İçeriğe Yönlendir

Mavi Işık Filtreli Gözlük Alırken Neye Dikkat Edilmeli?

Çağrı Alaf

Recommended Posts

Çağrı Alaf

Abiler selam, günde 10 - 12 saatim ekran karşısında. Ekranım güzel renk doğruluğu ve kontrastı çok iyi olduğundan gözüm çok yorulmuyor ama yine de bazen birden yanma geliyor. Ben de her ihtimale karşı güzel bir mavi ışık filtreli bir gözlük almak istiyorum. Günlük hayatta kullandığınız güzel bir model var mıdır? İnternetten baktım 20 - 30 dolara modeller buldum ama ucuz geldi. Sağlam gözü de bozmak istemiyorum. IT'ci abilerimden yardım bekliyorum. 

Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan

Benim gözler biraz sorunlu olduğu için normal gözlük camını filtreli aldım. Mavi ışık filtresi olarak da Windows içerisinde night light özelliğini kullanıyorum. Günde 8-10 saat ekran başındayım. 

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Hakan Tarım

Bluecut tabir edilen ürünlerin yüzde 80 i gercek değildir. Bu teknolojinin mucidi Nikondur. 

Bildindik markalarin ürünlerini alırsanız gerçek mavi ışık filtresine sahip ürün almış olursunuz. 

Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf

Az önce şöyle bir video izledim araştırmaya devam ederken. Bilgisayar kullananlar için eğer Night Shift türevi şeyleri açarlarsa bir şey değişmeyecek deniyor. O yüzden para vermeye gerek yok sanırım. Kullananlar da zaten gece yatağa rahat gitmek için kullanıyorlarmış. Ama Hakan abinin dediği gibi burada da sahteleri gösteriyorlar ve piyasada dolu bunlardan. Gerçekten %100 Maviyi kesen gözlükler turuncu bildiğin. 

Harun Kocaçalışkan yazdı:

Windows içerisinde night light özelliğini kullanıyorum

Sadece bilgisayar için alınacaksa gerek yokmuş aslında. Yukarıdaki videoda Spektrometre ile ölçümleri var. Sadece dediğiniz özellik yetiyor Harun abi. Night Light'ı açıp devam edeceğim sanırım. 

Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan
Çağrı Alaf yazdı:

Az önce şöyle bir video izledim araştırmaya devam ederken. Bilgisayar kullananlar için eğer Night Shift türevi şeyleri açarlarsa bir şey değişmeyecek deniyor. O yüzden para vermeye gerek yok sanırım. Kullananlar da zaten gece yatağa rahat gitmek için kullanıyorlarmış. Ama Hakan abinin dediği gibi burada da sahteleri gösteriyorlar ve piyasada dolu bunlardan. Gerçekten %100 Maviyi kesen gözlükler turuncu bildiğin. 

Sadece bilgisayar için alınacaksa gerek yokmuş aslında. Yukarıdaki videoda Spektrometre ile ölçümleri var. Sadece dediğiniz özellik yetiyor Harun abi. Night Light'ı açıp devam edeceğim sanırım. 

Aynen ben gözlük de olsa night light olmadan yapamıyorum. Benim ekranım için %32 seviyeleri yeterli oluyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Süleyman Kaya
Çağrı Alaf yazdı:

Abiler selam, günde 10 - 12 saatim ekran karşısında. Ekranım güzel renk doğruluğu ve kontrastı çok iyi olduğundan gözüm çok yorulmuyor ama yine de bazen birden yanma geliyor. Ben de her ihtimale karşı güzel bir mavi ışık filtreli bir gözlük almak istiyorum. Günlük hayatta kullandığınız güzel bir model var mıdır? İnternetten baktım 20 - 30 dolara modeller buldum ama ucuz geldi. Sağlam gözü de bozmak istemiyorum. IT'ci abilerimden yardım bekliyorum. 

Yanmanın sebebi şu da olabilir kendimden örnekleyeyim..

Bazen uzun bi kanun genelge vs geliyor ve dikkat yoğun uzun süre ekrana bakmak gerekebiliyor, benzeri tasarım yada oyun oynarken de olabilir..

bu sürede gözlerimiz odaklanma kaynaklı (belki daha az göz kırpmaktan) kuruyabilir bir miktar. Yanmanın sebebi bu kuruma da olabilir.. bilgisayar + odaklanma + klimalı ortam = kuruluk ve yanma

ben bu şekilde olabileceğini düşünüyorum.. suni gözyaşı damlaları var lens kullananlara da önerilebiliyor belki böyle bir şeye ihtiyacınız var

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Ayrıca göz numaranız da değişmiş olabilir. Bence bir göz muayenesi olun derim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
Süleyman Kaya yazdı:

Yanmanın sebebi şu da olabilir kendimden örnekleyeyim..

Bazen uzun bi kanun genelge vs geliyor ve dikkat yoğun uzun süre ekrana bakmak gerekebiliyor, benzeri tasarım yada oyun oynarken de olabilir..

bu sürede gözlerimiz odaklanma kaynaklı (belki daha az göz kırpmaktan) kuruyabilir bir miktar. Yanmanın sebebi bu kuruma da olabilir.. bilgisayar + odaklanma + klimalı ortam = kuruluk ve yanma

ben bu şekilde olabileceğini düşünüyorum.. suni gözyaşı damlaları var lens kullananlara da önerilebiliyor belki böyle bir şeye ihtiyacınız var

Sani Gerşon yazdı:

Ayrıca göz numaranız da değişmiş olabilir. Bence bir göz muayenesi olun derim.

İkisi de şahane öneriler, evet doğru. Benim bunlar aklıma gelmemişti. Muhtemelen ikisi de var. En son seneler önce ölçtürdüğümde 0.25 x 0.25 iken 2 sene önce tekrar hasbelkader ölçtürdüğümde 0.50 x 0.75 çıkmıştı gözler. Kim bilir şimdi ne kadarlar... Teşekkür ediyorum. :)

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Göz hareketsiz şekilde sabit noktaya bakınca bir süre sonra sıkıntı oluyor. 

göz bebeğinin hareket etmesi, bunu yapınca da gözü kırpma isteği olmalı

Yorum bağlantısı
Cihat Küçükay

Dinlendirici gözlük alacaksınız, muhtemelen yakın, benimki öyle oldu. Gözlüğü alırken filtre edebilen camlardan alın, rahatlayacaksınız. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Alptuğ Özcan
Harun Kocaçalışkan yazdı:

night light özelliğini

Bilmiyordum öğrendiğim iyi oldu teşekkürler.

Hemen açtım %50'den :D 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...