İçeriğe Yönlendir

Crossland X Otomatik Vites Geçişinde Sorun

Ahmet Cengizhan Dirican

Recommended Posts

Ahmet Cengizhan Dirican

Merhaba

Arabam Otomatik 2020 Crossland X 130hp 52000km. Hız değişiklikleriyle ilgili bir sorunum var. 1'den 2'ye geçerken araba tuhaf, anlatılması zor bir his veriyor. Anlık duraklama veya aniani bir hızlanma gibi. Sanki bir an bir şey arabayı tutup geri birikiyor. 2'den 3'e de daha hafifi bir şekilde aynı şeyi hissediyorum. Başka bir sorun yok, ne ses ne de titreşim var. Servis sorun olmadığını ve bu arabanın bu tür şeyleri yapabileceğini söyledi.

Benzer bir durum yaşayan var mı?

Teşekkürler

Yorum bağlantısı
Cihat Küçükay

Aracınızın vitesi sanırım triptronic, yani yarı-otomatik. Bu tip viteslerde bu tarz durumlar normaldir. Daha önce benzer vites araç kullanıp yaşamadığınız sorunları yaşıyorsanız, aracınızı bilen bir ustaya göstermenizde fayda var.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ahmet Cengizhan Dirican yazdı:

1'den 2'ye geçerken araba tuhaf, anlatılması zor bir his veriyor.

bir önceki aracınız ne idi? bu araba kaç km dir sizde?

Yorum bağlantısı
Ahmet Cengizhan Dirican
(düzenlendi)

Aracim 52000 de. Daha once otomatik veya benzer bir arac kullanmadim. Onceki aracim manuel 2006 Citroen C3 1.6 hdi.

tarihinde Ahmet Cengizhan Dirican tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cihat Küçükay

Aracim 52000 de. Daha once otomatik veya benzer bir arac kullanmadim. Onceki aracim manuel 2006 Citroen C3 1.6 hdi.

Daha önce hep manuel kullandıysanız böyle hissetmeniz gayet doğal, dediğim gibi triptonic viteslerde bu tarz kullanım normaldir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Ahmet Cengizhan Dirican

Şanzıman yağı değişmeli diyenler var. Ama Opel'in standart bir yağ değişim  öngörüsü de yok bu arabalarda... Siz ne dersiniz?

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

aracınınız 1.2 puretech sanırım, şanzıman  AT6 konvertörlü görünüyor (2. nesil, 3. nesiller EAT6 diye geçiyormuş), geçişlerde saçmalık varsa sorun başlıyor demektir bilginiz olsun....

şanzıman yağıda değişir, hiçbir yağ sonsuz dayanmaz, ömürle kastedilende kullanım ömrüdür, mesela bendekide ömürlükmüş, ömürden kasıt 120.000 km yada 6 yıl, ben 3. senesini geçince değiştim pamuk gibi oldu, tavsiye ederim. Sizin aracın yağı ATF olmalı...

Ömür için şunu yapın, birkaç yağ markasının yağ seçicisinden aracınızı seçin ve ne yağ önerdiğine bakın, orada değişim aralığınıda yazar, araba firması bunu bilerek söylemiyor gördüğüm kadarıyla, ömürlük kullanım ömrü, doldurunca servise öpülüyorsunuz :) genel olarak 60.000 km de bir değişir, mesela Audi ne demiş

https://www.audi.com.tr/tr/web/tr/audi-servis/sanziman-ve-yag.html#:~:text=Aracınız otomatik şanzımanlı* güç aktarım,de şanzıman yağının değiştirilmesi gerekmektedir. tabi bu *Multitronic ve bazı S tronic şanzıman tipleri için geçerlidir. denmiş en altta, konvertörlüde çokta farklı değildir sanırım, atf ömürlük değildir...

araç şumudur?

https://fiyatlisteleri.opel.com.tr/arac/crossland

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çiğdem Bilen

Sadece ilk çalıştırıp hareket ettiğinizde mi yapıyor yoksa sürekli öyle mi davranıyor? 2021 1.2 Puretech corsam normal kullanımda geçişleri hiç hissettirmezdi ama soğuk havalarda sabah ilk çalıştırdığımda ilk 2-3 dk içinde tarif ettiğinizin aynısını yapardı ama corsa at8 idi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin

Dipnot: Tiptronic Volkswagen AG’nin tescilli markası olup manuel vites seçmeye olanak tanıyan tork konvertörlü tam otomatik şanzımanları ifade eder. :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Cengizhan Dirican

Aracım 130 beygir 6 ileri vites. Bunların şanzımanı EAT6 imiş. But triptronik mi bilmiyorum. Araba bu sorunu her zaman yapıyor. Gaza hafif basarsanız sadece her zamanki vites geçiş hissi oluyor. Ama hızlı kaldırırsanız hemen hissettiriyor. Cok kısa bir an sanki araba ileri bir atılma yapıyor. Bir de son günlerde sanki araba yüksek vites düşük deviri tercih ediyor gibi geliyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Aracım 130 beygir 6 ileri vites. Bunların şanzımanı EAT6 imiş. But triptronik mi bilmiyorum. Araba bu sorunu her zaman yapıyor. Gaza hafif basarsanız sadece her zamanki vites geçiş hissi oluyor. Ama hızlı kaldırırsanız hemen hissettiriyor. Cok kısa bir an sanki araba ileri bir atılma yapıyor. Bir de son günlerde sanki araba yüksek vites düşük deviri tercih ediyor gibi geliyor.

şanzıman soğuksa daha çok belli eder geçişleri, ısındıktan sonra gaza az basıp sabit tutup hızlanmasına izin verdiğinde  hissetirmeden geçiyorsa, gaza daha fazla basıp hızlandığında ise hafiften geçiş hissetiriyorsa bence normal, küt küt vurmayacak ama geçtiğini anlık hissedeceksin, soğukkense biraz daha fazla olur bildiğim kadarıyla, böyle ise normaldir, gaza fazla bastığında seri kalkışta 1 ve 2 ci viteste hatta 3 tede hissedersin, yüksek viteslerde azalır geçiş hissi, bu şekildeyse sorun yok diyebiliriz, ama dediğim gibiyse yoksa küt küt sert geçiş varsa sorun olabilir....

uzun ömür için her zaman sakin kalkışı ve hızlanmayı tercih et, aslında oto şanzımanın olayıda bu zaten, konfor...

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...