İçeriğe Yönlendir

Aloe Vera Yetiştiren Varmı ?

Ebrar Tüfek

Recommended Posts

Ebrar Tüfek

Seneler önce arkadaşımdan aldığım bir ufak köklü yaprağı şuan birsürü kök haline getirdim, 15 gün önce bi toprak değişimi yapmıştım, bu sırada bazı köklerin yapraklarını teker teker ayırıp küçük pet şişelerde toprağa diktim, normalde de çoğaltma işleminde bu şekilde yapıyordum ama bu sefer bi problem oldu, yaprakların üstleri beyaz nokta şeklinde böcek yumurtası tarzında birşeyler çıktı, elimi sürünce yapış yapış oluyor, bezle sildim ama yapışkanlığı gitmedi, bi kaç gün sonra yapraklar kararmaya başladı inceldi soldu, aloe veraların olduğu balkonu minik minik sinekler bastı. Sıvı şekilde Yeşil yapraklı bitki gübresi almıştım, onu sulandırıp döktüm ancak çok bi etki etmedi.

Corona zamanı bu aloe veralar ve etil alkol ile dezenfektan yaptım, açık yara sivilce vs deri problemleri için aloe vera jeli yapıp kullanırım çok faydalı oluyor. Güneş yanığı için çok faydalı oluyor. 

Senelerdir emek veriyorum, bitkiler ziyan olsun istemiyorum, bunun dilinden anlayan bilen varmıdır bitkilerimi nasıl kurtaracağım :( 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mustafa Şahin2
Ebrar Tüfek yazdı:

Seneler önce arkadaşımdan aldığım bir ufak köklü yaprağı şuan birsürü kök haline getirdim, 15 gün önce bi toprak değişimi yapmıştım, bu sırada bazı köklerin yapraklarını teker teker ayırıp küçük pet şişelerde toprağa diktim, normalde de çoğaltma işleminde bu şekilde yapıyordum ama bu sefer bi problem oldu, yaprakların üstleri beyaz nokta şeklinde böcek yumurtası tarzında birşeyler çıktı, elimi sürünce yapış yapış oluyor, bezle sildim ama yapışkanlığı gitmedi, bi kaç gün sonra yapraklar kararmaya başladı inceldi soldu, aloe veraların olduğu balkonu minik minik sinekler bastı. Sıvı şekilde Yeşil yapraklı bitki gübresi almıştım, onu sulandırıp döktüm ancak çok bi etki etmedi.

Corona zamanı bu aloe veralar ve etil alkol ile dezenfektan yaptım, açık yara sivilce vs deri problemleri için aloe vera jeli yapıp kullanırım çok faydalı oluyor. Güneş yanığı için çok faydalı oluyor. 

Senelerdir emek veriyorum, bitkiler ziyan olsun istemiyorum, bunun dilinden anlayan bilen varmıdır bitkilerimi nasıl kurtaracağım :( 

Bizim muz serasında yapraklarda her zaman gördüğümüz durumdur. O beyaz şeyler un biti. Un biti ilacı ile ve köklendirici takviyesiyle hallediyoruz

Yorum bağlantısı
Hamit inan

Sen fena dadandin bilader bana. Toptan kesecem faturanı 😁

Yorum bağlantısı
Murat Sürmeli

Bi yutub videosunda denk gelmiştim, çok çok az saf Arap sabunu ile suyu karıştırıp sprey yapıp uyguluyordu bitkilere yukardan, 2-3 güne mi ne çözülüyor diyordu

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

evyesili hesabını takip edin. İnanılmaz güzel bilgiler paylaşıyor. Sorularınıza da cevap veriyor. Mutlaka öneririm.

Yorum bağlantısı
Burak Tokcan
(düzenlendi)

Aloe vera direk güneşi sevmez, fazla suyu sevmez, fazla bakımı sevmez. Deli bir bitkidir. Toprağı dallarını çok kapamasın. Kökü girsin yeter. Kökü fazla uzamadığı için yumuşak toprağı sevmez. Hemen kendini bir yana devirir, kökü dışarı çıkar. Direk inşaat temellerinden çıkan sert kırmızı beton gibi olan toprağa ekiyorum ben. Besin, takviye vs. hiç bir işlem yok. Yıllardır dağıtmadığım ev kalmadı. Yaklaşık 10 senedir çoğalıp gidiyor. Bunlar çiçekte açıyormuş çok nadir ama bir türlü açtıramadım ben.

tarihinde Burak Tokcan tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Arif Aykın

Bende aynı problemi gardenya da yaşadım. Tek tek temizliyorum baş olmuyor tekrar oluyor falan. Yaprak temizleme ve un biti ilacı olarak satılan bir ürün aldım onla yaptıktan sonra çok şükür bir daha olmadı. Bende youtube da çok araştırmıştım arap sabunu gördüm ama cesaret edemedim.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...