İçeriğe Yönlendir

Manuel Vites Kolu Yağlama

Murat Öngür

Recommended Posts

Murat Öngür

Merhaba

vites kolunu yağlamak istiyorum vites körüğünü söktüğümde plastik aksamın içerisinde açık renk de gres var ama baya azalmış biraz biraz takılmaya başladı artık , bende silikonlu yeşil gres var

sizce fark eder mi ? yoksa farklı bir yol mu ( WD 40 vs ) denemeliyim ? 

Yorum bağlantısı
Murat Öngür
Çağlar Bayur yazdı:

sprey gress daha iyiolur

Sıvı gres daha çabuk kaybolmaz mı ? Etkisini kaybetmez mi ? 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

suya açık alanda bile kaybetmez doğru malzeme kullanılırsa, bir de takılma derken bölgesi teşhis edildi mi

Yorum bağlantısı
Murat Öngür
Çağlar Bayur yazdı:

suya açık alanda bile kaybetmez doğru malzeme kullanılırsa, bir de takılma derken bölgesi teşhis edildi mi

genel olarak vites geçişleri sertleşti bende körüğü kaldırıp baktım oradaki yağ neredeyse sıfıra inmiş.

Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Murat Öngür yazdı:

genel olarak vites geçişleri sertleşti bende körüğü kaldırıp baktım oradaki yağ neredeyse sıfıra inmiş.

Şanzıman üzerinde de bir aparat ve hareketi iletecek bolca ara ekipman mevcut :) 

Çağlar abiden ödünç aldığım vesile ile, Salı eve dönerken lambaya durdum, kalktım, 1,2,3,4, 5'e attım 3 e geçti. Tekrar denedim yine aynı. 5 yok. Sonraki lambada farkettim ki 1-2-5-geri yok. Sadece 3 ve 4 var. Vites kolu boş sağa sola yatıyor. Neyse ki sanayiye çok yakındım, ustama gittim, 5 dk'da halletti, hava filtre kazanı altında şanzıman üzerinde yer alan ara aparatlardan biri kırılmış. Değiştirilince (150 tl parça+işçilik) düzeldi. Hep vites touzu kısmına baksak da genel olarak tarif ettiğim bölge dış etkenlere açık ve genelde bu kısımda yaşanıyor sıkıntılar. 

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Murat Öngür
Murat Sahın yazdı:

Şanzıman üzerinde de bir aparat ve hareketi iletecek bolca ara ekipman mevcut :) 

Çağlar abiden ödünç aldığım vesile ile, Salı eve dönerken lambaya durdum, kalktım, 1,2,3,4, 5'e attım 3 e geçti. Tekrar denedim yine aynı. 5 yok. Sonraki lambada farkettim ki 1-2-5-geri yok. Sadece 3 ve 4 var. Vites kolu boş sağa sola yatıyor. Neyse ki sanayiye çok yakındım, ustama gittim, 5 dk'da halletti, hava filtre kazanı altında şanzıman üzerinde yer alan ara aparatlardan biri kırılmış. Değiştirilince (150 tl parça+işçilik) düzeldi. Hep vites touzu kısmına baksak da genel olarak tarif ettiğim bölge dış etkenlere açık ve genelde bu kısımda yaşanıyor sıkıntılar. 

ben vites kolunun oradan olduğundan % 95 eminim . hangi yağı kullanmalıyım diye merak ediyorum .

Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Murat Öngür yazdı:

ben vites kolunun oradan olduğundan % 95 eminim . hangi yağı kullanmalıyım diye merak ediyorum .

Sprey gres işinizi görecektir. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Murat Öngür yazdı:

Sprey beyaz gres.. 

Normal gres zamanla katılaşır. 

• Beğen 1
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

beyaz gres olmalı.. eslki opelde vardi mandal takılması o yuzden denemistim. ama cözümü o degildi sonradan bulmustum 😊 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...