İçeriğe Yönlendir

230E Hızım 40 Civarlarında Takırtı Geliyor.

Melikhan Yürüker

Recommended Posts

Melikhan Yürüker

Selamlar, aracımın hızı 40 civarlarındayken takırtı ve titreme oluyor aracın şaft tünelinde hissediyorum. Oradan geliyor gibi, vites 2de de 3te de yapıyor; şanzımandan olduğunu düşünmüyorum. Sizce neden kaynaklanabilir?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Rulmanlara bakmak lazım.. 

Kanalda veya liftte çalıştırılırsa kolayca tespit edilir.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Çok sebebi olabilir. Mesela yıllar önce özel serviste işi biten aracımla yolda giderken benzer takırtılar ve sallanma gelmeye başladı, kenara çektiğimde sol arka tekerdeki 3 bijonun yerinde olmadığını, sonuncunun da ucuyla tuttuğunu gördüm. Yani bijonlar bile sıkılmamış olabilir.

Yorum bağlantısı
Melikhan Yürüker

Gelen takırtının yokuş çıkarken de olduğunu gördüm, ara sırada aşırı yüksek bir sesle yokuşta dur kalk yaparken tak tak diye vuruyor cidden aşırı yüksek ses ile.

Yorum bağlantısı
Kutluay Selçuk

şaftın askısı çıkmış olabilir,şaft balansı bozmuştur

Yorum bağlantısı
Melikhan Yürüker

Peki bu tahminlerimiz neden olur, yani rulmanlar neden sorun çıkartır, şaft balansı neden bozulur?

Yorum bağlantısı
Hamit inan
(düzenlendi)
Melikhan Yürüker yazdı:

Peki bu tahminlerimiz neden olur, yani rulmanlar neden sorun çıkartır, şaft balansı neden bozulur?

Şaft normalde yamulmaz. Fazlası ile ortada korunaklı bir yerde. İmkansızı başarıp alttan darbe alman lazım. Ancak takozlar falan parçalandı ise gaz fren arası takırtı yapabilir. Muhtemelen alt takımdan sağdan ses geliyor sen solda oturduğun için şaft falan sanıyorsun

tarihinde Hamit inan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Şaft takozu altıgen takoz. Bozulur. O bozulunca şaft tokmaklanir gaz verip bıraktıkca, şaftı da bozar Diferansiyeli de

Öyleki rölantin bozuktur. Yada karter havalandırman çıkmıştır yerinden. O şekil sürünce gaz tepkisi aptallasir. Sarsıntıli çalışır . takozu bozar ve vs

Yorum bağlantısı
Melikhan Yürüker

Hemen videosunu ve çıkarttığı sesi koyuyoum buraya, rolantimde ve aracın çekişinde hiçbir problem görmedim. Dip gaz yapıp yük bindirince motor tarafında hiç sıkıntısı yok fakat motordan sonra aktarma organlarında bir şey oldugunu düşünüyorum.

https://youtu.be/GYv4KCKegqw 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...