İçeriğe Yönlendir

Wi-Fi Hız Dalgalanması Neden Olur?

Süleyman Can
Çözüme git Süleyman Can tarafından,

Recommended Posts

Süleyman Can

Merhaba,

Hem masaüstü, hem de dizüstü bilgisayarım kablosuz internete bağlandığında dalgalanan hız ve ping problemi yaşıyor. İki cihazı da Ethernet ile bağlarsam sorun yok ancak Wi-Fi sorun çıkarıyor. Laptop Windows 10, masaüstü Windows 11 işletim sistemine sahip. TP-Link WN727n modeli adaptör kullanıyorum masaüstünde. Birçok yöntem denedim ama bir türlü sorun çözülmedi. Deneyip sonuç alamadıklarımı aşağıda listeliyorum.

-Bütün sürücüler güncel.
-Wi-Fi adaptörü güç kazanımı için kapat komutu aktif değil.
-WAN ayarlarını Default'dan otomatiğe aldım.
-Modem içi ayarlara hiç dokunmadım default olarak çalışıyor. (kablo-net fiber)

-Her iki bilgisayar da yüksek performans modunda

Bazı ipuçlarını da yazmak istiyorum. İnternet gidip geldiğinde veya yavaşladığında bazen hem laptop hem masaüstünde sağ alttaki Wi-Fi simgesi kapanıp yeniden açılıyor veya sinyal azalıp artıyor. Modeme sadece ben bağlıyım ve normalde Full çekiyor. Bu esnada telefon ile bağlanıp hız testi yaptığımda yağ gibi akıyor, ufacık bir yavaşlama dahi yok. Öyle zannediyorum ki Windows 10 ve 11'de yer alan bir özellik veya filtre buna sebep oluyor. Ha bir de VPN istesem de kullanamıyorum. Kablo net sağ olsun vpn çalıştığı zaman interneti durduruyor. Kablo net kullanıp vpn sorunu yaşamayan varsa hangi program olduğunu yazarsa sevinirim.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Hız dalgalanması ile neyi kastediyorsunuz?

Ben de kablonet kullanıyorum ve bir kaç farklı model modem kullanıyorlar, hangisi mevcut sizde?

VPN için windscribe kullanabilirsiniz. 

Yorum bağlantısı
Süleyman Can
Sani Gerşon yazdı:

Hız dalgalanması ile neyi kastediyorsunuz?

Ben de kablonet kullanıyorum ve bir kaç farklı model modem kullanıyorlar, hangisi mevcut sizde?

VPN için windscribe kullanabilirsiniz. 

Modem: zte zxhn h3600. Modem ve altyapı ttnet. 

Eski ISP millenicomdu bu sorunları yaşamıyordum. Telefonda problem olmamasından yola çıkarak işletim sistemine bağladım ama belki modem ayarı ile ilgili de bir problem olabilir. Belki bağlantı şekilleri farklıdır. 

Hız dalgalanmasından kastım 5dk bir sanki kendini korumaya alır gibi anlık duruyor internet sonra geri geliyor. Canlı yayın izlerken ve online oyun oynarken sinir ediyor. 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
(düzenlendi)
Süleyman Can yazdı:

Modem: zte zxhn h3600. Modem ve altyapı ttnet. 

Ok, kablonet yazmışınız da, kablonet değil o zaman.

Süleyman Can yazdı:

Hız dalgalanmasından kastım 5dk bir sanki kendini korumaya alır gibi anlık duruyor internet sonra geri geliyor. Canlı yayın izlerken ve online oyun oynarken sinir ediyor. 

Servis sağlayacınızla görüştünüz mü bu durumu? Hattın kalitesinde sorun var gibi geliyor bana. Ethernet kablosu ile hiç bu durumu yaşamıyor musunuz?

tarihinde Sani Gerşon tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Süleyman Can
Sani Gerşon yazdı:

Ok, kablonet yazmışınız da, kablonet değil o zaman.

Servis sağlayacınızla görüştünüz mü bu durumu? Hattın kalitesinde sorun var gibi geliyor bana. Ethernet kablosu ile hiç bu durumu yaşamıyor musunuz?

Tahhütüm kablo net ile ama alt yapı ve modem işine telekom bakıyor. Hattın kalitesi telefon ile çok iyi. Ethernet ile bağlanırsam pc'de de sorun yok. Ama iş pc den kablosuza gelince sapıtıyor. Bu arada vpn'i kurdum anlık yavaşlama ve durma tamamen bitmedi ama azaldı. IP ile alakalı bir sorun mu var acaba?

Yorum bağlantısı
  • Çözüm
Süleyman Can

Fiber ile gelen 2.4 ghz ve 5.0 ghz bant kanalları parazite sebep oluyormuş. 5.0 sadece 50mbit ve üzeri hızlarda çalışıyor. Kurulumu yapanlar da umursamayıp ikisini de açık bırakıp gidiyor. Benim tarifem 35 mbit olduğu için modem ayarlarından 5.0'ı kapattım. Bir de wifi adaptörünü kasanın arkasından uzatma kablosuyla(usb to usb) monitör'ün yanına aldım. Sorun neredeyse tamamen çözüldü. Hala telefon gibi 35mbit vermiyor, 23-25 civarı geziniyor ama en azından daha stabil oldu. Çözüm olarak işaretliyorum. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
Süleyman Can yazdı:

Fiber ile gelen 2.4 ghz ve 5.0 ghz bant kanalları parazite sebep oluyormuş. 5.0 sadece 50mbit ve üzeri hızlarda çalışıyor. Kurulumu yapanlar da umursamayıp ikisini de açık bırakıp gidiyor. Benim tarifem 35 mbit olduğu için modem ayarlarından 5.0'ı kapattım. Bir de wifi adaptörünü kasanın arkasından uzatma kablosuyla(usb to usb) monitör'ün yanına aldım. Sorun neredeyse tamamen çözüldü. Hala telefon gibi 35mbit vermiyor, 23-25 civarı geziniyor ama en azından daha stabil oldu. Çözüm olarak işaretliyorum. 

İkisi farklı spektrumlar, birbirlerini bozmamaları gerek. 5.0 GHz sadece bir dağıtım protokolü, 1 Mbps olsa bile kısa menzil yüksek kalitede aktarma yapması gerekir. Modemlerde iki kanalın da açık olması lazım, benim evde de eve kadar fiber-optik 100 Mbps internet var, kendi MacBook Wi-Fi6 ile 5.0 GHz kanalına bağlıyım, televizyon - çoluk çocuk 2.4 GHz'e bağlı çünkü onlara sinyal kalitesinin bir önemi yok. Çift kanal aktif kullanımda ve parazit yok, teknik olarak olamaz da zaten.  Bence problem modemin konumundaydı, metal - duvar ve elektronik aksam 2.4 - 5.0 farketmez kolayca keser. 

Maraş depremine dayanan 35 senelik el yapması 2 katlı bir evimiz var, duvarlar yığma tuğla, zamanın en kalitelisinden. Sinyal bi odadan diğer odaya bile geçemiyor neredeyse. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Süleyman Can
Çağrı Alaf yazdı:

İkisi farklı spektrumlar, birbirlerini bozmamaları gerek. 5.0 GHz sadece bir dağıtım protokolü, 1 Mbps olsa bile kısa menzil yüksek kalitede aktarma yapması gerekir. Modemlerde iki kanalın da açık olması lazım, benim evde de eve kadar fiber-optik 100 Mbps internet var, kendi MacBook Wi-Fi6 ile 5.0 GHz kanalına bağlıyım, televizyon - çoluk çocuk 2.4 GHz'e bağlı çünkü onlara sinyal kalitesinin bir önemi yok. Çift kanal aktif kullanımda ve parazit yok, teknik olarak olamaz da zaten.  Bence problem modemin konumundaydı, metal - duvar ve elektronik aksam 2.4 - 5.0 farketmez kolayca keser. 

Maraş depremine dayanan 35 senelik el yapması 2 katlı bir evimiz var, duvarlar yığma tuğla, zamanın en kalitelisinden. Sinyal bi odadan diğer odaya bile geçemiyor neredeyse. 

Alıcıların sürücüleri güncel olsa da bazı buglar parazite sebep olabiliyor. Beni yanıltan wifi göstergesinin full çekmesi oldu. Evde modemle işi olan tek ben olduğum için 2.4'den devam.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Süleyman Can yazdı:

Yani, buradaki bilgilerin tamamı yanlış gerçi ama, bence sorunu wireless'ın yerini değiştirerek çözmüşsünüz. Wifi adaptörünü değiştirmenizi öneririm. Modemin wireless'ından da çok bir şey beklememek gerekiyor.

Yorum bağlantısı
Süleyman Can
Sani Gerşon yazdı:

Wifi adaptörünü değiştirmenizi öneririm. Modemin wireless'ından da çok bir şey beklememek gerekiyor.

Adaptör tp link v6.0 win11 destekli geri bildirimleri başarılı ürün. Modemin kablosuzu windows üzerinden bağlanan cihazlara stabil değildi. Adaptörün yeri ve tek bant ile çözüldü. Yazılımcıların programı bozulunca neden bozulduğunu, düzelince de neden düzeldiğini anlamadığı gibi bir şey oldu. 

Yorum bağlantısı
Hamit inan

Modeme notebooku kablo ile bağla ve aşağıdaki komutu gir. Ekranı takip et. Komut satırını açmak için Windows tuşu, cmd yaz , entera bas. Kayıp oluyormu düşme oluyor mu önce buna bak. Eğer oluyorsa kuvvetli ihtimal altyapı sorunu var internet saglayicinda

Ping 8.8.8.8 -t

Yorum bağlantısı
Süleyman Can
Hamit inan yazdı:

Modeme notebooku kablo ile bağla ve aşağıdaki komutu gir. Ekranı takip et. Komut satırını açmak için Windows tuşu, cmd yaz , entera bas. Kayıp oluyormu düşme oluyor mu önce buna bak. Eğer oluyorsa kuvvetli ihtimal altyapı sorunu var internet saglayicinda

Ping 8.8.8.8 -t

ping google.com -n 600 komutuyla denedim 25ms-35ms arası şu an. Sorunluyken anlık 350mslere çıkıyor hatta request time out oluyordu.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Apartmanda mısınız? Ayrıca repeater var mı? Diğer komşuların (kendi cihazlarında da olsa aynı frekansta olan) aktivitesi havada kalabalık yaratır kullanılmaz hale bile gelebilir. Wifi modeminize girip frekansı otomatik hale getirin. Bir de androidde wifi analyzer diye bir uygulama var onunla aynı frekansta neler var ne etkiliyor olabilir ona bakın.

sağlayıcınızla ilgisi olma ihtimali sıfır. Sağlayıcıya taş atmak için kabloyla bilgisayarı routera bağlayıp test edin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

wifi şifrrresini değiştridiniz mi hiç? biri sarkıyor olmasın? anlatılan bizde de olmuştu, wifi güçlendirici sarkıyormuş, onu atınca sorun kalmamıştı

Yorum bağlantısı
Hamit inan
Süleyman Can yazdı:

ping google.com -n 600 komutuyla denedim 25ms-35ms arası şu an. Sorunluyken anlık 350mslere çıkıyor hatta request time out oluyordu.

Özellikle kablo ile deneyeceksin -t dediğinde 5-6 pingden birini kaybeder isen servis sağlayıcı ile ugrasacaksin wifi sorunu bir sonraki aşama 

Yorum bağlantısı
Süleyman Can
Mehmet Göktürk yazdı:

Apartmanda mısınız? Ayrıca repeater var mı? Diğer komşuların (kendi cihazlarında da olsa aynı frekansta olan) aktivitesi havada kalabalık yaratır kullanılmaz hale bile gelebilir. Wifi modeminize girip frekansı otomatik hale getirin. Bir de androidde wifi analyzer diye bir uygulama var onunla aynı frekansta neler var ne etkiliyor olabilir ona bakın.

sağlayıcınızla ilgisi olma ihtimali sıfır. Sağlayıcıya taş atmak için kabloyla bilgisayarı routera bağlayıp test edin.

Modem ayarlarına genellikle dokunmam. Otomatik ve default çalışır. Ethernet ve mobilde sorun olmayınca zaten sorunun cihazların wifi ayarları veya modem ile alakalı olduğuna emin olmuştum. Eski apartmanda vdsl kullanıyordum yeni binaya taşındık altyapı sadece fiber olunca modem frekans her şey değişti. Bir kaç ayar, wifi dongle yerini değiştirip çözdüm.

Çağlar Bayur yazdı:

wifi şifrrresini değiştridiniz mi hiç? biri sarkıyor olmasın? anlatılan bizde de olmuştu, wifi güçlendirici sarkıyormuş, onu atınca sorun kalmamıştı

Yok abi yeni taşındık binaya. Şifre sonunda özel karakter + aracın plakası. En iyi hacker bile kıramaz. :help:

Hamit inan yazdı:

Özellikle kablo ile deneyeceksin -t dediğinde 5-6 pingden birini kaybeder isen servis sağlayıcı ile ugrasacaksin wifi sorunu bir sonraki aşama 

5-6 kullanımda hissedilmiyor ancak online oyun veya görüşme sırasında biraz belli ediyor. Bu haline de okay'im.

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
(düzenlendi)
Mehmet Göktürk yazdı:

dokunmadıysanız dokunabilirsiniz.

Şu uygulamayı indirip ekran görüntüsünü burada paylaşailir misiniz? miletin frekans spektrumu nereleri işgal etmiş bi görelim.

https://play.google.com/store/apps/details?id=abdelrahman.wifianalyzerpro

Brnde merak ettim uygulamayı indirdim hocam mevcut durum aşağıdadır. Evde modem ve tp link güçlendirici var. Wifi durumumuz nasılmış? 

Screenshot_20240317-185811_WiFi Analyzer.jpg

Modemin olduğu odadayım, tp link 20 cm betonarme duvar arkasında. 

tarihinde Metin Uzunoğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

uzunoğlu ile kırmızı çakışıyor epeyce. ben olsam 13.14. kanallara yönelirim. yahut 1.

güçlendirici işte aynı frekansta olunca biraz yavaşlatıyor. Ben güçlendiriciye kablo ile iletip ayrı frekanstan çıkış yapıyorum.

görece sakin bir mekan bu tekrarlayıcı dışında bir sorun yok bence. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Süleyman Can

Ekran görüntüsü 2024-03-17 195152.png

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
Süleyman Can yazdı:

zte zxhn h3600

Aynı modemi kullanıyorum 3 aydır, fiber altyapıya geçtik 50 Mbps tarife.

5 GHz ile 2,4 aynı isim ile aktif ve bir sıkıntı yok. TV uzakta kalıyor ama 5 GHz alıyor, 50 Mbps tamamını alıyor. 2,4 ile 35 Mbps tamamını almanız zor, dibinde anca verir.

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Mehmet Göktürk yazdı:

uzunoğlu ile kırmızı çakışıyor epeyce. ben olsam 13.14. kanallara yönelirim. yahut 1.

güçlendirici işte aynı frekansta olunca biraz yavaşlatıyor. Ben güçlendiriciye kablo ile iletip ayrı frekanstan çıkış yapıyorum.

görece sakin bir mekan bu tekrarlayıcı dışında bir sorun yok bence. 

Tekrarlayıcı elektrik hattından sinyal alıyor, kablo şansım yok aslında onu sevre dışı bırakabilirim o odadaki pc artık kullanılmıyor. 

Teşekkür ederim. 

Yorum bağlantısı
Süleyman Can
Ahmet İhsan Akşen yazdı:

Aynı modemi kullanıyorum 3 aydır, fiber altyapıya geçtik 50 Mbps tarife.

5 GHz ile 2,4 aynı isim ile aktif ve bir sıkıntı yok. TV uzakta kalıyor ama 5 GHz alıyor, 50 Mbps tamamını alıyor. 2,4 ile 35 Mbps tamamını almanız zor, dibinde anca verir.

Ev 2+1. Modemle oda arasında 1 duvar var. Telefon ile son hızı alıyorum, adaptörle 5-8 mbit az veriyor. Aslında eski evdeki gibi modemi pc'nin yanına koyduracaktım ama kablo çıkışını salona vermişler. Elektrikçi çağırmanız lazım dediler şimdilik böyle bıraktım. Ethernet ile kablolu bağlantı en rahatı.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Süleyman Can yazdı:

Ekran görüntüsü 2024-03-17 195152.png

yukarı banda alamıyor muyuz sağa?

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...