lastik suyu tahliye edemez ki aksine suyu tutuyor karı tuttuğu gibi.

Yağmurlu havada kışlık lastik varsa fren mesafem uzuyor 

O yüzden yazlık lastik her türlü daha iyidir. Kışlık lastik bir tek yerde kar varsa işe yarıyor

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık
Muhammet Ergün yazdı:

Kışlık suyu tahliye etmez

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Suda kızaklamada(aquaplaning ) hemen hemen benzerdirler.  ( Bazı yaz lastikleri daha da iyi olabilir. ) Islak ve kuru  frende yaz lastikleri daha kısa fren mesafesi sağlar.( Orta derece sıcaklıklarda) . Dört mevsim lastikler bunların ortalamasında olurlar. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Sahın

Ankara'da mevcut hava koşullarında yazlık lastiğe geçilmeli. 8-10 derece ve üzeri gündüz sıcaklıkları. Yağmur da yağsa mevcut sıcaklıklar ile doğru olan yaz lastiği kullanmak. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Markaya göre degişiklik gösterdiğini düşünmeye başladım şöyleki:

Conti kışlık lastiklerle karda beklediğim performansı alamadım ama yağmurda ve kuruda hatta 20 derece güneşli hava sıcaklığında bile yazlık lastik performansı aldım desem yeridir. Normalde aksinin olmasını beklerdim. Beni bu lastik bu anlamda hem şaşırttı hem memnun etti.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Berkay Akülker
(düzenlendi)

Tahliye kanalları (oluk) fazla olan lastik her zaman daha hızlı su tahliyesi yapar. Kış lastiklerinde daha fazla kılcal kanal bulunduğu için tahliyeden çok tutma yapacaktır. Eğer 7 derecenin üzerinde bir hava koşulu varsa kesinlikle yaz lastiği daha çok su tahliyesi yapar.

Ayrıca ülkemizde yaz lastiği diye bildiğimiz lastikler esasen tam bir yaz lastiği değildir. Daha çok 4 mevsim lastiklere yakın desenler kullanılır. Ultra performans lastikleri tam yaz lastiği özelliği gösterir. Çünkü onlar çok yüksek sıcaklıklara göre üretilmiştir. Bu lastiklerde halk arasında v desen lastik olarak geçer. Bir kaç fotoğraf koyalım net görünsün:

Not: Bunlar şahsi fikirlerimdir. Doğruluğu kesin değildir. =)

Ultra performans lastiği: Yüksek asfalt sıcaklıkları için. (206 GTİ aracımda 2 yıl kullanmıştım.)

image.png.b5123f92a639e03ab17621d3693a34db.png

Yaz lastiği: Standart kullanıcı için yağmur+sıcak hava. (Fiesta' da 1 yıl kadar kullandım)

image.png.23a114aa118514723e964bd010aa8c9d.png

4 mevsim lastik: Yazın yaz lastiği gibi değildir, Kışın da kış lastiği gibi değildir. (Şahsi fikrim sahil kesiminde yaşayan karadeniz bölgesi halkı için çok uygundur.) 

image.png.f213841e4c1289e638136bbc91ff2183.png

Son olarak kış lastiği: Yağmura hiç uygun olmadığı zaten kanallarından yeterince belli. (Ankara' da 4 yıl kadar her kış vosvosumun üzerindeydi.)

image.png.f6e6094edaa1b0fcb2f91b218a443c46.png

image.png

tarihinde Berkay Akülker tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

hava sıcaklığı yükseldikçe kış lastiği yol tutmaz, desen tek başına bir yol tutuş faktörü değildir. göz V deseni sevse de yol testleri öyle demez

• Beğen 8
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Süleyman Can

Bütün olay hava sıcaklığı ile alakalı. Aynı yolda aynı lastikle 2-3 derece gece yağmuru ile 15 derece gündüz yağmuru farklı lastik ister. Birazdan lastik değişimine gideceğim konu da tam denk geldi. Çoğunlukla gündüz süreceğim için yazlığa geçiyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Okay Kaygusuz

yagmurlu havada kıslık lastik vardı 1 ay önce virajda kayma yaptı kazayı zor atlattım.
(yazlık lastik yagmurda kullanılır)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
Okay Kaygusuz yazdı:

yagmurlu havada kıslık lastik vardı 1 ay önce virajda kayma yaptı kazayı zor atlattım.
(yazlık lastik yagmurda kullanılır)

Petlas?

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Mehmet Ozyurek yazdı:

Benim nexenler suda harika 

Uzmanlık sınavını hayır duana kazandım sanırım 😅

• Beğen 3
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
Çağlar Bayur yazdı:

hava sıcaklığı yükseldikçe kış lastiği yol tutmaz, desen tek başına bir yol tutuş faktörü değildir. 

Sıcak havada gemi gibi sallanıyor.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Karahan

Hepinize tek tek teşekkür ediyorum 😊 yazlık lastiğe geçmenin zamanın gelmiş artık demek ki 😊 

Kışlık lastik daha iyi performans sergiler diye düşünüyordum ama değilmiş. Yazlık lastikleri taktırıp yolumuza devam edelim 😊

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Bunu üretici zaten söylemiş :

Kış lastiğimin etiketinde yol tutuşu B

IMG_20210923_123714.thumb.jpg.10851bde0d4b866e421616930100effc.jpg

Yaz lastiğimin etiketinde yol tutuşu A

image.png.3bd16f85e7136d2717b61be4c54c2f4d.png

Yorum bağlantısı
Süleyman Can
Selçuk Keleş yazdı:

Bunu üretici zaten söylemiş :

Kış lastiğimin etiketinde yol tutuşu B

IMG_20210923_123714.thumb.jpg.10851bde0d4b866e421616930100effc.jpg

Yaz lastiğimin etiketinde yol tutuşu A

image.png.3bd16f85e7136d2717b61be4c54c2f4d.png

Kış lastiğimiz aynı ama yazlık hangi model? A  A bir de 68 dB

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş
Süleyman Can yazdı:

Kış lastiğimiz aynı ama yazlık hangi model? A  A bir de 68 dB

Michelin Primacy 4 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

2-15 derece bu aralar Korkuteli, kışlıklar var yağmurda hiç sıkıntı yaşatmıyor. ( Nokian wr 4d)

Hava ısınmaya başlayacak haftaya, tatilde İzmir e de gideceğim ama hala yazlık lastik alamadım (17" jant alma isteği çık aklımdan)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...