İçeriğe Yönlendir

Volkswagen Polo 1.2 P2097 Katalizör Sonrası Yakıt Ayarı Sistemi Çok Zengin Arızası

Recep Bilici

Recommended Posts

Recep Bilici

Herkese merhaba. Aracım 1.2 manuel benzin/LPG Volkswagen Polo. Üç aydır motor arıza lambası yanıyor. En başta oksijen sensörü arızası vardı. İki sensörü de değiştirdim. Daha sonra p2097 katalizör sonrası yakıt ayarı sistemi çok zengin uyarısı almaya başladım. Bujileri değiştirdim, katalizör değiştirdim. Ona rağmen hatayı sildikten 40-50 km sonra tekrar arıza ışığı yanıyor. Aracı benzinde kullanınca da aynı hata oluşuyor. Gitmediğim usta kalmadı. En son bırak böyle kalsın dedi bazıları. Sorunun çözümü için yardımcı olabilecek varsa şimdiden teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

o sensör arıza kodları direkt olarak arızayı göstermez, mesela subap açık kalıyorsa da o kod çıkabilir

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Recep Bilici

Cevap verdiğiniz için teşekkür ederim. Yapmam gereken bir işlem var mı acaba onerebileceginiz?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

kompresyon testi ile öncelikle mekanik sağlığını test etmeli, kat değişmesine rağmen hala yanıyorsa egzos sisteminde kaçak bakılmalı, sensörün çalışma grafiğine (arıza koduna değil) bakmalı

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

sensörler orijinal ve VW nin birebir aynı ürünümü? VW de başka bir oksijen sensörü olmuyor.

Yorum bağlantısı
Recep Bilici

sensörler bire bir orijinal değil. delphi marka taktırdım. Ama oksijen sensörlerini değiştirdikten sonra sensör hatası vermiyor. Sadece yukarıda kodunu verdiğim hatayı alıyorum.

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

eğer gerekçekten de sensörler doğru ölçüyorsa o zaman motordaki zengin yakıt karışımının nedenini bulmak gerekecek.

Yorum bağlantısı
Görkem Karakaş

Sübaplar sağlamsa ateşleme kontrol edilmeli. Debimetre,hava  filtresinin kalitesi bile etkileyebilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Recep Bilici

Ateşleme sistemini kontrol ettirdim birkaç ustada. Hepsi normal dedi. Bujiler eskiydi baya onları değiştirdim. Öncesinde tekleme problemi oluyordu ama şu an o da kalmadı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Recep Bilici

Konuyu yeniden canlandırmış olacağım ama sorunumu hala çözemedim. Küçük bir şehirde olduğum için sanayide bu işten anlayanı bulamadım. Çok ustaya gösterdim ama hepsi bir ağız olmuş araba LPG'li olduğu için arıza lambası yakar dediler. Bu hataya sebebiyet veren şey herhangi bir sensör mü veya katalitik konvertörün kendisi mi? Yardımcı olacaklara şimdiden teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

o 2 sensör kaynaklı arıza kodunu sade olarak yorumlamak yanlış olduğundan hata da çok oluyor, ayrıca yan sanayi olarak değişimiş 2 sensör ve kat var elimizde. onların canlı verisini okuyup yorum yaplabilir, denemek için kat sonrası sensöre pul konup takıalbilir, pul konunca sensör geriye doğru çekicek boru içinde, dolayısı ile grafiği değişince beyin buradan gelen bilgi için lamba yakmayabilir. takılan kat tam görev yapmıyor olabilir, tüm bunlar motorun çalışmasını etkilemez. o lamba emisyon uyarısı içindir

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Recep Bilici
Çağlar Bayur yazdı:

o 2 sensör kaynaklı arıza kodunu sade olarak yorumlamak yanlış olduğundan hata da çok oluyor, ayrıca yan sanayi olarak değişimiş 2 sensör ve kat var elimizde. onların canlı verisini okuyup yorum yaplabilir, denemek için kat sonrası sensöre pul konup takıalbilir, pul konunca sensör geriye doğru çekicek boru içinde, dolayısı ile grafiği değişince beyin buradan gelen bilgi için lamba yakmayabilir. takılan kat tam görev yapmıyor olabilir, tüm bunlar motorun çalışmasını etkilemez. o lamba emisyon uyarısı içindir

Öncelikle cevabınız için teşekkürler. Bir hafta evvel arkaya doğru giden egzoz borusunun yerinden çıktığını ve sallandigini gören usta onu levye ile sıkıştırdı. Bir hafta hata kodu almadım ama bugün yine hata aldım. Usta usta gezdim forumlarda araştırdım elimden bu kadarı geldi. Ben yıldım. Eğer çözüm bulursam mutlaka burada paylaşacağım. Çok teşekkürler. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...