İçeriğe Yönlendir

Uzun Süre Yıkanmayan Arabaya İşleyen Kir Sorunu

Ersel  Yıldız

Recommended Posts

Çağrı Alaf

Konuyu takibe alayım, benimkine de 1.5 sene oldu Türkiye'de yatıyor. Depremden sonra açıkta bekledi bir süre. 1 aya Türkiye'ye git gel yapacağım. Buradaki bilgiler lazım olacak. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
(düzenlendi)

Kendi aracım olsa, jant temizleyici ile ilk kat yıkamasını yapar sonra fairy+eldiven ile geçerdim. Demirtozu, kil sonraki işler.

Metin Akbal yazdı:

Kil demirtozu temizlendikten sonra uygulanır heri (Çorum da canım, yahu, artık, daa vs birçok kelimenin yerini alabilen bir tür edat, Giresunda argo bir anlamı varmış :)) .

40 yıllık Giresunluyum bu anlamı duymadım, sözlükte de bulamadım.

IMG20240319095516.jpg

tarihinde Köksal Yılmaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Köksal Yılmaz yazdı:

Kendi aracım olsa, jant temizleyici ile ilk kat yıkamasını yapar sonra fairy+eldiven ile geçerdim. Demirtozu, kil sonraki işler.

40 yıllık Giresunluyum bu anlamı duymadım, sözlükte de bulamadım.

IMG20240319095516.jpg

Heri 😊

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
Metin Akbal yazdı:

Heri 😊

Sori :)

• Beğen 1
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Ersel  Yıldız
(düzenlendi)

Bugün sirke almak için yola çıkmışken arabayı yıkattırayım daha sonra uygulamayı yapayım dedim. son bir umut (başka bir) yıkamacı arkadaşa kirli bölgeleri gösterdim. resimdeki şampuanı kullanarak kendi köpükleyip denedi ve olumlu bir netice aldım. Ya daha önceki gitmiş olduğum yerlerdeki malzemeler kalitesizdi veya bu malzemenin kimyasal oranı yüksekti. Sonuç olarak problemimiz çözüldü. Sadece elin ulaşmasının zor olduğu yerler kaldı. Artık onlarla da ben ilgilenirim.

1413635902_WhatsAppImage2024-03-19at13_33_46.jpeg.7534658290cd8e81f835f5ecf2037ec0.jpeg

Rusçası olan yazıyı okuyabilir. Bu markadan Türkiye'de yok. Çok ahım şahım bir marka olduğunu da düşünmüyorum. Her ihtimale karşı arabayı iyi durulattım.

949887004_WhatsAppImage2024-03-19at13_33.45(1).jpeg.39317d3954d0dfe405c7e89e54df5082.jpeg

816564298_WhatsAppImage2024-03-19at13_33_45.jpeg.8e25603600ced0a096b4fc4d97926e84.jpeg

567139097_WhatsAppImage2024-03-19at13_33_44.jpeg.c219863897020590c3771944ba78e57b.jpeg

tarihinde Ersel Yıldız tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

yıkana yıkana çözülmüş, heri, geçmiş olsun

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Doğan Arşiray yazdı:

çamur da işe yarıyor. bir tane pasaklı arkadaşım var. üniversite zamanında 1993 model bir doğan SL arabası vardı babasına ait. araba neredeyse kullanılmamış ayarda ama leş gibi yıkanmayan bir arabaydı. bunu bir gün yıkadık sıkıntıdan, arabanın boyası yeni gibiydi. çamur korumuş yıllarca. fil gibi düşünün.

bence benzin döküp ateşe verelim. kesin çözüm.

çamur olabilir hakikaten, kalınya yorgan gibi :) yinede güneşin altında durması zarar vermezmi emin değilim...

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
Metin Akbal yazdı:

Ölü taklidi yapsak?

Yaptım yaptım  ölüye de saygı görmedim 😂 

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Adnan Çakır

Geçenlerde muayene istasyonunda gördüm A4 Allroad 2014 -15 gibi modeli gri renk arabanın üzerinden akan yağmur suları iz yapmış o kadar kirli 😤

Yorum bağlantısı
Mertol Kip

Ben arabayı senede bir anca yıkatıyorum yaw. :/

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Ali Cihangiroğlu yazdı:

Sirke iş yapıyor, doğru demiş arkadaşlar,  birde bu yıkama işine kızanlar vardı, koruyucu ötrü olur falan denirdi :)  araba temiz olmalıdır ve üstüne enazından hızlı cila uygulanmalıdırki banamısın demesin, o yüzden baktınız kirlendi yıkayın...

artık onun yerini WD-40 aldı, adamlar bununla siliyor....

6 ayda bir araba yıkarım. KAtman olur üzerinde resmen. Neden? zamanım yok. 11 ay güneş var. Hiçbir aracımda güneş yanığı olmadı. Koruyor çünkü toz toprak. Motosikleti de yıkamam. Toz iyidir. 

Fakat şimdiki arabada bişeyler var çözemedim. Yakından bakınca belli oluyor ve tırnağa geliyor. Sarı sarı heryerinde var. Neye maruz kalmış anlamadım.

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
İlkay Başaran yazdı:

6 ayda bir araba yıkarım. KAtman olur üzerinde resmen. Neden? zamanım yok. 11 ay güneş var. Hiçbir aracımda güneş yanığı olmadı. Koruyor çünkü toz toprak. Motosikleti de yıkamam. Toz iyidir. 

Fakat şimdiki arabada bişeyler var çözemedim. Yakından bakınca belli oluyor ve tırnağa geliyor. Sarı sarı heryerinde var. Neye maruz kalmış anlamadım.

Ağaçlardan gelen reçine akıntı vb olabilir

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Köksal Yılmaz yazdı:

Ağaçlardan gelen reçine akıntı vb olabilir

Olabilir. Bel altında da var en çok kaputta ama. Yakın bakıp dokununca belli oluyor. Olmadı tozla örterim üzerini :)

Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

Kirli araba nazardan da korunuyor :fiuw:

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Selçuk Bakış yazdı:

Kirli araba nazardan da korunuyor :fiuw:

Nazar nedir ? :ninja:

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
İlkay Başaran yazdı:

arabaya yaslanan şahıs bir nazardır

İlkay Başaran yazdı:

Neye maruz kalmış anlamadım.

gebze den mi alınmış :keyifli:

• Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış
İlkay Başaran yazdı:

Büyük sözünün üstüne söz söylenir mi hiç :D

Çağlar Bayur yazdı:

arabaya yaslanan şahıs bir nazardır

gebze den mi alınmış :keyifli:

Çok kovaladım zamanında.

• Beğen 1
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
İlkay Başaran yazdı:

polen olmasın, etrafta arılar varmı, yada ağaç yakınına parkettiysen spreyleme gibi pütür oluyor aracın üstü, su değince hemen çözülüyor ama, dene hele...

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Ali Cihangiroğlu yazdı:

polen olmasın, etrafta arılar varmı, yada ağaç yakınına parkettiysen spreyleme gibi pütür oluyor aracın üstü, su değince hemen çözülüyor ama, dene hele...

Yıkamıştım çözülmedi. Sirke olayına bakacağım pazar günü.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Adnan Çakır
İlkay Başaran yazdı:

Olabilir. Bel altında da var en çok kaputta ama. Yakın bakıp dokununca belli oluyor. Olmadı tozla örterim üzerini :)

Olmadı birkaç kürek kum at üstüne hem zımpara görevi de görür temizlerken ekstra uğraşmazsın 😎

Demirtozu çözücü ile (varsa) bir dene ağır sanayi baca tozu olabilir.

Sirke Kemal Kükrer olsun ama 🤭

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...