İçeriğe Yönlendir

Usb ile 12v Çalıştırmak İçin Devre Yapımı

Ü.Emre Kartal

Recommended Posts

Ü.Emre Kartal

Merhaba herkese,

Arada sırada kullandığım bir şişme yatağım var. Yatağı şişirmek için gelen pompa yalnızca çakmaklık girişine sahip. Evde ya da çakmaklık girişi olmayan bir yerde şişirmek şuanda olası değil. Bu sebeple tercihen taşınabilir şarj ile kullanabileceğim olmazsa usb adaptörle kullanacağım bir devreye ihtiyacım var. İnternette birkaç yapı buldum, ancak ya fiyatlar pahalı ya da yetersiz ürün. Emin olmamakla birlikte pompa 4-5 A çekiyordur muhtemel.

Sizce mümkün mü? Eğer çok maliyetli dersek pompayı alternatif olarak araştıracağım.

Yorum bağlantısı
Mehmet Cihat

standart usb powerbankler ile pek mümkün görünmüyor. En az 60w çıkış verebilecek bir powerbank veya usb kaynağı gerekli. ki sizin pd den taktığınız cihazın 12v ihtiyacını algılayıp 12v moduna geçirmesi içinde ekstra modül gerekecektir. En iyisi 12v bir adaptör alıp ucuna dişi çakmaklık takmak. ben araç buzdolabımı böyle kullanıyorum evde.

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu

benzer 12v araç kompresörünü 220v prizden çalıştırmak için prize takılan bir parça almıştım gücü yetmediği için pompayı çalıştıramamıştım. hazır satılan ürünler işinizi görmeyebilir.

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Mehmet Cihat yazdı:

standart usb powerbankler ile pek mümkün görünmüyor. En az 60w çıkış verebilecek bir powerbank veya usb kaynağı gerekli. ki sizin pd den taktığınız cihazın 12v ihtiyacını algılayıp 12v moduna geçirmesi içinde ekstra modül gerekecektir. En iyisi 12v bir adaptör alıp ucuna dişi çakmaklık takmak. ben araç buzdolabımı böyle kullanıyorum evde.

Metin Uzunoğlu yazdı:

benzer 12v araç kompresörünü 220v prizden çalıştırmak için prize takılan bir parça almıştım gücü yetmediği için pompayı çalıştıramamıştım. hazır satılan ürünler işinizi görmeyebilir.

Bana da öyle geliyor, 12v adaptörlerin fiyatı da biraz abartılı gibi. Olmazsa yurtdışı seçeneğine bakacağım. Çok olmazsa olmaz bir ürün değil benim için

Yorum bağlantısı
Mehmet Cihat

metal kasalı adaptörlerden kullanabilirsiniz veya laptop adaptörünüz varsa fazla voltaj düşürücü devre ile kullanabilirsiniz. en makul bunlar olur.

Yorum bağlantısı
Ömer Sarıgül

12v matkap bataryanız varsa onu kullanın. 

Taşınabilir usb en fazla 5v2a 10w çıkış verebilir o da bir işe yaramaz.

3 adet taşınabilir şarjın içi açılıp lityum piller direk seri bağlantı ile 3.7x3 = 12 volta yakın kullanılabilir gerilim elde edilebilir👌

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
(düzenlendi)

Sanırım sizdeki de buna benzer pompa. Bende kullanıyorum keşke şarjlısını alsaymışım. şarjlısı çok pahalıydı. 

https://amzn.eu/d/8kCdYya

tarihinde Erhan Doruk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Arif Aykın

Bende de aynı pompadan mevcut. Arabayı çadırın yanına çektiğinde yatağa kadar uzanmasını için kendi kablosuna ek yapmıştım o şekilde çözdüm. Sorununuza gelince bende çocuğun akü şarj adaptörü var onun soketi ile direkt uyumlu onunla şişiriyorum evde ihtiyaç olduğunda. Bende akü var çocuğun arabasının onun aküsü ile denemiştim şişirmişti :) 

Yorum bağlantısı
Mustafa YILDIRIM

12V/7 ah akü ile çalıştırılabilir.

Ben kombiye ve arıtma cihazı tankına hava basmak için araç hava kompresörünü akü ile çalıştırıyorum. Aküye çakmaklık giriş soketi ekledim. İşimi görüyor.

Hali hazırda akü ve akü şarj cihazı varsa uygulanabilir. Piller ile de yapılabilir. Ama biraz pahalıya gelebilir. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...