İçeriğe Yönlendir

Fiesta 1.4 TDCI 1 Viteste Öne Yığılma

özgür çetinkaya

Recommended Posts

özgür çetinkaya

Selamlar,

Sadece 1. Viteste giderken düşük devirde ayağımı gaDan çekince sanki fren yapmış gibi öne yığılma oluyor.

Bu sorunu neden yapabilir bir fikri olan var mıdır?

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin

Normal bunu yapması. Daha önce yapmıyor muydu? 

Yorum bağlantısı
özgür çetinkaya
Selim Bilgin yazdı:

Normal bunu yapması. Daha önce yapmıyor muydu? 

Aldığımdan beri var ama rahatsız edercesine yapıyor.

Ustaya gösterdim o da bulamadı.

Gaz sensörü oluyormuş pedal kısmında onun ile alakası olabilir mi?

Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

Dizel 1.4 Fiesta için normal durum. Sorun aramayın arabanızda bence.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
özgür çetinkaya
Selçuk Bakış yazdı:

Dizel 1.4 Fiesta için normal durum. Sorun aramayın arabanızda bence.

İlk arabam olduğundan biraz tedirgin oluyorum. Siyah duman atma olayında bir türlü bir tespit yada sorun bulunamadı.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Normal. Aracın kompresyonu yüksek olduğundan bu yığılma gayet normal.

Yorum bağlantısı
Süleyman Can
özgür çetinkaya yazdı:

Gaz sensörü oluyormuş pedal kısmında o

Sebebi bu. Orijinal obd ile bağlanınca çıkıyor pedal konum sensörü diye. Asıl sorun gaz pedalından anlayan usta bulmak. Ben bulamadım, yaparım diyeneler de çok uzaktaydı. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ömer Günçü

Hocam 1.4 dizel fiestalarda böyle şeylere takılma, gaza bastın mı ileri de atar, bazı devirlerde silkeleme de yapar, yapar oğlu yapar. motor kulağı derler şanzıman kulağı derler hiç girme o toplara sür git. araba berbat maalesef

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Yeter

1.4 dizel fiesta ve 1.6 dizel cmax kullandım ikisinde de güçten yana muzdaribim. Fiestada racechip takınca iyi olmuştu. 1.6 dizele daha bir şey denemedim. Etrafımdaki 1.6dizellere bakınca güce odaklanılmamış. Örneğin kia cerato 1.6 dizel ve 130 beygir üzeri. Egea 1.6 dizellerde 130 beygir üzeri ancak bu dv6 kodlu motorlarda güç konusunda cimri davranılmış. 

• Beğen 1
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Eren Gökmen

O dönem 1.6 ve 2.0 tdci focus ve cmaxde de ayni. Gazi verince gider, ayak gazdan cekilince hemen gazi keser. Sanki gaz teli var gibi davranir. Çift gövdeli volanin da etkisiyle düsük viteste bu problemi yapiyor

Baska araclarda ayak gazdan kesilince belli bir süre daha yakit verdigi icin  bu durum yasanmiyor veya daha az yasaniyor.

Sorun yazilimsal yani

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

Sebebini bilmiyorum ama normal değil.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
özgür çetinkaya
Süleyman Can yazdı:

Sebebi bu. Orijinal obd ile bağlanınca çıkıyor pedal konum sensörü diye. Asıl sorun gaz pedalından anlayan usta bulmak. Ben bulamadım, yaparım diyeneler de çok uzaktaydı. 

Biraz araştıralım bakalım yapabilen çıkar mı

Yorum bağlantısı
Mehmet Dagdeviren
özgür çetinkaya yazdı:

Siyah duman atma olayında

Bence bu sorun daha büyük,bunu çözmeye çalışın.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tamer Topaç

1. vites çok kısa. Diğer viteslerde yapıyor mu? 

Yakıt filtresini orjinal ile değiştirin, emme ve EGR temizletin ya da iptal ettirin. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
özgür çetinkaya
Tamer Topaç yazdı:

1. vites çok kısa. Diğer viteslerde yapıyor mu? 

Yakıt filtresini orjinal ile değiştirin, emme ve EGR temizletin ya da iptal ettirin. 

filtre orjinal o dediklerinizi temizletmedim. Youtubede izlediğime göre gaz medalı müşürü deniliyor genelde ama bilemedim

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

gaz pedalında potansiyometre vardır, pedala basıldığı kadar mazot yollanması için. sıfır tdci da böyle yığılma yoktu yani zamanla ortaya çıkan genel bir çalışma arızası denebilir

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Mehmet Yeter yazdı:

1.6 dizele daha bir şey denemedim. Etrafımdaki 1.6dizellere bakınca güce odaklanılmamış. Örneğin kia cerato 1.6 dizel ve 130 beygir üzeri. Egea 1.6 dizellerde 130 beygir üzeri ancak bu dv6 kodlu motorlarda güç konusunda cimri davranılmış. 

10 yıldır 1,6 tdci 115 hp lik mondeo kullanıyorum memnunum, isterseniz yazılım ile 135 hp ye arttırabilirsiniz yada racechip takabilirsiniz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
Mehmet Yeter yazdı:

1.4 dizel fiesta ve 1.6 dizel cmax kullandım ikisinde de güçten yana muzdaribim. Fiestada racechip takınca iyi olmuştu. 1.6 dizele daha bir şey denemedim. Etrafımdaki 1.6dizellere bakınca güce odaklanılmamış. Örneğin kia cerato 1.6 dizel ve 130 beygir üzeri. Egea 1.6 dizellerde 130 beygir üzeri ancak bu dv6 kodlu motorlarda güç konusunda cimri davranılmış. 

1.5tcdi yeni modellerde 120ps ten 115 ps düşürüldü. Tork 300 den 250Nm e. Emisyon sebebiyle olsa gerek. 115PS Dizel ile 155PS hafif hibrit 1.0 ecoboost hemen hemen aynı fiyat.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Celal Aydın

Şanzıman ve motor kulakları sağlam olduğu halde bunu yapıyorsa, hiç kurcalamayın derim.

O onun normal halidir muhtemelen.

1. viteste şehir içi sıkışık trafikte kullanmak berbattır o motorda.

Gaz çok hassas çünkü, kolay kolay hiçbir ford araçta gazı ezmezsin, dokunursun sadece, skalası dardır, yürür gider araç.

Gazdan çektiğin anda özellikle 1. viteste öne doğru çok tökezler, diğer viteslerde o kadar belli etmez, eğer ederse direkt motor kulağıyla şanzıman takozuna baktırın, muhtemelen eskimiş, değişim istiyordur.

Siyah duman olayı çoğu ford'da mevcut, gaza basınca atar, devrine oturunca keser.

Bu şekilde ise korkmayın, sürekli atıyorsa, kesmiyorsa arıza var demektir, muhakkak baktırın.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
özgür çetinkaya
Celal Aydın yazdı:

Şanzıman ve motor kulakları sağlam olduğu halde bunu yapıyorsa, hiç kurcalamayın derim.

O onun normal halidir muhtemelen.

1. viteste şehir içi sıkışık trafikte kullanmak berbattır o motorda.

Gaz çok hassas çünkü, kolay kolay hiçbir ford araçta gazı ezmezsin, dokunursun sadece, skalası dardır, yürür gider araç.

Gazdan çektiğin anda özellikle 1. viteste öne doğru çok tökezler, diğer viteslerde o kadar belli etmez, eğer ederse direkt motor kulağıyla şanzıman takozuna baktırın, muhtemelen eskimiş, değişim istiyordur.

Siyah duman olayı çoğu ford'da mevcut, gaza basınca atar, devrine oturunca keser.

Bu şekilde ise korkmayın, sürekli atıyorsa, kesmiyorsa arıza var demektir, muhakkak baktırın.

şanzuman kulağına baktırdım sıkıntı yok dedi. Öne yığılma olayı sürekli yapmıyor sanki her zaman hissetmiyorum.

Duman olayı ise atıyor ama dediğiniz gibi mesela 2000 3000 devirde sürekli tutayım duman yok.

Kafaya takmamak lazım sanırım

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...