İçeriğe Yönlendir

Avrupa Seyahatinde Nasıl Telefon Kullanabilirim?

Emrah Altun

Recommended Posts

Emrah Altun

Abiler/kardeşler selamlar.

Euro kurunun tüm karşı saldırılarına rağmen bi Avrupa gezisini kafamıza koyduk! Kur 23 TL iken başladığımız gezi planlarını 31 TL civarında yaptık. Şimdi yeşil kart sigortası, yurt dışı çıkış pulu, yolluk alışverişi cart curt halletmeye çalışıyoruz. Bu arada 3 aile 2 araç ile tın tın gezeceğiz Allah nasip ederse.

Güzergah üstünde Yunanistan, Bulgaristan, Arnavutluk, Makedonya, Sırbistan, Karadağ, Hırvatistan, İtalya var.

Benim telefonda e-sim yok. Bu şartlar altında bu telefon hattı işi nasıl çözülür? Yeni hat mı almak lazım? Öyle ise nerden almak lazım?

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

turkcell in avrupa için tarifesi oluyor. günlük 150 tl idi nisan ayında.

bu arada bol yemek istifleyin derim. yemek çok pahalı.

Yorum bağlantısı
Mustafa Yenigün
(düzenlendi)

Türkiye operatorlerinin sundugu, "günlük X TL karsiligi tarifeni yurtdisinda da kullan" opsiyonunu kullanmak istemediginizi varsayiyorum.

Bu durumda girdiginiz ilk Avrupa ülkesinde Prepaid ve EU roaming destekleyen bir sim kart almak mantikli olacaktir.

Ornegin Ayyildiz'in Türkiye'deki sabit hatlari sinirsiz, mobil hatlari 70 dakika arayabilen, EU icinde 20 GB internet kullanimi saglayan paketi 22,49 Euro.

https://www.ayyildiz.de/tarife/prepaid

Tabii fiyati ister istemez Almanya sitesinden veriyorum, girdiginiz ilk ülkede fiyatlar farkli olabilir.

Ama sonucta aradiginiz cozum, prepaid ve internet / telefon icin EU roaming saglayan bir hat diye düsünüyorum.

Bu tip kartlari, girdiginiz ülkede ugrayacaginiz bir iletisim merkezinde pasaportunuz ile kaydolarak temin edebilirsiniz.

Tabii burada düzgün bir yer secmek de onemli, cünkü pasaport fotokopisi alinabiliyor.

Benzer sekilde marketlerde de, kasa yaninda boyle kartlar satilabiliyor, ancak bazilarini telefonla müsteri hizmetlerine ulasip aktive ettirmek gerekiyor, bu da ugrastiran bir sey.

Bu nedenle iletisim merkezlerinde taleplerinizi direk anlatip, size uygun ucuz bir paket bulmaniz mümkün.

tarihinde Mustafa Yenigün tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Emrah Altun
Mustafa Yenigün yazdı:

Türkiye operatorlerinin sundugu, "günlük X TL karsiligi tarifeni yurtdisinda da kullan" opsiyonunu kullanmak istemediginizi varsayiyorum.

Bu durumda girdiginiz ilk Avrupa ülkesinde Prepaid ve EU roaming destekleyen bir sim kart almak mantikli olacaktir.

Ornegin Ayyildiz'in Türkiye'deki sabit hatlari sinirsiz, mobil hatlari 70 dakika arayabilen, EU icinde 20 GB internet kullanimi saglayan paketi 22,49 Euro.

https://www.ayyildiz.de/tarife/prepaid

Tabii fiyati ister istemez Almanya sitesinden veriyorum, girdiginiz ilk ülkede fiyatlar farkli olabilir.

Ama sonucta aradiginiz cozum, prepaid ve internet / telefon icin EU roaming saglayan bir hat diye düsünüyorum.

Bu tip kartlari, girdiginiz ülkede ugrayacaginiz bir iletisim merkezinde pasaportunuz ile kaydolarak temin edebilirsiniz.

Tabii burada düzgün bir yer secmek de onemli, cünkü pasaport fotokopisi alinabiliyor.

Benzer sekilde marketlerde de, kasa yaninda boyle kartlar satilabiliyor, ancak bazilarini telefonla müsteri hizmetlerine ulasip aktive ettirmek gerekiyor, bu da ugrastiran bir sey.

Bu nedenle iletisim merkezlerinde taleplerinizi direk anlatip, size uygun ucuz bir paket bulmaniz mümkün.

Mustafa Hocam detaylı anlatımınız için çok teşekkür ederim. İlk durak Bulgaristan olacak. Bulgaristan'da sanırım bu dedikleriniz halledebilirim.

Doğan Arşiray yazdı:

turkcell in avrupa için tarifesi oluyor. günlük 150 tl idi nisan ayında.

bu arada bol yemek istifleyin derim. yemek çok pahalı.

Dün marketten sağlam bir alışveriş yaptım.

Yorum bağlantısı
Burak Kuşçu

Konudan haricen bu yaz için gitmeyi planladığım bir rota idi, Ne yazık ki maddiyat kaynaklı askıya almak durumunda kaldım. Gezi sonunda burada yada harici bir konuda rota, tecrübeleriniz ve maliyetini bilmek isterim. 

Yorum bağlantısı
Emrah Altun
Burak Kuşçu yazdı:

Konudan haricen bu yaz için gitmeyi planladığım bir rota idi, Ne yazık ki maddiyat kaynaklı askıya almak durumunda kaldım. Gezi sonunda burada yada harici bir konuda rota, tecrübeleriniz ve maliyetini bilmek isterim. 

Tabii ki üstat. Güzel fikir.

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

youtube kanalı açılabilir.

merhaba arkideşlar bugün bulgaristan sınırından geçip sılaym yapıyouuz. beğene tıklamayı ve abone olmayı unutmayın. kips xoxoxox

• Mutlu 6
Yorum bağlantısı
Emrah Altun
Doğan Arşiray yazdı:

youtube kanalı açılabilir.

merhaba arkideşlar bugün bulgaristan sınırından geçip sılaym yapıyouuz. beğene tıklamayı ve abone olmayı unutmayın. kips xoxoxox

Merhaba arkadaşlar kanalıma hoşgeldiniz. Bugün yeni bir seriye başlıyoruz. Bu videomuzda Bulgaristan sınırını kaçak geçmeye çalışacağız. Hazırsanız başlayalım.

...[Geçemedi]

• Mutlu 5
Yorum bağlantısı
Behlül Baş

Ben her gittiğimde sadece wi-fi kullandım. Haritaya gelince Avrupanın komple çevrimdışı haritasını indirdim onu kullandım internetsiz ve çok işime yaradı.

Fakat ben eğer telefon kullanmak durumunda olsaydım Türkiyedeki hattımı yurtdışında kullanmazdım aşırı pahalı. Havalimanlarında(ve birçok noktada) sim kartı  satılıyor. Emin olmamakla birlikte kartın özelliğine göre birçok ülkede kullanılabiliyor (schengen bölgesi) gibi.

İnternet olsa da olmasa da Avrupa haritası indirilmeli (çekmeyebilir)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Emrah Altun
Muhammet Ergün yazdı:

data hattı aldık bir tane 3 kişiydik 1 hafta yetti bize.

Nereden ve hangi marka/paket almıştınız hatırlıyor musunuz?

Yorum bağlantısı
Mustafa Erkan
(düzenlendi)

Emrah bey bir hafta suren Bulgaristan Romanya gezisinden cumartesi dondum. Ayni sorunlari yasayan birisi olarak Romanyada Vodafonun turistler icin olan bir paketini satin aldim. 5 Euro ya tum avrupada gecerli 150 gb internet 500 dk gorusme sagliyor. 40 gun gecerli. Tek kotu tarafi 500 dk arama Turkiye icin gecerli degil.  interneti canavar gibi . Ayni olanak Bulgaristanda da olmali. Bosuna gunluk 150 tl odemeyin. Pasaport veya kimlige gerek yok. Sim karti koyuyorsunuz ve hemen aktive oluyor. 

tarihinde Mustafa Erkan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Muhammet Ergün
Emrah Altun yazdı:

Nereden ve hangi marka/paket almıştınız hatırlıyor musunuz?

Merkezi yerlerde istasyonlarda satılıyor, biz İspanya da aldık Polonya ya gittiğimizde de kullandık.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emrah Altun
Mustafa Erkan yazdı:

Emrah bey bir hafta suren Bulgaristan Romanya gezisinden cumartesi dondum. Ayni sorunlari yasayan birisi olarak Romanyada Vodafonun turistler icin olan bir paketini satin aldim. 5 Euro ya tum avrupada gecerli 150 gb internet 500 dk gorusme sagliyor. 40 gun gecerli. Tek kotu tarafi 500 dk arama Turkiye icin gecerli degil.  interneti canavar gibi . Ayni olanak Bulgaristanda da olmali. Bosuna gunluk 150 tl odemeyin. Pasaport veya kimlige gerek yok. Sim karti koyuyorsunuz ve hemen aktive oluyor. 

Mustafa bey çok yardımcı oldu bu bilgi. Hattı siz Romanya'dan mı almıştınız? Ben nereden alabilirim? Gümrükte vs. var mıdır?

Yorum bağlantısı
Emrah Altun
Muhammet Ergün yazdı:

Merkezi yerlerde istasyonlarda satılıyor, biz İspanya da aldık Polonya ya gittiğimizde de kullandık.

Tren istasyonu mu?

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Mustafa Erkan yazdı:

Türkiyede de alsak bunu kullansak?

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Cihat Küçükay

Merhaba

Ben 2 hafta önce Arnavutluk ve Karadağ'da kullandım. Tecrübelerimi yazayım.

- Öncelikle navigasyon için gezeceğiniz yerlerin offline haritalarını telefonunuza indirin. İnternetsiz kullanıldığı için çok işinize yarayacak. 

- Bende Vodafone hattı vardı. Ama ne Arnavutluk'ta, ne de Karadağ'da Roaming anlaşması yok dendi. O nedenle Arnavutluk'ta havaalanında vodafone görünce sevinmiştim. Ama öğrendim ki bizim hattımız orada kullanılmıyormuş. 1 hafta geçerli Vodafone turist paketini (500 gb internet, sınırsız konuşma+mesaj) 10 € aldım. Arnavutluk'ta çok işime yaradı. Çünkü navigasyon internetsiz çalışıyor ama bilgi almak için internete ihtiyaç var.

- Arnavutluk'tan Karadağ'a geçince Vodafone çalışmadı. Ne roaming kullandı ne de başka birşey. Öğrendim ki her iki ülke de geçen "+One" diye bir telefon hattı var. Aynı şekilde onlarda da 1 hafta geçerli turist paketi 10 €. Mecburen bir de onu aldım. 1 hafta boyunca hem telefon görüşmesi, hem de internet için gayet güzel kullandım.

Karadağ'a gittiğinizde Kotor, Budva, Sveti Stefan, Perast, Bar gibi güzel yerleri gezmeyi unutmayın. Hatta Kotor'da "Horizontal Bar" denen seyir terasına çıkıp (45 dakika kadar sürüyor çıkması) manzaranın tadına varın derim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Erkan
Emrah Altun yazdı:

Mustafa bey çok yardımcı oldu bu bilgi. Hattı siz Romanya'dan mı almıştınız? Ben nereden alabilirim? Gümrükte vs. var mıdır?

Emrah bey ben kartı Romanyada önüme çıkan ilk Vodafon bayisinden aldım. 5 euro luk turist tarifesi diye geçiyor. 

Mehmet Göktürk yazdı:

Türkiyede de alsak bunu kullansak?

Mehmet hocam vodafone bayisi Turkiye AB ye uye olmadigi icin kullanamazsiniz dedi. Ben hayatimda bu kadar hizli interneti ilk defa gördüm. Gerçek 4,5 G bu galiba. 

Yorum bağlantısı
Mustafa Erkan
(düzenlendi)

Emrah bey ben geçen sene yunanistan,  arnavutluk, karadağ, bosna hersek ve makedonya yi kapsayan bir gezi yapmistim. Türkiyeden ciktiktan sonra ilk durak yunanistanda Yanya, olmustu. Burda Yanya kalesi gezilmis ve Arnavutluga devam etmistik.  Arnavutluk ta Ergiri de bir gece kalmistik. Guzel bir tarihi dokusu var. Ertesi gun Budvaya gectik. Budvada 2 gun kalindi. Sveti stefan Jaz plajini gorduk. Daha sonra Kotora gecip 2 gunde Kotor gezisi yaptik. Kotor kalesi perast ve Tivat ( tivat bogazi)  buradan bosna hersege gecmis ardindan podgoritsada kalmistik. Sonraki gun makedonya Ohrid e gecip bir gece de orda kalip yurda donduk. Size şoyle bir tavsiyem olacak. Yunanistanda yollar otoban ancak 30 km de bir ödeme yapiyorsun. Hizli ve konforlu bir yolculuk. Ancak Arnavutlukta yollar ? Pardon yol demek biraz eksik olacak bir toprak yol  bir tek yön bir otoban kafaniz karisacak cok dikkatli olun hiz yapmayin. Ardindan yoğun trafik esliginde Karadağa gececeksiniz oraninda yollarina dikkat edin. Ozellikle trafik polisleri ellerinde seyyar radar cihazi ile koy iclerine pusu kuruyorlar. 40 euro cezasi var. Yaya gecitlerine ve hiz kurallarina asiri dikkat. Perast ta köyün  üst kismina park ederseniz otoparka girmeden köyü gezebilirsiniz ancak ceza yeme riski var. Karadagdan hirvata gecis cok sira olabiliyor erken saatte gecin. Birde dubrovnikte park problemi var internette park edilecek yerleri arastirin . Son olarak yunanistandan agumenitsa dan italyaya feribot seferleri varmis. Dönüş icin Bunuda inceleyin. Bende sizden bilgi alirim seneye kismetse italya niyetindeyim. Birde sunu belirteyim italyada araba hirsizligi ust seviyede, mutlaka guvenli otoparklara araç bırakın ve  dikkatli olun. 

tarihinde Mustafa Erkan tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Emrah Altun
Mustafa Erkan yazdı:

Emrah bey ben geçen sene yunanistan,  arnavutluk, karadağ, bosna hersek ve makedonya yi kapsayan bir gezi yapmistim. Türkiyeden ciktiktan sonra ilk durak yunanistanda Yanya, olmustu. Burda Yanya kalesi gezilmis ve Arnavutluga devam etmistik.  Arnavutluk ta Ergiri de bir gece kalmistik. Guzel bir tarihi dokusu var. Ertesi gun Budvaya gectik. Budvada 2 gun kalindi. Sveti stefan Jaz plajini gorduk. Daha sonra Kotora gecip 2 gunde Kotor gezisi yaptik. Kotor kalesi perast ve Tivat ( tivat bogazi)  buradan bosna hersege gecmis ardindan podgoritsada kalmistik. Sonraki gun makedonya Ohrid e gecip bir gece de orda kalip yurda donduk. Size şoyle bir tavsiyem olacak. Yunanistanda yollar otoban ancak 30 km de bir ödeme yapiyorsun. Hizli ve konforlu bir yolculuk. Ancak Arnavutlukta yollar ? Pardon yol demek biraz eksik olacak bir toprak yol  bir tek yön bir otoban kafaniz karisacak cok dikkatli olun hiz yapmayin. Ardindan yoğun trafik esliginde Karadağa gececeksiniz oraninda yollarina dikkat edin. Ozellikle trafik polisleri ellerinde seyyar radar cihazi ile koy iclerine pusu kuruyorlar. 40 euro cezasi var. Yaya gecitlerine ve hiz kurallarina asiri dikkat. Perast ta köyün  üst kismina park ederseniz otoparka girmeden köyü gezebilirsiniz ancak ceza yeme riski var. Karadagdan hirvata gecis cok sira olabiliyor erken saatte gecin. Birde dubrovnikte park problemi var internette park edilecek yerleri arastirin . Son olarak yunanistandan agumenitsa dan italyaya feribot seferleri varmis. Dönüş icin Bunuda inceleyin. Bende sizden bilgi alirim seneye kismetse italya niyetindeyim. Birde sunu belirteyim italyada araba hirsizligi ust seviyede, mutlaka guvenli otoparklara araç bırakın ve  dikkatli olun. 

Mustafa hocam aşırı kıymetli bilgiler verdiniz. Önerileriniz sayesinde gezi planına 3-4 yer daha ekledik. Allah razı olsun. Eksik olmayın.

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

evet arkideşlar bu gün başka bir sınırdan kaçak geçerken yine simli slaym yapıyoruuuz.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...