İçeriğe Yönlendir

Turbo (Hortum/Boru)

Nuri Başer

Recommended Posts

Turkay Enez

Yağlanma, kırmızı daire ile gösterdiğim bölgedeyse (özellikle alt tarafında), yeşille gösterdiğim boruda çatlak vardır... Ya değiştirilecek ya da Linkini verdiğim şekilde tamir ettirilecek...

248723ab.jpg

en altta fotodaki körüklü borudan bahsediyorum , plastik olandan
Yorum bağlantısı
O.Doğuş Bahçekapılı
Turbo borusu patlamaları focus dizellerin kronik sorunudur.ya hava filtresinden turboya giren körüklü boru patlar yada kaputu açınca yarısı demir yarsı lastik hortumdan oluşup aşağı doğru inen hortum patlar...(intercooler a giren diğer borularda patlar ama en çok bunlar patlıyor). eğer yağ kaçağı terletme şeklindeyse sorun yok ama hortumlarda yırtık varsa 1.çekiş düşer 2 .gaza asılıp sol dikiz aynasından bakınca siyah dumanı görürsünüz...

Tam benim sorunumu anlattınız.

Yorum bağlantısı
Guest Emre
Tam benim sorunumu anlattınız.

12 den vurduk desenize :good1: eger sorun demir borudaysa onlar baglanti yerlerinden catlarlar kaynak yapilip tamir ediliyor ama sizi temin ederim bir sure sonra vibrasyondan yine gidiyor.yan sanayileri var diye biliyorum ama hic kullanan tanidigim yok dayanikliligi hakkinda bilgi sahibi degilim.en iyisi orjinali ile degistirmek .diger koruklu borununda ucuzu var ama fiyat konusunda bilgim yok orjinali 200 civarinda

Yorum bağlantısı
O.Doğuş Bahçekapılı
12 den vurduk desenize :) eger sorun demir borudaysa onlar baglanti yerlerinden catlarlar kaynak yapilip tamir ediliyor ama sizi temin ederim bir sure sonra vibrasyondan yine gidiyor.yan sanayileri var diye biliyorum ama hic kullanan tanidigim yok dayanikliligi hakkinda bilgi sahibi degilim.en iyisi orjinali ile degistirmek .diger koruklu borununda ucuzu var ama fiyat konusunda bilgim yok orjinali 200 civarinda

Bugün ustamın dükkanının yanında geçerken daldım içeri , derdimi anlattım , baktı dinledi elledi vs :good1: Demir boru çatlak :p Akşam saatlerinde kaynakçı olmadığı için pazartesiye kaldı .

Yağlanma, kırmızı daire ile gösterdiğim bölgedeyse (özellikle alt tarafında), yeşille gösterdiğim boruda çatlak vardır... Ya değiştirilecek ya da Linkini verdiğim şekilde tamir ettirilecek...

248723ab.jpg

Bendeki durumun fotoğrafı bu .

Yorum bağlantısı
Turkay Enez

Kaynaktan sonra boruyu yerine taktırmadan, basınçlı havayla kontrol ettirmeyi unutmayın. Bir de suyla soğutmadan, kendi halinde soğumasını bekleyin...

Bugün ustamın dükkanının yanında geçerken daldım içeri , derdimi anlattım , baktı dinledi elledi vs :i-ih: Demir boru çatlak :flowers: Akşam saatlerinde kaynakçı olmadığı için pazartesiye kaldı .
Yorum bağlantısı
O.Doğuş Bahçekapılı
Kaynaktan sonra boruyu yerine taktırmadan, basınçlı havayla kontrol ettirmeyi unutmayın. Bir de suyla soğutmadan, kendi halinde soğumasını bekleyin...

Teşekkürler , dikkat edicem. :D

Yorum bağlantısı
Lokman Ceritlioğlu

geçen Servet arabanın ara hızlanmasını beğenmemişti bugün kafama takıldı biraz araştırdım, Turkay hocamın eklediği resimden alıntı yapıyorum, hava filtresinden turboya gelen hortumun kelepçesi baya gevşekmiş, hatta turboya giriş kısmında, turbonun üzerinde yağlanmada oluşmuş. onu güzelce sıktım şimdi iyi, kısa mesafe kullandım aracı sanki daha iyi oldu gibi geldi. resimdeki kırmızı alan içine aldığı yerdeki kelepçe.

248723ab.jpg

Yorum bağlantısı
Ercan Yayla

öncelikle herkese selam bende 2007 collection var arabanın içine sanki hava kaçagğı var ses geliyordu tamirciye götürdüm ve intercooler hortumu yarılmış ucuzatlattım turbodan değilmiş.

Yorum bağlantısı
Misafir

Geçen bende bakım yaptırırken ustama söyledim bir bak varsa hallet diye,oda sağolsun sökmüş basınçlı hava ile bakmış tabiki çatlak çıkmış.pirinç kaynağı ile kaynak yaptırmış bir güzelde boyamış.çekişi çok farketti.

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Mustafa Çayır

ufak ufak şüpheleniyodum zaten hortumlardan birinin hava kaçırdığına. 3.viteste patiye girmez olduydu :p heleki İstanbul dönüşü camı açıp gaza asıldığımda çıkan rüzgar sesiyle emin oldum. pazar sabahı kalkıp söktüm bi güzel metal olan hortumu. her yeri yağ içinde kalmış. benide yağ içinde bıraktı namıssız :) e pazar günüde heryer kapalı. bugün götürdüm radyatörcüye. kapında içeri girer girmez ford mu o dedi :) hastalık bunlarda dedi. biliyom abi dedim :) test etti ve 2 yerde kaçak. tamir etti ve geldim eve. dedim takayım bakam şu namıssızı. taktım bindim ve oda nee? :shok: yine rüzgar sesi. bu böyle olmaz arkadaş dedim. sanayi yolu göründü bize.

bi dostumun yanında ford özel servisi vardı. onlar kazansın diye oraya gittim. amcam yok kontrol lazım yok alttan söküp üstten bakmak lazım. baktım bu iş arabayı ters çevirmeye kadar gidecek :) hayırlı işler deyip Çalışkan özel ford servisine gittim. ki bakımlarada orda giriyorum. hoşgeldin muhabbettinden sonra turbo kaçırıyo dedim. 2 dk. sonra intercooler hortumunun yarık olduğu anlaşıldı. üst turbo hortumunun alttan gelen kısmı yani. 20 dk. sonra mutlu mesut ayrıldım ordan.

fiyat merak edenler için. hortum 60 tl. işçilik 30 tl. dumanlı dumanlı gitmenin verdiği hissiyat ise paha biçilemez :)

bu arada metal hortumdaki kaçağıda gidermiş oldum. kaçaksız patlaksız günler Ford dostları :nazar:

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

geçmiş olsun, yanlış anlamadı isem, 2 ayrı noktadan kaçak yapmış, tesadüfen de olsa ?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Çayır

Geçmiş olsun Mustafa..

saol Ayhan abicim.

MUstafa fordun kurdu olmuşsun kardeşim :bravo:

saol Hakan abim. ee ne demişler kuzu kurdun yol benim :p

geçmiş olsun, yanlış anlamadı isem, 2 ayrı noktadan kaçak yapmış, tesadüfen de olsa ?

evet Çağlar abi. sanıyorumki metal hortumdaki kaçak zaten varmış. ancak ben farketmemişim. bahaneyle o da halloldu. o metal hortumun ortasından motora bağlandığı noktaya birde conta koydum. belki titreşimi biraz absorbe edebilirim diye. görücez :)

Yorum bağlantısı

saol Hakan abim. ee ne demişler kuzu kurdun yol benim :p

Bu arada alıntı yaparken yazımda değişiklik yaptığını farkediyorum ona göre. :p

Ghia olsa böyle olmazdı arkadaş :tongue:

Yorum bağlantısı
Mustafa Çayır

Bu arada alıntı yaparken yazımda değişiklik yaptığını farkediyorum ona göre. :p

Ghia olsa böyle olmazdı arkadaş :tongue:

sen insanlara kolekşını kadar mı değer veriyom lem :D :D

Yorum bağlantısı

sen insanlara kolekşını kadar mı değer veriyom lem :D :D

Kolekşını olanlar çok ekşıncı oluyor,ghia'cılar biraz daha sakinler bu durumda :D :D

Yorum bağlantısı
Mustafa Çayır

Kolekşını olanlar çok ekşıncı oluyor,ghia'cılar biraz daha sakinler bu durumda :D :D

konumuza dönelim ;)

Yorum bağlantısı
Mustafa Çayır

Kaynak için hangi madde kullanıldı ? mustafa

pirinç kullandı sanırım. oksijen kaynağı yaptı. zaten elektrik eritir o hortumu. o arada başka bi usta geldi. benimde fordum var ondada olmuştu dedi. 5 yıl olmuş yaptıralı ve halen sorunsuzmuş. tabi küçük kaçakları farketmeyebilir ;)

Yorum bağlantısı

pirinç kullandı sanırım. oksijen kaynağı yaptı. zaten elektrik eritir o hortumu. o arada başka bi usta geldi. benimde fordum var ondada olmuştu dedi. 5 yıl olmuş yaptıralı ve halen sorunsuzmuş. tabi küçük kaçakları farketmeyebilir ;)

Evet pirinç bu iş için en iyisi ve sorunsuzu...boyattın değilmi tekrar.

Yorum bağlantısı
Mustafa Çayır

Evet pirinç bu iş için en iyisi ve sorunsuzu...boyattın değilmi tekrar.

abi onu boyatmam için komple zımparalamam gerek. öyle yarım işler hoşuma gitmiyo. hemde arabayla işim vardı.müsait bi pazar günü yeniden söküp hem temizler hem boyarım ;)

Yorum bağlantısı

abi onu boyatmam için komple zımparalamam gerek. öyle yarım işler hoşuma gitmiyo. hemde arabayla işim vardı.müsait bi pazar günü yeniden söküp hem temizler hem boyarım ;)

İhmal etme.

Yorum bağlantısı
Borga Tansel

Geçmiş olsun Mustafa..

Geçen gün anlatıyordun şöyle söktüm böyle taktım.Şöyle temizledim, amman gözlerin bozulmasın diye, bak nazar değdi.. :) Neyse çok pahalıya mal olmamış, Allah daha beterinden korusun.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Çayır

Geçmiş olsun Mustafa..

Geçen gün anlatıyordun şöyle söktüm böyle taktım.Şöyle temizledim, amman gözlerin bozulmasın diye, bak nazar değdi.. :) Neyse çok pahalıya mal olmamış, Allah daha beterinden korusun.

elimizden geldiği kadar parçalıyoz işte Borgacım ;)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...