İçeriğe Yönlendir

Fiesta Direksiyon Arızası

Hakkı Bulut

Recommended Posts

Hakkı Bulut

Selamlar ,

1 haftadır önce başıma gelen olay şu şekilde;

Otoparkta kapının açılmasını beklerken(dik bir rampa düşünebilirsiniz) el freniyle kalktım (biraz acemiyim o yüzden 4-5 saniye boyunca gaz verip kalkıyorum el freniyle) 2 bin devire sabitleyip kalktım ve düzlüğe çıktım.

Yola çıkmak için sağa solu kontrol ederken direksiyon hidrolik uyarısı yaktı ve direksiyon sertleşti yaklaşık 100 metre gittim her şey normale döndü ışık söndü 50-60km gittim rampa aşağı yukarı farketmiyor hiç bir sorun olmadı sorun geçti diye düşündüm.

Başka bir gün çıkmaz sokağa girmişim geri geri dik rampa tırmandım kaldırırken el freni çekip kalktım yine ışık yaktı sonra yine düzeldi 50-60km gittim .

Özetle olay sanki el freni çekip 4-5 saniye devir verince oluyor sonra sürüşte hiç bir sorun yok.

Ustaya götürdüm sigorta tabası,ve direksiyon elektrik tesisat tamiri yapıldı(bu tamir sonrası araç konforu arttı).

Bugün tekrar aynı sorun tekrarlandı sorun neden olabilir

Şimdiden okuyan herkese teşekkür ederim.

İyi Çalışmalar 

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal

2009 fiestada hidrolikli ise direksiyon hidrolik seviyesine baktırın. Pompası da eskimiş olabilir.

Rampada durduğunuzda hidrolik geriye kaçıp seviye düşüyor ve uyarı alıyorsunuz. El frenini de rampada çektiğiniz için öyle bağ kurdunuz bence. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Süleyman Can

Bence konunun el freni ile bir alakası yok. Direksiyon hidrolik seviyesi azalmış, yukarı aşağı meğilli beklerken pompa çekemiyor, hidrolik devirdaimi olmayınca ışık yakıyor, direksiyon sertleşiyor. Eksilmişse tamamen boşaltıp kitapçığa göre yeni hidrolik eklenmeli, şayet seviye yeterli ise hidrolik pompası da yorulmuş olabilir. Gittiğiniz usta direkt neden elektrik sistemine girişmiş onu hiç anlamadım.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...