İçeriğe Yönlendir

Klima Bazen Çok İyi Soğutuyor

Cafer Celik

Recommended Posts

Cafer Celik

Benim araçta klima bazen o kadar güzel soğutuyor ki elimi önünde tutamıyorum neredeyse. Bazen de eh işte denecek kadar. Ama genelde soğutma düşük kalıyor. Gazını değiştirdim ama sonuç yine aynı. Sizce problem ne olabilir? Teşekkürler

Yorum bağlantısı
Mehmet Dagdeviren
(düzenlendi)

Kompresör bozuk.

Klima gazı kapalı devre çalışan bi sistemdir.Aslında hiçbir klimaya sorun yoksa gaz basılmaz zaten.Bi kere basılması yeterli olacaktır.

Örneğin buzdolabıda gazla çalışır ama gaz basmayız sürekli bu şekilde yani.

Ya kaçak vardır,yada kompresör mefta olmuş

tarihinde Mehmet Dagdeviren tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Cafer Celik yazdı:

Bazen de eh işte denecek kadar.

ilk açılınca iyi sonra ılık mı üflüyor yoksa en baştan ılıkk mı üflüyor hiç soğuk olamadan

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Benim ilk arabamda da benzer bir sorun vardı. Sorun ne gazdan ne de kompresördendi. Önde bir yerde bir müşür idi sorun , temassızlık yapıyordu..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Eren Gökmen

iç sicaklik sensorunde de problem olabilir

Yorum bağlantısı
Ömer Sarıgül
Emre Şimşek yazdı:

Benim ilk arabamda da benzer bir sorun vardı. Sorun ne gazdan ne de kompresördendi. Önde bir yerde bir müşür idi sorun , temassızlık yapıyordu..

Yüksek basınç müşürü sorun yapıyor. Benimde sürekli olarak kompresör devreye gir çık yapıyordu yakın aralıkta soğutma çok zayıftı mecburen. Yüksek basınç müşürü gitmiş bypass ettik şu an sorun kalmadı.

Gaz çekip tam gramaj geri basıldı düzelme olmamıştı. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Mehmet Dagdeviren yazdı:

Kompresör bozuk.

Klima gazı kapalı devre çalışan bi sistemdir.Aslında hiçbir klimaya sorun yoksa gaz basılmaz zaten.Bi kere basılması yeterli olacaktır.

Örneğin buzdolabıda gazla çalışır ama gaz basmayız sürekli bu şekilde yani.

Ya kaçak vardır,yada kompresör mefta olmuş

Aynı şey değil 🙂 Neden değil?

Buzdolabı sürekli çalışıyor, kompresör sık sık çalışıyor duruyor vs. İçerisindeki keçe conta gibi aksamlar soğutucu gaz ve içerisindeki yağ ile sürekli yağlanıyor. Araçta o kısımlar kurursa kaçak mutlaka olur. 

Ayrıca ısınan ve soğuyan bileşiklerin fiziksel ve kimyasal özellikleri zamanla değişir. Daha az ısı ileten şey haliyle daha verimsiz olur. 

Sonsuz ömür gibi bir şey olsaydı klima gazları mutlaka tekrar tekrar kullanılırdı. Sistemden çekip eksik kısımı tamamlamak vs tamamen maliyet kaygısından.

Yorum bağlantısı
Cafer Celik
Çağlar Bayur yazdı:

ilk açılınca iyi sonra ılık mı üflüyor yoksa en baştan ılıkk mı üflüyor hiç soğuk olamadan

İlk açıldığında nasıl üflüyorsa aynı şekilde devam ediyor. Bazen yolda giderken benzinlikte durup 5-10 dk mola verip sonra aracı tekrar çalıştırıp gittiğimde çok güzel soğutmaya başlayabiliyor. Mesela bugün iş çıkışı aracı çalıştırıp klimayı açtım buz gibi üflüyordu ve hep anı performansla devam etti. Yani başlangıçta ne seviyede soğutuyorsa aynı şekilde devam ediyor. 

Eren Gökmen yazdı:

iç sicaklik sensorunde de problem olabilir

Benim klima manuel o sensör var mıdır acaba

Ömer Sarıgül yazdı:

Yüksek basınç müşürü sorun yapıyor. Benimde sürekli olarak kompresör devreye gir çık yapıyordu yakın aralıkta soğutma çok zayıftı mecburen. Yüksek basınç müşürü gitmiş bypass ettik şu an sorun kalmadı.

Bunu değiştirsek bypass etmeden sorun çözülür mü acaba

Ömer Sarıgül yazdı:

Bunu değiştirsek bypass etmeden sorun çözülür mü acaba

Ankara’da bu işin ehli tavsiye edebileceğiniz yerler varsa yazarsanız sevinirim

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Klima ılık üflediğinde motor kaputu içindeki radyatör fanı çalışıyor mu kontrol edin. 

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Cafer Celik yazdı:

hep anı performansla devam etti. Yani başlangıçta ne seviyede soğutuyorsa aynı şekilde devam ediyor. 

ben olsam ilk olarak ılık üflerken yani soğutma yetersiz anda radyatör fanı açmış mı ona bakardım

Ersen Tapan yazdı:

Klima ılık üflediğinde motor kaputu içindeki radyatör fanı çalışıyor mu kontrol edin. 

klima denince akla gelen ilk sektör tıp :nazar:

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Cafer Celik
Çağlar Bayur yazdı:

ben olsam ilk olarak ılık üflerken yani soğutma yetersiz anda radyatör fanı açmış mı ona bakardım

klima denince akla gelen ilk sektör tıp :nazar:

Bunu kontrol edeceğim teşekkürler

Yorum bağlantısı
Süleyman Kaya

2006 da aldığım focus 2 yi 2023 sonunda sattım. Kullandığım 17 yıl 250000 km boyunca, kışın 3-4 haftalık periyotlarla 10-15dk çalıştırdım, sistem devir daim etsin diye, yaz aylarında ise koku yapmaması için mahalleye girince klimayı kapatıp havalandırma ile park edene kadar kullandım. Hiç sorun yaşamadım, hiç gaz bastırmadım, koku problemi yaşamadım. Her zamanda güzel soğuttu.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Eren Gökmen
Süleyman Kaya yazdı:

2006 da aldığım focus 2 yi 2023 sonunda sattım. Kullandığım 17 yıl 250000 km boyunca, kışın 3-4 haftalık periyotlarla 10-15dk çalıştırdım, sistem devir daim etsin diye, yaz aylarında ise koku yapmaması için mahalleye girince klimayı kapatıp havalandırma ile park edene kadar kullandım. Hiç sorun yaşamadım, hiç gaz bastırmadım, koku problemi yaşamadım. Her zamanda güzel soğuttu.

Focus 2 de eve gelmeden klimayi kapatmiyordum ben. Koku yapmiyordu.diger araclarim az veya cok koku yamistir hep

Yorum bağlantısı
Cafer Celik

Ben aracı ikinci el aldığım için o koku var malesef. Würth’ün köpük temizleyicisini aldım ama klimanın su tahliye hortumundan sıkılması gerekiyormuş. Ama tahliye çıkışını lifte kaldırdık bir türlü bulamadık. Klima ızgarasını da söküp temizlemek pek mümkün olmadığı için o kokuya katlanıyoruz mecburen. 

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
Cafer Celik yazdı:

lifte kaldırdık bir türlü bulamadık

Klimayı çalıştırın suyun geldiği yeri görebilirsiniz. 

Cafer Celik yazdı:

Klima ızgarasını da söküp temizlemek pek mümkün olmadığı

Köpük temizleyiciyi polen filtresini söküp oraya sıkabilirsiniz. Klima radyatörü oradan gözükür. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Cafer Celik yazdı:

o koku var malesef. Würth’ün köpük temizleyicisini aldım ama klimanın su tahliye hortumundan sıkılması gerekiyormuş.

ilginç zira koku varsa havalandırma borularından gelir, su tahliyesi ise, havalandırma borusu dışındaki bir yerdir. hangi ürün bu kullanım kılavuzu linki var mı?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...