İçeriğe Yönlendir

Hava ve Polen Filtresi

Mehmet DÖRT

Recommended Posts

Mehmet DÖRT
(düzenlendi)

Selamün aleyküm. Gaziantep'te yaşıyorum.2019 model 1.6 Corollam var. Bakımları serviste yaptırıyorum. Geçen bahar aylarında klimayı açınca toz ve nem kokusu geliyordu.Haziran da bakıma gittim.polen filtresi değişti ve ozon temizliği yapıldı, sorun gitmiş oldu. Fakat bir kaç ay sonra yine toz ve nem kokusu gelmeye başladı. Klimayı ilk açınca çok rahatsız edici oluyor. Özellikle toz daha fazla. Acaba serviste orjinal iyi filtre takmıyorlar mı veya bulunduğumuz bölgeden dolayı filtre çabuk mu doluyor. Çabuk dolma ihtimalini düşününce hava filtresini 40 binde bir değişim yapıyorlar(bakım kitapçığına göre), ben her bakımda mı değiştirsem? Şimdiden teşekkür ederim 

tarihinde Mehmet DÖRT tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
(düzenlendi)

polenin km si olmaz, koku vs varsa yaprak toz vs dolmuşsa değişir,

vesile ile km maliyet hesabı için bakım periyoduna konmuştur siz ona bakmayın

vesile ile hava filtremi değiştim yola çıktım, bursa yı geçince kum fırtınasına girdim, 10 bin km beklenmez, sağa çekip değiştim filtreyi yola devam

tarihinde Çağlar Bayur tarafından düzenlendi
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mehmet DÖRT
Çağlar Bayur yazdı:

polenin km si olmaz, koku vs varsa yaprak toz vs dolmuşsa değişir,

vesile ile km maliyet hesabı için bakım periyoduna konmuştur siz ona bakmayın

Hava filtresi için ne düşünüyorsunuz? Ne aralıkla değiştirmeli atmosferik motor için

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet DÖRT yazdı:

Hava filtresi için ne düşünüyorsunuz? Ne aralıkla değiştirmeli atmosferik motor için

kendi motorumu 5000 km lerde değişirdim , k/n aldım rahatladım , her 5 bin km de çıkarıp kontrol etmeli ortam atmosferine bağlı kirlenmesi

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Berke Kaya
Mehmet DÖRT yazdı:

Selamün aleyküm. Gaziantep'te yaşıyorum.2019 model 1.6 Corollam var. Bakımları serviste yaptırıyorum. Geçen bahar aylarında klimayı açınca toz ve nem kokusu geliyordu.Haziran da bakıma gittim.polen filtresi değişti ve ozon temizliği yapıldı, sorun gitmiş oldu. Fakat bir kaç ay sonra yine toz ve nem kokusu gelmeye başladı. Klimayı ilk açınca çok rahatsız edici oluyor. Özellikle toz daha fazla. Acaba serviste orjinal iyi filtre takmıyorlar mı veya bulunduğumuz bölgeden dolayı filtre çabuk mu doluyor. Çabuk dolma ihtimalini düşününce hava filtresini 40 binde bir değişim yapıyorlar(bakım kitapçığına göre), ben her bakımda mı değiştirsem? Şimdiden teşekkür ederim 

Yaz aylarında klima stop edip hemen kapatılınca kanallarda nem oluşur,  zamanla kurur ve bakteri üretmeye başlar. Polen filtresi değişiminde koku gelmeye devam ediyorsa kanal temizliği yapıyorlardı. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mehmet DÖRT
Berke Kaya yazdı:

Yaz aylarında klima stop edip hemen kapatılınca kanallarda nem oluşur,  zamanla kurur ve bakteri üretmeye başlar. Polen filtresi değişiminde koku gelmeye devam ediyorsa kanal temizliği yapıyorlardı. 

Ozon temizliği, kanal temizliğini içeriyor mu, farklı bir işlem mi?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

afr ayarı gibi hoş bir isimdir temizlikte ozon kelimesi, arabayı boya fırını gibi bir mekana sokup UV lambaları falan olmadan ozon temizliği terimini ben anlamam

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet DÖRT
Çağlar Bayur yazdı:

afr ayarı gibi hoş bir isimdir temizlikte ozon kelimesi, arabayı boya fırını gibi bir mekana sokup UV lambaları falan olmadan ozon temizliği terimini ben anlamam

Gerçek manada nasıl temizlenir ve bunu hakkıyla yapan yer var mı?

Yorum bağlantısı
Mustafa YILDIRIM
Mehmet DÖRT yazdı:

toz ve nem kokusu gelmeye

Bu kokunun oluşmaması için varacağınız yere gelemeden 1-2 dakika öncesinde klimayı devre dışı bırakıp sadece fan konumunda çalıştırmalısınız. Bu sayede klima evaporatörü ve kanallarında oluşacak nem oluşmadan kurutulmuş olur. Böyle kullanırsanız koku sorunu oluşmayacaktır. Klima sistemini tekrar temizlettikten sonra belirttiğim şekilde kullanmayı deneyebilrisiniz. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mehmet DÖRT
Mustafa YILDIRIM yazdı:

Bu kokunun oluşmaması için varacağınız yere gelemeden 1-2 dakika öncesinde klimayı devre dışı bırakıp sadece fan konumunda çalıştırmalısınız. Bu sayede klima evaporatörü ve kanallarında oluşacak nem oluşmadan kurutulmuş olur. Böyle kullanırsanız koku sorunu oluşmayacaktır. Klima sistemini tekrar temizlettikten sonra belirttiğim şekilde kullanmayı deneyebilrisiniz. 

aracı aldığımdan beri öyle yapmaya çalışıyorum. Özellikle depremde araçta kalmıştık bir kaç gün. Sonrasında bu problem artış gösterdi. Klimayı kapatıyorum fan devam ediyor klima etkisi geçince yine garip bir hava kokusu oluşuyor

Yorum bağlantısı
Mustafa YILDIRIM
Mehmet DÖRT yazdı:

aracı aldığımdan beri öyle yapmaya çalışıyorum. Özellikle depremde araçta kalmıştık bir kaç gün. Sonrasında bu problem artış gösterdi. Klimayı kapatıyorum fan devam ediyor klima etkisi geçince yine garip bir hava kokusu oluşuyor

Klima hava kanalları detaylı olarak kontrol edilebilir. Polen fitresini aşarak içeriye sızan ve kokuya neden olabilecek yabancı bir cisim vb. olabilir. İmkan varsa her yeri dağıtmadan endoskop kamera ile bakılabilir. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet DÖRT yazdı:

Gerçek manada nasıl temizlenir ve bunu hakkıyla yapan yer var mı?

havanın geçtiği kanalları el girmeden temizlerim diyen fizik kanununa karşı gelir, tek kullanımlık spreyler var nozülü kırıp araç içine bırakıp iç çevrimde kapılara kapalı fıslanan, 6 ayda bir ondan yapıyorum ben.

basit etkili ucuz

• Beğen 1
  • Teşekkür 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...