İçeriğe Yönlendir

Gürültü Önleyici Kulaklıklar

Mehmet Göktürk

Recommended Posts

Mehmet Göktürk

Merhaba

Evin yanında inşaat başlayacak. Aktif Gürültü önleyici kulaklık kullanan var mı hiç? Önerileriniz??

Sony WH 1000 konuşuluyor. 

misal: 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Aytac Sakal

Hocam öncelikle sizin istediğiniz kulaklıklardan farklı profesyonel bir ürün belki düşünürsünüz.

Biz işyerinde mecburen çeşitli kulaklıklar kullanıyoruz ben bundan çok memnun kaldım. Baş ağrısı yapmıyor kulakları gürültüden koruyor izolasyonu çok iyi.Dayanıklı bir ürün düşürünce hemen dağılmıyor.Ergonomik olarak başarılı temas sonrası kulakları rahatsız etmiyor kolay alışılıyor.Motor Sporlarında dahi kullanıldığına Şahit oldum.

Şahsen gördüğüm tek olumsuzluk terleyince kulakları rahatsız ediyor.

peltor-h510a-optime-1-basbantli-kulaklik.jpg

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
İbrahim Aslıoğlu

Mehmet hocam, belki konuyla tam alakası olmayacak ama anlatma gereği duydum. Ben askerde atış bölüğünde atış takımındaydım. Askerden gelince tweterin(arabaya takıyorduk,tiz sesleri veriyordu) bozulduğunu düşündüm. Eşim ise duyma problemin var deyince doktora gittim. İnce seslerde kayıp olduğu odyo testinde çıktı. Bu durum sürekli ilerleyince 2016 yılından beri cohlear imlant kullanıyorum. Doktorum şiddetli sese maruz kalınca işitme kaybı oluşabilir ama gürültü ortamından uzaklaşınca kayıp durur. Ne iyileşir ne de kötüye gider sende ki ırsi dedi. Kulağınıza dikkat edin. İşitme duygusu zayıfladıkça; algılama, konuşma yetisi de zayıflıyor.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Babam epey sağırlaştı 91 yaşında. Genetik testte bende de çıkıyor. Henüz birşey yok. 

Gençliğimizdeki gibi yüksek frekansları duymamız olanaksız. Ama arkadaşlar arasında yine iyi duyarım. 

O zaman bu kulaklıklar bu sorunları gidermek için olumlu. 

Tabi burda konumuz kulağı korumak aşırı sesi engellemek değil, komşu binadan gelen vinçi çekiç matkap hilti sesini kesmek.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu

Oğlum jbl aldı öncesinde gürültü engelleyici olmsyanı vardı, baba değmezmiş dedi. Kulağıma taktığımda çok az fark ettiğini deneyimledim. Onun yerine iş güvenliği ekipmanı olanlardan alın içine kulaklık yerleştirin bence.

Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı

Ben de Apple Airpods Pro derim. Gürültü önleyici özelliği çok iyi. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Erdoğan Temur yazdı:

Ben evde bunu kullanıyorum. Yanında süpürge çalıştırsanda benim konuşmam harici sesleri almıyor.

https://app.hb.biz/muJTuZidYUOb

bunda sadece mikrofonda var gürültü önleme sanırım. 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Sennheiser Momentum 4 kullanıyorum. ANC'si gayet başarılı. Telefonla konuşurken ya da yolda yürürken tercihe göre ANC'yi kısıp dış ortam sesi verebiliyor kulaklara. Hatta mesela lokasyondan evde olduğunuzu anlayıp anc'yi açıp, işte olduğunuzu anlayıp anc'yi kapatabiliyor. Ben hem oyun için kullanıyorum hem de film izlerken tercih ediyorum.

Uçak için de kullananlar mevcut ve çok memnunlar. Daha test etme imkanım olmadı.

Bu arada, 

Momentum 3 kullanıyordum aslında ancak şans eseri aldığım günden beri mikrofonu arızalıymış, ben anlamamışım. Bilgisayara bağlayınca olay ayuka çıktı. Garantiye yolladım, ertesi gün "bu artık üretilmiyor momentum 4 göndereceğiz" dediler. Yetkili servislerinin tutumunu gayet başarılı buldum.

Şimdi hatırladım, momentum 3 varken şirkette karşı bina yıkılıyordu, onun için kullanıyordum, gayet iyiydi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur
Mehmet Göktürk yazdı:

bunda sadece mikrofonda var gürültü önleme sanırım. 

Evet, kulağı içine alan bir yapısı yok zaten.
Kendinizde inşaat sesini duymamak için kullanacaksanız işinizi görmez.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Muhammet  Ölmez

SoundCore Space Q45 kullanıyorum ben, fiyatına göre başarılı bence. Gürültüden aşırı rahatsız olurum, rahat ettiriyor. Ancak Sony bu işin ustası elbette, bütçe hiç sıkıntı değilse o alınır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

güzel başlık. bu işin babası bose idi. artık epey iyi ucuz ürünler de var. ama bu işi için üretilmiş endüstriyel kualklıklar var. onlardan lazım. atış poligonu için olanı var mesela.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Doğan Arşiray yazdı:

güzel başlık. bu işin babası bose idi. artık epey iyi ucuz ürünler de var. ama bu işi için üretilmiş endüstriyel kualklıklar var. onlardan lazım. atış poligonu için olanı var mesela.

Kulağı korumak için değil ses duymamak için. 

Ama bi denenebilir de

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Göktürk yazdı:

Evin yanında inşaat başlayacak. Aktif Gürültü önleyici kulaklık kullanan var mı

inşaat ses kadar titreşim ile de gürültü yayıyor, bizim burda başladı yapılıyo rda çok az rahatsızlık verdi, hatta mikser zamanı sesler hoş bile

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Mehmet Göktürk yazdı:

Kulağı korumak için değil ses duymamak için. 

Ama bi denenebilir de

bu aktif gürültü engelleyici müzik kulaklıkları moton ve düşük frekanslı sesleri kesmek için programlanıyorlar. uçak motoru tren ray gürültüsü vs gibi. insan sesini kesmiyor mesela. ama poligodaki kulaklık tak diye patlamayı duyunca sesi kesiyor. yani duruma göre birşey almak gerekir.

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Anc olan kulaklıklar belirli bir düzeydeki sabit gürültüyü keserken ani sesleri, korna seslerini falan kesemezler. Ayrıca evde kulaklıkla duramazdım ben. Dışarıdan sürekli ses gelince kulaklıkla duruyorsun ama dışarıda ses azalınca sürekli kulaklık garip oluyor. 

Bizim işletme 90-100 db. 3m kulak tıkacı ya da yukarıdaki peltor olanı kullanıyoruz. Bu kulaklıklar sesi 30 db civarı kesiyor. Yani ses 70 db ve altına iniyor. Bu seviyedeki ses kulağa zarar vermiyor. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Doğan Arşiray yazdı:

bu aktif gürültü engelleyici müzik kulaklıkları moton ve düşük frekanslı sesleri kesmek için programlanıyorlar. uçak motoru tren ray gürültüsü vs gibi. insan sesini kesmiyor mesela. ama poligodaki kulaklık tak diye patlamayı duyunca sesi kesiyor. yani duruma göre birşey almak gerekir.

nasıl yapıyor bunu, ters ses dalgası falan mı yaratıyor desem çok mu uçmuş oluyoruz

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
(düzenlendi)

aktif gürültü önleyici kulaklıklar üzerilerindeki mikrofon ile sabit gürültüyü duyup ters fazda ses dalgaları üretiyorlar. böylece kulağa ulaşamıyor gücü zayıflayan motor gürültüsü vs. ama monoton olmayan gürültüleri kesemiyor.  2000 lerin başında bu konuyu uçakların kabinine entegre edeceklerdi ama olmadı. ben ilk kez 2002 senesinde hongkong elektronik fuarında görmüştüm.duşakabin gibi birşeyin içindeki sesi tamamen kesen tepede bir hoparlör vardı. sonra Bose ses kesici müzik kulaklıklarını satmaya başladı. QC15 modeli. bende var bir adet. çok başarılı ama kablolu kulaklıktır.

insan konuşması gibi. belli bir bölümünü filtreleyebiliyor. atış poligonundaki çok hızlı çalışıyor ve hemen tüm sesi kesiyor. sonra açıyor. patlama sesi yokken normal iş kulaklığı gibi.

Mahmut Yıldız yazdı:

Anc olan kulaklıklar belirli bir düzeydeki sabit gürültüyü keserken ani sesleri, korna seslerini falan kesemezler. Ayrıca evde kulaklıkla duramazdım ben. Dışarıdan sürekli ses gelince kulaklıkla duruyorsun ama dışarıda ses azalınca sürekli kulaklık garip oluyor. 

Bizim işletme 90-100 db. 3m kulak tıkacı ya da yukarıdaki peltor olanı kullanıyoruz. Bu kulaklıklar sesi 30 db civarı kesiyor. Yani ses 70 db ve altına iniyor. Bu seviyedeki ses kulağa zarar vermiyor. 

avrupa normlarında göre hamile kadınların da çalıştığı iş yerlerinde gürültünün 76 dB altında olması lazımdı sanırım.

tarihinde Doğan Arşiray tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Doğan Arşiray yazdı:

avrupa normlarında göre hamile kadınların da çalıştığı iş yerlerinde gürültünün 76 dB altında olması lazımdı sanırım.

Bize kimse bir şey yapmadı ama biz de 70 db altını istiyoruz. :D

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Doğan Arşiray yazdı:

ters fazda ses dalgaları üretiyorlar. böylece kulağa ulaşamıyor

gözün gördüğünü kulak duyacak aga, bunlar bize ters

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Dagdeviren
H.Cenk Bayrakçı yazdı:

Ben de Apple Airpods Pro derim. Gürültü önleyici özelliği çok iyi. 

Hocam 2.nesildenmi bahsediyorsunuz?

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Doğan Arşiray yazdı:

aktif gürültü önleyici kulaklıklar üzerilerindeki mikrofon ile sabit gürültüyü duyup ters fazda ses dalgaları üretiyorlar. böylece kulağa ulaşamıyor gücü zayıflayan motor gürültüsü vs. ama monoton olmayan gürültüleri kesemiyor.  2000 lerin başında bu konuyu uçakların kabinine entegre edeceklerdi ama olmadı. ben ilk kez 2002 senesinde hongkong elektronik fuarında görmüştüm.duşakabin gibi birşeyin içindeki sesi tamamen kesen tepede bir hoparlör vardı. sonra Bose ses kesici müzik kulaklıklarını satmaya başladı. QC15 modeli. bende var bir adet. çok başarılı ama kablolu kulaklıktır.

insan konuşması gibi. belli bir bölümünü filtreleyebiliyor. atış poligonundaki çok hızlı çalışıyor ve hemen tüm sesi kesiyor. sonra açıyor. patlama sesi yokken normal iş kulaklığı gibi.

Bir dönem ford usa daki Fusion araçlarında motor sesini azaltan ses frekansı üreterek sessizlik sağlamıştı.

Emin Önal yazdı:

Abi bu varken intercom kullanamazsın dimi ?

kesinlikle evet der....

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...