İçeriğe Yönlendir

Motordan Gelen Ses ve Çözemediğim Sorunlar.

Meriç Bircan

Recommended Posts

Meriç Bircan

Merhabalar, öncelikle nasılsınız? umarım iyisinizdir. Sizlere aracımla ilgili bir kaç soru sormak ve desteğinizi almak istiyorum. Forumda bu konular için yeterli bilgi bulamadığım için yeni konu açtım.

- Videoda duyulan şekilde motoru çalıştırdığımda (soğukken) 3-5 dakika bu şekilde tak-tak diye bir ses geliyor, sonrasında duymuyorum. Tekrar stop edip soğuduktan sonra yeniden geliyor ve geçiyor.

- Fan devreye girdiğinde rölanti düşüp biraz sarsıyor, sonrasında biraz titreşimlide olsa normale dönüyor.

- Klima panelinde kademe ayarlama tuşu, sıcak-soğuk tuşu boşa dönüyor ama altında yer alan tuşlar (arka cam rezistansı, sis farı vs. çalışıyor) bu sorunu boşta olan tuşları değiştirerek çözebilir miyim? (kart arızalı olsa çalışan tuşlar çalışmazdı diye düşünüyorum.)

- Son olarak, gaz pedalının o taraftan su alıyor(yıkarken farkettim ama yağmurlu havada su alma gibi bir durum henüz yok.)

Şimdiden cevaplarınız için teşekkür ediyorum. =)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Kaputu açıp dinlediniz mi. 

Gaz verince ses periyodu değişiyor mu ? 

Yorum bağlantısı
Meriç Bircan
(düzenlendi)
Mehmet Ozyurek yazdı:

Kaputu açıp dinlediniz mi. 

Gaz verince ses periyodu değişiyor mu ? 

Evet gaz verince ses hızlanıyor. Kaputu açıp dinledim motor kısmından değil, motorun arka tarafından şoför kısmının oralardan geliyor.

tarihinde Meriç Bircan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Talha Bilgi

@Meriç Bircan aynımı bilemem ama benim eski w124'de arabam rolanti düşükken yada ilk çalıştırmada araç sarsıntılıyken tak tak ses gelirdi en son sesin motor arka tarafından silecek kol ve motorunun aracın kasasına sabitleme yerinden geldiği ortaya çıktı. Açtık baktık motor silecek ve motorunu sabitleme takozu attık düzelmişti... Böyle ıncık birşey olabilir.

Yorum bağlantısı
Meriç Bircan
Talha Bilgi yazdı:

@Meriç Bircan aynımı bilemem ama benim eski w124'de arabam rolanti düşükken yada ilk çalıştırmada araç sarsıntılıyken tak tak ses gelirdi en son sesin motor arka tarafından silecek kol ve motorunun aracın kasasına sabitleme yerinden geldiği ortaya çıktı. Açtık baktık motor silecek ve motorunu sabitleme takozu attık düzelmişti... Böyle ıncık birşey olabilir.

Kontrol edeyim dediğiniz kısmı fakat tamirden sonra bu başladı ve öyle olsa fan açık sarsıntılıyken de olurdu diye düşünüyorum. Acaba motor soğukken yağıyla ilgili mi bir sıkıntı oluyor anlamadım... (10 40 yağ var)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Meriç Bircan yazdı:

Evet gaz verince ses hızlanıyor. Kaputu açıp dinledim motor kısmından değil, motorun arka tarafından şoför kısmının oralardan geliyor.

Motor yan değil mi. Motorun arka kısmında devire duyarlı ses yapacak bir şey olmaması gerekir. 

Yorum bağlantısı
Mustafa YILDIRIM
Meriç Bircan yazdı:

Fan devreye girdiğinde rölanti düşüp biraz sarsıyor, sonrasında biraz titreşimlide olsa normale dönüyor.

Akü ve Şarj dinamosunu kontrol ettirin. Akü eski galiba, fan çalışınca artan akım talebini karşılayamayınca şarj dinamosuna yük biniyor ve rölanti düşüyor.

Yorum bağlantısı
Meriç Bircan
Mehmet Ozyurek yazdı:

Motor yan değil mi. Motorun arka kısmında devire duyarlı ses yapacak bir şey olmaması gerekir. 

Evet, biliyorum. O yüzden anlamlandıramadım.

Bujileri değişmişti acaba onlarla alakalı bir sorun mu var diye de düşünüyorum ama öyle olsa hep olması gerekir. Kafamı allak bullak etti bu çocuk :D 

Mustafa YILDIRIM yazdı:

Akü ve Şarj dinamosunu kontrol ettirin. Akü eski galiba, fan çalışınca artan akım talebini karşılayamayınca şarj dinamosuna yük biniyor ve rölanti düşüyor.

Aküyü 2 hafta önce kontak tık-tık yapıp hiç çalışmadığı zaman değiştirdim ve elektrikçiye marş motoru, şarj dinamosunu kontrol ettirdim sorun olmadığını söyledi. Fan rölesinde problem olabilir mi?

Yorum bağlantısı
Mustafa YILDIRIM
Meriç Bircan yazdı:

Evet, biliyorum. O yüzden anlamlandıramadım.

Bujileri değişmişti acaba onlarla alakalı bir sorun mu var diye de düşünüyorum ama öyle olsa hep olması gerekir. Kafamı allak bullak etti bu çocuk :D 

Aküyü 2 hafta önce kontak tık-tık yapıp hiç çalışmadığı zaman değiştirdim ve elektrikçiye marş motoru, şarj dinamosunu kontrol ettirdim sorun olmadığını söyledi. Fan rölesinde problem olabilir mi?

Röleden olacağını düşünmüyorum. Rölantide dalgalanma vb. varsa Rölanti ayarlayıcı temizliği işe yarayabilir.

Yorum bağlantısı
Meriç Bircan
Mustafa YILDIRIM yazdı:

Röleden olacağını düşünmüyorum. Rölantide dalgalanma vb. varsa Rölanti ayarlayıcı temizliği işe yarayabilir.

Rölanti valfini de yeni değiştirdim :D:D

Yorum bağlantısı
Mustafa YILDIRIM
Meriç Bircan yazdı:

Rölanti valfini de yeni değiştirdim :D:D

Valla ne diyeyim bilemedim. :unsure2: Sorun çıkarabilecek parçaları değiştirmişsiniz.

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Dagdeviren
Meriç Bircan yazdı:

Merhabalar, öncelikle nasılsınız? umarım iyisinizdir. Sizlere aracımla ilgili bir kaç soru sormak ve desteğinizi almak istiyorum. Forumda bu konular için yeterli bilgi bulamadığım için yeni konu açtım.

- Videoda duyulan şekilde motoru çalıştırdığımda (soğukken) 3-5 dakika bu şekilde tak-tak diye bir ses geliyor, sonrasında duymuyorum. Tekrar stop edip soğuduktan sonra yeniden geliyor ve geçiyor.

- Fan devreye girdiğinde rölanti düşüp biraz sarsıyor, sonrasında biraz titreşimlide olsa normale dönüyor.

- Klima panelinde kademe ayarlama tuşu, sıcak-soğuk tuşu boşa dönüyor ama altında yer alan tuşlar (arka cam rezistansı, sis farı vs. çalışıyor) bu sorunu boşta olan tuşları değiştirerek çözebilir miyim? (kart arızalı olsa çalışan tuşlar çalışmazdı diye düşünüyorum.)

- Son olarak, gaz pedalının o taraftan su alıyor(yıkarken farkettim ama yağmurlu havada su alma gibi bir durum henüz yok.)

Şimdiden cevaplarınız için teşekkür ediyorum. =)

Bu makineyi ciğerine kadar tanıyan bi Osman Usta var ona sordunuzmu?

Forumda illaki numarası vardır.

Yorum bağlantısı
Meriç Bircan
Mehmet Dagdeviren yazdı:

Bu makineyi ciğerine kadar tanıyan bi Osman Usta var ona sordunuzmu?

Forumda illaki numarası vardır.

evet, şimdi buldum bi arayayım en iyisi. Teşekkür ederim..

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Meriç Bircan yazdı:

1- İlk kez böyle bi ses duyuyorum. Soğukken gaz verince ses hızlanıyor mu?

2- Bu normal. Yine de alternatör şarj voltajı kontrol edilebilir. 14.4 olmalı.

3- Boşa dönüyor derken? 360 derece sürekli dönen sadece yön ayarı vardı. ÇEvirirken hafif zorlamalı. Zorlamıyorsa kablosu çıkmıştır arkadan.

4- Polen filtrenizi kontrol edin. Muhtemelen oradan su alıyor.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...