İçeriğe Yönlendir

1.5 TDCI & 1.6 TDCI Büyük Turbolar

Murat Kırçal

Recommended Posts

Murat Kırçal

Cümleten iyi akşamlar arkadaşlar. Bizim biladerin daha önce satmış olduğu 1.5 tdci 120 hp focus vardı. Turbosu büyük idi.  1.5  tdci  courierde olanı küçük turboydu. Şuan biraderde mondeo var. 1.6 titanyum 115 hp , bu motordada büyük bir turbo var hava emiş hortumları filan oldukça büyük, benim kullanmış olduğum courier 1.6 95 hp ama turbo küçük, fakat 1.6 95 hp focusun turbosuda büyük neden böyle bir işlem görüyor. Yoksa bizim courierin turbo erken mi patlar. Turbo filan çekişte kalitesi olur ama acaba bizim courierlerden neden büyük turboyu çalmışlar.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

biri vgt diğeri düz turbo olabilir? courirerde kullanım sahası gereği gerek duyulmamıştır, az olsun ömürü uzun olsun denmiş olabilir

bir de segment farkı var, fiesta da fındık turbo

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Murat Kırçal
Çağlar Bayur yazdı:

biri vgt diğeri düz turbo olabilir? courirerde kullanım sahası gereği gerek duyulmamıştır, az olsun ömürü uzun olsun 

Yani uzun ömürlü peki abi 115 liklerde takılı olanlar mesela 1.6 tdci 115 ps connect kısa ömürlümüdür.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Murat Kırçal yazdı:

Yani uzun ömürlü peki abi 115 liklerde takılı olanlar mesela 1.6 tdci 115 ps connect kısa ömürlümüdür.

tahmin bu, uzun derken komple uzun , şoförün de ömrünü uzatmak istemiş olabilirler, bunlar iş vasıtası , diğeri kısa ömrülü demek değildir, asgari ücretli personel vasıtanın canını almasın demiş olabilirler, sabit tork ta kafi belli bir Nm olarak

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
(düzenlendi)

Bugün bir makale okudum Renault 1.5 dci motorları ile ilgili 20 yıllık hikayesi, turboları ve emisyonları ile ilgili.  @Çağlar Bayurdediği gibi clio, kargo, megan, talisman, merso a ve c serisi ağırlık ve hizmet seviyeleri ve basınçları farklı buna göre yaklaşık 7~8 çeşit turbo kullanılmış yetmeyince megan 1.5 dci 7 dct modelinde 48v hybrid desteğine verilmiş.

Yani turboda hedefe yönelik seçim yapılıyor 

https://hayatinvirajliyollarinda.com/2023/05/08/asil-yedek-renault-megane-1-5-dci-110-edc6-1-5-blue-dci-115-edc7-rfb-lff/

tarihinde Metin Uzunoğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Murat Kırçal
Çağlar Bayur yazdı:

tahmin bu, uzun derken komple uzun , şoförün de ömrünü uzatmak istemiş olabilirler, bunlar iş vasıtası , diğeri kısa ömrülü demek değildir, asgari ücretli personel vasıtanın canını almasın demiş olabilirler, sabit tork ta kafi belli bir Nm olarak

Abi benim eski connect 350000 km de sattım . Kesinlikle ne turbo ne motor aksamına kayışlar ve yağ bakımı haricinde dokunulmadı. Bu connect 90 lıkların turbosu 110 luklardan çok sağlam diyorlar. Peki aynı şeyi 1.6 tdci 95 connect le , 1.6 tdci 115 connecte diyebilirmiyiz.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Murat Kırçal yazdı:

Abi benim eski connect 350000 km de sattım . Kesinlikle ne turbo ne motor aksamına kayışlar ve yağ bakımı haricinde dokunulmadı. Bu connect 90 lıkların turbosu 110 luklardan çok sağlam diyorlar. Peki aynı şeyi 1.6 tdci 95 connect le , 1.6 tdci 115 connecte diyebilirmiyiz.

şimdi deriz  de diyemeyiz de nasreddin hoca torunlarıyız :) eski connect bambaşka bir yakıt motor teknolojisine sahipti, eski nispeten hantal ama taş gibidir, elektornikle buluşmuş yıldız pompa diyebiliriz, yeni tdci larda ömür işi karışık, öğro5 olacak diye silindir kapağını feda ettiler mesela, blokta da rektifiye yok , teoride var pratikte yok yani. düz fındık turbo birçok mekanik aksamın ömrünü uzatır orası kesin. sgkl ı sürücüsü de gaza basma isteği duymaz ordan da bir uzatma kazanır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Kırçal
Çağlar Bayur yazdı:

yeni tdci larda ömür işi karışık, öğro5 olacak diye silindir kapağını feda ettiler mesela, blokta da rektifiye yok , 

Yani motor bozulduğu zaman şu şarkıyı söyleyebilirmiyiz. Gidiyorum bütün aşklar yüreğimde..:biggrin:

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Murat Kırçal yazdı:

Yani motor bozulduğu zaman şu şarkıyı söyleyebilirmiyiz. Gidiyorum bütün aşklar yüreğimde..:biggrin:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...