İçeriğe Yönlendir

Aktif Karbon Temizleme ?

Murat Öngür

Recommended Posts

Murat Öngür

Merhaba araca motor içi krum vs temizlik ve dpf egsoz temizliği için , ikisine toplam 1600 tl fiyat aldım.

Motor içi temizliği hava filtresi hortumunun içerisinden yapıyormuş , egsoz temizliğini de oksijen sensörü üzerinden yapıyormuş .

birincisi bu işlemin araca motora her hangi  bir zararı var mı ? 

İkincisi bilenler için fiyat nasıl ? 

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
(düzenlendi)

ben ne yapıldığını anlamadım. daha çok beyaz yakalı silkeleme odaklı gibi geldi.

motor içi temizliği neyi amaçlıyor kurum depozitlerini sökmek ise bunu tek gerçek yolu söküp temizlemektir. hadi belki carbon clean olabilir ki bu ancak bazı yerleri temizler ve kısmen işe yarar eğer alt devirlerde sağırlık varsa. egzos temizliğini ise hiç duymadım. ama katalitik konvertör temizliği mümkün ve bunu kendiniz de yaparsınız. BELL ADD  diye bir katkı lazım.

tarihinde Doğan Arşiray tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

soru şuna benzedi: satılık bir araba var 1.600K alınır mı ? ürün nedir marka nedir uygulanacak cihaz bilgisi vs gerekir

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
(düzenlendi)

Motor içi kurum temizliğinde emme manifoldunun sökülüp temizlenmesi var mı?

tarihinde Köksal Yılmaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Köksal Yılmaz yazdı:

emme manifoldunun sökülüp temizlenmesi

usta levye ile kovalar

• Beğen 1
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Çağlar Bayur yazdı:

usta levye ile kovalar

Abi dpf temizliği için ne öneriyorsun? Bol gazlamalı uzun yol sürüşü mü? Eğer öyle ise nasıl kullanılmalı? Oksijen sensöründen sıkılan sprey ile yapılan temizlik iş görür mü? İlle dpf söktürmek mi gerekiyor? Rejenerasyon yaptırmak mantıklı mı? :) 

Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Murat Öngür yazdı:

Merhaba araca motor içi krum vs temizlik ve dpf egsoz temizliği için , ikisine toplam 1600 tl fiyat aldım.

Motor içi temizliği hava filtresi hortumunun içerisinden yapıyormuş , egsoz temizliğini de oksijen sensörü üzerinden yapıyormuş .

Kaliteli malzeme kullanacağını var sayarak, ödenecek ücretin 1200 tl civarı ürün ücreti. Castrol, würth benzeri markalarda bu temizleyicilerin adet fiyatı 600 tl civarı. 

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan

Amaç ney bunları yaptırmakta ki bence oradan başlamak lazım. Arabada sıkıntı mı var

Yorum bağlantısı
Murat Öngür
Çağlar Bayur yazdı:

soru şuna benzedi: satılık bir araba var 1.600K alınır mı ? ürün nedir marka nedir uygulanacak cihaz bilgisi vs gerekir

marka ürün yok abi . motor içi kurum temizleme ve dpf artı eksoz içi temizleme . 

Murat Sahın yazdı:

Abi dpf temizliği için ne öneriyorsun? Bol gazlamalı uzun yol sürüşü mü? Eğer öyle ise nasıl kullanılmalı? Oksijen sensöründen sıkılan sprey ile yapılan temizlik iş görür mü? İlle dpf söktürmek mi gerekiyor? Rejenerasyon yaptırmak mantıklı mı? :) 

olayın ana fikri bu iş te ! oksijen sensöründen sprey ile olur mu ? 

Yorum bağlantısı
Murat Öngür
Doğan Arşiray yazdı:

ben ne yapıldığını anlamadım. daha çok beyaz yakalı silkeleme odaklı gibi geldi.

motor içi temizliği neyi amaçlıyor kurum depozitlerini sökmek ise bunu tek gerçek yolu söküp temizlemektir. hadi belki carbon clean olabilir ki bu ancak bazı yerleri temizler ve kısmen işe yarar eğer alt devirlerde sağırlık varsa. egzos temizliğini ise hiç duymadım. ama katalitik konvertör temizliği mümkün ve bunu kendiniz de yaparsınız. BELL ADD  diye bir katkı lazım.

emin olduğunuz daha önce kullandığınız bir marka ürün var ise adını yazarsanız yada linkini atarsanız alayım bende

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
Çağlar Bayur yazdı:

usta levye ile kovalar

Kendimiz yapsak

Yorum bağlantısı
Tamer Topaç

Emme ve turbo basınç sensörü kurum yaptı ve araç çekişten düştü ise, emme manifoldu sökülerek temizlenecek.

Emme manifoldu sökülüp 1-2 gün ilaçlı suda bekletiliyor.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
(düzenlendi)
Murat Sahın yazdı:

100 kişiye anlattım 1i yaptı 99 u yolda kaldı

tarihinde Çağlar Bayur tarafından düzenlendi
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Cihat Küçükay
Murat Öngür yazdı:

Böyle bir temizlik ilk defa duyuyorum. Bildiğim kadarıyla motor, manifold gibi aksamları temizliyorum diye karbonlarını serbest bırakırsanız gider dpf'yi tıkar. Yani temizlik sonrası bir de dpf ile uğraşırsınız. Bana daha önce söylenen (megane 3 aracım için carbon clean araştırmıştım) eğer aracınız 100k km altındaysa 2-3 bakımda bir carbon clean yaptırmak faydalı. Eğer 100k km üzerinde ise uzman görüşü sonrası gerekirse yaptırılmalı. Ama yine de bütün bu işlemler tamamen bir temizlik olmuyor. Sadece biraz iyileşme görülüyor. O nedenle yaptırmaktan vazgeçmiştim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Cihat Küçükay yazdı:

Eğer 100k km üzerinde ise uzman görüşü sonrası gerekirse yaptırılmalı.

o uzmanlar boş personelidir büyük ihtimal? temeli bilmeyince korkarlar

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Murat Öngür yazdı:

emin olduğunuz daha önce kullandığınız bir marka ürün var ise adını yazarsanız yada linkini atarsanız alayım bende

katalizör temizliğinde BELL ADD markalı olan işe yarıyor.

Yorum bağlantısı
Cihat Küçükay
Çağlar Bayur yazdı:

o uzmanlar boş personelidir büyük ihtimal? temeli bilmeyince korkarlar

Tanıdığım uzman Bosch personeli de var, alaylı yetişmiş usta da var :exc1: Hepsinin söylediği, bilen bir usta motoru inceledikten sonra carbon clean gerekli mi değil mi söyler.:fiuw:

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

otomotivde kimyadan fizikten çekinen çoktur, sıfır atılmış boya daha da parlamaz diyen boyacı vardı, müşterisi gelmeden kaputun yarısını parlattım bıraktım, gelince nasıll açıklarsın diye :rofl: boyacılar da kimya ile kavgalı olan çoktur

Yorum bağlantısı
Mustafa Cerci
Murat Öngür yazdı:

partikul filtresi icin iki defa linkteki urunu kullandim fena degil 

https://www.amazon.fr/Professional-Cleaning-DPF-P2985DCC-nettoyants-particules/dp/B01GS91U5K/ref=sr_1_4?keywords=dpf+cleaner&qid=1697911425&sr=8-4

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...