İçeriğe Yönlendir

Noel'de İndirim Yapılıyor Mu?

Ahmet Çalışkan

Recommended Posts

Ahmet Çalışkan

Merhaba,

Merak ettiğim bir husus var. Özellikle Batı ülkelerinde yaşayan üyeler cevaplarsa sevinirim.

Görmüşsünüzdür, her Ramazanda sosyal medyada bir paylaşım döner "Avrupa Noel'de indirim yapar, bizimkiler Ramazan'da zam  yapıyor" diye.

Bunun doğruluğunu merak ettim. Sosyal medyada yer alan bilgilerin en az yarısının yalan olduğunu düşünürsek, hemen inanmak istemedim.

Gerçekten böyle bir şey var mı? Mesela Avrupa'da Noel arifesinde indirim mi yapıyorlar? Yapıyorlarsa hangi ürünlere mesela? Hangi ürün olduğunu soruyorum çünkü Noel'de pastırmaya indirim yapılmasının bir anlamı yok. Noel zamanı talebin arttığı bir ürün olsun mesela. Bunlara indirim yapılıyor mu?

Şimdiden teşekkür ederim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Noel öncesinde özel acayip indirim olmaz. Sonrasında sadece süslemelerde felan olur. 

Thanksgiving arkası biraz indirim olur o da uydurmadır genelde olmaz. 

İndirim amerikada şöyle olur. 

Modası sezonu geçen ürünler ana firmalardan ikincil firmalara satılır. Mesela Marshalls adlı bir zincir mağaza vardır. Burada normalde 150 dolara satılan bir ceketi 30 dolara alabilirsin. Ama seçecen bulacan vs. Zaman ister.  Elektronikte de bu vardır mobilyada da. Giyimde en çok. ayakkabı vs. Ev eşyası. Bazen kampanyalar bir alana bir bedava işleri vardır ama bunlar bizdeki gibidir.  Ayrıca son dönemde çok büyük zincirler battı. Sears battı mesela. AVM ler pek iş yapmıyor. Zor durumdalar. 

Sonuç olarak çok ciddi indirim yoktur. PAranı alırlar ekonomi harcama üzerinedir. Ama parayı dert etmezsin çünkü gelecek korkusu yoktur. illa öder gidersin. 

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf

Boxing Day denilen indirim günlerinde ben indirim yapıldığına şahit oldum, hatta Apple Watch’ı o sıra almıştım ama Avustralya’da 2 sefer Noel gördüm ikisinde de indirime denk gelmedim. Tek indirim yapılan şey bazı alkol türleri ile beraber Snack denilen atıştırmalıklar Pringles, çikolata, bisküviler. 

Bazı lokal noktalar dükkanını canlandırmak için bireysel girişim yapabilir ya da Noel bahanesi ile bir zincir kendini indirim reklamı ile hatırlatmak isteyebilir ancak “Noel gelse de bir şey alsam. ” demedim hiç. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Öngür

indirim yapıldığı söyleniyor sosyal medyada falan bir kaç video izlemiştim

Yorum bağlantısı
Ahmet Çalışkan
Murat Öngür yazdı:

indirim yapıldığı söyleniyor sosyal medyada falan bir kaç video izlemiştim

Ben de çok denk geldim sosyal medyada, o yüzden merak edip sordum ama verilen cevaplara bakılırsa sosyal medyada yer alan bilgilerin %50'si gibi bu da yalanmış demek ki. Hayır biliyorum bizim esnaf fırsatçıdır 1 zam gelse 5 yansıtır ama yine de düşünüyorum yabancıların indirim yapması için bir neden yok. "Dindar insanlar, hayır olsun diye yapıyorlar" desen değiller, Ramazanda alkole olan talebi düşmesi gibi bi talep düşmesi var da ona istinaden indirim yapıyorlar desem o da yok. Mantığıma yatmamıştı. Tahmin ettiğim gibi çıktı.

Yorum bağlantısı
Hamit inan

Pazarlama stratejisi...
Tecrübe ile sabit; Özel bir zaman yada süreç var ise ve özel bir şey alınmak zorunda ise şartlarda müsait ise en üst fiyattan kitlerler insanlara...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Metin Mankal

İndirim yoksa da bindirim de yapmıyorlardır sanırım..

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ahmet Çalışkan
(düzenlendi)
Metin Mankal yazdı:

Evet ilk soru da bunu da sorsaydım keşke. Merak ettim. Bilenler varsa bunu da cevaplayabilir mi? Zam yapmamaları da en azından bizimkilere göre bi artı olur.

İndirim yapılmıyormuş, anladık. Zam yapılıyor mu peki? @Mehmet Göktürk @Çağrı Alaf

tarihinde Ahmet Çalışkan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Emin Önal

Bizim patronlar boş yere çıldırıyor o zaman :biggrin:

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Ahmet Hasan Şendağ
Ahmet Çalışkan yazdı:

Merhaba,

Merak ettiğim bir husus var. Özellikle Batı ülkelerinde yaşayan üyeler cevaplarsa sevinirim.

Görmüşsünüzdür, her Ramazanda sosyal medyada bir paylaşım döner "Avrupa Noel'de indirim yapar, bizimkiler Ramazan'da zam  yapıyor" diye.

Bunun doğruluğunu merak ettim. Sosyal medyada yer alan bilgilerin en az yarısının yalan olduğunu düşünürsek, hemen inanmak istemedim.

Gerçekten böyle bir şey var mı? Mesela Avrupa'da Noel arifesinde indirim mi yapıyorlar? Yapıyorlarsa hangi ürünlere mesela? Hangi ürün olduğunu soruyorum çünkü Noel'de pastırmaya indirim yapılmasının bir anlamı yok. Noel zamanı talebin arttığı bir ürün olsun mesela. Bunlara indirim yapılıyor mu?

Şimdiden teşekkür ederim.

Hocam bizim esnaf kadar çakalı, ahlaksızı, kötü niyetlisi, kazıkçısı yok.
Asgari ücrete zam gelecek duyumuyla önce zam yapıyor.
Sonra da misal asgari ücrete %30 elektriğe %30 zam gelse adam ikisini toplayıp üstüne de koyup %70 zam yapıyor.

Öyle böyle ahlaksız sürüsü değiller

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mustafa Şahin2

Kıbrısta okurken sudan ucuz tabiri ile noelde alkol acayip indirime giriyordu. O zaman 35lik rakı 17tl iken noelde 10 tl civarına düşüyordu. Alkol kullanmıyor olmama rağmen dikkatimi çekmişti. 5lt su 8 tl idi :D

Yorum bağlantısı
Tamer Topaç

Sanırım sosyal medyadan satış yapacaktınız. 

Mevcut durum itibariyle, Ne reklam, ne pazarlama, ne de strateji hiç bir şey kitabına uygun değil. Fırsatçılık toplumun her köşesine yayılmış durumda. Kimse ne olduğunun, kim olduğunun farkında değil. Vahşi doğadan çok yaşa vahşi bir yaşam sürüyoruz. Noel ya da Ramazan gibi özel günler daha fazla para kazanımı için yalnızca bir fırsat.

Toplumsal yozlaşmanın sonucu.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
Ahmet Çalışkan yazdı:

İndirim yapılmıyormuş, anladık. Zam yapılıyor mu peki?

Güzel soru, güzel de bir cevap vermek adına biraz da ben araştırma yaptım. Bizim memleket 1960 dolaylarında modernize olmaya başlıyor ve 1973'lere kadar her şey güllük gülistanlık. Şimdiki gibi imkanlar geniş olmasa da insanlar gayet yemiş, içmiş, gezmiş, ev yapmışlar. Ardından 1973 krizi geliyor ve Avustralya tarihinin ilk ve en büyük krizi yaşanıyor. Ardından aşağıdaki tabloda paylaşacağım üzere fiyatlar yer yer 10 kattan fazla artıyor. Kısa süre içerisinde önlem alınıyor ve Inflation-Adjusted yani Enflasyona göre oranlanmış gelir zamları yapılıyor. Haftalık minimum kazanç $112 seviyelerinden ~$1250 seviyelerine çekiliyor. 

İşin eğlenceli ve ibretlik kısmı, sorunuzun cevabı ise burası; 1973'ten 2023'e kadar 50 sene içerisinde fiyatlarda enflasyonlara rağmen artış yerine düşüş bile yaşanmış. Artış olan ürünler de önemsenmeyecek rakamlarla artış göstermişler. Mesela Şeker 20 Cent artarken, çay 70 Cent artmış. Yumurta 3 dolar ucuzlamış, süt 50 Cent uzulamış vesaire. Tam listeyi aşağı yüksek çözünürlükte bırakıyorum. İncelemesi size kalmış. Sigaraya dikkat. 

sw9fz2e.png

Teknolojik ürünlerde de öyle aman aman vergiler olmadığından rahat alıyoruz. Amerika da A$1530 dolar olan iPhone 15 Pro bizde taksitle A$1650 dolar. Keza arabalarda da bu durum aynı ama biz amerikanlardan biraz daha kolay ulaşıyoruz çünkü saatlik asgari ücretimiz daha fazla. 

Kısa burada indirim normal gün - noel - işçi bayramı farketmeksizin bazen olur. Dediğim gibi kolumdaki Apple saati bayağı %30 falan indirimli almıştım indirim gününde ancak kaldırım görülmez çok. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ali Gülmez
Mustafa Şahin2 yazdı:

Kıbrısta okurken sudan ucuz tabiri ile noelde alkol acayip indirime giriyordu. O zaman 35lik rakı 17tl iken noelde 10 tl civarına düşüyordu. Alkol kullanmıyor olmama rağmen dikkatimi çekmişti. 5lt su 8 tl idi :D

2006 yılında kıbrıstan azteca marka 70 lik tekila 14 tl ye gelmişti

arkadaşlar sudan ucuz diye vodka aldıkları oluyordu

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
Mustafa Şahin2 yazdı:

Abim orada yaşıyor, bir ilginç memleket. Su alkolden pahalı, en azından öyleydi. Arabalara bakarsan kendini Berlin'de sanarsın evlere bakarsan kendini Yemen'de sanarsın. Elektrik hala dizel jeneratörlerden sağlanır, haftada 2-3 gün elektrik banko kesilir. Yüksek hızlı internetleri sağolsun maksimum Bant genişliği 1.20 Mbps dolaylarında. WhatsApp mesaj göndermek gibi işlemler çok hızlı gerçekleşiyor. Suyu musluktan içilmez şişe söyleyeceksin. Babam termik santral işçisi, onu da götürdüğümüzde evden sabah namazından sonra kaçmış gezeceğim diye güneş doğana kadar 10 kilometre yol tepmiş. Mesleki deformasyon olsa gerek yolların kenarında yürürken elektrik trafo - direklerini inceledim 1980'de ben mesleğe girdiğimizde çöpe attığımız altyapılar üzerinden işletiliyor hala buralar diyor. 

Geri vereceğimizden mi yatırım yapmıyoruz yoksa önemsiz mi? Önemsiz ise neden dünyayı karşımıza aldık da uğruna yüce Türk kanını akıttık? Cevabı elbet biliyorum, barbalık müzesini ve mavi köşkü çok gezdim, eleştiri amaçlı bir sorudur. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Mehmet Göktürk yazdı:

gelecek korkusu yoktur

Bu kısmı kritik...

Metin Mankal yazdı:

Bu insanımızın ne kadar aç gözlü ve fırsatçı olduğuna dalalet eder bir durum bence. Deprem olur, depremde ihtiyaç duyulacak ne varsa fiyatlar artar, ramazanda gıda fiyatları artar, kurbanda hayvan fiyatları artar falan. 

Bir tarafta tırın dorsesine iş makinesini yüklemiş, gazı kökleyip ölümde dans ederek son sürat deprem bölgesine yardım götürmeye çalışanlar, diğer tarafta deprem oldu çok satılır deyip battaniyeye %300 zam yapanlar. 

Ahmet Çalışkan yazdı:

Evet ilk soru da bunu da sorsaydım keşke. Merak ettim. Bilenler varsa bunu da cevaplayabilir mi? Zam yapmamaları da en azından bizimkilere göre bi artı olur.

İndirim yapılmıyormuş, anladık. Zam yapılıyor mu peki? @Mehmet Göktürk @Çağrı Alaf

Yapmazlar, yapamazlar. Bak Avrupada akaryakıta zam oldu, ortalık karıştı. Çiftçiler meydanları hatta hükümet binalarını hayvan dışkısına buladı mesela. Bizde olsa kader denirdi. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Çağrı Alaf yazdı:

Abim orada yaşıyor, bir ilginç memleket. Su alkolden pahalı, en azından öyleydi. Arabalara bakarsan kendini Berlin'de sanarsın evlere bakarsan kendini Yemen'de sanarsın. Elektrik hala dizel jeneratörlerden sağlanır, haftada 2-3 gün elektrik banko kesilir. Yüksek hızlı internetleri sağolsun maksimum Bant genişliği 1.20 Mbps dolaylarında. WhatsApp mesaj göndermek gibi işlemler çok hızlı gerçekleşiyor. Suyu musluktan içilmez şişe söyleyeceksin. Babam termik santral işçisi, onu da götürdüğümüzde evden sabah namazından sonra kaçmış gezeceğim diye güneş doğana kadar 10 kilometre yol tepmiş. Mesleki deformasyon olsa gerek yolların kenarında yürürken elektrik trafo - direklerini inceledim 1980'de ben mesleğe girdiğimizde çöpe attığımız altyapılar üzerinden işletiliyor hala buralar diyor. 

Geri vereceğimizden mi yatırım yapmıyoruz yoksa önemsiz mi? Önemsiz ise neden dünyayı karşımıza aldık da uğruna yüce Türk kanını akıttık? Cevabı elbet biliyorum, barbalık müzesini ve mavi köşkü çok gezdim, eleştiri amaçlı bir sorudur. 

Kıbrıs farklı bir örnek, hem politik hem askeri hem ekonomik olarak farklı kriterlerde değerlendirilmesi gerekir. Ama netice olarak söylenen ve söylenmeyen şeyler vardır ve bunların arasında sebep sonuç ilişkisi vardır. 

Biz zamanında yağ kuyruğunda bekledik yağ. Bu sonuç mesela. Ayşe tatile çıksın bunun sebebiydi. Yapma dediler yaptık, ambargo uyguladılar. Herkes yağ kuyruğunu, tüpgaz kuyruğunu söyler, kimse harekatı, ambargoyu, soydaşları, katliamları falan söylemez. Akabinde mesela, Kıbrıs sorunu da sonuçtur. Kıbrısın tamamı bize aitken, tamamını geri alabilecekken neden yarısında durduk? Çünkü dur dediler. Kimse söylemez bunu kolay kolay. Hatta sınırda ilerlemeden sorumlu birlik komutanlarından biri dur emrine uymadığı için sınırda Akıncılar gibi bir çıkıntı vardır :) 

Bu şekilde Kıbrıs özelinde sebep sonuç gözlemi yapılmalı. Burnumuzun dibinde kocaman bir ada, Akdenizde bizi çok kısıtlardı. Öte yandan ege adalarına bakılabilir mesela sonuçları için. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
(düzenlendi)
Murat Sahın yazdı:

Çiftçiler meydanları hatta hükümet binalarını hayvan dışkısına buladı mesela.

Onlar da işin vandallığına çok kaçıyorlar. Almanlar yine neyse onlar insanlıktan biraz nasiplenmiş ama Fransızlar her sene bir posta oraya buraya bir şeylerin dışkısını sürmeden edemiyorlar. Burada ikisi de olmaz. Milletvekili ile kahve sırasında vatandaş beraber bekliyor zaten, gördüğü yerde suratına karşı önce güzel bi küfreder sonra anlatır derdini, karşıdaki de kusura bakma deyip geçer. Küfre bizim kadar anlam yüklemiyorlar zaten. 

tarihinde Çağrı Alaf tarafından düzenlendi
Bağlaç olmayan -ki ekini ayrı yazdım.
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Çağrı Alaf yazdı:

Fransızlar her sene bir posta oraya buraya bir şeylerin dışkısını sürmeden edemiyorlar.

her coğrafyanın bir adeti vardır, mesela fransız da düğün konvoyunda da sanruftan çıkıp kuru sıkı mermi patlatmazlar

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mustafa Cerci
Çağlar Bayur yazdı:

her coğrafyanın bir adeti vardır, mesela fransız da düğün konvoyunda da sanruftan çıkıp kuru sıkı mermi patlatmazlar

semtine gore degisiyor o is abi

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Ahmet Çalışkan yazdı:

Valla şimdi şöyle Amerikada maaşlar yüksek ve işletme maliyeti mal maliyet fiyatına göre yüksek olduğu için likidite sağlamak için sıkı indirimler olabilir. Çünkü o malı tutmak yahut geri göndermek pahalıya patlayabilir. Bu nedenle indirim gerçekten olabilir. Mesela gerçekten yarı fiyatına düşebilir birşey. Türkiyede bunu pek göremiyorum. Amerikada görürdüm.

Amerikada din kiliseye hapistir. Çok fazla yaşantıya dalmaz. Thanksgiving zaten dini değil millidir. Noel evet isanın doğumu ama çok da birşey olmaz. Easter günü, irish günü, memorial günü, martin luther günü gibi günler hep kutlanır ama öyle haldır haldır kutlanmaz. Haldır haldır kutlanan bi thanksgiving ile noel var. kara cuma thanksgiving arkası. Herkes ailesine gider. Otele tatile gitmez. 

4 temmuz da da bayrak asılır vs vs. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...