İçeriğe Yönlendir

7 Temmuzdan İtibaren Araçlarda Zorunlu Olacak Özellikler

Yücel Gezgin

Recommended Posts

Yücel Gezgin

Merhaba arkadaşlar 7 temmuzdan itibaren 0 km araçlarda zorunlu olacak standart güvenlik özellikleri..Bu aşağıda yazdıklarım harici 3-5 madde daha var,ben yeni duydum belki sizler duymuşsunuzdur,paylaşmak istedim,daha önce paylaşılmışsa silebilirsiniz.Bu özellikler şu an Satılan araçlarda varmı?Yeni araç alma arifesindeyim,almışken bu özelliklerde olsun diyorum:tongue: Tahmin ettiğiniz gibi araba konusunda hiç bilgim yok :( sonra keşke muhabbetine girmeyeyim:biggrin: Selamlar. (İyi'ki varsınız,iyi'ki böyle bir forum var.:flowers:)

1-Acil durum frenleme asistanı.

2- Sürücü yorgunluk algılama sistemi.

3-Kaza veri kaydedicisi.

4-Ani frende otomatik yanan flaşörler.

5-Alkol kilidi hazırlığı.

6-Önden çarpmada yaya koruması için özellikli ön cam.

7-Akıllı hız yardımı,Trafik işareti algılama sistemi burada devreye giriyor,yolun hız limitine göre,geri bildirim veren bir hız sabitleme sistemi.

8-Şerit takip asistanı.Sadece uyarı değil,direksiyon müdahalesi isteniyor.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
(düzenlendi)

Bizde yan hava yastığı olmayan otomobiller var. Nasıl olacak bu iş ?

tarihinde Evren Erakçora tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Yücel Gezgin
Evren Erakçora yazdı:

Biz de yan hava yastığı olmayan otomobiller var. Nasıl olacak bu iş bizde?

İkinci elde sıkıntı yok,sıfır km bu özellikler olmayan araçlarda kampanya yapılacakmış,buda 2. eli olumsuz etkiler diye konuşuluyor. Bayiler 7 temmuza kadar ellerindeki stokları eritmek için fiyatlarda indirimler yapacaklarmış.

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Bizde trafik tabelasını okuyup hız düşüren sistem olursa, hergün zincirleme kaza haberi okuruz

• Beğen 2
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

bunlar regülatörlerin ayak oyunları. aynını katalitikte SCR de DPF te yaptılar. En son DPF geri tepti. dizel bitti.

regülatörler de firmaların elinde.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ramazan Turan

Benim superb'de ACC, şerit takip, çarpışma önleyici sistem, kör nokta var ama sadece kör nokta aktif, şehir içinde çok ani ve takip mesafesini koruyamayan sürücü yüzünden ciddi kazalara sebep olabilir. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Muhip Yılmaz

Tofaş gruptan ayrıldı :) 

• Beğen 1
  • Mutlu 8
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Mehmet Muhip Yılmaz yazdı:

Tofaş gruptan ayrıldı :) 

O zaten artık yok. stellantis var. 

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Yücel Gezgin yazdı:

5-Alkol kilidi hazırlığı.

bu liste gayrıciddi tüm iletişim kasanlarda yayıldı, bu 5. maddenin hazırda olduğu aracı ben bulamadım, mesela togg da var mı bu? şu an hangi marka modelde mevcut acaba? tam resmi metne ulaşabilince bir bakalım bu 7temmuz işi neymiş.

Yücel Gezgin yazdı:

8-Şerit takip asistanı.Sadece uyarı değil,direksiyon müdahalesi isteniyor.

kaşkayların sıfırını bayi ne yapacak? denize mi atacak?

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Göktürk yazdı:

O zaten artık yok. stellantis var. 

yerel gazetede bugün 2024 tofaş lar ne zaman satışa çıkacak diye clickbait geldi, sezonu açtık

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık
Yücel Gezgin yazdı:

1-Acil durum frenleme asistanı.

2- Sürücü yorgunluk algılama sistemi.

4-Ani frende otomatik yanan flaşörler.

7-Akıllı hız yardımı,Trafik işareti algılama sistemi burada devreye giriyor,yolun hız limitine göre,geri bildirim veren bir hız sabitleme sistemi.

2024 connect kullanıyorum şuan şirkette. Bu alıntıdalıklarım mevcut en baz pakette.

Ayrıca şerit takip ve çarpışma uyarıcı var.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Sürmeli

Evet imza atmışız Avrupa kurallarına, düzenleme gelir bence

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Bende şöyle yorumluyorum o zaman,

İkinci elde yine bı tusunami olur, rakamlar sıkışmıştı zaten :P 

En basitinden egeanin full donanımlisi ayarında opsiyon şart koşulursa, baz egea 1 milyon değil de 1.5 olur. 800 e 900 e 1 yaşındaki araç stoğu   satılır hale gelir, kademe kademe 2000 modellerde 500 600 ler normal karışılanir. :)

Ben de günün fırsatı diye focusu okuturum 

Hahaha 

Komik mi bence komik :)

• Beğen 1
  • Mutlu 5
Yorum bağlantısı
Ali Gök

luzumsuz özellikler. önce teneke araba yapmak yerine sağlam araba yapsınlar

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Murat Sürmeli yazdı:

imza atmışız Avrupa kurallarına

başka bir sürü kural da var onlara da imza atttık mı acaba

Mustafa Tüfekçi yazdı:

İkinci elde yine bı tusunami olur, r

doğru fiyat yazan 2. el 1 gün olsun kalmıyor ilanda..

Oğuzkan Erışık yazdı:

Ayrıca şerit takip ve çarpışma uyarıcı var.

kendisi şeride sokuyor mu geri

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Alıcı için doğru fiyat bizi zarara sokuyor şuan..

Allah zarara mal sattirmasin

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu

Hazırlık yapılır, liste yoruma açılır karar verilir 2026 da yürürlüğe girebilir...

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mustafa Tüfekçi yazdı:

Alıcı için doğru fiyat bizi zarara sokuyor şuan..

Allah zarara mal sattirmasin

çay bahçen felan mı var nedir

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Fındıklık var satılık Maçka da vereyim değerinde 

Yorum bağlantısı
Azad Mirzade
Çağlar Bayur yazdı:

bu liste gayrıciddi tüm iletişim kasanlarda yayıldı, bu 5. maddenin hazırda olduğu aracı ben bulamadım, mesela togg da var mı bu? şu an hangi marka modelde mevcut acaba? tam resmi metne ulaşabilince bir bakalım bu 7temmuz işi neymiş.

kaşkayların sıfırını bayi ne yapacak? denize mi atacak?

toggta bir güncellemeyle olayı çözerler diye düşünüyorum. baktı şoförün gözler gidip geliyor uyarı verip dur ihtarı yapar vs.

Yorum bağlantısı
Hamit inan
(düzenlendi)

Bunu okuyunca direk aklıma gelen;
Birileri bayi olayına sağlam giriyor yada zaten bayi olan biri kanunla kendi araçlarındaki özellikleri kastırıyor piyasaya... 
Kamuda şartname yazma olayı gibi

tarihinde Hamit inan tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Murat Sahın

Şirkette 2023 egea var, ABS, ESB, aktif gergili emniyet kemeri ve önde iki hava yastığından başka bir güvenlik donanımı yok. Yan hava yastığı bile yok araçta. 2023'de bunun satışına müsade edilirken 2024'de yorgunluk tespit sisteminin bile şart koşulacak olması kafa karıştırıcı. Tabiki belirli bir standartın üzerinde güvenlik ekpmanına sahip olsun araçlar ama böyle bu gün duyurduk 2 ay süreniz var olayı düşündürücü. 7 ay önceden sipariş veren bayiler var. 3 ay önceden sipariş veren bayiler var. En iyi ihtimalle zaten 2 ay önceden sipariş veriyor bayi. Ne yapacaklar siparişi çoktan verilmiş araçları? Siparişi Şubatta oluşturmuş, Eylül ayında bayiye gelecek araçlar, bu şartları sağlamıyorsa çöpe mi atacaklar? Önce kampanya yapacaklar, elden çıkartmaya çalışacaklar. Olmazsa 6. ayda filo olarak satış/çıkış gösterecekler, piyasaya ikinci el sıfır araç sürülecek yine :)

Çabiden ödünç vesile ile, 2023 yılında satılan araç miktarının %10'u yine muaf bundan. 1000 araç satan bayi 100 araç satabilecek yen gsr olmadan. 

Bu arada, boş paketi bir milyon lira olan araçların paketleri mecburen gsr eklenince araçlar üst paketlere çıkmış olacak, fiyatlar %50 artacak. Bence alamayalım diye yapıyorlar. Yoksa geçen sene iki hava yastığı ile araç satılırken bu sene bu şartlar çok ağır. 

Birde halihazırda piyasada olan, freni tutmayan, düzgün çalışmayan, haliyle trafiği tehlikeye sokan sürüyle eski bakımsız araçlar konusunda yaptırım olmadan, sokaklar muayenesiz araç dolu iken bunlara çözüm bulmadan yorgunluk tespit sistemi olsa ne? Freni tutmayan karsan minibüslerle öğrenci taşınıyor halen...

Ramazan Turan yazdı:

Benim superb'de ACC, şerit takip, çarpışma önleyici sistem, kör nokta var ama sadece kör nokta aktif, şehir içinde çok ani ve takip mesafesini koruyamayan sürücü yüzünden ciddi kazalara sebep olabilir. 

Her gün birileri patlar arkadan sistemler aktf olursa :) 

Furkan Avcı yazdı:

Bizde trafik tabelasını okuyup hız düşüren sistem olursa, hergün zincirleme kaza haberi okuruz

Kesinlikle. Dahası da var. Tansu'nun kibritten şirkete aldırmıştım malum, araçta şerit takip asistanı var ama yolda okunabilir şerit çizgisi yok. Orta refujde kaybolan şerit var. Şarampolde biten şerit var. Yollarımız, şeritlerimiz, tabelalarımız bu beklentilerle uyumlu mu bununda irdelenmesi gerekir. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya

Yukarıdaki listeyi barındıran aracı kaça satacaklar aceba. O halde yeni giriş yapacak motosikletlerde kör nokta ikazını da  zorunlu koysunlar. Mümkünse motorsiklet anırsın, üstündeki yarınlar yokmuş gibi yola çıkamasın.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...