İçeriğe Yönlendir

Adblue Motor Arıza Lambası Yakar mı?

Sühan Bozdağ

Recommended Posts

Sühan Bozdağ
(düzenlendi)

Çalıştığım şirkete ait 2020 model Peugeot 3008 model bir araç var. Alındığı günden beri de Ad Blue  adı verilen lanet sıvının durumunu ben kontrol ederim. Tam da yılbaşı akşamı bu gene, "Ad Blue isterim yoksa çalışmam" diye uyarı verdi. Mazot alırken bir bidon da Ad Blue alırım diye planlarken depo olarak kullandığımız yerde, kiminin dibinde çeyrek kiminin dibinde iki parmak kalmış  beş adet eski Ad Blue bidonu buldum ve bunlardan 3-4 litre kadar Ad Blue elde ederek depoya boca ettim.Ad Blue uyarı ışığı söndü ve her şey normaldi. Bu akşam eve dönerken tam köprünün üzerinde motor arıza lambası yandı ve araç kendini korumaya alıp gaz yememeye başladı. 60 bin bakımına 2 bin falan kalmış olan bu masum araca ben bilmeden bir kötülük mü ettim acaba? Her şey olabilir tabii ama düşünmeden edemiyorum, eklediğim Ad Blue kokteyli arıza lambasını yakacak bir halt karıştırmış olabilir mi?  

tarihinde Sühan Bozdağ tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Sühan Bozdağ yazdı:

Çalıştığım şirkete ait 2020 model Peugeot 3008 model bir araç var. Alındığı günden beri de Ad Blue  adı verilen lanet sıvının durumunu ben kontrol ederim. Tam da yılbaşı akşamı bu gene, "Ad Blue isterim yoksa çalışmam" diye uyarı verdi. Mazot alırken bir bidon da Ad Blue alırım diye planlarken depo olarak kullandığımız yerde, kiminin dibinde çeyrek kiminin dibinde iki parmak kalmış  beş adet eski Ad Blue bidonu buldum ve bunlardan 3-4 litre kadar Ad Blue elde ederek depoya boca ettim.Ad Blue uyarı ışığı söndü ve her şey normaldi. Bu akşam eve dönerken tam köprünün üzerinde motor arıza lambası yandı ve araç kendini korumaya alıp gaz yememeye başladı. 60 bin bakımına 2 bin falan kalmış olan bu masum araca ben bilmeden bir kötülük mü ettim acaba? Her şey olabilir tabii ama düşünmeden edemiyorum, eklediğim Ad Blue kokteyli arıza lambasını yakacak bir halt karıştırmış olabilir mi?  

Muhtemelen olabilir. Kristallenme yapıyor bekleyince. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

pug da o adblue işi biraz dertli, hep servis bakımlı ise iyi niyet garantisi için de biraz diretin geçmiş olsun

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sühan Bozdağ
Çağlar Bayur yazdı:

pug da o adblue işi biraz dertli, hep servis bakımlı ise iyi niyet garantisi için de biraz diretin geçmiş olsun

Tunab 987, scr temizleyici gibi ürünlerden söz ediyor ahali. Bunların derman olma olasılığı var mı sizce?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

yoktur, onlar pansuman anca eski avro lu motorlara

• Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Ersen şahin

Yahu ne işe yarıyor bu adblue 

Mazot litre fiyatı 40 liraya dayanmış birde insanlara adblue parası kitlediler artı birde adblue yüzünden çıkan artı masraf parası yazık değil mi yahu

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Kiriş

Bunu maalesef çok sıkı takip edip sürekli tamamlamak gerekiyor.

Eksik kalınca arıza serisi başlıyor. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ahmet Ekici

Geçmiş olsun. Adblue çok sıkıntılı bir sıvı. Sağdan soldan toplama adblue koymanız iyi olmamış. Eski ve açılmış sıvıyı tekrar kullanmayı bırak, pompadan almayı dahi tavsiye etmiyorlar.

Geçen opetten aldım 5 lt 250 TL, mazottan pahalı maşallah.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sühan Bozdağ
Ahmet Ekici yazdı:

Geçmiş olsun. Adblue çok sıkıntılı bir sıvı. Sağdan soldan toplama adblue koymanız iyi olmamış. Eski ve açılmış sıvıyı tekrar kullanmayı bırak, pompadan almayı dahi tavsiye etmiyorlar.

Geçen opetten aldım 5 lt 250 TL, mazottan pahalı maşallah.

Bir anlık gaflet. :( bugün motor arıza lambası kendi kendine söndü, bakalım ne olacak.

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

3 senedir şantiyede dökme adblue kullanıyoruz. Her sevkiyat farklı yerden gelir. Ibc dedikleri 1 tonluk ambalajla geliyor, vanasında hortum takılı. Hiçbir araçta sorun yaşamadık. (Duster, Egea, mercedes, man, ford )

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
İlkay Başaran yazdı:

Hiçbir araçta sorun yaşamadık.

İlkay Başaran yazdı:

dökme adblue kullanıyoruz

ilk cümle ikiniciyi açıklıyor musluktan şarıl şarıl beleş akıtınca sorun yaşanmaz

• Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Çağlar Bayur yazdı:

ilk cümle ikiniciyi açıklıyor musluktan şarıl şarıl beleş akıtınca sorun yaşanmaz

Akıtın o zaman çözüm buysa sizde? MEsela biz önce yerleri ıslarız adblue ile. Toz kalkmasın araba batmasın diye.

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

işte feraset işte emisyon sevgisinin vucud bulmuş hali ....

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Tayfun Aydın
(düzenlendi)

PSA gurubunun başının belası. Arkadaşım 1 ay önce sıfır 2008 aldı ve satıcı uyarmış verebilir diye. Düşünebiliyor musunuz sıfır araba alıyorsunuz ve sizi bir arıza verebilir diye uyarıyorlar. Tam anlamıyla komedi !! Acilen bu işe PSA el atmalı. Ayrıca parçası çok pahalı. Çıkaralım temizleyelim, sensörü değiştirelim gibi seçenekler yok. Direk bidon ve sensör değişimi. O da en son 20 bin liralardaydı serviste. ( temmuz gibi ) Bu arada sorunuzun cevabı KESİNLİKLE EVET hocam. adblue direk motor arızası verdiriyor. 

tarihinde Tayfun Aydın tarafından düzenlendi
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Kristalleşme olduysa arızaya sebep olabilir.. Hiç bir şey sebep olmamışsa bile arıza verebilir.. Böyle bir sistem var.. Bu sebeple benzinli almış biriyim. 

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...