İçeriğe Yönlendir

Sodyum İyon Piller

Murat Sürmeli
Çözüme git Sermet Gündoğdu tarafından,

Recommended Posts

Murat Sürmeli

Yeni bir oyuncu sahalara çıkıyor, hem güvenli hem ucuz hem de nadir element kullanmıyor denmekte, bakalım bizim piyasaya ne zaman gelecek

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

İç direnç çok düşük. Isınma olmaz. Geniş çalışma voltajı. DC-AC DC-ACDC konverter bunu sevdi menzil olarak. Şarj saykılı azmış şimdilik

Adamın duvarı solar panel inverterleri kaynıyor. Bayıldım

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Sürmeli
Servet Aydın yazdı:

İç direnç çok düşük. Isınma olmaz. Geniş çalışma voltajı. DC-AC DC-ACDC konverter bunu sevdi menzil olarak. Şarj saykılı azmış şimdilik

Adamın duvarı solar panel inverterleri kaynıyor. Bayıldım

Adam efsane, pilleri de lifepo4 hep :)

Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf

Elektrik ve Malzeme mühendislikleri bir araya gelerek batarya mühendisliği diye bir sektör ortaya attılar. Bu teknolojinin önü inanılmaz açık çünkü daha önce hiçbir zaman aralığında enerjinin depolanmasına bu kadar ihtiyaç duymamıştık, çünkü zaten sıvı halde akaryakıt olarak depoluyor, ondan elde ettiğimiz ataleti alternatöre vererek istediğimiz yerde istediğimiz kadar enerji yaratabiliyorduk. Şimdi ise direkt olarak depolama ve hızlı transfer noktalarında büyük ihtiyaç var. Tarihler ilerledikçe çok daha kalıcı çözümler göreceğimizden eminim. 

İçten yanmalı motorlar 100 sene geliştirildi verim en ihtişamlı mühendislik harikası Formula araçlarında bile %50 değil. Piller ve elektrik 100 sene geliştirilse Ay'a gidip geliriz verim de %90 dolaylarında olur. 

Yorum bağlantısı
Hamit inan
(düzenlendi)

Dediydi dersiniz 400A jel aküye bastıkları elektronları yakın zamanda kol saati piline basacaklar Sonuçta hepisi topusu tartılamayacak kadar az bir elektron :)

tarihinde Hamit inan tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
Hamit inan yazdı:

Dediydi dersiniz 400A jel aküye bastıkları elektronları yakın zamanda kol saati piline basacaklar Sonuçta hepisi topusu tartılamayacak kadar az bir elektron :)

Keşke o günlere yetişebilsek. Ne güzel olurdu, Telefonu fabrikadan çıkarken bir kere şarj ediyorlar, bir kere de garantiye verip 2 sene sonra sen şarj ettiriyorsun bitti gitti. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Çağrı Alaf yazdı:

Keşke o günlere yetişebilsek. Ne güzel olurdu, Telefonu fabrikadan çıkarken bir kere şarj ediyorlar, bir kere de garantiye verip 2 sene sonra sen şarj ettiriyorsun bitti gitti. 

Şarj aleti yok yani, iphone bunu sevdi. 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Mahmut Yıldız yazdı:

İlk şarja para alır

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
Mahmut Yıldız yazdı:

Yahu adamlar çevreci. Gelişime kapalısınız inovasyona düşmansınız. Bak ben gidip 35 dolara şarj aleti aldım. Çevre daha temiz. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Çağrı Alaf yazdı:

Yahu adamlar çevreci. Gelişime kapalısınız inovasyona düşmansınız. Bak ben gidip 35 dolara şarj aleti aldım. Çevre daha temiz. 

Sadece kendi cebini düşünür, çevreye de faydası olabilir. 

Yorum bağlantısı
Murat Sürmeli

Şarja ihtiyaç duymayan piller üretildi bile, şuan pahalı ve düşük güçlü ama şarjsız 10-20 yıl idare edecek clhazları görebiliriz gibi, en azından düşük güçlülerde. Nükleer pil adı ama radyoaktif bir atık bırakmıyor sonunda, nikel izotopuydu sanırım ana malzeme, tabi elmas yarıiletken kısmı da var üretimi zorlaştıran. Adı betavolt pilin 

Yorum bağlantısı
  • Çözüm
Sermet Gündoğdu

Pil böyle olmalı :)

• Beğen 1
  • Mutlu 5
Yorum bağlantısı
Hamit inan
Sermet Gündoğdu yazdı:

Pil böyle olmalı

Bir film kaç kere izlenir, öyle kaliteli bir seri

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Çağrı Alaf
Hamit inan yazdı:

Bir film kaç kere izlenir, öyle kaliteli bir seri

Bazı filmler kendileri ile beraber bir evren yaratılar. Ecnebiler buna "Lore" diyorlar. Lore'u sağlam olan filmler, izleyicisini anında içine alır ve izleyici film boyunca karakterler ile çok rahat empati yapabilir. Tekrar izleyebilmenizdeki sebep, beynin sanki eski, yaşanmış güzel bir anıyı tekrar canlandırıyor gibi reaksiyon vermesi çünkü Lore sizi içine aldı. Bu işin nirvanası Yüzüklerin Efendisidir bana göre, ardından Star Wars, Matrix, Terminatör, Witcher serileri geliyor. Aynı şekil, düzenli aralıklarla bi Terminatör filmi izlerim. T-800'lerin o ikonik görüntüsü çocukluğumun travmasıdır. :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hamit inan
(düzenlendi)
Çağrı Alaf yazdı:

T-800'lerin

İlk gördüğümde ilkokuldaydim sanırım. Şaşkınlık ve koca bir sırıtma ile kurduğum ilk cümle

" Ben büyüyünce bundan yapacam"

Ondan yapamasamda hedefler koydu. Bir yerlere getirdi. Mesala bu senenin projesi bitmek üzere. Hafta sonları köyde yaptım

4 eksen 4 kafa CNC router 😁

4ig44cz.jpg

tarihinde Hamit inan tarafından düzenlendi
  • Beğen 4
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
Hamit inan yazdı:

İlk gördüğümde ilkokuldaydim sanırım. Şaşkınlık ve koca bir sırıtma ile kurduğum ilk cümle

Ondan yapamasamda hedefler koydu. Bir yerlere getirdi. Mesala bu senenin projesi bitmek üzere. Hafta sonları köyde yaptım

4ig44cz.jpg

Harika bir olay gerçekten şu dediğiniz. Bilim-Kurgu filmlerinin çocuklar üzerinde ne kaliteli etkiler bırakabileceğini gözler önüne seriyor resmen. T-800 yapmak için bir sebebiniz yoktu ama CNC Router gayet mantıklı bir yatırım olmuş abi tebrik ederim. ^^ Yazılımını da sen mi yaptın? Ne ile yazılıyor bunların otomasyonu? 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Hamit inan yazdı:

4ig44cz.jpg

Tebrikler Hamit. :bravo:

Ne işe yarıyor bu. 

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Hamit inan
Mehmet Ozyurek yazdı:

Tebrikler Hamit. :bravo:

Ne işe yarıyor

Bundan eş zamanlı 4 er tane yapiyor aynı anda normal CNC router olarak çalışıyor yani 4 er düz kesim

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Hamit inan
Çağrı Alaf yazdı:

Yazılımını da sen mi yaptın

Hazır kontrol kartları var. Basit ucuz. Mevcut olana macro v.s. yazılabilir 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Murat Sürmeli

Sabit gerilim kaynağı isteyen sistemler için çok da uygun olmadığı belliydi ama burada testini de yapmış oldu. 12V batarya paketinde 16V çıkmak gerekiyor tam kapasite doldurmak için, tam boşaltmak için de 9V civarına inmek gerekiyor. 12V iken %50 soc ile yarı kapasitede oluyor. Liion bataryalara göre de hacimsel olarak %60-70 civarı bir kapasite sunuyor, büyük bir hacim gerekir EV ler için, ama sonuçta patlamıyor olması güzel.

Güneş panellerinde kullanmak için ise inverterlerin uygun olanlarının çıkmasını beklemek gerekebilir. Dağ başında (offgrid) çalışacak ufak projelerde kullanabilirim deneme amaçlı

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Kurşun asit aküler de 16v olmadan tam dolamıyor lanet bişey

• Beğen 1
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Murat Sürmeli yazdı:

Sabit gerilim kaynağı isteyen sistemler için çok da uygun olmadığı belliydi ama burada testini de yapmış oldu. 12V batarya paketinde 16V çıkmak gerekiyor tam kapasite doldurmak için, tam boşaltmak için de 9V civarına inmek gerekiyor. 12V iken %50 soc ile yarı kapasitede oluyor. Liion bataryalara göre de hacimsel olarak %60-70 civarı bir kapasite sunuyor, büyük bir hacim gerekir EV ler için, ama sonuçta patlamıyor olması güzel.

Güneş panellerinde kullanmak için ise inverterlerin uygun olanlarının çıkmasını beklemek gerekebilir. Dağ başında (offgrid) çalışacak ufak projelerde kullanabilirim deneme amaçlı

inverter ile voltaj yükseltip şarj edilemiyor mu

Yorum bağlantısı
Murat Sürmeli
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

inverter ile voltaj yükseltip şarj edilemiyor mu

Voltaj yükseltip alçaltıp şarj etmede sorun yok, zaten sabit akım/sabit gerilim modları gerekli şarj ederken, sorun aküyü güç kaynağı olarak kullanan sistemler için çok geniş bir aralıkta gerilim vermesi, LFP piller şarjının çoğu bölgesinde sabite yakın gerilime sahip, ya doğrudan kullanabiliyorsun batarya çıkışını, ya da az kayıplı regülatörlerle işi bitirebiliyorsun. Sodyum da ise gerilim çok değişiyor, sabit voltaj isteyen devrelerin önüne pahalı regülatörler koymak gerekecek, yada inverter giriş gerilim aralığı çok büyük olması gerekecek vb.  maliyet demek bu da

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Murat Sürmeli yazdı:

Voltaj yükseltip alçaltıp şarj etmede sorun yok, zaten sabit akım/sabit gerilim modları gerekli şarj ederken, sorun aküyü güç kaynağı olarak kullanan sistemler için çok geniş bir aralıkta gerilim vermesi, LFP piller şarjının çoğu bölgesinde sabite yakın gerilime sahip, ya doğrudan kullanabiliyorsun batarya çıkışını, ya da az kayıplı regülatörlerle işi bitirebiliyorsun. Sodyum da ise gerilim çok değişiyor, sabit voltaj isteyen devrelerin önüne pahalı regülatörler koymak gerekecek, yada inverter giriş gerilim aralığı çok büyük olması gerekecek vb.  maliyet demek bu da

değişken gerilimle çalışan cihazlar yapsınlar :) elektrikli araba klimaları öyle olması lazım

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...