İçeriğe Yönlendir

Tazminat Hakkında

Mehmet Dagdeviren

Recommended Posts

Aytac Sakal
Mehmet Dagdeviren yazdı:

Sanırım Aylık demek istediniz

Tam olarak 270 saat çalışıyorum.

Yok yıllık 270 saatten fazla fazla Mesai yaparsanız demek istedim.

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Mehmet Dagdeviren yazdı:

Aytac Sakal yazdı:

Aylık 270 saat çalışıyorum derseniz bunun en az 80-85 saati fazla mesaidir. Yıllık sınırı aşarsınız. Bunu kullanabilirsiniz. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Dagdeviren
Aytac Sakal yazdı:

Anladım.

Öyle bir durum söz konusu değil,zaten mesai olmuyo bizde.

• Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
Mehmet Dagdeviren yazdı:

Anlaşmaya yanaşacağını sanmıyorum.

Yanı çıkıyorum desem tazminat ödememek için tamam diyebilir.

Maaş+Devamlılık primi+Performans pirimi olarak 

3 ayrı parçada yatıyor.

Etkisi olurmu acaba?

Bordroda bunların hepsi görünüyo rmu?

Yorum bağlantısı
Mehmet Dagdeviren
Erhan Doruk yazdı:

Evet bordroda tamamı gözüküyor.

Kurumsal bi firma olduğu için

riski tamamen ortadan kaldırıyorlar.

Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

Mesai saati sonrası atılan whatsapp mesajları mobbinge girmiyor muydu? Yanlış mı hatırlıyorum?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Selçuk Bakış yazdı:

Mesai saati sonrası atılan whatsapp mesajları mobbinge girmiyor muydu? Yanlış mı hatırlıyorum?

• Mutlu 3
Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
Mehmet Dagdeviren
Oğuzkan Erışık yazdı:

İşçinin haklı fesih nedenlerine bakabilirsiniz. Onlardan birini sağlıyorsanız noterden ihtarname çekerek haklı fesih ile işten ayrılabilirsiniz. Devamında ya arabuluculuk ile ya da mahkeme yolu ile sonuca varırsınız.

Erdoğan Temur yazdı:

bu yazdığınız şartlara göre kendiniz ayrıldığınız için hiçbirşey alamazsınız.
7200 prim gününü doldurunca alabilirsiniz.

İlkay Başaran yazdı:

Maaşınızı 20 günden fazla geciktirme gibi bir huyu varsa işyerinin bunu kullanabilirsiniz.

Murat Sahın yazdı:

Alışkanlık olacak, yılda bir iki için en fazla noterden ihtar çekebiliyormuşsun :) 

Fatih Evcin yazdı:

Tazminatı talep ettiniz mi?

İlkay Başaran yazdı:

Emeği karşılığı aldığı ücret ile kendisinin ve ailesinin geçimini temin eden işçinin ücretinin düzensiz ve gecikmeli olarak ödenmesine katlanması beklenemez. İşçinin ücretinin ödenmemesi veya eksik ödenmesi ya da düzensiz ve geç ödenmesi, işçiye iş sözleşmesini haklı nedenle fesih yetkisi verir.

Kanunda derhal fesih hakkının kullanılması hususu da düzenlenmiş olup, 26. maddeye göre işçi; derhal fesih hakkını 6 iş günü içerisinde kullanmak zorundadır. 20 gün içerisinde ücreti ödenmeyen işçi, bu sürenin dolmasını takip eden 6 iş günü içerisinde iş sözleşmesini feshetmek için gerekli bildirimi işverene yapmalıdır ...

Kanunda derhal fesih hakkının kullanılması hususu da düzenlenmiş olup, 26. maddeye göre işçi; derhal fesih hakkını 6 iş günü içerisinde kullanmak zorundadır. 20 gün içerisinde ücreti ödenmeyen işçi, bu sürenin dolmasını takip eden 6 iş günü içerisinde iş sözleşmesini feshetmek için gerekli bildirimi işverene yapmalıdır ...

Yazıyor Murat.

https://kulacoglu.av.tr/maasi-odenmeyen-iscinin-isten-kacinma-hakki/#:~:text=Ücreti%2C ödeme gününden itibaren 20,de işten kaçınma hakkını kullanabilir.

Ücreti zamanında ödenmeyen işçiye, 4857 sayılı İş Kanununun 24/II-e maddesinde haklı nedenle fesih imkânı verilmiştir.
4857 sayılı iş kanunun 24 üncü maddesinin (II) numaralı (e) bendinde “İşveren tarafından işçinin ücreti kanun hükümleri veya sözleşme şartlarına uygun olarak hesap edilmez veya ödenmezse” bu kanun maddesi gerekçe göstererek işçinin iş akdini sona erdirmesi mümkündür. Bu durumda sözleşmeyi işçi kendisi feshetmiş olsa da kıdem tazminatı hakkını alacaktır.

Ahmet Türedi yazdı:

Yaş hariç emeklilik şartlarını taşıyan sigortalıların;  ⎯ Son işyerinde en az 1 yıl çalışmak, ⎯ 08.09.1999 tarihinden önce ilk sigortalılığı bulunan çalışanlar için 15 yıl sigortalılık şartı ve 3600 prim gün sigortalık süresi olmak, ⎯ 08.09.1999 tarihi ile 30.04.2008 tarihleri arasında ilk sigortalılığı olan çalışanlar için, sigortalılık süresi göz önünde bulundurulmaksızın 7000 prim ödeme gün sayısı veya “4500 prim günü ve 25 yıl sigortalılık süresi olmak, ⎯ 30.04.2008 tarihi ile 31.12.2008 tarihleri arasında ilk sigortalılığı olan çalışanlar için 4600 prim gün sigortalılık süresi olmak, ⎯ 01.01.2009 tarihi ile 31.12.2015 tarihleri arasında ilk sigortalılığı olan çalışanlar için 4600-5300 prim gün (her yıl için 100 gün eklenerek hesaplanıyor) sigortalılık süresi olmak, ⎯ 01.01.2016 tarihinden sonra ilk sigortalılığı bulunan çalışanlar için 5400 prim gün sigortalılık süresi olmak, Şartları sağlandığında “SGK’dan kıdem tazminatına esas yazı” alınarak işten ayrılmak mümkündür. 

Bunları sağlamıyorsanız haklı fesih hariç bir şansınız yok malesef.

Oğuzkan Erışık yazdı:

O zaman hiç uğraşmayın alamazsınız. Üstüne ihbar tazminatı ödersiniz.

Murat Sahın yazdı:

20 günü geçerse ama bu, ben 20 güne kadar olan kısmını yazdım. 21. gün haklı iş akdi fesih sebebi oluyor. 

İlkay Başaran yazdı:

Bende onu demiştim zaten.

.

Ümit Türk yazdı:

Anlaşmaktan başka çareniz yok. 

Aytac Sakal yazdı:

Fazla Mesai durumunuz varmi ?

Yıllık 270 saati geçerseniz çıkış isteme tazminat alma hakkınız var diye biliyorum.

Fatih Evcin yazdı:

bana kalırsa tazminatı başta talep edin. Güzellikle ayrılmak istediğinizi ve diğer planlardan bahsedin. Orta yolun bulunacağı düşüncesindeyim.

Erhan Doruk yazdı:

Maaş tam bankaya yatıyor mu? 

Cem Işık yazdı:

Fazla mesai yapıyorsanız ücreti ödeniyor mu? Mobbing (baskı/psikolojik şiddet vs) var mı? İşçinin haklı fesih sebepleri diye bakmanız lazım ama bahsettiğim şartlar yoksa macera aramaya gerek yok şu zamanda bana kalırsa. 

Cem Işık yazdı:

Maaş ve primler tam yatıyorsa oradan da yolunuz kapalı gibi duruyor malesef

Mehmet Dagdeviren yazdı:

Cem abi

Whatsapp grubunda psikolojik bi baskı var,bunun etkisi olabilir mi?

Cem Işık yazdı:

Mahkeme nezdinde ciddi bir baskı şeklinde algılanabilecek ise etkisi olma ihtimali yüksek. Ancak net konuşmak zor. 
şu kadar satış yapmayanı kapının önüne koyacağız gibi bir baskı mı? Yoksa satışları arttırmaya çalışalım arkadaşlar gibi mi? Ufak nüanslar sonuca etki edebilir :)

baskının kişi psikolojisine olumsuz etki edecek boyutta olması gerekiyor 

Mehmet Dagdeviren yazdı:

Mesela bi iş yapılmış,yanlış olmuş ve akabinde şöyle bi yazı yazıldı?

Bu işi yapan bi göz doktoruna gözüksün.

Örneğin hata yapanın maaşından kesilecek tehditleri var.

Ama bu direk bana yazılan yazılar değil.

Cem Işık yazdı:

Genel bir mobing gibi dursa da, dosyanın düştüğü hakime göre de değişir, yoruma açık bir konu. Yani bu mesajlar, “Mehmet bıktım senin hatalarından” vs gibi şahsına direkt olmadığından %100 emin olamıyorum açıkçası. 

Aytac Sakal yazdı:

Mahmut Yıldız yazdı:

Aylık 270 saat çalışıyorum derseniz bunun en az 80-85 saati fazla mesaidir. Yıllık sınırı aşarsınız. Bunu kullanabilirsiniz. 

Erhan Doruk yazdı:

Selçuk Bakış yazdı:

Sani Gerşon yazdı:

Güncelleme!!

Yılbaşında tazminatımı alarak işten kovuldum :)

Acaba buraya yazdıklarımımı okudular :)

Şuan başka bi firmada iki katı maaşla devam ediyorum.

• Beğen 8
Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Mehmet Dagdeviren yazdı:

Güncelleme!!

Yılbaşında tazminatımı alarak işten kovuldum :)

Acaba buraya yazdıklarımımı okudular :)

Şuan başka bi firmada iki katı maaşla devam ediyorum.

Hayırlı olsun, personel lazım mı? :) 

Yorum bağlantısı
Mehmet Dagdeviren
Murat Sahın yazdı:

Hayırlı olsun, personel lazım mı? :) 

Teşekkürler.

Grafikerseniz neden olmasın.

Yorum bağlantısı
Ali Gülmez

Bende davamı kazandım ama karşı taraf itiraz edecektir. Mobbing ten açmıştım ama süreç çok uzun sürüyor

2 yılda dava sonuçlandı bakalım karşı taraf ne kadar itiraz etmeye devam edecek

Yorum bağlantısı
Cem Işık
Ali Gülmez yazdı:

Bende davamı kazandım ama karşı taraf itiraz edecektir. Mobbing ten açmıştım ama süreç çok uzun sürüyor

2 yılda dava sonuçlandı bakalım karşı taraf ne kadar itiraz etmeye devam edecek

İşverenin bu aşamada istinaf mahkemesine başvurma hakkı var sadece, mahkeme kararını onarsa konu kapanır sizin için, tezminatınızı alırsınız. 

Yorum bağlantısı
Alptuğ Özcan
Cem Işık yazdı:

tezminatınızı alırsınız. 

Dava 2 yılda sonuçlanmış ya Cem Bey, tazminatı gecikme faiziyle birlikte mi verecekler? Sonuçta son 2 senede her şeyin fiyatı afaki arttı. Buradaki zarar karşılanıyor mu? (sanmıyorum ama merak ettim)

Yorum bağlantısı
Cem Işık
Alptuğ Özcan yazdı:

Dava 2 yılda sonuçlanmış ya Cem Bey, tazminatı gecikme faiziyle birlikte mi verecekler? Sonuçta son 2 senede her şeyin fiyatı afaki arttı. Buradaki zarar karşılanıyor mu? (sanmıyorum ama merak ettim)

Tahsilat yapılacak zamana kadar faiz işler ama oran malesef enflasyon oranı gibi değil, %9 idi yanlış bilmiyorsam. 

Yani bugün karara çıktı, işveren işçiye 100.000 TL ödesin dendi. Karar istinafa gönderildiğinde o 100 bini işveren icraya yatırıp, istinaf sonuna kadar alacaklıya ödeme diyor. 

2 senede istinaftan gelse o 100.000 i alıyorsunuz ve borçluya bu 2 senenin faizini de öde diyorsunuz 18.000 tl daha ödüyor gibi anlatabilirim.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Alptuğ Özcan
Cem Işık yazdı:

Tahsilat yapılacak zamana kadar faiz işler ama oran malesef enflasyon oranı gibi değil, %9 idi yanlış bilmiyorsam. 

Yani bugün karara çıktı, işveren işçiye 100.000 TL ödesin dendi. Karar istinafa gönderildiğinde o 100 bini işveren icraya yatırıp, istinaf sonuna kadar alacaklıya ödeme diyor. 

2 senede istinaftan gelse o 100.000 i alıyorsunuz ve borçluya bu 2 senenin faizini de öde diyorsunuz 18.000 tl daha ödüyor gibi anlatabilirim.

Bi anlamı kalmadı ki o zaman para enflasyonda yok oldu gitti. En azından enflasyon oranında faiz işlemeli bence

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Alptuğ Özcan yazdı:

Bi anlamı kalmadı ki o zaman para enflasyonda yok oldu gitti. En azından enflasyon oranında faiz işlemeli bence

aynısı bizim hanıma oldu. mobing sonucu işten ayrıldı yılar önce. sonra dava açtı davayı kazandı. o günün parasıyla ederi neyse, para istinaf mahkemesi sonucu yatırıldı. 2 senedir hala bekliyor. neyi bekliyor belli değil. cevap yok. ilgilenen yok. para pul oldu. emek söz konusu ise, mobbing  tam bir şerefsizlik örneğidir her yerde ve her yerde ruh hastaları olduğu sürece de olacaktır. bir de şeref söz konusu olunca para koparmaya çalışan hırsız ve ahlaksız çaklışanlar var ki o ayrı bir meseledir. işin diğer boyutu. dükkan içinde dükkancılık yapan, hatta işini kuran, ticari sırları çalan, mal çalan, sorumlusu olduğu projeyi bitirmeden mantıklı ve iki tarafında kabul edeceği bir çözümü bulamadan bırakıp gidenler, sadece 15 gün çalışıp başka işçiyle  kavga ettiği için uzaklaştırlılınca  birde dava açıp "hak" aramıyorlarmı... neyseki akıllandık ta hukiki süreçleri çok iyi öğrendik.  "o elemanlar para kaptıracağıma avukatları yaşatırım daha iyi." robert fosch

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Gülmez
Cem Işık yazdı:

aynen benim para çöp olmuş

Yatınca iphone pro max alıp kendimi 11 yıllık karşılığı diye tatmin ederim

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...