İçeriğe Yönlendir

Lpg'nin Ruhsata İşlenmesi

Ozan Baba

Recommended Posts

Gökhan Karabulut
Ben de öyle tahmin ediyorum ama yine de emin olmak istedim abi.

Sızdırmazlığı farklı ilde alırsak sorun mu çıkar? :unsure2: Mesela ne gibi sorunlar çıkabilir? :unsure:

muayene istasyonu kabuletmiyor

Yorum bağlantısı
Süleyman Çetin
muayene istasyonu kabuletmiyor

Tamamdır çok sağolun.

Yorum bağlantısı
Taygun Mertcan

Arkadaşlar merhaba, Aracın lpg dönüşümünden sonra ruhsata nasıl işletiyoruz son yaptıran arkadaşlar fikir verirlerse cok memnun olurum, özellikle Ankara için.

Yorum bağlantısı
Murat Ersel Çevik
Arkadaşlar merhaba, Aracın lpg dönüşümünden sonra ruhsata nasıl işletiyoruz son yaptıran arkadaşlar fikir verirlerse cok memnun olurum, özellikle Ankara için.

Ben geçtiğimiz yıl yaptırmıştım herhalde çok fazla bişey değişmemiştir.

1. Mühendisler odasından sızdırmazlık belgesi alıyorsunuz. Tabi bu arada dönüşümü yapan firmanın aracınız için hazırladığı proje ve fatura yanınızda olacak.

2. Sızdırmazlığı aldıktan sonra TÜV TÜRK te muayene yaptırıyorsunuz. Muayene için zamanınız olsa bile zamanı gelmiş gibi muayene yaptırıyorsunuz.

3. Muayenedende geçtikten sonra Trafik tescile gidip ruhsatınızı yenilettirip LPG ile çalışır ibaresi eklettiriyorsunuz.

Yorum bağlantısı
Metehan Şahin
Ben geçtiğimiz yıl yaptırmıştım herhalde çok fazla bişey değişmemiştir.

1. Mühendisler odasından sızdırmazlık belgesi alıyorsunuz. Tabi bu arada dönüşümü yapan firmanın aracınız için hazırladığı proje ve fatura yanınızda olacak.

2. Sızdırmazlığı aldıktan sonra TÜV TÜRK te muayene yaptırıyorsunuz. Muayene için zamanınız olsa bile zamanı gelmiş gibi muayene yaptırıyorsunuz.

3. Muayenedende geçtikten sonra Trafik tescile gidip ruhsatınızı yenilettirip LPG ile çalışır ibaresi eklettiriyorsunuz.

Trafik tescile gitmeden şoförler odasından Ek-1 belgesi alıp bilgisayar veya daktilo ile doldurtmanız gerekir. Ruhsatta tek yaprak değişiyor.

Yorum bağlantısı
Metehan Şahin
bu işlemler kaça mal oluyor?

Eğer elinizde proje ve fatura var ise MMO'na 25-30 TL. civarı veriyorsunuz, normal muayene ücreti oda snırım 135 TL civarında oluyor, ek-1 2 TL, yazdırma 5 TL, tek yaprak ruhsat 50 TL civarı rakamlar tam aklımda kalmamış ama aşağı yukarı bu rakamlar.

Yorum bağlantısı
Murat Ersel Çevik
Eğer elinizde proje ve fatura var ise MMO'na 25-30 TL. civarı veriyorsunuz, normal muayene ücreti oda snırım 135 TL civarında oluyor, ek-1 2 TL, yazdırma 5 TL, tek yaprak ruhsat 50 TL civarı rakamlar tam aklımda kalmamış ama aşağı yukarı bu rakamlar.

Geçen yıl hepsini ben kendim yaptım yanlış hatırlamıyorsam 205 tl paraya mal olmuştu.

Trafik tescile gitmeden şoförler odasından Ek-1 belgesi alıp bilgisayar veya daktilo ile doldurtmanız gerekir. Ruhsatta tek yaprak değişiyor.

Doğru ben unutmuşum onu. EK-1 doldurtmuştum.

Yorum bağlantısı
Taygun Mertcan

sızdırmazlık ve ek belgesini dün lpg taktırdığım yer halleti, ben bugün muaneyi yaptırdım, yarın emniyete gidecem, şimdi bu belgelerler birlikte fotokopi cektirmeme gerek var mı? ayrıca kimi 2 yaprak kimi tek diyor bu yaprağı direk emniyette işlemi yapan memura mı parasını ödüyoruz?

Yorum bağlantısı
Murat Ersel Çevik
sızdırmazlık ve ek belgesini dün lpg taktırdığım yer halleti, ben bugün muaneyi yaptırdım, yarın emniyete gidecem, şimdi bu belgelerler birlikte fotokopi cektirmeme gerek var mı? ayrıca kimi 2 yaprak kimi tek diyor bu yaprağı direk emniyette işlemi yapan memura mı parasını ödüyoruz?

Tek yaprak değişiyor. Evet parayı emniyetin veznesi alıyor.

Yorum bağlantısı
İsmet Aydın
Tek yaprak değişiyor. Evet parayı emniyetin veznesi alıyor.

sızdırmazlık ve diğer evralarla beraber trafiğe veriyorsunuz sadece tek yaprak değişiyor oda 50 tl ama sbah verip akşam alırsınız sigortacınıza verin en iyisi onlar halldediyor herhangi bir ücrette almazlar sadece verakalrı verip alacaklar hergün gittikleri yer ne olacak....

Yorum bağlantısı
Misafir
ayrıca kimi 2 yaprak kimi tek diyor bu yaprağı direk emniyette işlemi yapan memura mı parasını ödüyoruz?

Amacını bilmiyorum ama eğer muaynede bandolü ek1 belgesine yapıştırdılarsa 2 yaprak ruhsat değişiyor 108 TL. Eğer ruhsata yapışırdı ise tek yaprak ruhsat değişiyor. Bende ek1 belgesine yapıştırmışlardı ve 2 yaprak ruhsat değişti. Ruhsat ücretini işlemi yapan memura veriyorsunuz karşılığında hiç bir evrak vermiyor :D

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Mahmut Türkmen

Arkadaşlar LPG yi ruhsata işletmek için bir tane mi iki tane mi Ek-1 belgesi doldurtacağız?

Yorum bağlantısı
Şehit Mustafa Yaman
(düzenlendi)
Lpg'nin işletilmesiyle ilgili bir sorum olacak. Yeni takılmış Lpg'nin fatura kesim tarihinden itibaren 30 gün içinde sızdırmazlık alınıp ruhsata işletilmesi gerekiyor.(bildiğim kadarıyla) Benim sorum faturayı aldıktan sonra farklı bir ilde sızdırmazlık alabilir miyiz? Yoksa ilk işletimin illaki Lpg kitinin takıldığı ilde veya ilçede mi olması gerekiyor? :rolleyes:

bunu 30 gün içerisinde işletmezsek başımıza ne gibi haller gelir.. ekstradan masrafı veya cezası mı var.

tarihinde Mustafa Yaman tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mahmut Türkmen
(düzenlendi)
Ben de öyle tahmin ediyorum ama yine de emin olmak istedim abi.

Sızdırmazlığı farklı ilde alırsak sorun mu çıkar? :rolleyes: Mesela ne gibi sorunlar çıkabilir? :p

LPG takan firmaların ruhsatları sadece kendi illeri için geçerli bu nedenle başka bir ilde sızdırmazlık raporu alamıyorsunuz. aslında bu tamamen MMO nın herkes kendi şehrinin parasını kazansın mantığından başka birşey değil. LPG yi taktırdığınız il dışında sızdırmazlık raporu almanız mümkün değil. Ama bu raporu aldıktan sonra gerekli belgeleri tamamlayıp istediğiniz lde ruhsata işletebilirsiniz.

sanırım biraz geç bir cevap oldu ama belki başka birilerinin kafasındaki soruyu cevaplamış oluruz :)

tarihinde Mahmut T tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
Murat_Durmaz

herkese selam, öncelikle moderatörlerden özür diliyorum konuyu burada açtığından dolayı, ilgili yeri bulamadım. neyse konuya geleyim,

1- aracıma bugün itibari ile tüp taktırdım

2- Aracımın normal muayene süresi 27/07/2013 idi ve muayene süresi geldi geçti, (bu arada muayene kadığı da bitmiş)

3- tabi bu durumda hem muayene olmam gerekli, hem de lpg yi ruhsata işletmem gerekli

4- Bu cuma günü için  yani 23/08/2013 tarihinde saat 11.00 da İstanbul mimarsinan da sızdırmazlık için randevu aldım. aynı gün saat 14.00 da yine mimarsinanda aracın muayenesi için  randevu aldım.

internette biraz araştırdım, ama her ikisini yaptırmak isteyen birilerinden yorumlar okuyamadım. şimdi benim yapmam gerekenler nelerdir

1- aracın muayenesi için internetten randevu alırken yanlış hatırlamıyorsam 159 TL kadar muayene ücreti ve 14 TL kadar da gecikme ücreti çıktı karşıma , bunu muayene gideceğim yer olan mimarsinanda mı yatıracağım????

2- ayrıca vergi dairesine gidilerek 100 küsür TL muayene harcı mı ne varmış, bunu ayrıca vergi dairesinin veznesine mi yatırmak gerekli, bunu anlamadım. ayrıca oradan borcu yoktur kağıdı alınacakmış , borç var ise yatırılacak , yoksa yukarıda yazdığım muayene harcını yatıracakmışız , prosedür böylemidir????

3- Aracımın ruhsatında verildiği yer olarak fatih ilçesi yazıyor.  araç için ayrıca trafik tescilden yine internetten randevu alınması gerekli, tescile muayeneden sonra mı gidiliyor, öncemi ? sıralamada da biraz sıkıntı yaşıyorum. ayrıca randevuyu yine cuma gününe alıp aynı gün tüm işlemleri bitirmeyi hedefliyorum. tescil için randevu da bir gün kalasıya alınabiliyor. yani cuma randevusu için perşembe günü alabiliyorum.

Anlamadığım konu şayet muayene öncesi tescile gidilecekse önce orayı halledeyim, randevu yu ona göre almak istiyorum.

Konuyu anlayan ve ya daha önce aracına HEM LPG TAKTIRIP AYNI ZAMANDA MUAYENE ZAMANI GELMİŞ KİŞİLERDEN veya bu konu ile ilgili bilgi sahibi arkadaşlardan yapmam gerekenleri aşama aşama anlatmalarını rica ediyorum. benim kafamı karıştıran durum hem muayene hem de ruhsata işletme olayı?

(Not: benim için söz konusu değil ama diyelimki muayene günüme daha çok var ama aracıma tüp taktırdım, yine muayene olunuyormu? ruhsata işletmek için???)

TEŞEKKÜRLER...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Aydın Akdeniz

tüp işletme işleriyle en yakın zaman olarak ben uğraştım forumda :) 

tüp taktırdığınız yerden faturanızı ve projenizi alıyorsunuz

sızdırmazlık muayenesine giriyorsunuz ordan makina mühendisi onaylıyor     

sızdırmazlıktan egzos muayenesine giriyorsunuz 

bandrol borcunuz varsa onuda ödeyip direk muayene istasyonuna gidiyorsunuz .

muayene tarihinin  geçip geçmemesinin tüp işletmeye bi engeli yok .sonuçta muayeneye girdiğiniz andan itibaren yenilenmiş oluyor .

muayeneye girerken aracınızı bi önceden kontrol ettirin .

benim aracı gönderdim 10-11 maddeden hafif kusur olarak geçmiş sadece sol arka koltuktaki emniyet kemeri açılmamış kaldık :D muayene tekrarı dendi yaptırıp yeniden girdim .  

kolay gelsin :)

Yorum bağlantısı
Serhat Işık

(Not: benim için söz konusu değil ama diyelimki muayene günüme daha çok var ama aracıma tüp taktırdım, yine muayene olunuyormu? ruhsata işletmek için???)

TEŞEKKÜRLER...

aynen dediğin gibi .ruhsata işletmek için tekrar muayene oluyor.benim aracım bu şekilde idi.ilk önce sızdırmazlık raporu ,sonra muayene ve ensondada ruhsata işletme işlemi.

Yorum bağlantısı

Aynı yerlerde, aynı işlemleri ben de yaptırdım. 14 Tl gecikme ücreti zaten 27 Temmuzda geçirmiş olduğunuz muayeneyle ilgili. İyiki gitmemişsizniz yoksa lpg den sonra yine muayeneye gidecektiniz.

Mimarsinanda sızdırmazlık raporı ve Ek-1 belgesi dolduracaksınız. Bunlar ilave para. Ek-1 formunu alıp kendiniz de doldurabilirsiniz para vermeden. TÜV muayene ücretini, muayene istasyonunda yatırıyorsunuz. Fatura, proje v.s. belgelerin muayene istasyonuna eksiksiz gitmesini sağlayın. Muayeneden sonra yok lpg etiketi yok, ne biliim stepne ortada duruyor v.s. bir yığın hafif kusurla geçip gidiyorsunuz. Muayene evraklarını da aldıktan sonra, herhangibir emniyet müdürlüğünden yeni ruhsatınızı alıyorsunuz. Benim anahtar teslim maliyetim 391 tl tutmuştu. Birdaha muayeneye 2015 Ağustos ayında gideceksiniz.

Yorum bağlantısı

20 günlük gecikme için 14 tl çok bence.Randevu için 14 tl para alan bazı siteler var onu görmüş olmayasınız.Tüvtürk'ün kendi sitesine ulaşın lütfen birde ek ücret ödemeyin boş yere.Sızdırmazlık raporunu genelde lpg'yi katan yer alır,kontrol edin dilerseniz.EK-1 alacaksınız muayeneye girmeden Şoförler odasından 5 tl karşılığında temin edebilirsiniz bildiğim kadarıyla.

TEŞEKKÜRLER...

aynen dediğin gibi .ruhsata işletmek için tekrar muayene oluyor.benim aracım bu şekilde idi.ilk önce sızdırmazlık raporu ,sonra muayene ve ensondada ruhsata işletme işlemi.

Lpg takıldığı an mevcut vize geçersiz sayılır.Nekadar süresi olursa olsun yenilenmesi gerekir..

Yorum bağlantısı

20 günlük gecikme için 14 tl çok bence.Randevu için 14 tl para alan bazı siteler var onu görmüş olmayasınız.Tüvtürk'ün kendi sitesine ulaşın lütfen birde ek ücret ödemeyin boş yere.Sızdırmazlık raporunu genelde lpg'yi katan yer alır,kontrol edin dilerseniz.EK-1 alacaksınız muayeneye girmeden Şoförler odasından 5 tl karşılığında temin edebilirsiniz bildiğim kadarıyla.

Lpg takıldığı an mevcut vize geçersiz sayılır.Nekadar süresi olursa olsun yenilenmesi gerekir..

Gecikme yaşanırsa bu para alınıyor. Artık eskisi gibi değil. Dayatmalar çok. Tüvtürk'ün kendi sitesinden muayene süresini kaçırdığınız anda bu ücret işliyor. Sızdırmazlık raporunu lpg yi takan yer değil, makine mühendisleri odasından siz alıyorsunuz. Takan yer sadece montajını yapıyor ve evrakları hazırlıyor. Şöförler odası nerelerde var bilmiyorum ama ilave durak ve zaman kaybı. 15-20 tl ye makine mühendisleri odasında doldurup size veriyorlar.

Yorum bağlantısı

Gecikme yaşanırsa bu para alınıyor. Artık eskisi gibi değil. Dayatmalar çok. Tüvtürk'ün kendi sitesinden muayene süresini kaçırdığınız anda bu ücret işliyor. Sızdırmazlık raporunu lpg yi takan yer değil, makine mühendisleri odasından siz alıyorsunuz. Takan yer sadece montajını yapıyor ve evrakları hazırlıyor. Şöförler odası nerelerde var bilmiyorum ama ilave durak ve zaman kaybı. 15-20 tl ye makine mühendisleri odasında doldurup size veriyorlar.

20 gün için 14 tl gecikme zammı benim aklıma yatmadı açıkçası,yasal olarak bu kadar yüksek bir faiz oranının mümkün olacağını düşünmüyorum.Ben sızdırmazlığı lpg takan yer verir demiyorum zaten onlar montaj bitince gidip makina mühendisleri odasından alıyorlar genelde,en azından benim lpg taktırdığım 3 araçtada öyle oldu.Evraklar arasında varsa boşa uğraşıp para harcamasın diye uyardım..

Yorum bağlantısı

Muayene raporu da ne yahu. Benim de muayenemde filmli camlar hafif kusurluydu, ruhsatımı aldım geziyorum şimdi. İyisi mi sen kendin yap ve yaparken öğren. Bu forum sana yardımcı olamıyor :)

Yorum bağlantısı

Anladım, demek ki sistem değişti. Sadece Trafikten sadece EK-1 belgesini mi istiyorlar? Peki muayene raporunu görmeden yeni muayene tarihinizi ruhsata nasıl işlediler?

Muayene raporunu tabiki polise verdim. Burada hafif kusurlarınvar, git yaptır öyle ruhsatını verelim demediler. Far açısı, cam filmi, lpg etiketi ve stepne serbest halde bagajda durduğu için 4 tane hafif kusurum vardı.

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Mert Yeldan

Şu işletme işini tane tane adım adım detaylı yazacak biri yok mu? İşletme zamanım geldi :(

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...