İçeriğe Yönlendir

Direksiyon Titremesi - Sola Çekme

Süleyman Can

Recommended Posts

Süleyman Can

Merhaba,

Son 2 haftadır sorunsuz, çizgisinde giden arabanın direksiyonu elimin altında titremeye başladı. Bir de direksiyonu bıraktığımda kendi kendine sola doğru hafif hafif dönüyor. Kışlıklar varken yoktu şimdi taksam onunla da yapar mı bilemiyorum. Önce 32psi hava basıncını kontrol ettim az biraz kullandım önce yapmadı sonra tekrar başladı. 1 gün sonra çektim petrole sol 30 sağ 31 psi 'ya inmiş. Lastikler 9 yıllık ama 1-2 psi'ın bu kadar etki edeceğini sanmıyorum. İşin ilginç tarafı düşük süratte yaparken hızlanınca yapmıyor. Bundan önce kötü lastiğim vardı sürekli yapardı ve 5-6 psi inerdi 1 haftada. Memlekette bozuk yollarda baya yavaş sürdüğüm halde acaba rot ayarını mı bozdum?

''Yavaşken'' titreme ve bırakınca direksiyonun hafif sola dönmesi neden olur? Balans kaçmasından yapar mı?

Yorum bağlantısı
Mustafa Yanar

4 yeni lastik alın, jantlrda eğrilik varsa düzelttirin, rot balans yaptırın geçer, 9 yıllık lastiğin ömrü dolmuştur, lastik en önemli yedek parçadır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ümit Türk

Lastiklerin eski olması etkendir ama bence lastikte sorun var. Sağdaki ile yer değiştirmeyi deneyin. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Titreme lastik bozukluğu, çekme ise lastiğin düzensiz aşınmasından olur.. kışlık lastiğinle yapmadığına göre kesin düzensiz aşınmıştır.. 

Düzensiz aşındığına göre rot ayarın da bozuk olabilir. 

Sökerken lastiği işaretleyip aynı yerlerine taksan çekme sorunun olmazdı. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Zincirkıran

yazlık kışlık lastiği yine aynı tarafa takmak lazım, ben jant lastik olarak değiştirirdim, sağ sol ön arka karışınca rot ayarı düzgün olduğu halde çekme yapardı, ona da dikkat etmeli ama önce 9 yıllık lastiği değiştirmeli hocam

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

arkaları öne takıp kontrol edin. tamamen aynısı oluyorsa ön düzende bir şeyler bozuktur.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Süleyman Can

Listeye bir masraf daha ekledim ama hala düşük hızda yaparken 70-80 den sonra yapmamasını çözemedim.

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Rot ve balans yaptırdıktan sonra son çare lastik değişecek. Ya da sağ sol değiştirerek deneme yapabilirsiniz

Yorum bağlantısı
Ömer Günçü

tütremenein kaynağı balanstır hocam, çekme ise rottan olur. rot balans yaptırın düzelir

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...