İçeriğe Yönlendir

Yağ Bakımı İçin Yağ Önerisi

özgür çetinkaya

Recommended Posts

özgür çetinkaya

Merhaba,

Geçen bakımda likoil moil kullanmıştım. 10 40 castrol almayı planlıyorum ama bir türlü bulamadım çok fazla çeşidi var. 2008 model fiesta için hangi yağı önerirsiniz?

İyi forumlar

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

5/30 mobil3000, veya  opet te olur po da bir de her yağ değişiminde marka model değiştirilmez eskisinden kalan faydalı diyeceğimiz yağ katmanlarınını çözebilir

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
özgür çetinkaya
Çağlar Bayur yazdı:

5/30 mobil3000, veya  opet te olur po da bir de her yağ değişiminde marka model değiştirilmez eskisinden kalan faydalı diyeceğimiz yağ katmanlarınını çözebilir

https://www.hepsiburada.com/castrol-magnatec-diesel-10w-40-a3-b4-4-litre-motor-yagi-uretim-yili-2023-pm-HBC000020FVYV?magaza=Castrol

bunu önerir misiniz? 

Yorum bağlantısı
özgür çetinkaya
Çağlar Bayur yazdı:

5/30 olursa olur

yüksek km aracım olduğundan nereye gittiysem 10 40w yağ önerdiler. Bu konuda bir görüşünüz var mıdır? (araçta yağ kaçakları mevcuttur)

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

viskozite / sıvı / katkı ile tamirat olmaz, kaçak/yakma/ses  vs. var ise vardır, üstü örtülebilir, örtebilen yağ/katkı/sıvı varsa aynı zamanda ileride yapılacak masrafı da büyütüyor demektir.

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
özgür çetinkaya
Çağlar Bayur yazdı:

viskozite / sıvı / katkı ile tamirat olmaz, kaçak/yakma/ses  vs. var ise vardır, üstü örtülebilir, örtebilen yağ/katkı/sıvı varsa aynı zamanda ileride yapılacak masrafı da büyütüyor demektir.

Sizin dediğiniz gibi olsun 5 30w tam sentetik mobil yağ kullanalım. Bakalım sonuç ne olacak.

Teşekkürler 

Yorum bağlantısı
Cengizhan Bekir BAYRAM
(düzenlendi)
özgür çetinkaya yazdı:

yüksek km aracım olduğundan nereye gittiysem 10 40w yağ önerdiler. Bu konuda bir görüşünüz var mıdır? (araçta yağ kaçakları mevcuttur)

yüksek km ile alakası yok pek.  ben genelde motul kullanıyorum. leon aracım 330 binde aldıgım gün usta 10 40 castrol koydu. 10 bin km de 2 lt yağ ekledim.  sonra ki bakımda motul yağ seçiciden uygun  yağı aldım 5-30 . 12 bin km oldu hiç yağ eklemedim.  ve performans inanılmaz farketti.  motora göre uygun yağ koymak daha mantıklı.

tarihinde Cengizhan Bekir BAYRAM tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Çağatay Özsoy
Çağlar Bayur yazdı:

Çağlar beye %100 katılıyorum, ayrıca bileşen olarak da motora uygun olması lazım, 5/30 olacak ayrıca motor üreticinizin onayı olan standart olacak, örneğin benim aracımda R9M motor var, renault Rn 0720 onaylı Liqui Moly toptec 4400 serisi kullanırım, motul alacaksam Motul Specific 0720 alırım

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Murat Öngür

Fiesta ya 5/30 kullanılır, orj olduğundan emin olursanız , mobil, castrol, shell, liqui, moly, motul hepsi olur .

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
özgür çetinkaya
Çağatay Özsoy yazdı:

Çağlar beye %100 katılıyorum, ayrıca bileşen olarak da motora uygun olması lazım, 5/30 olacak ayrıca motor üreticinizin onayı olan standart olacak, örneğin benim aracımda R9M motor var, renault Rn 0720 onaylı Liqui Moly toptec 4400 serisi kullanırım, motul alacaksam Motul Specific 0720 alırım

Hocam ben bunu alacağım yağ seçici seçerken fiesta 2008 1.4 seçtim size zahmet vaktiniz var ise o dediğiniz marka modeli sorgulama imkanı var mıdır?

Screenshot_20240422-192500_Chrome.jpg

Yorum bağlantısı
Ali Gök

castrol yağı lombardin motoruma bile koymuyorum . yağ kötü demedim sahtesi dünya 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Görkem Karakaş

Mobil 5w30 uygundur. 10w40dan sonra 5w30da bi yağ yakması muhtemeldir. İlk yağ değişimine kadar kontrollü giderseniz iyi olur.

Yorum bağlantısı
İbrahim Aslıoğlu
Çağlar Bayur yazdı:

Cengizhan Bekir BAYRAM yazdı:

yüksek km ile alakası yok pek.  ben genelde motul kullanıyorum. leon aracım 330 binde aldıgım gün usta 10 40 castrol koydu. 10 bin km de 2 lt yağ ekledim.  sonra ki bakımda motul yağ seçiciden uygun  yağı aldım 5-30 . 12 bin km oldu hiç yağ eklemedim.  ve performans inanılmaz farketti.  motora göre uygun yağ koymak daha mantıklı.

Arkadaşlar çok güzel ifade etmişsiniz. Usta 220 bin km. de ki fiestama 10/40 yağ doldurmak istemişti. Eskiden motor ısınsın diye, soğuk motora 3 dakika dip gaz basmak gibi bir alışkanlık vardı.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
İbrahim Aslıoğlu yazdı:

motor ısınsın diye,

gün geçmiyor ki bilgi dağarcımız şakkadanak neler öğreniyor :)

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Eren Gökmen
Çağlar Bayur yazdı:

gün geçmiyor ki bilgi dağarcımız şakkadanak neler öğreniyor :)

Dogru bilgi. Dip gaz yapinca motor isinir:crazy:

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
özgür çetinkaya
Görkem Karakaş yazdı:

Mobil 5w30 uygundur. 10w40dan sonra 5w30da bi yağ yakması muhtemeldir. İlk yağ değişimine kadar kontrollü giderseniz iyi olur.

Yağ yakma sorunum yok çok şükür bir yerden yağ kaçırıyor ama çözemedim osman usta dan randevu bekliyorum. Bakalım ne diyecek

Yorum bağlantısı
Görkem Karakaş
özgür çetinkaya yazdı:

Yağ yakma sorunum yok çok şükür bir yerden yağ kaçırıyor ama çözemedim osman usta dan randevu bekliyorum. Bakalım ne diyecek

Eğer yağ yakma sorunu yoksa sadece kaçırdığı için viskozite değiştiyse hepten hatalı ve gereksiz olmuş (zaten hatalıydı ama)

Yağ kaçağı çözümü çok bir şey değil sonuç olarak bi usta görsün bakalım. Conta ve keçedir en nihayetinde 

Yorum bağlantısı
Çağatay Özsoy
özgür çetinkaya yazdı:

Hocam ben bunu alacağım yağ seçici seçerken fiesta 2008 1.4 seçtim size zahmet vaktiniz var ise o dediğiniz marka modeli sorgulama imkanı var mıdır?

Screenshot_20240422-192500_Chrome.jpg

Merhaba, gördüğüm kadarıyla sizin motora  FORD WSS M2C 913 D onaylı yağ gerekiyor, yukarıdaki üründe bu onay mevcut, başka marka alırsanız yine bu onay olsun. FMY marka olsada olur, ben sizin yerinizde olsam liqua moly tercih ederdim, sanırım "Liqui Moly Leichtlauf Special F 5W-30"  diye geçiyor

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Çağatay Özsoy yazdı:

Merhaba, gördüğüm kadarıyla sizin motora  FORD WSS M2C 913 D onaylı yağ gerekiyor, yukarıdaki üründe bu onay mevcut, başka marka alırsanız yine bu onay olsun. FMY marka olsada olur, ben sizin yerinizde olsam liqua moly tercih ederdim, sanırım "Liqui Moly Leichtlauf Special F 5W-30"  diye geçiyor

Fiyata bağlı tabi ama Ford onayı çok şart değil, c2 veya c3 onayı olan yağlar yeterli olur. Ki kitapçıkta da böyle yazıyor, kullanabilirsiniz diye. 

913 D onayı genellikle A3/A5 (B5) yağlarda olan bir onaydı yanılmıyorsam. C2-C3 bu onaydan oldukça üsttür. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Süleyman Özakca

Merhaba bence yağın markası önemli değil yağın orijinal olup olmadığı önemli Türkiye'de maalesef orijinal yağ bulmak çok zor bu yüzden mobil markanın orijinal sitesinden sipariş veriyorum yağlarımı peki neden mobi yağ sipariş veriyorum çünkü fiyat performans ürünü diğer markalar çok pahalı olduğu için mobil alıyorum ,şöyle bir örnek veriyorum Castrol yağ bir satış sitesinde 500 lira aynı yağ orijinal sitesinde 1.500 lira ek olarak şunu da anlatmak istiyorum başka bir forumda bir vatandaş shell'den yağ almış orijinal diye arabası sıkıntıya girmiş yağı Castrol merkeze yollamış analiz için ve ya sahte çıkmış

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...