İçeriğe Yönlendir

Focus II Sürüş Sırasında Stop Etme Sorunu

Ömer Özdmr

Recommended Posts

Ömer Özdmr

Öncelikle S.a herkese. focus 2008 benzin+lpg li aracımla stop sorunu yaşamaktayım. Siz değerli forum üyelerinden fikir almak istiyorum yardımcı olabilecek varsa çok sevinirim. Sorunu şöyle sıralayayım.

Sorun ilk olarak şöyle başladı ilk çalıştırmada rolanti dalgalanması ve kendiliğinden gaz verme problemi ve aradan 2-3 Gün geçtikten sonra sürüş sırasında stop etme sorunları yaşamaya başladım. Aracı ustaya götürdük bişey bulamadı beyinsel olabilir diyip beyinciye bıraktı aracı onlarda sente zamanlayıcısıyla alakalı bi sorun var diyip ayar yapıp yollamışlar aracı ustaya hatta sende mekanik olarak ayarla vs demişler buraya kadar yazdıklarım ustanın bana söyledikleri eksiğim yanlışım varsa kusuruma bakmayın. Neyse usta bugün babamı aramış motor bloğunun üstünde triger kasnaklarının yanında bir müşürün fotoğrafını atmış bu müşür arızalı değişmesi lazım işçilik dahil 8800 tl masraf çıkarmış. Bu şekilde binerseniz 1 ay sonra yine aynı sorunu yapar demiş. Ben şehir dışında olduğum için arabayı ustadan al yaptırma dedim ama aklımda hala soru işaretleri var. Böyle bişey başına gelen var mı yada bi fikir verebilecek olan varsa çok sevinirim. Şimdiden çok teşekkürler. Ustanın yolladığı fotoğrafıda buraya yükledim.

IMG-20231106-WA0017.jpg

IMG-20231106-WA0016.jpg

IMG-20231106-WA0015.jpg

IMG-20231106-WA0015.jpg

Yorum bağlantısı
Ömer Özdmr

Metin Baloğlu yazdı:

Motor sıcak soğuk farkediyor mu stop etmesi?

Motor sıcakken yapıyor hocam sürüş esnasında

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ömer Özdmr yazdı:

beyinsel olabilir diyip beyinciye bıraktı aracı

eyvah...

egzantrik konum sensörü bu arızayı yapar, ama öyle söküp fal açmakla olmaz, arıza teşhis cihazı ile olur, beyinciye bırakalım diyene araba bırakmam

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ömer Özdmr
Çağlar Bayur yazdı:

eyvah...

egzantrik konum sensörü bu arızayı yapar, ama öyle söküp fal açmakla olmaz, arıza teşhis cihazı ile olur, beyinciye bırakalım diyene araba bırakmam

Nasıl bi yol izlememiz gerekir abi peki ne yapmalıyım birde bu tam olarak anlayamadığım müşür mevzusu doğrumudur sizce 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

egzantrğin konumunu okuyamaz ise stop eder, doğru dürüst forddan anlayan ve güzel cihazı olan bir usta bulun

Yorum bağlantısı
Ömer Özdmr
Çağlar Bayur yazdı:

egzantrğin konumunu okuyamaz ise stop eder, doğru dürüst forddan anlayan ve güzel cihazı olan bir usta bulun

Bu durumda beyine arıza kodu atması gerekmez mi peki abi

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

gerekmez. tam bozuk değildir. hal sensörü dür onlar. 3 kablolu. çok basit şeyler. manyetik alanı görünce okur. bozulmaya başlayınca tam bozuk değilse sadece bir yerde arıza veriyorsa stop eder. ama okuduğu metal dönen parça kırık ise vay halinize. söküp bakmak lazım mümkünse.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ömer Özdmr
Doğan Arşiray yazdı:

gerekmez. tam bozuk değildir. hal sensörü dür onlar. 3 kablolu. çok basit şeyler. manyetik alanı görünce okur. bozulmaya başlayınca tam bozuk değilse sadece bir yerde arıza veriyorsa stop eder. ama okuduğu metal dönen parça kırık ise vay halinize. söküp bakmak lazım mümkünse.

Anladım hocam kırık olma durumunda aracın çekişten düşmesi gerekmez mi çünkü çekişte hiç problem yok 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ömer Özdmr yazdı:

Anladım hocam kırık olma durumunda aracın çekişten düşmesi gerekmez mi çünkü çekişte hiç problem yok 

ya okur ya okumaz, ya çalışır ya çalışmaz arası ortası olmaz o parçanın

Yorum bağlantısı
Ömer Özdmr
Çağlar Bayur yazdı:

ya okur ya okumaz, ya çalışır ya çalışmaz arası ortası olmaz o parçanın

Abi bu durumun maf sensörüyle alakası olabilir mi alternatif olarak

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

maf gazdan ayağı çekip rölantiye düşünce stop ettirir, yolda giderken ayak gazda iken etmez

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...