İçeriğe Yönlendir

Motor Isınmasına Rağmen Lpg ye Geçmiyor

Mustafa Karahan

Recommended Posts

Mustafa Karahan

Merhabalar, aracım 2010 model cruze ve atiker safe fast sistem var.

Motor soğukken lpgye geçerken stop ediyor. Yolda giderken geçmeye çalıştığında ise sanki araca gaz gitmiyor gibi gaz yemiyor mecburen benzine alıyorum. Ama motor 60 - 70 derecelere gelince kendim düğmeden lpg ye alabiliyorum ve sorunsuz çalışıyor.

Dün elm cihazını bağladım ve lpg ye geçene kadar bekleyim dedim geçiş ısısı 40 derece olarak ayarlandı ama sıcaklık 45-50 derecelere çıkmasına rağmen lpgye geçmedi. 

Sorun ne olabilir? 

Yorum bağlantısı
Arif Aykın

Demek ki enjektör delik çapı büyütmek yetmemiş senin araçta. Regülatörü veya yazılımı bi kontrol ettir derim. 

Yorum bağlantısı
Mustafa Karahan
(düzenlendi)
Arif Aykın yazdı:

Demek ki enjektör delik çapı büyütmek yetmemiş senin araçta. Regülatörü veya yazılımı bi kontrol ettir derim. 

Enjektörler bozuldu tamire gönderdim yapıldı geri geldi bir süre sonrabu sorun başladı  😃

Regülatör neden olabilir onu 2 3 yıl önce değiştirdim. 

Bu arada ayar yapıldı ama fayda etmedi. 

tarihinde Mustafa Karahan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

regülatörden başka parçası yok zaten, içindeki su kanalları tıkanmış olabilir

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Regülatör diyaframı. Bir kaç gün benzinde binip deneyin.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mustafa Karahan
Çağlar Bayur yazdı:

regülatörden başka parçası yok zaten, içindeki su kanalları tıkanmış olabilir

Map, gaz kesici ecu? Bunlardan yapmaz mı 

Metin Akbal yazdı:

Regülatör diyaframı. Bir kaç gün benzinde binip deneyin.

Diyafram da sıkıntı olsa gaz kokusu olmaz mı peki? Benzinde kullandım fayda etmedi malesef. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mustafa Karahan yazdı:

lpg sisteminde bu parçalar yok? sorun lpg de su sıcaklığı fazla yüksek değilken oluşuyor diye anlamıştım, başka sorunlarda mı var

Mustafa Karahan yazdı:

Ama motor 60 - 70 derecelere gelince kendim düğmeden lpg ye alabiliyorum ve sorunsuz çalışıyor.

Mustafa Karahan yazdı:

gaz kesici ecu

bu nedir?

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Mustafa Karahan yazdı:

Diyafram da sıkıntı olsa gaz kokusu olmaz mı peki? Benzinde kullandım fayda etmedi malesef. 

Manifolda sistemde kalan gaz dolarda aracı boğabilir. Ya marş ta uzama ya da geçişte stop etme olarak karşımıza çıkar. LPG yi vanadan kapatıp benzinde deneyin.

Yorum bağlantısı
Mustafa Karahan
Çağlar Bayur yazdı:

lpg sisteminde bu parçalar yok? sorun lpg de su sıcaklığı fazla yüksek değilken oluşuyor diye anlamıştım, başka sorunlarda mı var

bu nedir?

Araç soğukken ve biraz ısınana kadar sıkıntı yapıyor. Isındıktan sonra sorun kalmıyor evet. 

Metin Akbal yazdı:

Manifolda sistemde kalan gaz dolarda aracı boğabilir. Ya marş ta uzama ya da geçişte stop etme olarak karşımıza çıkar. LPG yi vanadan kapatıp benzinde deneyin.

Aracın benzinde çalışmasında herhangi bir sıkıntı olmuyor. Düğmeden de kapatsam vanadan da kapatsam her türlü benzinde çalışıyor. Motor ısınınca yine sıkıntısız çalışıyor. Ama araba soğuk vaziyette benzinden lpgye geçerken ya stop ediyor  ya da (anahtardaki ışık yanıp sönüyor) lpgye hiç geçmiyor. 

Yorum bağlantısı
İnan Çınar
(düzenlendi)

Eski aracımda kafasına göre Lpg ye geçiyordu. Benzin ibresinin hızlı düşüşünden farkettim. İbrelik yapma dedim dinlemedi. Lpg ustası ısı sensörünün kablosu kopmuş dedi. Arada temas ettikçe Lpg ye bazen geçiyor bazen geçmiyormuş.Sensörü değişince sorun çözüldü. 

tarihinde İnan Çınar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Mustafa Karahan yazdı:

Araç soğukken ve biraz ısınana kadar sıkıntı yapıyor. Isındıktan sonra sorun kalmıyor evet. 

Aracın benzinde çalışmasında herhangi bir sıkıntı olmuyor. Düğmeden de kapatsam vanadan da kapatsam her türlü benzinde çalışıyor. Motor ısınınca yine sıkıntısız çalışıyor. Ama araba soğuk vaziyette benzinden lpgye geçerken ya stop ediyor  ya da (anahtardaki ışık yanıp sönüyor) lpgye hiç geçmiyor. 

Anlatamadım. LPG açık halde araci akşamdan stop ettik. Sabah çalıştırdık. LPG geçiş ısısı 35 derece civarıdır. Araç marşta problem çıkarmadı. LPG ye geçince boğuldu stop etti. Durum böyle ise üç ihtimal regülatör diyaframı gaz kesici veya LPG ısı sensörü. Vanadan veya anahtardan kapattık. Problem ortadan kalktı. Tekrar LPG yi aktif ettik hata yine oluştu ise başka ihtimal yok.

Konu başlığı ise bizi yanıltıyor. LPG ye geçmese hiç geçmez otomatik veya manuel.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Karahan
(düzenlendi)
İnan Çınar yazdı:

Isı sensörünü kontrol ettireceğim. Usta map dedi ama map yapar mı bilemedim. 

Metin Akbal yazdı:

Yok yok şöyle sadece sabah bu sıkıntıyı yapmıyor gün içinde de yapabiliyor. Örneğin iş çıkışı akşam çalıştırdım eve giderken aynı sıkıntı olabiliyor. Ya da park ettim kısa süre gittim geldim motor biraz soğusun yine olabiliyor. 

Gaz kesici değişti usta olmazsa map dedi ama map yapar mı bilmiyorum. Regülatörü de değiştireli 2-3 sene oldu sanırım. 

Sizin dediğiniz aşamaları yaptım vana kapat düğmeden kapat.. Ama çözüm olmadı malesef.

Ekleme: son mesajımda her türlü benzinde çalışıyor demişim o biraz kafa karıştırıcı olmuş sanırım. Benzinde sıkıntısız çalışıyor anlamında söylemiştim 😊

tarihinde Mustafa Karahan tarafından düzenlendi
Ekleme
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

Depo üzerindeki gaz kesici arızalanmış olabilir mi?

Yorum bağlantısı
Ersen şahin
(düzenlendi)

Map sensörü bozulduğunda araç lpgye geçer ve hemen sanki gaz bitmiş dibi dit dit diye öter tekrar benzine geçer 

Isı sensöründe sıkıntı varsa araç ya çok erken yada çok geç bazen normalde geçebilir irkilmeler ve çekiş düşüklüğü yapar bazen bazende normal çalışır 

İşin ustası değilim iki olayda başıma geldiği için biliyorum 

tarihinde Ersen şahin tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Murat Sahın

Regülatör kontrol edilmeli. Sıcaklık sensörü kontrol edilmeli, gaz kesici kontrol edilmeli. 

Yorum bağlantısı
Mustafa Karahan
Selçuk Bakış yazdı:

Depo üzerindeki gaz kesici arızalanmış olabilir mi?

Gaz kesici değiştirdim çözüm olmadı malesef. 

Ersen şahin yazdı:

Map sensörü bozulduğunda araç lpgye geçer ve hemen sanki gaz bitmiş dibi dit dit diye öter tekrar benzine geçer 

Isı sensöründe sıkıntı varsa araç ya çok erken yada çok geç bazen normalde geçebilir irkilmeler ve çekiş düşüklüğü yapar bazen bazende normal çalışır 

İşin ustası değilim iki olayda başıma geldiği için biliyorum 

Isı sensörü arızasına benziyor benim şikayetlerimde. Hem regülatör hemde ısı sensörünü kontrol ettireceğim. 

Murat Sahın yazdı:

Regülatör kontrol edilmeli. Sıcaklık sensörü kontrol edilmeli, gaz kesici kontrol edilmeli. 

Gaz kesici değiştirdim ama regülatör ve ısı sensörü kontrolü yaptırmam lazım. Başka ustaya götüreceğim çünkü gittiğim usta gaz kesici değiştirdi olmazsa map da değişecek dedi. Mapa da boş yere para vermeden konu açayım artık dedim 😃 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Muhammet Ergün

Benzer olay fiestada başıma gelmişti, map sensörü değişti düzeldi.

Yorum bağlantısı
Mustafa Karahan
Muhammet Ergün yazdı:

Benzer olay fiestada başıma gelmişti, map sensörü değişti düzeldi.

Araç ısınınca düğmeden lpgye geçiyordu değil mi

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Regülatör e giden su hortumunda hava olabilir mi? 

Yorum bağlantısı
Mustafa Karahan
Furkan Avcı yazdı:

Regülatör e giden su hortumunda hava olabilir mi? 

Farklı bir düşünce mantıklı geldi 😊 kontrol ettirmek lazım. Teşekkür ederim 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alpay Köse

Yardımı olur diye yazayım.benzer sorun olmuştu.birkac LPG ustası gezdim.herbiri bir parça değiştirdi.benim araçta 2 adet ısı sensörü varmış bir tanesi regülatörde takılı.digeride regulatore gelen gazın sıcaklığını ölçüyor.gaz borusu üzerinde. onun kablosu kopmuş.ustanin biri alıp bu kabloyu regülatördeki ısı sensörü kablosu ile birleştirmiş.arac bazen gaza normal geçiyordu bazende çok ısınınca geçiyordu.bazende giderken benzine geçiyordu.Allahtan akıllı bir ustaya denk geldim.kabloyu ayırıp yeni bir sensör taktı sorunsuz kullanıyorum 

Yorum bağlantısı
Mustafa Karahan
Alpay Köse yazdı:

Yardımı olur diye yazayım.benzer sorun olmuştu.birkac LPG ustası gezdim.herbiri bir parça değiştirdi.benim araçta 2 adet ısı sensörü varmış bir tanesi regülatörde takılı.digeride regulatore gelen gazın sıcaklığını ölçüyor.gaz borusu üzerinde. onun kablosu kopmuş.ustanin biri alıp bu kabloyu regülatördeki ısı sensörü kablosu ile birleştirmiş.arac bazen gaza normal geçiyordu bazende çok ısınınca geçiyordu.bazende giderken benzine geçiyordu.Allahtan akıllı bir ustaya denk geldim.kabloyu ayırıp yeni bir sensör taktı sorunsuz kullanıyorum 

Teşekkür ediyorum. Bende sonradan bu durum ortaya çıktı. Sizdeki gibi bir durum yoktur ama ısı sensörü bozuk olabilir belki. 

Yorum bağlantısı
Muhammet Ergün
(düzenlendi)
Mustafa Karahan yazdı:

Araç ısınınca düğmeden lpgye geçiyordu değil mi

Bende Kendi geçiyordu ama boğularak geçiyordu veya stop ediyordu. Önce map değişti sorun yine devam etti sonra regülatör değişti düzeldi.

tarihinde Muhammet Ergün tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mustafa Karahan
Muhammet Ergün yazdı:

Bende Kendi geçiyordu ama boğularak geçiyordu veya stop ediyordu. Önce map değişti sorun yine devam etti sonra regülatör değişti düzeldi.

Sanırım benim araçta da sıralama da böyle olacak 😊 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...