İçeriğe Yönlendir

2006 VAN 1.4 TDCI PCV Valfi

HüseyinÖzkan

Recommended Posts

HüseyinÖzkan

Herkese merhabalar, 2006 VAN modeli kullanıyorum Araç normalde 5 w30 - 5 w40 yağ konuluyor. 10.000 lik bakımda usta 10 w30 yada 40 olması lazım yağ koydu bu arama 320 binde 5 30 lar konmaz dedi koydu kullandık. bakımdan 5.000 KM sonra araba 1Lt yağ eksiltti. Arabada bir yağ eksiltme sorunu vardı bu olaylardan öncede. Üzerine bende bagajda 5 40 yağ vardı eksilttikçe koyuyorum. Sorun şu Arabada bir yağ kacağı yok. Park ettiğim yerde Damlama, akıtma, dökülme asla yok. Çok hafif terlemeler var motorda 320 bin göre normal. Araba çalıştırdığında, Rölantide, giderken hiç bir şekilde beyaz-mavi duman atma yok. Araba hiç bir şekilde yağ yakmıyor gibi duruyor. Sadece Yokuşlarda zorlandığında vites ve devir ayarlanmadığında boğulmadan kaynaklı beyaz duman atıyor her araba gibi daha sonra kesiliyor hemen. İnternette çok araştırdım bu gibi durumlarda PCV valfi diye bir şey varmış çoğu kişi bunu değiştirttiğinde sorun çözülmüş. Daha önce bunu yaptıran var mı acaba ? İstanbulda önere bileceği bir usta var mı bu konudan iyi şekilde anlayan. Youtubede vs. videolarını izliyorum yağ çubuğunu çekiyor duman atıyor, yağ kapağını açıyor duman geliyor, daha sonra bu valfi değiştiriyor PCV yi tüm dumanda kesiliyor. Yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden çok teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kazancıoğlu

Hüseyin bey öncelikle geçmiş olsun. Aracınızı sıkıştığında beyaz duman değil siyah duman atması gerekir Beyaz duman hiç iyi bir işaret değil. Aracın su kabı ne durumda orada yağlama varmı onu kontrol ettiniz mi 

Pendik oto sanayinde Kaptan Oto var pejo Citroën grubu araçlara bakıyorlar. 

Yorum bağlantısı
HüseyinÖzkan
Mehmet Kazancıoğlu yazdı:

Hüseyin bey öncelikle geçmiş olsun. Aracınızı sıkıştığında beyaz duman değil siyah duman atması gerekir Beyaz duman hiç iyi bir işaret değil. Aracın su kabı ne durumda orada yağlama varmı onu kontrol ettiniz mi 

Pendik oto sanayinde Kaptan Oto var pejo Citroën grubu araçlara bakıyorlar. 

Mehmet hocam hiç bir şekilde conta vs. yanık değil. Araba çalışırken sıkıştırdığımızda radyator hortumunda sertleşme vs. olmuyor. Arabada aldığımdan beri antifiriz var sürekli antifiriz kullanıyorum yaz kış hiç bir şekilde yağlanma olmadı hatta 1 hafta bilerek arabayı yatırdım kapının önünde daha sonra su deposuna beyaz peçete sokup çıkarttım antirizden başka bir şey yoktu Allaha şükür :)  

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

pcv valfi çok basit bir yaylı diyafram mekanziması dır oradan 5000km de 1 lt yağ eksiltmez, yağ buharının tahliyesini sağlar o parça direkt yağ teması yok

bir motora km sine göre yağ viskozitesi değiştirilmez, sorun varsa tamiri yapılır, sorun başlamışsa da bekledikçe masrafı artar, sağlam motora değişik vizkozite konursa masraf daha da artar

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Erkan

Bildiğim kadarı ile 10w 40 yağlar yarı sentetik oluyor. 5W 30 yağlar ise sentetiktir. Bu iki viskozitenin birbiri ile karışması uygun olmaz. Çağlar beyin dediği gibi bir araç orjinal olarak 0 km den itibaren hangi viskozite yağ kullanıyorsa tüm ömrü boyunca onunla devam etmeli.   ( 2000 li yıllarda Focus 1 araçlar fabrika çıkışlı 5w 30 mobil kullanıyordu,  ancak parası kıymetlimi diyeyim aklı çok mu diyeyim kimi arkadaşların önce 10w 40 daha sonrasında ne bulduysa koyduğuna şahit oldum )  

2000 model benzinli Astra F 1.4 8Valf aracımda 10w 40 kullanıyorum. Yağ satıcısı 10w 40 yağların ömrü en fazla 7 - 8 000 km dir , 5000 km den sonra yağ yakmaya başlar gibi bir şeyler söylemişti.  Yağı uzun kullandıysanız bu nedenden de eksiltiyor olabilir. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mustafa Erkan yazdı:

10w 40 daha sonrasında ne bulduysa koyduğuna şahit oldum )  

10/40 ların satıcıya bıraktığı kar yüzdesi fazla

Yorum bağlantısı
Barış Özarslan

sadece PCV valfi olarak düşünmeyin hotum ve külbütör kapak diyaframı arızası da yağ yakımına sebep olabiliyor, bunlar zaten bir birlerine bağlı. bunları kontrol edip daha sonra subap segman piston diye ucuzdan pahalıya gidebilirsiniz.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...