İçeriğe Yönlendir

Südge Eğitimi Neden Gereklidir?

Cemile Kelle

Recommended Posts

Cemile Kelle

SÜDGE  NEDİR? Günlük Hayatta çok kullanılan bir kelime değildir. SÜDGE bir kısaltma olup açılımı  Sürücü Davranışlarını Geliştirme Eğitimi (SÜDGE) ‘dir.

SÜDGE Eğitimi Nedir ? Alkollü araç kullanırken trafik polisi veya trafik jandarması tarafından sürücünün alkollü olduğunun resmi olarak tespit edilmesi halinde şoföre birtakım cezalar uygulanır. Bu cezalardan biride sürücünün ehliyetine el konulmasıdır.

SÜDGE EĞİTİMİ: Yürürlükte olan 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanununun 48 inci maddesine göre ikinci defa geçici olarak sürücü belgeleri alınan sürücülerin katılımlarının zorunlu olduğu eğitimlerdir. Bu eğitimlerde sürücülere alkollü araç kullanmama davranışının kazandırılması hedeflenmektedir.

Sağlık Bakanlığınca her ilin Sağlık Müdürlükleri Sürücü Davranışlarını Geliştirme Eğitimi vermek için  Eğitim Merkezi olarak belirlendi ve bu kapsamda İl Sağlık Müdürlüklerinin Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı Tütün ve Madde Bağımlılığı ile Mücadele Birimi  SÜDGE Eğitimi vermekte olup başvurular buraya yapılmaktadır.

Sürücülerin, sürücü belgesinin geri alındığı tarihten itibaren 12 ay içerisinde sürücü davranışlarını geliştirme eğitim merkezine şahsen ya da vekâleten ile müracaatları gerekmektedir.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

Araçlar gibi sürücüler de vizeye girmeli. Uyduruk değil ama. Refleks kontrolü vb. 

Alt katta bi komşumuz bacaklarını elle atıyor arabanın içine. 90 yaşlarında. Bu kişi trafikte mayın resmen. 1 yıla yakındır görmedim gerçi artık araba kullanırken.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
İlkay Başaran yazdı:

Araçlar gibi sürücüler de vizeye girmeli. Uyduruk değil ama. Refleks kontrolü vb. 

Alt katta bi komşumuz bacaklarını elle atıyor arabanın içine. 90 yaşlarında. Bu kişi trafikte mayın resmen. 1 yıla yakındır görmedim gerçi artık araba kullanırken.

Bir de önden çekişli passatıyla her virajda yanlamaya çalışanlar var.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Mehmet Ozyurek yazdı:

Uzaydan gelen kutuyu açmak zannediyor her işi..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Süleyman Can

Bizde azıcık unvan yetki alan insanlar bile sivil plaka aracına çakar taktirip emniyet şeridinden sürüyor. Trafikte manasız şerit değiştirenlerin bile zorla psikoloğa götürüldüğü Almanya standardına ulaşmamız zor. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Hamit inan
Süleyman Can yazdı:

Bizde azıcık unvan yetki alan insanlar bile sivil plaka aracına çakar taktirip emniyet şeridinden sürüyor. Trafikte manasız şerit değiştirenlerin bile zorla psikoloğa götürüldüğü Almanya standardına ulaşmamız zor. 

Avrupa derken Afganistana kafa tutar olduk... Somaliye doğru yolu var

• Beğen 2
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

araba şirket müesese lerin bile direksiyonda olanların hepsinin 5 yılda bir bağımsız tıbbi kurumlarda teste girmesi gerekir

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Mehmet Ozyurek yazdı:

Aman! Tamam rot ayarları biraz şey olmuş lastikleri içten yemiş olabilirim veya arka sağ jantı ufaktan kaldırılma dokanıp biraz kamberi kaçırmış da olabilirim. Bunlar möhüm şeyler değil

İlkay Başaran yazdı:

Uzaydan gelen kutuyu açmak zannediyor her işi..

Video atayım mı?

• Beğen 1
  • Mutlu 3
  • Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Servet Aydın yazdı:

arka sağ jantı ufaktan kaldırılma dokanıp biraz kamberi kaçırmış da olabilirim.

Yanlarken değil mi.. :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Ozyurek yazdı:

arka lastiklere tepsi koyarsan güzel yanlar

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Mehmet Ozyurek yazdı:

biraz fazla oldu kabul

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Adnan Çakır
Cemile Kelle yazdı:

SÜDGE  NEDİR? Günlük Hayatta çok kullanılan bir kelime değildir. SÜDGE bir kısaltma olup açılımı  Sürücü Davranışlarını Geliştirme Eğitimi (SÜDGE) ‘dir.

Bilgilendirme için teşekkürler, duymuşluğumuz var da uygulamaya katılanı hiç duymadım.

Psikoteknik testi gibi bir uygulamada var mı?

Yorum bağlantısı
Cemile Kelle
(düzenlendi)
Adnan Çakır yazdı:

Bilgilendirme için teşekkürler, duymuşluğumuz var da uygulamaya katılanı hiç duymadım.

Psikoteknik testi gibi bir uygulamada var mı?

merhaba önce 6 ay kaptırmıştım ehliyeti 6 ay bitince 5 yıl alkolsüz sürmek gerekiyormuş aracı. Bende 2 yıl zor saprettim tekrar aldılar 2 yıl bitti südge eğitimine gittim önce vergi borçlarıma kadar hepsini ödedim sonra 1 ay ders gördük her hafta 1 ders olmak sureti ile. sonrasında bir sınav olduk sınavı sanrım herkes geciyor ama bu kez de ben amatem denilen ucubeye takıldım. her hafta kan vermek sureti ile 1 ay gözetim yapacaklardı ben mesleğimin torpilini kullaıp 1. haftada bitirdim amatem ucubesini. ve mutlu son 2.5 sene sonra ehliyete kavuştum 2018 yılıydı. akıllandım artık alkolsüz bir hayat sürmekteyim. keyifli forumlar dilerim. 

tarihinde Cemile Kelle tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Cemile Kelle yazdı:

ben mesleğimin torpilini kullaıp

benim arabaya alkollü çarpıp ta alkollü çıkan olursa mesela dua etsin çocuklarım o an arabamda olmasın ,yoksa  torpille yollayabilirm fezaya mesela. mesleğim gereği onca kaza gördüm, direksiyona geçmemesi gerekenler çok

• Beğen 4
  • Teşekkür 2
Yorum bağlantısı
Cemile Kelle
Çağlar Bayur yazdı:

benim arabaya alkollü çarpıp ta alkollü çıkan olursa mesela dua etsin çocuklarım o an arabamda olmasın ,yoksa  torpille yollayabilirm fezaya mesela. mesleğim gereği onca kaza gördüm, direksiyona geçmemesi gerekenler çok

kaza hiç geiyorum demiyor hocam alkollyken hiç kaza yapmayan ben alkol bıraktıktan sonra neredeyse her gün  bir kaza yapıyorum ama hasarsız ve ölmsz yani kendini bilmede içenler yola çıkmasın zaten uyusun bir yerlerde kış uykusuna yatsınlar :)

Yorum bağlantısı
Macit Aliyev

Türkiyede bu kadar çok kural ihlali olmasının başlıca sebebi cezaların caydırıcı olmaması. Alkollü araç sahibinin ilk vakada ehliyetini al + hapis cezası ver bakalım oranlar nasıl da düşüyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Cemile Kelle yazdı:

kaza hiç geiyorum demiyor hocam alkollyken hiç kaza yapmayan ben alkol bıraktıktan sonra neredeyse her gün  bir kaza yapıyorum ama hasarsız ve ölmsz yani kendini bilmede içenler yola çıkmasın zaten uyusun bir yerlerde kış uykusuna yatsınlar :)

kaza beklenmeyen arzxu edilmeyen dir, beceriksizlik tedbirsizlik sonucu gerçekleşnde kasıt ararım, kastı bulunca da gereği gelir zaten , tam viraj dönerken fren hortumu patlar, lastik yağlanır, bilya kitler, rampa aşağı ambaleye kalkar vs. bunlar kaza kategorisine girer. 80 lik viraja 180 le gelennde kasıt vardır, sigorta şirketleri de çanak tutuyor bu tiplere o ayrı konu

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...