İçeriğe Yönlendir

Yağ Lambası Problemi

Onur Göçer

Recommended Posts

Onur Göçer

Merhabalar, 2 hafta kadar önce yolda giderken 1 saniyeliğine yağ lambam yandı ve söndü. Hemen kontrol ettim eksik göremedim. Ertesi sabah soğuk havada ilk çalıştırdığım an araç ısınıncaya kadar 1 2 sefer yandı yandı söndü bende sanayiye götürdüm. Yağ müşürü, yağ filtresi, motor yağı, yağ pompası değiştirdim bu kez araç rölantide yağ ışığı yanmaya gaz verince sönmeye başladı. Ustam yatakların yağlanamadığı için aşındığını ve krankların taşlanıp yatakların değişmesi gerektiğini söyledi. Bende bu şekilde binip yatak sardırmamak için dediğini yaptım. Motor açıldı kranklar taşlandı yataklar değişti. Açılmışken baskı balata debriaj seti ve kırık olan şanzıman takozlarını da değiştirdik. Şimdi dün aracı teslim aldım kendisi bana yağ pompasının yan sanayi olduğunu ve güçsüz kaldığını; ara ara yanarsa orijinal pompa takmam gerektiğini söyledi. Taktığımız pompa BGA markalıydı. İçini açmış bakmış boşluklar varmış. Tabi ki bunu söylediği için aracı aldım bugün sabah kalktım ve soğuk havada ilk marşta yine yağ ışığım araç ısınıncaya kadar yandı yandı söndü. Bazen yanıp 1 2 saniye sonra sönerken bazen pırpır ederek yandı ve söndü. Aradığım zaman da yağ pompasından kesin abi değiştirelim dedi. Ayrıca kendisi 20w50 yağ koyduğunu söyledi. Neden 5w30 koymadın deyince kendine göre açıklamalar yaptı. Oysaki aracımda yağ yakma olayı yok. Osman ustayla telefondan görüştüm kendisi pompa müşür ve 5w30 yağ ile çözülmesi gerektiğini, hatta bu kadar kalın yağın bile buna sebep olabileceğini söyledi ve telefondan da olsa Allah razı olsun çok ilgilendi. 

Şimdi bu konuda daha önce tecrübe sahibi olan arkadaşlar var mı? Sizce sorun ve çözüm nasıl olmalı?

Ekstra olarak direksiyon pompamda da arıza var sertlik ve ötme yapıyor ikisinin bir bağlantısı yok diye biliyorum ancak bilen arkadaşlar yine aydınlatırsa çok makbule geçer. Sonuçları ve gelişmeleri buraya yazacağım. 

Şimdiden teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

20/50 yağı duyunca içim ürperdi, işini zor, lakin sizin yağ lambası olarak odaklanıp motor rektifiyesineine kadar igden hadise, direksiyon ppompasından çıkmasın? rölantide aracı stop etttirmeye çalışan karşı bir güç var şu an arıza olarak.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Onur Göçer
Çağlar Bayur yazdı:

20/50 yağı duyunca içim ürperdi, işini zor, lakin sizin yağ lambası olarak odaklanıp motor rektifiyesineine kadar igden hadise, direksiyon ppompasından çıkmasın? rölantide aracı stop etttirmeye çalışan karşı bir güç var şu an arıza olarak.

Çağlar hocam teşekkür ederim, dediğim gibi araç birkez ısınınca uzunca bir süre bekleyip iyice soğumadan yakmıyor ışığı. Artık olan oldu bari şu sorun çözülsün kafasına girdim malesef çok yoruldum.

Yorum bağlantısı
Onur Göçer
Mehmet Cihat yazdı:

geçmiş olsun bana tokatlanmışsınız gibi geldi

Mehmet hocam bana da öyle geliyor, daha sabah konuşup bana birşeyler anlatırken anladım sanki

Mehmet Göktürk yazdı:

Ustanız ya yalancı ya bilgisiz yahut ilgisiz.

5/30 yağ ile değiştirin yağı.

Mehmet hocam galiba her 3 sıfatı da barındırıyor. Yağı aldım yarın değişim yaptıracağım pompayla beraber tekrar

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Onur Göçer yazdı:

Mehmet hocam bana da öyle geliyor, daha sabah konuşup bana birşeyler anlatırken anladım sanki

Mehmet hocam galiba her 3 sıfatı da barındırıyor. Yağı aldım yarın değişim yaptıracağım pompayla beraber tekrar

pompa dursun.

değişkenleri tek tek değiştirin. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Süleyman Can

Akü ne durumda? Hiç ölçtürdünüz mü? Isınınca değilde şarj olunca ışık sönüyor olmasın? Keşke en ucuz yöntemlerden başlasaydınız.  

Yorum bağlantısı
Onur Göçer
Süleyman Can yazdı:

Akü ne durumda? Hiç ölçtürdünüz mü? Isınınca değilde şarj olunca ışık sönüyor olmasın? Keşke en ucuz yöntemlerden başlasaydınız.  

Süleyman hocam aküde yeni 13 civarındaydı en son ölçtürdüğümde

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Bence önce sadece yağı değiştirip deneyin. Pompa kolay kolay bozulmaz. Müşürüne de baktırın.

Geçmiş olsun.

Anadol motoru deyip 20-50 yağ koyuyorlar bu araçlara, sonra hop motor kucağa...

Yorum bağlantısı
Onur Göçer
Sani Gerşon yazdı:

Bence önce sadece yağı değiştirip deneyin. Pompa kolay kolay bozulmaz. Müşürüne de baktırın.

Geçmiş olsun.

Anadol motoru deyip 20-50 yağ koyuyorlar bu araçlara, sonra hop motor kucağa...

Sani hocam ince yağ koyunca ışık daha çok yanıyor, usta bunun sebebinin pompa içindeki boşluklar olduğunu; kalın yağın boşlukları kapattığını, pompa değişince sorunun ortadan kalkacağını iddia etti. Kendisi orijinal pompayı bulup deneyelim düzelirse satın alırsın dedi, parçacı arkadaşından temin edecekmiş. O şekilde bakacağız şimdi.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Onur Göçer yazdı:

Sani hocam ince yağ koyunca ışık daha çok yanıyor, usta bunun sebebinin pompa içindeki boşluklar olduğunu; kalın yağın boşlukları kapattığını, pompa değişince sorunun ortadan kalkacağını iddia etti. Kendisi orijinal pompayı bulup deneyelim düzelirse satın alırsın dedi, parçacı arkadaşından temin edecekmiş. O şekilde bakacağız şimdi.

Ben aynı usta ile yol almamanızı öneririm.

Yorum bağlantısı
Onur Göçer

Yağ pompasını orjinal ile değiştirince sorun çözüldü, 5w30 yağ ile beraber şuan sorun kalmadı. Herkese çok teşekkür ederim.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...