İçeriğe Yönlendir

Okuma ve Makyaj Ayna Aydınlatmaları Çalışmıyor

Emre Kargın

Recommended Posts

Emre Kargın

Merhaba, aracım citroen c5 2011 tourer. İç aydınlatmalarında sorun yaşıyorum. Arızayı tespit etmeyi başardım. Makyaj aynasını daha önce söküp takarken vida kabloya denk gelmiş ve kablolar birbirine temas etmiş. Sigorta atmamış veya atana kadar ön tavan lambasına giden iki kabloyu yakmış. 

Ön tavan lambasının enerji beslemesi 4 fişli bir soket vasıtasıyla yapılıyor. Bu 4 fişin 2si yanmış durumda. (sarı ile işaretli olan, orta iki fiş yanık).

Kapılar açıldığında ve butona basıldığında eksi ile çalışan tavan lambası yanıyor ancak sağ sol okuma lambaları ve bu lambalardan beslenen makyaj ayna lambaları çalışmıyor. 

Anladığım kadarıyla tavan lambası güç kablosunda + kutuplar yandı - kutuplar sağlam. Bu sayede orta lamba faal ancak emin olamadığım için fikirlerinize ihtiyacım var. Okuma ve makyaj aydınlatmalarını bir şekilde tekrar faal duruma getirmek istiyorum. 

1 okuma lambası

2 orta lamba

3 okuma lambası

sarı soket tavan lambası power

mavi soketler makyaj aynası powerları

Bu arada işinde uzman olduğunu söyleyen iki kişi araca BSI BEYİN değişimi veya tamiri gerektiğini söyledi ben arızayı tespit etmeden önce... 7 ile 15bin arasında masraf çıkaracaklardı... 

IMG_20230810_213109.jpg

IMG20230810183902.jpg

Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

Okuma lambası ve makyaj lambaları olmasın, sadece orta olsun. Bu orta lamba için 3 adet kablo olur.

Sürekli + (Bütonla lambayı yakmak için)

Sürekli - (Bütonla lambayı yakmak için)

Kapıyı açınca gelen - (Kapı ile lambayı yakmak için)

Kapıyı açınca veya bütona basınca orta lamba yanıyorsa 4'lü soketin 3 kablosu sağlam demektir.

4. Kabloya bakmak gerekir. Bu kablo sürekli - ise soket erimiş demişsiniz temas etmiyordur. Eğer sürekli + ise yine temas etmiyordur veya varsa sigortası atmıştır.

Yorum bağlantısı
Emre Kargın
Nihat Palolu yazdı:

Okuma lambası ve makyaj lambaları olmasın, sadece orta olsun. Bu orta lamba için 3 adet kablo olur.

Sürekli + (Bütonla lambayı yakmak için)

Sürekli - (Bütonla lambayı yakmak için)

Kapıyı açınca gelen - (Kapı ile lambayı yakmak için)

Kapıyı açınca veya bütona basınca orta lamba yanıyorsa 4'lü soketin 3 kablosu sağlam demektir.

4. Kabloya bakmak gerekir. Bu kablo sürekli - ise soket erimiş demişsiniz temas etmiyordur. Eğer sürekli + ise yine temas etmiyordur veya varsa sigortası atmıştır.

2. fotoğrafta gördüğünüz kabloda 4 adet kutup var. Soldan sağa 1-2-3-4 diye sıralarsak 2 ve 3 yanmış durumda. 

Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
Emre Kargın yazdı:

2. fotoğrafta gördüğünüz kabloda 4 adet kutup var. Soldan sağa 1-2-3-4 diye sıralarsak 2 ve 3 yanmış durumda. 

2 ve 3 yanmış diyorsunuz ama biri sağlam. 3 orta lambaya gidiyor. Orta lamba yandığına göre 2 de problem var.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Öncelikle yanan kablolar değişmeli ve tesisat normal hale getirilmeli. Bu şekilde kullanılması sakıncalı. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Kargın
Mehmet Ozyurek yazdı:

Öncelikle yanan kablolar değişmeli ve tesisat normal hale getirilmeli. Bu şekilde kullanılması sakıncalı. 

Merhaba elbette öncelikle değişmesi kesinlikle gerekiyor ancak citroen bu tesisatta sanırım cep telefonu, oyun konsolu vb cihazlarda da kullanılan data kablolarına benzer yassı bir kablo kullanmış. İnce bir iletken üzerine izolasyon kaplama yapılmış. Beyaz kablonun içinden ortadan bölünmüş şekilde 4 kutup var ayrı ayrı. Tesisatın sadece o kısmının değiştirilebileceğinden emin değilim. Tesisat tüm tavan tesisatını kapsıyor perde, sensörler vb. Değişim demek bulunsa bile minimum 2bin TL parça + tavan döşemesinin inmesi sol iç direk bakalitinin sökülmesi ve belki de sigorta kutusunda ilgili sokete erişmek için oraların da sökülmesini gerektirecektir. Bu işlemlerin tamamını malesef kendim yapamam, yaptırmak istersem de yüksek ihtimalle bu işlemleri yaparken başka şeyleri kıracak ve bozacaklarına şüphe yok. Tavan tesisatında yanan kabloların - mi yoksa + mı olduğunu tespit edebilirsem eksik olan fazın bir yerden çekilerek (mesela duy) çalıştırılabileceğini düşündüm. 

Nihat Palolu yazdı:

2 ve 3 yanmış diyorsunuz ama biri sağlam. 3 orta lambaya gidiyor. Orta lamba yandığına göre 2 de problem var.

2'ye - mi + mı vermek gerekir bunu nasıl anlayabiliriz? 

Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
Emre Kargın yazdı:

2'ye - mi + mı vermek gerekir bunu nasıl anlayabiliriz? 

Ölçü aleti (ohmmetre) ile tavandan gelen sokete bakılırsa anlaşılır. Arabanın içinden sağdan soldan kablo bağlayıp denemeyin.

Yorum bağlantısı
Emre Kargın
Nihat Palolu yazdı:

Ölçü aleti (ohmmetre) ile tavandan gelen sokete bakılırsa anlaşılır. Arabanın içinden sağdan soldan kablo bağlayıp denemeyin.

Cihazı tedarik edeceğim. Nasıl yapılır tarifleyebilir misiniz? İzolasyon kaçak testi, elektrik olup olmadığının testi ve mümkünse şase ve + nın hangisi olduğunu öğrenmek konusunda. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Emre Kargın yazdı:

Merhaba elbette öncelikle değişmesi kesinlikle gerekiyor ancak citroen bu tesisatta sanırım cep telefonu, oyun konsolu vb cihazlarda da kullanılan data kablolarına benzer yassı bir kablo kullanmış. İnce bir iletken üzerine izolasyon kaplama yapılmış. Beyaz kablonun içinden ortadan bölünmüş şekilde 4 kutup var ayrı ayrı. Tesisatın sadece o kısmının değiştirilebileceğinden emin değilim. Tesisat tüm tavan tesisatını kapsıyor perde, sensörler vb. Değişim demek bulunsa bile minimum 2bin TL parça + tavan döşemesinin inmesi sol iç direk bakalitinin sökülmesi ve belki de sigorta kutusunda ilgili sokete erişmek için oraların da sökülmesini gerektirecektir. Bu işlemlerin tamamını malesef kendim yapamam, yaptırmak istersem de yüksek ihtimalle bu işlemleri yaparken başka şeyleri kıracak ve bozacaklarına şüphe yok. Tavan tesisatında yanan kabloların

Bir şekilde o sorun giderilmeli..

O hat iptal edilmeli. Yakarsınız arabayı. 

Yeni hat için tavsiyem, çıkma tesisat bulmak olur.

Sonuçta bu arabalar da kaza geçiriyor, pert oluyor ve bu hat da kazada genelde hasar almazlar..  

Yorum bağlantısı
Emre Kargın
Mehmet Ozyurek yazdı:

Bir şekilde o sorun giderilmeli..

O hat iptal edilmeli. Yakarsınız arabayı. 

Yeni hat için tavsiyem, çıkma tesisat bulmak olur.

Sonuçta bu arabalar da kaza geçiriyor, pert oluyor ve bu hat da kazada genelde hasar almazlar..  

Haklısınız kesinlikle. Aracım station wagon az bulunuyor. 2011 dynamique perdeli sabit bir cam tavanı var. Bu tesisat perdeyi de besliyor. İnternette ilan sitesinde aşağıdaki tesisatı buldum ancak satıcı station ile uyumsuz olduğunu söyledi. Sedan ile farkı yoktur diye düşünüyorum yanılıyor olabilir. Sunroof beslemesi de aynı sokettendir  sanırım. Bilginiz var mı? 

IMG_20230814_173650.jpg

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal

2 seçenek var ya çıkma tesisat ya da tesisat sökülüp yanık kablolar pinlerden ayrılıp yeni kablo aynı pine takılacak. 

Ya da görece basit ama dikkatli yapılması gereken şey, sigortası bulunup oradan yeni hat çekilecek. Ben önermem ama

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Emre Kargın yazdı:

Aracım station wagon az bulunuyor. 2011 dynamique perdeli sabit bir cam tavanı var. Bu tesisat perdeyi de besliyor. 

Böyle bir sedan duymadım hiç.. 

Bu durumda sedanın tesisatı uyumaz.. 

Sağlam bir oto elektrikçi tesisatı yeniden yapmalı.. Ama bu da 2000 liradan az tutmaz.. 

Servisten destek isteyin.. Tesisat yedek parçada varsa fiyat sorun. 

Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
Emre Kargın yazdı:

Cihazı tedarik edeceğim. Nasıl yapılır tarifleyebilir misiniz? İzolasyon kaçak testi, elektrik olup olmadığının testi ve mümkünse şase ve + nın hangisi olduğunu öğrenmek konusunda. 

Ölçü aletiniz hazır olduğunda soketin resmini çekip yüklerseniz tarif ederim.

Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
Emre Kargın

Sorunu çözdüm. 

Tesisatta kısa devre sebebiyle daimi olarak gelen + kutup kablosu yanmıştı. 2 numaralı ampülden 1 ve 2 ye kablo çekerek sorunu çözdüm. (sadece + ucuna)

Orta lambaya bağlı olarak sağ sol okuma ve makyaj ayna lambaları aktif oldu. 

Makyaj aynalarının kapaklarında bulunan pozitif kutup devre tamamlayıcıların düşmesinden dolayı kablo ile birleştirip çözdüm. Makyaj aydınlatmaları da orta lambaya bağlı çalışır oldu. 

IMG20231221194206.jpg

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...