İçeriğe Yönlendir

Yüksek Yakıt Tüketimi

Müslüm Eren KARACA

Recommended Posts

Müslüm Eren KARACA

Merhaba,

4 ay önce aldığım 2011 Cruze 1.6 HB benzinli otomatik vites aracım var. Aracı alırken expertiz'de oksijen sensör hatası olduğu, bunun dışında bir probleminin olmadığı belirtildi. 

Yakıt tüketimi 11-12lt/100km seviyesinde olduğu için oksijen sensörlerini 2 hafta önce değiştirdim. Bulunduğum yerde çok fazla bir trafik ve dur kalk yapacağım durum da olmamasına rağmen 9.7 ile 10lt arasında tüketimi var. Bu normal midir? Normal değilse başka nelerden kaynaklanabilir? ELM327 ile test ediyorum ancak araçta herhangi bir arıza bulunmuyor. 

Yorum bağlantısı
Deniz Kom

Şehir içinde 10.5 LT ortalaması olduğu söylenen bir araç. Değerler normale benziyor. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Erkan
(düzenlendi)

1.6 lt atmosferik motorlu ve tork konvertörlü otomatik vitesli bir aracın ortalama tüketim değerleri uzun yolda 6.5lt , şehir içinde 11 lt civarinda olur. ( Hatta trafigin yoğunluğuna göre 13 _ 15 lt bile görebilirsiniz) . Özetle şehir içi , şehir dışı karişık yumuşak kullanımda 8 / 9 lt ler normaldir.

Aracı kullanım şekliniz, aracın kilometresi ve bakım durumu, katalitik konvertörün üzerinde olup olmaması, sıkı fren balatası aklima gelen diğer yüksek tüketim nedenleri. 

Yakıt değerleri banada normal geldi. Aracınızı biraz daha yumuşak kullanın, emin olun yakıt tuketiminiz 0,5 lt daha düşecektir. 

tarihinde Mustafa Erkan tarafından düzenlendi
Güzel türkçemiz
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Müslüm Eren KARACA

Değerli yanıtlarınız için teşekkürler.  Bir de araç ağır olduğundan dolayı rampalarda çok hantallaşıyor.

Çip ile bu sorunun az da olsa aşılabileceği yönünde yazılar okudum. Sizin önerileriniz nedir?

cruze-chip.png

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Müslüm Eren KARACA yazdı:

Çip ile bu sorunun az da olsa aşılabileceği yönünde

atmosferik benzinlinin yapısı gereği çiptir yazılımdır bir şey değişmez

• Beğen 2
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Öner Kurukuz
(düzenlendi)
Müslüm Eren KARACA yazdı:

Değerli yanıtlarınız için teşekkürler.  Bir de araç ağır olduğundan dolayı rampalarda çok hantallaşıyor.

Çip ile bu sorunun az da olsa aşılabileceği yönünde yazılar okudum. Sizin önerileriniz nedir?

cruze-chip.png

Bu işlemi yapıp da yakıt tüketimini azaltan görmedim.

Zaten beygir gücünü artırdıkça yakıt tasarrufu yapamazsınız. 

Hep şöyle derler : "100 le giderken gaza daha az basıyorsun, o sebeple az yakıyor."

Yok öyle birşey. 

Yazılım yaptırıp %20 performans artışı yaparsanız en az %25 artar yakıt tüketiminiz.

Ekleme:

Çevremde yaptıranlar tüketimden sebep hep iptal ettirdi,

tarihinde Öner Kurukuz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...