İçeriğe Yönlendir

Peugeot 407 Direksiyon Kutusu Tamir Sonrası Esp Hatası

Mikail Gerek

Recommended Posts

Mikail Gerek

Merhaba arkadaşlar, öncelikle iyi forumlar dilerim. Aynı konuyu forumun teknik kısmına da açtım, yanlış olduysa affola. 

2011 model 1.6 hdi comfort dizel manuel Peugeot 407 arabam ile çukura düştüm çukurdan çıkmaz için zorlarken sol arka teker havaya kalktı. Sonra arabayı yiterek çıkarttık. 

Arabadan yağ akmaya başladı direksiyon kutusundan akıyormuş. Neyse tamir edildi takıldı. Bu sefer araç direksiyonunu sola çevirince esp hatası vermeye başladı. Direksiyon Düz ve sağa dönük şekilde 1 km de gitseniz esp hatası vermiyor. Sola döndürünce hareket etmezken bile esp hatası veriyor. Esp ve asr hatası. 

Usta bizden değil, rot ayarı  yaptır dedi. Yaptırdım yine aynı. Egr temizlenmeli dedi temizlettim yine aynı. 

Sonra atıştık şimdilik eve geldim. Bana göre ya direksiyon kutusunu yapamadılar ya da direksiyon kutusunu sökerken bir kablo ya da sensörü bozdular.

Sizce bu sorun neden olmuş olabilir. Yağ ekleyip akıta akıta araca 3-4 gün bindim onda hiçbir sorun yoktu. Ne zaman yaptılar onda başladı. Araç direksiyon kutusunun şoför tarafından yağ akıtıyordu. 

Yorum bağlantısı
Behlül Baş

Direksiyon açı sensörünü bozmuş olabilirler mi acaba? Tamir ederken dikkat edememiş olabilirler

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Mikail Gerek yazdı:

Egr temizlenmeli dedi

Çok acil kaçın o ustadan.

Direksiyon açı sensörü kalibre edilebiliyorsa ettirin. Yoksa sensör değişecek. Açı sensörü, zemberekle beraberdir. Komple değişmeli yani.

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mikail Gerek
(düzenlendi)
Behlül Baş yazdı:

Direksiyon açı sensörünü bozmuş olabilirler mi acaba? Tamir ederken dikkat edememiş olabilirler

Direksiyon açı sensörü direksiyonun içinde hocam galiba, bu usta aracı lifte kaldırıp direksiyon kutusunu söktü. Direksiyonu kutusunu sökerken açı sensörü bozulabilir mi? 

Sani Gerşon yazdı:

Çok acil kaçın o ustadan.

Direksiyon açı sensörü kalibre edilebiliyorsa ettirin. Yoksa sensör değişecek. Açı sensörü, zemberekle beraberdir. Komple değişmeli yani.

Kesinlikle açı sensöründen mi hocam? Sağda sıkıntı yok, düzde  sıkıntı yok ama yaklaşık %70 gibi sola döndürünce esp asr arızası veriyor. Aracı stop edip çalıştırınca arıza gidiyor sola dönderince yine aynı. Esp asr hatası verince arıza lambası yanmıyor sadece esp off olarak kalıyor tuş basmaz oluyor.

Ayrıca Aracı eve getirip kriko ile kendim söküp kablolara baktım sola çevirince gerilme durumu falan mı var diye herhangi bir şey bulamadım.

tarihinde Mikail Gerek tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Mikail Gerek yazdı:

Kesinlikle açı sensöründen mi hocam?

%90 evet. En doğru yanıtı, ESP lambası yanarken araç bilgisayara bağlanınca söyleyecektir zaten.

Mikail Gerek yazdı:

Direksiyonu kutusunu sökerken açı sensörü bozulabilir mi? 

Tabi, kutu yokken direksiyon serbest dönüş imkanı buluyor. Fazla dönerse, zemberek kopuyor ya da zarar görüyor.

Yorum bağlantısı
Mikail Gerek
(düzenlendi)
Sani Gerşon yazdı:

%90 evet. En doğru yanıtı, ESP lambası yanarken araç bilgisayara bağlanınca söyleyecektir zaten.

Tabi, kutu yokken direksiyon serbest dönüş imkanı buluyor. Fazla dönerse, zemberek kopuyor ya da zarar görüyor.

Kısaca işçilik hatasından dolayı kendilerinden kaynaklanan hata o zaman hocam, şu ustalar bir yeri yaparken bir yeri bozmasalar şaşarım. Bozduğunu bile kabul etmiyorlar. Direksiyon kutusu ile espnin alakası yok deyip duruyor. 

YouTubeda bir tane kalibrasyon videosu buldum odb cihazı ile ama zemberek koptuysa kalibrasyon olmaz diye düşünüyorum ama aynı zamanda zemberek kopsa neden sadece sola dönünce esp arızası versin ki hocam? Direksiyonu düz veya sağ da olduğunda da vermez mi? 

Bulduğum video bu ama 408 için. 

Tamer Topaç yazdı:

Arka tekerleğin orada ESP modülü var. Kontrol edilmeli.

Esp modülü bozuk olsa her şekilde esp arızası verir diye düşünüyorum hocam. Ama sadece direksiyonu sola dönderince veriyor. Düz ve sağa dönük şekilde ne kadar sürsemde hata vermiyor. 

tarihinde Mikail Gerek tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Kornanın çalışmasında bir sıkıntı oluyormu direksiyonu tam kırınca ?

Yorum bağlantısı
Mikail Gerek
Sani Gerşon yazdı:

Bana sorarsanız arıza tespiti için bir yetkili servise uğrayın derim.

Yakınlarda Peugeot yetkili servis yok maalesef. 

Ersen Tapan yazdı:

Kornanın çalışmasında bir sıkıntı oluyormu direksiyonu tam kırınca ?

Denemedim hocam, esp nin yandığı tarafa kırınca demek istiyorsunuz değil mi? 

Yorum bağlantısı
Muhammed çeliker
(düzenlendi)

ustaya bak ustaya , egr ile ne alakası var esp nin ya maalesef bunlara kaldık işte :( hocam SANİ abinin dediği gibi ordan hemen uzaklaş arabanın başka bi yerine dokundurma sağlam malzemeyide bozar o  , bi absci falan varsa sanayide ona götürüp bi danışın en azından fikir verir 

tarihinde Muhammed çeliker tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
Mikail Gerek yazdı:

Denemedim hocam, esp nin yandığı tarafa kırınca demek istiyorsunuz değil mi? 

Aynen.

Yorum bağlantısı
  • 5 hafta sonra...
Mikail Gerek

Sorun direksiyon açı sensörüymüş arkadaşlar. Direksiyon kutusunu yapan kişi diş atlatıp takmış, direksiyondaki açı sensörünü de bir diş atlatıp taktılar düzeldi. 30 sn sürdü. 

ustalar daha egr falan sökeceklerdi. Zorla baktırdım direksiyon açı sensörüne ve sorun çözüldü. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Mikail Gerek yazdı:

Sorun direksiyon açı sensörüymüş arkadaşlar. Direksiyon kutusunu yapan kişi diş atlatıp takmış, direksiyondaki açı sensörünü de bir diş atlatıp taktılar düzeldi. 30 sn sürdü. 

ustalar daha egr falan sökeceklerdi. Zorla baktırdım direksiyon açı sensörüne ve sorun çözüldü. 

Yardımcı olabildiysek ne mutlu bizlere.

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...