İçeriğe Yönlendir

Offset Jantlar Offroad İçin Dezavantaj mı Yoksa Avantaj mı?

Turgut Hüseyn

Recommended Posts

Turgut Hüseyn

4runner aracımda offset jant kullanmak istiyorum. Lastikler ofset jantlarla 6cm dışarıya çıkacak.

Bu durumda offroadda araç zorlanır mı?
Olası yan etkileri nelerdir?

Yorum bağlantısı
Talha Bilgi

6 cm dışarı alındığında offroad da zorlanacağı bişey yok bildiğim. dodik vs sürteceği bir yer yoksa. Çamur çok atar kenarları dezavantaj olarak... 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Lastik çapı büyümedikçe zorlanma olmaz ama sürtmemesi için yükseltmek gerekir. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Turgut Hüseyn
Mahmut Yıldız yazdı:

Lastik çapı büyümedikçe zorlanma olmaz ama sürtmemesi için yükseltmek gerekir. 

hayır lastik çapı büyümeyecek. Yükselme baya olacak sürtme ihtimali yok

Servet Aydın yazdı:

Yatay eğimde işe yarıyor. Ancak beşikler ağlıyor arazide

beşik dışında zorlayacağı bir yer var mı? motora yük biner mi? akslere yük biner mi falan

Yorum bağlantısı
Talha Bilgi
Servet Aydın yazdı:

Tüm askı sistemi stres yaşayacak. Aktarma ve motora etkisi olmaz

Jant ile değilde spacer ile dışa alınca da alt sistemler strese maruz kalırmı abi ?

Yorum bağlantısı
Ahmet Kiriş
Talha Bilgi yazdı:

Jant ile değilde spacer ile dışa alınca da alt sistemler strese maruz kalırmı abi ?

3 cm maximum ve alüminyum olmak kaydıyla sorunsuz olur, çamurluk sürtme ihtimali değerlendirilmeli.

Kupa yükseltme düşünüyorsanız, yerine yükseltme kiti almanızı tavsiye ederim. Zira kupa yükseltince ciddi yol tutuş problemleri başlıyor. Maliyeti yüksek tabi.

Nacizane tavsiye.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Talha Bilgi yazdı:

Kuvvet kolu uzadığı için daha fazla strese maruz kalır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Talha Bilgi yazdı:

Her şekilde stres artar

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Mehmet Göktürk yazdı:

Gereksiz derim

yol tutuşu zayıf yüksek araçlarda çok belirgin iyileşme sağlıyor. ancak araç ağır ise ve jantlar yere bastığı nokta çok dışarıdaysa normalde olmayacak şekilde aks kesebiliyorlar.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Turgut Hüseyn
Doğan Arşiray yazdı:

yol tutuşu zayıf yüksek araçlarda çok belirgin iyileşme sağlıyor. ancak araç ağır ise ve jantlar yere bastığı nokta çok dışarıdaysa normalde olmayacak şekilde aks kesebiliyorlar.

Benim araçta 6cm dışarı çıkınca bence gayet iyi basar yere. "Aks kesebiliyorlar" derken neyi kastettiniz? tam anlayamadım

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

aks milleri metal yorgunluğuna bağlı olarak koparlar. bu hemen olmaz ama özellikle arazi koşullarında beklenenden çabuk oluyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cavit Çırakoğlu

Aynı aracın 2.4 motorlusunda -45 ofsetli

Jantı kullandım. Olumsuz bir durum hatırlamıyorum. Forumda bir yerlerde resmi mevcut . Az bir torsiyon dan yükseltme biraz makasa kavis yada küpe acemi işi bir yukseltme ve görüntü sağlanıyor. Bilmiyorum fakat sizinkinin motoru muhtemelen 3.0 dır yada 3.4 bir problem olmaz zannetmem. 6x139.7 -45  ofset 10x15 ölçülerinde jant kullanabilirsiniz. 

Yorum bağlantısı
Turgut Hüseyn
Cavit Çırakoğlu yazdı:

Aynı aracın 2.4 motorlusunda -45 ofsetli

Jantı kullandım. Olumsuz bir durum hatırlamıyorum. Forumda bir yerlerde resmi mevcut . Az bir torsiyon dan yükseltme biraz makasa kavis yada küpe acemi işi bir yukseltme ve görüntü sağlanıyor. Bilmiyorum fakat sizinkinin motoru muhtemelen 3.0 dır yada 3.4 bir problem olmaz zannetmem. 6x139.7 -45  ofset 10x15 ölçülerinde jant kullanabilirsiniz. 

Evet 3.0 dizel motor. Resmini bulursanız çok sevinirim. 
Peki, torsiyonla en fazla kaç santimetre yükseltmek mümkün?

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Turgut Hüseyn yazdı:

Benim araçta 6cm dışarı çıkınca bence gayet iyi basar yere. "Aks kesebiliyorlar" derken neyi kastettiniz? tam anlayamadım

image.png.557cf50083b112537b17701f2184a5af.png

• Beğen 4
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...