İçeriğe Yönlendir

Dizel Depoyu Fullemek

İlyas Çeliksümer

Recommended Posts

İlyas Çeliksümer

Yazın çok sıcakta pompa attıktan sonra depoyu tam doldurmak zararlı mıdır?

Yorum bağlantısı
Ayhan Asil

Zararlı olacağını zannetmiyorum. Kaldı ki, bir müddet sonra yakıt seviyesi azalacaktır. 

Yorum bağlantısı
Hakan Yavaş

Pompa attıktan sonra daha da koymak herkezin yedek depo dediği fakat çok sıcaklarda ve değişik durumlarda lazım olan genleşme tankını da doldurmak demek sanırım.

Bence zorlamaya gerek yok 2-3 litre az alıversin..

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Murat Öngür

Sonrasında uzun yola çıkılacak ise hiç bir şey olmaz . Ama depoyu fulledikten sonra aracı yokuşa park eder iseniz pompa ve bazı ekipmanlar bozulabilir. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Depo dolduktan sonra tekrar koymaya devam ederseniz bir yerden sonra tahliyeden atıyor. Aracın üzeri kirleniyor. 

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Murat Öngür yazdı:

Sonrasında uzun yola çıkılacak ise hiç bir şey olmaz . Ama depoyu fulledikten sonra aracı yokuşa park eder iseniz pompa ve bazı ekipmanlar bozulabilir. 

Neden bozulsun pompa?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal

Çoğu kitapçıkta yazar 2 defadan fazla pompa atarsa doldurmayın der. Tabi otomatik modda olmalı ki atsın. 

Fazla dolarsa vakum olduğunda tahliye edemez, varsa kanister valfi zarar görür

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Köksal Yılmaz yazdı:

İbre düşmeden uzun km gitmenin psikolojiye katkısı paha biçilemez :D 

Silme doldururum hep. Borudaki yakıt ile zaten 150 km gidiyorum fazladan :keyifli:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Baha Kanberoğlu
İlkay Başaran yazdı:

Fazla doluma izin vermiyor zaten. Taşar tahliyeden.

Gaza gelen bir arkadasin tasirmisligi var benim depoda. O zaman mazot 5 tl tabi. Simdi taşarsa sorun olur herhalde🤣

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Baha Kanberoğlu yazdı:

Gaza gelen bir arkadasin tasirmisligi var benim depoda. O zaman mazot 5 tl tabi. Simdi taşarsa sorun olur herhalde🤣

3 damlayı yere damlattı diye çocuğumu rehin alıp kendimi pompaya zincirledim :crazy:

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
İlyas Çeliksümer yazdı:

Yazın çok sıcakta pompa attıktan sonra depoyu tam doldurmak zararlı mıdır?

Pompa attığında depo tam dolmuştur. 

Fazlası genleşme tankıdır. Birçok araçta soruna yol açar bu sorunlar uzun sürede ortaya çıkar. Geri dönüş hatları ile ilgili sorunlar çıkar.

Ü.Emre Kartal yazdı:

Çoğu kitapçıkta yazar 2 defadan fazla pompa atarsa doldurmayın der. Tabi otomatik modda olmalı ki atsın. 

Fazla dolarsa vakum olduğunda tahliye edemez, varsa kanister valfi zarar görür

evet doğrusu budur. benzinde kanister var dizelde geri dönüş. bunlar zarar görür.

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Mehmet Göktürk yazdı:

Pompa attığında depo tam dolmuştur. 

Fazlası genleşme tankıdır. Birçok araçta soruna yol açar bu sorunlar uzun sürede ortaya çıkar. Geri dönüş hatları ile ilgili sorunlar çıkar.

evet doğrusu budur. benzinde kanister var dizelde geri dönüş. bunlar zarar görür.

Pompa 2.kademede basarken attığında durursak depo dolmamış oluyor ve yol pc mesafeyi 800 km gösteriyor. İbre de tam doluya gelmemiş oluyor. 1.tıkla devam ederse 7-8 litre gibi yakıt alıyor daha.

1.kademede doldurursak depoyu 1000- 1050 km mesafe veriyor ve ibre de tam a geliyor.

7 yıl ve 97 bin km dir bu şekilde kullanılıyor sorun yok.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
İlkay Başaran yazdı:

Pompa 2.kademede basarken attığında durursak depo dolmamış oluyor ve yol pc mesafeyi 800 km gösteriyor. İbre de tam doluya gelmemiş oluyor. 1.tıkla devam ederse 7-8 litre gibi yakıt alıyor daha.

1.kademede doldurursak depoyu 1000- 1050 km mesafe veriyor ve ibre de tam a geliyor.

Ben kabul etmiyorum. Bazı araçlarda olur bazılarında olmaz. Eski bora aracımda sorun yaşadım. 

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
İlkay Başaran yazdı:

1 kere başıma gelen olayı anlatayım,

Gece uzun yol yapıyorum depoda yakıt çeyreğin altında. Bir istasyona girdim, dolduralım dedim (depoda kapak yok kolay dolum ağzı var) Takribi 10 litre aldıktan sonra pompa attı ve eleman doldu dedi. Şaşırdım tabi en az 30 litre civarı alması lazım. Tekrar dolduralım dedim dolu zaten desede ısrar edince doldurdu ve yine attı. Göstergeye bakıyorum 1 çeyrek boş. O an tekrar ısrar etmedim ve biraz ilerideki başka yerden doldurup devam ettim. Toplam 25-30 litre yakıt almış oldum. 

Bazı istasyonlarda pompa nedense erken atıyor. Dolum hızından kaynaklı köpürme çok oluyor diye düşünüyorum. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu

Depomu sürekli 2.kademede pompa atınca bırakacak şekilde doldururum jiç sıkıntı yaşamadım. Gürcistan dan gelirken istasyonda seyyar takoz yapmışlar depo tarafındaki tüketim altına koyarak depoyu tsşmadan dolduruyorlar dı. Sıkıntı olsa yapmazlar heralde. Fazla dolduğunda fordlar kolay ağızdan aşağı akıyor. 

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Mehmet Göktürk yazdı:

Ben kabul etmiyorum. Bazı araçlarda olur bazılarında olmaz. Eski bora aracımda sorun yaşadım. 

Benim bahsettiğim dizel tabi. Benzindeki gibi genleşme, buharlaşma yok. Varsa da onun kadar yok en azından. Bildiğimiz yağ.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Öngür
İlkay Başaran yazdı:

Neden bozulsun pompa?

başımıza geldiği için söylüyorum , dik rampada fazla basınç ağırlık dan bozuluyor 

Yorum bağlantısı
Ümit Türk

Pompa atınca bırakırım. Dibine kadar doldurup dışarı sızdıran çok depo gördüm. Aracı kirlenmiş haberi yok. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Çok zaman ağzına kadar dolduruyor pompacılar. Hatta geçen öyle bir doldurmuş ki 220km yaptım daha ibre yerinden oynamadı. Normalde 120-130km sonrası ibre gerilerdi. 
Bir sorun yaşamadım ama benim araç hiç yatmıyor, günlük kullanıyorum.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...