İçeriğe Yönlendir

Bir Dolandırıcılık Hikayesi

Erhan Doruk

Recommended Posts

Erhan Doruk

Whatsapp tan şöyle bir mesaj geldi. Numara amerika kodlu, 

Merhaba, ben Adelina, "Google Maps" şirketinde çalışıyorum ve harika bir yarı zamanlı işim var. Bilmek ister misiniz?

Tam o ara bir boşluğum var ve konuşmaya başladık. 

şöyle devam etti,

İşimiz basit: İşletmelerine beş yıldızlı yorumlar eklemelerine yardımcı olarak işletmelerin Google Haritalar'daki görünürlüğünü artırmak. Bunu cep telefonunuzla yapabilirsiniz.

Tek yapmanız gereken Google Haritalar'a gitmek ve bize belirtilen satıcıyı vermek. 5 yıldızlı bir inceleme yapın ve bana tamamlanan görevin ekran görüntüsünü sağlayın. 2 görevi tamamlayın ve size 50TL ödeyelim. boş zamanlarınızda kolayca 500-800TL kazanabilirsiniz, bu işe başlamaya hazır mısınız?

yapalım dedim hadi başlayalım😀

iki tane link gönderdi, tıkla yorum yap diyor. Ben linklere tıklayamıyorum , otel isimlerini yazın 5 yıldız vereyim dedim. 

2 otele 5 yıldız verdim. Ekran görüntüsü attım. Iban istedi, gönderdim. 50 TL eft yaptılar. 

Sonra dedi ki;

Şimdi bir teleks yazılımı indirmeniz ve kendinize ait bir teleks hesabı açtırmanız gerekecek, teleksteki resepsiyon görevlimizle iletişime geçin, sizden ödeme almak ve size para transfer etmek için kullanılabilecek bir banka hesabı vermenizi isteyecektir.

bende teşekkür edip numarayı engelledim . 50 liraya da kendime kahve söyledim  😃

benzer talepler arkadaşlarıma da geldi, belki sizlere de gelir diye paylaşmak istedim. 

• Mutlu 3
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Vay. Bana da talep geldi, reddettim direkt. Bilseydim 50TL fena değildi ya :D 

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Mustafa Yenigün

Bu dolandiricilik tipinde, kendileri sisteme dahil olmadan insanlari birbirlerine transfer yapmaya zorluyorlar. Yani muhtemelen size gonderilen 50 TL, yine sisteme girmis birinden geldi. Sizden de ileride belli hesaplara 50 - 100 TL yollamanizi talep edeceklerdi. Yani para kazanayim derken, ister istemez dolandiricilik sistemine de bulasmis oluyorsunuz. Daha büyük dolandirilan biri sikayette bulunursa, para transferi yaptigi kisiler arasinda siz de gözükebilirsiniz ve 50 TL yüzünden ciddi bir ceza alabilirsiniz.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Erhan Doruk yazdı:

Merhaba, ben Adelina, "Google Maps" şirketinde çalışıyorum ve harika bir yarı zamanlı işim var. Bilmek ister misiniz?

şöyle devam etti,

İşimiz basit: İşletmelerine beş yıldızlı yorumlar eklemelerine yardımcı olarak işletmelerin Google Haritalar'daki görünürlüğünü artırmak. Bunu cep telefonunuzla yapabilirsiniz.

Tek yapmanız gereken Google Haritalar'a gitmek ve bize belirtilen satıcıyı vermek. 5 yıldızlı bir inceleme yapın ve bana tamamlanan görevin ekran görüntüsünü sağlayın. 2 görevi tamamlayın ve size 50TL ödeyelim. boş zamanlarınızda kolayca 500-800TL kazanabilirsiniz, bu işe başlamaya hazır mısınız?

iki tane link gönderdi, tıkla yorum yap diyor. Ben linklere tıklayamıyorum , otel isimlerini yazın 5 yıldız vereyim dedim. 

2 otele 5 yıldız verdim. Ekran görüntüsü attım. Iban istedi, gönderdim. 50 TL eft yaptılar. 

Sonra dedi ki;

Şimdi bir teleks yazılımı indirmeniz ve kendinize ait bir teleks hesabı açtırmanız gerekecek, teleksteki resepsiyon görevlimizle iletişime geçin, sizden ödeme almak ve size para transfer etmek için kullanılabilecek bir banka hesabı vermenizi isteyecektir.

bende teşekkür edip numarayı engelledim . 50 liraya da kendime kahve söyledim  😃

benzer talepler arkadaşlarıma da geldi, belki sizlere de gelir diye paylaşmak istedim. 

Bir sonraki aşamada daha çok kazanabilmek için elit olman gerekiyordu.  Elit olabilmen için de ödeme yapman gerekiyordu. :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Celal Aydın

Aynı mesaj bana da geldi. “Kimsin?” dedim, aynı cevabı verdi. Sildim. Bedava peynir fare kapanında olur. 

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Umut Taşlı
Erhan Doruk yazdı:

şöyle devam etti,

Sonra dedi ki;

mevzunun şurada bitmesi gerekiyormuş, ötesi çok iyi cesaret

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ümit Türk
(düzenlendi)

Beni hindistandan whatsup araması yaptılar çaldır kapat şeklinde. Açmadım dönmedim de yazmadım da . Resim profili çağrı merkezi çalışanları temsili resmiydi. 

tarihinde Ümit Türk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal

Peki ödeme yaptıkları hesap ya bir yerde takipte ise? Siz de ödemeyi almışsınız ve bildirimde de bulunmamışsınız, sonra başınız ağrımasın? 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...