İçeriğe Yönlendir

C5 2012 Araç Ekranında Silinmeyen Arıza

Deniz Bora

Recommended Posts

Deniz Bora

Merhaba benim aracımın ekranında partikül filtresi sıvısı az lütfen katkı koyunuz diye arıza göstergesi geldi. Katkıyı sanayide koydum usta bilgisayara baktı arıza kodunu sildi. Aracımdaki ekranında hala gostermeye başladı. Birkaç gün böyle kullanayım geçer belki dedim ancak arıza kodu silinmedi. Ustaya tekrar götürdüm  yarım saat boyunca laptoptan iki farklı uygulama üzerinden tüm tanımlamaları ve silme işlemlerini yaptı ancak hem laptopta hem araba ekranında arıza vermeye devam etti. En son usta beni daha kapsamlı bir yere gönderdi. Gitmeden sormak istedim sizce bu hata mesajını hata çözüldüğü halde neden sürekli alıyorum. İlk önce motor arızası yazısı geldikten sonra çıkıyor. 

IMG_20230621_180810.jpg

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
(düzenlendi)

Arıza kodunun yanında dolum sıvısı ölçümü var onun da resetlenmesi lazım.  Muhtemelen sadece kodu siliyorlar ya da cihaz doğru şekilde resetleyemiyor. 

Bir ihtimal de depo içerisinde bulunan mekanizmada sorun var doldursanız da doğru bilgi gitmiyor 

tarihinde Ü.Emre Kartal tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erol Güven

Partikül filtresi  dolu olabilir düşük vites aralıkta yüksek devirde 20 dakika zorlayarak sürüş yapın . Birde bu şekilde deneyin.

Yorum bağlantısı
Eren Gökmen

Partikul filtre sivisinin seviye sensoru yok. Aracin bilgisayari gidilen mesafeye, motorun calismasina gore falan hesapliyor diye dusunuyorum. Servis bilgisayarindan partikul filtre sivisinin dolduruldugunu girmeniz gerekiyor. Her bilgisayar/usta bu isi beceremeyebilir. Yetkili serviste 2dk da hallederler

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Deniz Bora
Eren Gökmen yazdı:

Partikul filtre sivisinin seviye sensoru yok. Aracin bilgisayari gidilen mesafeye, motorun calismasina gore falan hesapliyor diye dusunuyorum. Servis bilgisayarindan partikul filtre sivisinin dolduruldugunu girmeniz gerekiyor. Her bilgisayar/usta bu isi beceremeyebilir. Yetkili serviste 2dk da hallederler

Emin misiniz seviye sensörünün olmamasına ? Bundan 9 ay önce şehir dışında başka bir arıza için özel servise gitmiştim. Usta bana o zaman "partikül filtre sıvısı 400 değerde gösteriyor. En az 1200 değerde olması lazım bilgin olsun " demişti. Bilgisayarda partikül sıvı değeri gosterilebiliyorsa deponun içinde ölçüm için bir sensör olmalı diye düşünüyorum 

Erol Güven yazdı:

Partikül filtresi  dolu olabilir düşük vites aralıkta yüksek devirde 20 dakika zorlayarak sürüş yapın . Birde bu şekilde deneyin.

Teşekkürler bir deneyeyim ama böyle geçeceğine çok ihtimal vermiyorum sonuçta ikisi ayrı hata kodları 

Yorum bağlantısı
Deniz Bora
Ü.Emre Kartal yazdı:

Arıza kodunun yanında dolum sıvısı ölçümü var onun da resetlenmesi lazım.  Muhtemelen sadece kodu siliyorlar ya da cihaz doğru şekilde resetleyemiyor. 

Bir ihtimal de depo içerisinde bulunan mekanizmada sorun var doldursanız da doğru bilgi gitmiyor 

Usta resetlemeyi de yaptı diye hatırlıyorum. En son yapamayınca beyincilere yonelndirdi beni. Uzak olduğu için bugün gidemedim. Yarın gidip bakayım umarım herhangi bir elektronikte arıza yoktur sistemsel bir şeydir. 

Yorum bağlantısı
Eren Gökmen
(düzenlendi)
Deniz Bora yazdı:

Emin misiniz seviye sensörünün olmamasına ? Bundan 9 ay önce şehir dışında başka bir arıza için özel servise gitmiştim. Usta bana o zaman "partikül filtre sıvısı 400 değerde gösteriyor. En az 1200 değerde olması lazım bilgin olsun " demişti. Bilgisayarda partikül sıvı değeri gosterilebiliyorsa deponun içinde ölçüm için bir sensör olmalı diye düşünüyorum 

Teşekkürler bir deneyeyim ama böyle geçeceğine çok ihtimal vermiyorum sonuçta ikisi ayrı hata kodları 

Eminim diyemem. Ama yuzde 90 yoktur diyebilirim. Hesabi sensorle yapmiyor. Orayla burayla ugrasmayin bence. Yetkili servise gidip arabanin derdini sorun. Diger bilgisayarlar orjinal servis bilgisayari gibi sonuc vermez. Hic olmadi pejo/citroen özel servisine gidin. Bu araclardan anliyor olsunlar

tarihinde Eren Gökmen tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Deniz Bora
Eren Gökmen yazdı:

Eminim diyemem. Ama yuzde 90 yoktur diyebilirim. Hesabi sensorle yapmiyor. Orayla burayla ugrasmayin bence. Yetkili servise gidip arabanin derdini sorun. Diger bilgisayarlar orjinal servis bilgisayari gibi sonuc vermez. Hic olmadi pejo/citroen özel servisine gidin. Bu araclardan anliyor olsunlar

Evet. İlk önce bir yetkili servise görünmem lazım. Teşekkür ederim 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ben dolum yaptırırken depoyu söktürmüştüm.. Sensör, şamandra vb bir şey görmedim.. 

Eren'e katılıyorum. 

Yazılımla ilgilidir diye düşünüyorum.. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Deniz Bora
Mehmet Ozyurek yazdı:

Ben dolum yaptırırken depoyu söktürmüştüm.. Sensör, şamandra vb bir şey görmedim.. 

Eren'e katılıyorum. 

Teşekkürler. Deponun yeri sol arka tekerleğe yakın bir yerdedir değil mi? Usta acaba yanlış bir depoyu mu doldurdu diye korkuyorum 😅

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Deniz Bora yazdı:

Teşekkürler. Deponun yeri sol arka tekerleğe yakın bir yerdedir değil mi? Usta acaba yanlış bir depoyu mu doldurdu diye korkuyorum 😅

Evet sol arka tekerin önü..  

Yorum bağlantısı
Murat Sürmeli

Önce ustanın dediği beyinciye git bence. Eğer usta ile sürekli çalışıyorsan

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Lexia kullanmayı bilen biri ile adaptasyon yapılacak.

Tabi sıvı sonuna kadar bitip de üstüne gidildi ise o dpf den hayır gelmeye bilir 

Bir de dpf nin pompa tarzı bisisi var o bozuldu ise sıvı koysan da fayda etmez. Pompa boşta çalışıp yanmış da olabilir 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Mehmet Ozyurek yazdı:

Eren'e katılıyorum. 

ben de şarj ederken pilleri sökt… yok bu o değildi :) 

bu kadar zor olmamalı bu iş bence. Bittiyse doldur devam. Ne diye cihaz kod falan uğraştırıyor. 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

bu kadar zor olmamalı bu iş bence. Bittiyse doldur devam. Ne diye cihaz kod falan uğraştırıyor. 

Bir de oraya mı şamandra koysun :) 

Ne kadar koyduğunu gir sisteme.  O ne kadar yaktığını bilip kalanı hesaplıyor.   

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Mehmet Ozyurek yazdı:

Bir de oraya mı şamandra koysun :) 

Ne kadar koyduğunu gir sisteme.  O ne kadar yaktığını bilip kalanı hesaplıyor.   

Hepsine eyvallah. Ama neden arıza ışığı :) 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Hepsine eyvallah. Ama neden arıza ışığı :) 

Doldurulan sıvı sisteme tanımlanamıyor.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hasan Sancak

Ben doğru mu görüyorum, araba 846bin kilometrede mi?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Şimdi baktım km ye :)

3** bile olsa onun dpf illa değişmiştir. Yada iptaldir. Edilmeli de  değilse :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Mustafa Tüfekçi yazdı:

3** bile olsa onun dpf illa değişmiştir. Yada iptaldir. Edilmeli de  değilse :)

Edilmeli.. ettim, pişman değilim.. 

Yorum bağlantısı
Deniz Bora
Hasan Sancak yazdı:

Ben doğru mu görüyorum, araba 846bin kilometrede mi?

346 binde 🙂

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...