İçeriğe Yönlendir

Debriyaja Basınca Gelen Tık Tık Tık Sesi

Behlül Baş

Recommended Posts

Behlül Baş

2010 Manuel 1.6 Cruze

230.000kmye dayanan aracımda aldığımdan beri hiç debriyaj değişmedi (100kdır bende) Belki de hiç değişmedi zaten. Son zamanlarda fark ettiğim bir durum var. Debriyaja basınca tık tık tık ses geliyor hatta bazen basmazken de geliyor basıp çekince ses gidiyor(sanki takılı kalan bir şey artık takılı kalmıyormuş gibi) Her neyse.. Tahminim debriyaj rulmanı öldü ve beni değiştir diye bağırıyor doğru muyum?

Bir de debriyaj da artık aşırı yukarıda kavrıyor ve aşırı sert tabi. Komple bir debriyaj değişikliği olacak fakat bütün bu bakımı yaparken debriyaj baskı balata ve rulmana debriyaj üst merkezini de eklemeli miyim? Veya gerek yok mu? Daha da önemlisi volant meselesi. Volant taşlanması gerekiyor mu gerekmiyor mu? 230.000 küsür kmdeki manuel aracın volantı değişmesi gerekir mi? Kalkışlarda devir düşük olmadığı sürece titreme yok. Hoş arızalı volant arızasına da pek hakim değilim bilmiyorum.

İnternette valeo ve sachs marka buldum hangisini alayım yardıma ihtiyacım var. Bir parça sitesinde yazana göre Valeo orijinal üreticisiymiş

Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

Baskı balata ve bilya değişimi yeterli olur büyük ihtimalle, araca özel bir durum varsa iş değişir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Süleyman Can

Üst merkez de eskimiş gibi. Dibine kadar bi bakın pedalın hidrolik sızdırmış mı?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Ben hepsini değiştim miss gibi olmadı. Volant çok yüke bindiğinde kalkışda titreşim yaratıyordu bazen. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Behlül Baş
Süleyman Can yazdı:

Üst merkez de eskimiş gibi. Dibine kadar bi bakın pedalın hidrolik sızdırmış mı?

Bir bakayım ona göre davranayım

Ali Darbaz yazdı:

Ben hepsini değiştim miss gibi olmadı. Volant çok yüke bindiğinde kalkışda titreşim yaratıyordu bazen. 

Hadi ya :( Sol bacağım ağrıyor artık sertlikten. İyi bir kıvama gelmesini istiyorum açıkçası

Bir de Kayseride tavsiye usta alabilirsem süper olacak

Yorum bağlantısı
Celal Aydın

Şayet baskı balata değişimi yapacaksanız, 

Volan Dişlisini tornalatın

Üst Merkezi değiştirin

Şanzımanın içindeki bilya(rulman) grubunu yeniletin

Şanzıman yağını değiştirin

Valeo markadan uzak durun, Luk ya da Sachs markada ısrar edin. 

İnanın pişman olmazsınız, sonradan başınız ağrımaz. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Behlül Baş
Celal Aydın yazdı:

Üst Merkezi değiştirin

Yanlış anlamayın Valeo da kaliteli marka diye biliyordum o yüzden soruyorum. Kötü bir tecrübeniz mi oldu neden uzak durayım 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Celal Aydın yazdı:

Üst Merkezi değiştirin

bunlar kaç para tutar?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

bunlar kaç para tutar?

10 standart çıkacak ise 11 çıkar fatura ama layığı ile yapılmış olur

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Celal Aydın
Behlül Baş yazdı:

Yanlış anlamayın Valeo da kaliteli marka diye biliyordum o yüzden soruyorum. Kötü bir tecrübeniz mi oldu neden uzak durayım 

Valeo deyince aklıma Fransız geliyor. Reno’nun Minibüsleri gözümde canlanıyor. Debriyajdan ayağı kaldırınca titreyerek kavraması dikkatimi çekerdi. İşte bu olay, baskı balata bitmeye yakın vaziyette olan Fiesta aracımda, gram titreme yok iken, boş bulunup Valeo’ya onay verdiğimde, birebir aynısını yaşadım. 
Ta ki, üst merkez (değişmemişti valeo takıldığında) bozulana kadar. 
Vites geçmez vaziyette tuttum başka servisin yolunu, dediklerime itiraz etmeden volanı tornalatıp, Luk marka takın dedim. Üst merkez yenilendi, vites halatı değişti, şanzıman yağı değişti. 
Şimdi ne titreme ne de başka bir şey kaldı. 
İlk başta yapmam gerekeni en son yapmamın cezasıydı bu. 

Tansu Kalafatoğlu yazdı:

bunlar kaç para tutar?

Çağlar abimin dediği gibi 10k yı geçer, fakat değer. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Çağlar Bayur yazdı:

10 temsili rakam yani :mangal: 4 kişi pizza kave 3500 olmuş

Şu an ucuz olan belediyelerin sosyal tesisleri.. 

Gel balık yiyelim :) Boşver ipi :)

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Behlül Baş

Parçalar kabaca 5k tutuyor

Debriyaj baskı balata rulman 3 litre 75w90 şanzıman yağı debriyaj üst merkezi( Aslında 1.6 litre alıyor olması lazım da her neyse).

İşçilik acaba güncel fiyat kaç olabilir Kayseri için.. Temmuz'un ilk haftası Ankara'ya gideceğim belki orda yaptırırım. Ankarada da özellikle opel chevrolet sağlam usta varsa tavsiye alabilirim abilerim. Yeter ki temiz işçilik olsun 3-5e bakamam. Sonuçta adam gibi yapılsa bir en az 100k daha gider bu araba

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Behlül Baş

Güncel debriyaj baskı balata değişimi ne kadar acaba arkadaşlar? Ankara için soruyorum. Bir yere sordum 3000 lira işçilik istedi

Yorum bağlantısı
Behlül Baş

Bir de debriyaj baskı-balata ve bilyanın yanında 

Debriyaj üst merkezini de değişmeme gerek var mıdır? Debriyajın kazık gibi olmasında tek etken baskı mıdır? (Sanırım en büyük etken o da) 

230.000 km’ye dayanmış aracımda (neredeyse 100.000kmdir bende) debriyaj üst merkezini değişmeme değer mi? Ve en önemlisi bir faydasını görür müyüm? Üst merkez değişirken hidrolik sisteme hava yaptırma ihtimali var mıdır bizim ustaların 😁

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Üst merkez arızalı değilse değiştirmeye gerek yok. Sert olmasının sebebi tabii ki baskı balata. 

3binTL işçilik biraz çok geldi bana. Para saymayı bilmiyor herhalde arkadaş. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Behlül Baş
Sani Gerşon yazdı:

Üst merkez arızalı değilse değiştirmeye gerek yok. Sert olmasının sebebi tabii ki baskı balata. 

3binTL işçilik biraz çok geldi bana. Para saymayı bilmiyor herhalde arkadaş. 

Bunu duyduğum iyi oldu Sani Hocam. Bana da çok gelmişti :biggrin:  Birkaç yere daha sordum 2500 diyen de 3500 diyen de var 3000 civarı genelde. En son başka bir yer 1500 dedi. 

Yani bana da çok geldi kesinlikle. Diyarbakırda 400 lira demişti usta (Kasım 2022de). Hadi şimdi dese 1000 lira-1200 lira. 3000 lira nere ya

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...