İçeriğe Yönlendir

Yurtdışından Kaç Telefon Getirtilebiliyor?

Çağrı Alaf

Recommended Posts

Çağrı Alaf

Bir adet kendi yurtdışı telefonuna ek bir adet de daha önce Türkiye'de kullandığım kayıtlı telefonla toplam 2 telefon olacak şekilde gümrükten geçebilir miyim? Daha önce hiç yurtdışından telefon vesaire getirmedim. Sadece 1 telefon getirtilebilir diyen kanun kendi telefonunu hariç mi tutuyor yoksa hiçbir şekilde 1 telefondan fazlası gelmiyor mu?

Yorum bağlantısı
Cem Işık
Çağrı Alaf yazdı:

Bir adet kendi yurtdışı telefonuna ek bir adet de daha önce Türkiye'de kullandığım kayıtlı telefonla toplam 2 telefon olacak şekilde gümrükten geçebilir miyim? Daha önce hiç yurtdışından telefon vesaire getirmedim. Sadece 1 telefon getirtilebilir diyen kanun kendi telefonunu hariç mi tutuyor yoksa hiçbir şekilde 1 telefondan fazlası gelmiyor mu?

Bence getirebilirsin, biz çok sefer eşe dosta telefon getirdik. (Kendi telefonumuz hariç ekstra 1 adet)
ama şöyle bir yazıya denk geldim 

https://www.donanimhaber.com/amp/yurt-disindan-telefon-getirme-sartlari-2024-neler--154903

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
(düzenlendi)
Cem Işık yazdı:

Bence getirebilirsin, biz çok sefer eşe dosta telefon getirdik. (Kendi telefonumuz hariç ekstra 1 adet)
ama şöyle bir yazıya denk geldim 

https://www.donanimhaber.com/amp/yurt-disindan-telefon-getirme-sartlari-2024-neler--154903

Teşekkür ederim abi, biraz baktım da benim iş ne olacak yine belli değil çünkü her yasak ile artan vasatlıktan doğan sıkıntılar var sistemde. Şimdi ben TR kayıtlı cihazla yurt dışına çıktım ama yurt dışında aldığım telefonla dönüyorum. Aktif olarak, turistlerin kullanım hakkı olan 120 gün boyunca, yurt dışında kullandığım telefonu kullanacağım. Gel gelelim 2. gelen telefonun IMEI numarasını bildirip BTK'dan kaydını düşürürüz diyorlar.

Şimdi benim 120 gün kaydımı mı yoksa zaten kayıtlı olan telefonumu mu yakacaklar? :D 

Neyse konuyu biraz da güncellemek ve birinci elden bilgiyi yazmak için açmıştım. Pazartesi güncellerim bakalım ne olacak...

Eyüp Çetin yazdı:

Böyle şartlar başka hangi ülkede vardır acaba? 

Sormayın hocam, bildiğin Muz Cumhuriyeti. Bir vatandaş bu kadar mevzuat takip etmemeli. Ben de gezdiğim yerlerde böyle şeylere denk gelmemiştim. 

tarihinde Çağrı Alaf tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

yaklanmazsan sonsuz, yakalanırsan 1 adet.

Yorum bağlantısı
Görkem Karakaş

Telefon getirilebilir ama kayıt için son 6 ayda giriş çıkış yapmış olan yeni bi pasaport gerekli, bu ara e-sim vs ile kayıtsızda kullanmak mümkün sanırım iyi araştırmak lazım 

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

aynı çift hatlı telefondan iki tane alıp, ayrı ayrı imeiler ile ikisinide tek hatlı gibi kaydettiriyorlar. tabi o kişiye ait hatlar olacak bunlar... bence mantıklı.

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

120 günü uzattılar diye duydum. Araştırmak lazım. 
E devletten başvuru yapılacak gibi bir haber okumuştum detayını hatırlayamadım . 

Yorum bağlantısı
Cem Işık
Eyüp Çetin yazdı:

Böyle şartlar başka hangi ülkede vardır acaba? 

Enflasyonla savaş için tek suçluyu ithal telefon gören ülke varsa, onlarda vardır :)  

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
(düzenlendi)
Çağrı Alaf yazdı:

Şimdi ben TR kayıtlı cihazla yurt dışına çıktım ama yurt dışında aldığım telefonla dönüyorum.

zaten buradan halihazırda alınmış cihazın konu ile ilgisi olmaz. mantığı yok ki? cebimde 3 telefonla gelirim, kayıt hakkım tek ise diğerlerine kimse birşey diyemez?

tarihinde Çağlar Bayur tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

kutusunu öyle satacakmış gibi getirmezseniz birden fazla getirilebilir. amaç ne burda satmak mı? satmayacaksanız açın kutusunu cebinizde getirin. eski telefonu da bavula koyun.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Eray Aksoylu
Çağlar Bayur yazdı:

zaten buradan halihazırda alınmış cihazın konu ile ilgisi olmaz. mantığı yok ki? cebimde 3 telefonla gelirim, kayıt hakkım tek ise diğerlerine kimse birşey diyemez?

aynen öyle ..
Türkiye'den gitmiş olduğunuz cihazın giriş çıkışlarında sorun olmaz ki birileri orda alıp kontrol etmiyor BTK gelen sinyalin Türkiye kaydının olup olmadığına bakıyor.. 
Siz 2 cihaz da getirseniz 10 cihaz da getirseniz hat takana kadar sorun yok hat taktıktan sonra BTK sinyalin kayıtlı olmadığını tespit edince iş değişiyor. 
Kayıt işine gelince; son 6 ay içinde yurtdışına çıkıp girmiş kişinin adına kayıtlı bir hattın adına 31962₺ harç yatıracaksınız ve o telefonu sadece o hat ile kullanabileceksiniz. bir zaman geçti telefonu eşinize çocuğunuza vereceksiniz veya satmak istediniz maalesef başka hat ile çalışmayacaktır. yani bir nevi sim kilidi de koymuş oluyor. 3 yıl sonra sim kilidi kalkacak denilmişti. bu sebepten dolayı ya yasadışı yollarla imei repair yapılan telefonları getirmeyi tercih ediyorlar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
Mehmet Göktürk yazdı:

kutusunu öyle satacakmış gibi getirmezseniz birden fazla getirilebilir. amaç ne burda satmak mı? satmayacaksanız açın kutusunu cebinizde getirin. eski telefonu da bavula koyun.

Yok hocam burada kullanılmıyor. Gelirken ana telefonum olarak gelmişti, anneme vereceğim o yani. Ticari bir durum yok. 

Çağlar Bayur yazdı:

İşte onu dinler mi oradaki adam acaba? Faturası neyim yok ki yanımda. Yok efendim gümrük deposuna kaldırılır 1 ay süre verilir, vay efendim alırız kitleriz falan internette bir ton nane dolaşıyor. Yoksa telefon Türkiye'ye girdiği an sinyal verecek ve kayıtlıydı ben gelirken orasını kanıtlarım. En son 6 aydan fazla sinyal vermeyen telefonlar da kayıttan düşüyor deniliyordu. Benim gelişim oldu 1.5 sene. İnşallah olan kayıt da elden gitmez.

Eray Aksoylu yazdı:

bu sebepten dolayı ya yasadışı yollarla imei repair yapılan telefonları getirmeyi tercih ediyorlar.

Telefon zaten Op9, öyle bir mevzuyu destekliyor ancak bazıları depoya da kaldırabilirler ürününüzü falan diyor o yüzden de sormuştum biraz aslında.

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

hem 32 bin tl sıfır orta/üst seviye telefon parası al hemde istediğin kişi kullanamasın... vergisini ödedikten sonra kime ne ya??

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Çağrı Alaf yazdı:

İşte onu dinler mi oradaki adam acaba? Faturası neyim yok ki yanımda. Yok efendim gümrük deposuna kaldırılır

çıkar cebindeki telefonu sayım yapacam diye bir mevzu olduğunu sanmam, olay sim card takılması sonrası yurt içi kayıt yok ise başlıyor cihazlarda.

Çağrı Alaf yazdı:

. En son 6 aydan fazla sinyal vermeyen telefonlar da kayıttan düşüyor

2024 sonu itibarı ile 1 sene deniyordu, sahi ne oldu o mavzu?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
Doğan Arşiray yazdı:

hem 32 bin tl sıfır orta/üst seviye telefon parası al hemde istediğin kişi kullanamasın... vergisini ödedikten sonra kime ne ya??

Hiç bu açıdan bakmamıştım. Aydınlanma ile beraber can sıkıntısı geldi.

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Doğan Arşiray yazdı:

arada bir sarayınızdan çıkıp, halk arasına katılınız efendim burası Türkiye. 

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Metin Uzunoğlu yazdı:

arada bir sarayınızdan çıkıp, halk arasına katılınız efendim burası Türkiye. 

kavgada söylenmez. :D

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Eray Aksoylu
Çağrı Alaf yazdı:

Telefon zaten Op9, öyle bir mevzuyu destekliyor ancak bazıları depoya da kaldırabilirler ürününüzü falan diyor o yüzden de sormuştum biraz aslında.

Genelde 2 cihaza sorun çıkartmıyorlar diye duydum ama 4 5 telefon getirenleri biliyorum. Sanırım birazcık oradaki personelin insiyatifinde gibi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdem Doğan

Kapali kutuda 1 adet. Kutusundan cikmis, cebinizde veya cantanizda olanlar kendi telefonunuz gibi gecer. 

Ersen Tapan yazdı:

120 günü uzattılar diye duydum. Araştırmak lazım. 
E devletten başvuru yapılacak gibi bir haber okumuştum detayını hatırlayamadım . 

Yurtdisinda ikamet edenler icin, 30+30 gun olarak e devlet uzerinden uzatma talep ediliyor. İmei ile kisi bilgisi nasil eslesiyor onu bilmiyorum ama. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Çağrı Alaf yazdı:

Hiç bu açıdan bakmamıştım. Aydınlanma ile beraber can sıkıntısı geldi.

32 bin tl harac verecegimi 39 bin tl veririm 2 sene garantili huawei p60 pro alirim. bu da diger bakis acisi. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

e hadi güzel günler gelsin. evet P60 iyi. 

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

arkadaşlar bir sorum var, emin olamadık, konu açmadım, boşanma sonrası eş durumundan dolayı alınan hususi pasaport iptal olurmu? edevletten hala geçerli görünüyor bu arada...

Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

Sanmam ama soyadı değişikliği vs varsa onlar güncelleme isteyebilir.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...