İçeriğe Yönlendir

2005 Ford Fiesta Asm Şanzıman Arızası

Mevlüt Altuntaş

Recommended Posts

Mevlüt Altuntaş

Herkese Merhaba, 

2005 model Ford Fiesta Asm aracımda. bugün şöyle bir durumla karşılaştım. yolda giderken tümsekten yada bozuk yoldan geçerken bir anda vites arıza lambası yandı ve vites korumaya aldı hiçbir şekilde vites değişmiyor. arabayı sağ çekip stop etip tekrar çalıştırdım sorunsuz çalıştı vites 1 e geçip hareket etti sonra yine yolda giderken bozuk olan yolda araba sarsıntı yapınca tekrar aynı korumaya geçti. durdurup tekrar çalıştırdım. bu sefer araba hareket etti 2 e geçerken arıza lambası yakıp kendiliğinden vitesi boşa aldı.(gösterge ekranında 1 yazıyor ama vites boşa geçti) arıza durumundayken hiçbir şekilde vites değişmiyor. tekrar stop edip çalıştırdım düzeldi hareket etti ama kesin emin olduğum şey araba sarsıntıda korumaya geçiyor. 

bir ustayı aradım. bizlik birşey yok elektronikçiye gideceksin şase bağlantısı gibi birşey dedi araba o durumdayken çok anlamadım. 

bir usta şanzıman sıkıntılı şanzıman açılacak dedi. 

kafam çok karıştı. 

Yardımlarınızı rica ediyorum. ne yapmalıyım ben. 

Yorum bağlantısı
Cem Işık
Mevlüt Altuntaş yazdı:

Herkese Merhaba, 

2005 model Ford Fiesta Asm aracımda. bugün şöyle bir durumla karşılaştım. yolda giderken tümsekten yada bozuk yoldan geçerken bir anda vites arıza lambası yandı ve vites korumaya aldı hiçbir şekilde vites değişmiyor. arabayı sağ çekip stop etip tekrar çalıştırdım sorunsuz çalıştı vites 1 e geçip hareket etti sonra yine yolda giderken bozuk olan yolda araba sarsıntı yapınca tekrar aynı korumaya geçti. durdurup tekrar çalıştırdım. bu sefer araba hareket etti 2 e geçerken arıza lambası yakıp kendiliğinden vitesi boşa aldı.(gösterge ekranında 1 yazıyor ama vites boşa geçti) arıza durumundayken hiçbir şekilde vites değişmiyor. tekrar stop edip çalıştırdım düzeldi hareket etti ama kesin emin olduğum şey araba sarsıntıda korumaya geçiyor. 

bir ustayı aradım. bizlik birşey yok elektronikçiye gideceksin şase bağlantısı gibi birşey dedi araba o durumdayken çok anlamadım. 

kafam çok karıştı. 

Yardımlarınızı rica ediyorum. ne yapmalıyım ben. 

Aracınızın akü kablolarını kontrol edin, gevşeme vs var mı acaba? 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mevlüt Altuntaş yazdı:

kombi ustası olabilir? bunun şanzımanı manuel dişli zaten

Yorum bağlantısı
Mevlüt Altuntaş
Cem Işık yazdı:

Aracınızın akü kablolarını kontrol edin, gevşeme vs var mı acaba? 

akü kablolarında sıkıntı yok. ayrıca akü değişeli 3 ay oldu. 

Çağlar Bayur yazdı:

kombi ustası olabilir? bunun şanzımanı manuel dişli zaten

çağlar bey ne yapayım ben şimdi kime gitmem lazım. elektronikçiye mi yoksa servise mi gideyim. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

yetkili sevis bu arabanın markası ne diye sorar, Ankara da her tür şanzıman ve ford üstüne çok iyi ustalar vardır tavsiye gelir, isim bilmiyorum ama

Yorum bağlantısı
Mehmet Kazancıoğlu

akü bağlantıları veya aküden şaseye bağlantıyı kontrol edin. değişim sırasında bol kalmış sıkılmamış olabilir. 

araç sarsıntıdan yapıyorsa büyük ihtimalle her hangi bir yerde kablo oynuyordur. 

Yorum bağlantısı
Mevlüt Altuntaş
Mehmet Kazancıoğlu yazdı:

akü bağlantıları veya aküden şaseye bağlantıyı kontrol edin. değişim sırasında bol kalmış sıkılmamış olabilir. 

araç sarsıntıdan yapıyorsa büyük ihtimalle her hangi bir yerde kablo oynuyordur. 

eve gidince kablolara tekrar bakacağım.  inşallah kablo gibi basit birşeydir. 

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Mevlüt Altuntaş

Böyle bir durumla karşılaşanlar için bilgi amaçlı yazıyorum. baskı balata bitmiş o yüzden oluyormuş. ankarada şaşmazda yaptırıldı. luk marka baskı balata robot kolları tamir. bilgisayarda birşey yapılıyormuş o yapıldı. şanzıman yağı sachs marka amartisör işçilik dahil toplam rakam 17.500 az mı çok mu bilmiyorum.   

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mevlüt Altuntaş yazdı:

bilgisayarda birşey yapılıyormuş o yapıldı.

debriyaj ayarı diyebiliriz, adaptasyon dersek ama daha janjanlı oluyor. rakam gayet iyi, mühim olan tek seferde yapması , bir de hatalı montaj yapan var bunların baskısı takılırken kuruluyor gibi bir işlem var, tek seferde cuk diye oturması lazım. geçmiş olsun

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...