İçeriğe Yönlendir

Turbo (Hortum/Boru)

Nuri Başer

Recommended Posts

Nuri Başer

Selamlar..

bugün akşam işten eve gelirken farkettim.. motor cansız.. sanki turbosuz çalışıyor.. akselerasyon çok kötü.. 2.viteste zıplayan araba kağnı gibi.. belirli bir devirden sonra (3. ve 4. viteste 3000 devirden sonra) motordan üfleme (rüzgar sesi gibi) sesi geliyor.. acep nedir bunun derdi.. çok canım sıkıldı.. turbo borusundan şüphelendim ama.. yardımlarınızı bekliyorum..

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Vakit geçirmeden servise, arızanın türü, başka arızalara da sebebiyet verecek gibi.

Yorum bağlantısı
Nuri Başer

:o :o :o turbo patladıysa vay halime :agla: :agla: :agla:

yokmudur bunun bir ikaz arıza lambası falan..

Yorum bağlantısı
Nuri Başer

sağolasın yaşar usta.. yarın ilk işim kontrol etmek olucak.. umarım dediğiniz gibidir..

Yorum bağlantısı
Nuri Başer
2007 model değil mi araç? Garantide?

2007 ama sanırım bitti garanti.. 2006 ağu. çıkışlı..

Yorum bağlantısı
Nuri Başer

Bu sabah işe gelirken iyice dinledim sesi.. 2000 devirden sonra başlıyor ve fan sesi gibi.. sanki arabada kuvvetli bir fan çalışıyor gibi.. bir de ne hikmetse boşta gaz verince sesi fazla duyamadım.. bu turbo hortumu nekadar masraf açar?? inşallah turbo patlak falan değildir.. oooffff offf... durduk yerde neden bozulur hiç anlamam...

Yorum bağlantısı
Nuri Başer
ben 130 YTL e hortumu aldım. 5 lira da işçilik verdim oldu bitti. eğer aynı benimki gibiyse hiç korkulacak birşey yok :)

araç boşdayken gaza bastığında yeterli turbo basıncı olmadığı için zor görünüyor biraz.

eyvallah onur.. valla böyle ucuz yırtarsak ne ala :)

Yorum bağlantısı
Nuri Başer

Buldum sonunda.. :) :) :) hortum yarılmış.. intercoolerın çıkışı ile hava girişi arasındaki kalın boru ek yerinden yarılmış ve her yeri yağ yapmış.. şimdi yenisini alıp takıcam.. sökmesi oldukça basit.. ön sağ farı çıkardım sadece.. 2 adet kelepçe tutuyor.. ucuz atlattık.. inşallah başka sorun yoktur..

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Her yeri kaplayan yağ, motorun yağı. Yani motor yağ seviyesini ölçün ve eskikse tamamlayın, tamamlarken dozu kaçırıp max. çizgisini aşmayın.

Yorum bağlantısı
Nuri Başer

selamlar..

dün itibariyle aracımın motorunda bi problem oluşmuştu ve arama tarama çalışmaları sonucunda turbo hortumunun yırtıldığını öğrendim.. :( sonra hortumu yerinden söküp aynısından bulmak için biraz araştırma yaptım.. sonuçta onurun ve mertin yardımlarıyla orjinal hortumu en ucuz 220 YTL ye buldum.. ve tabikii ALMADIM... çok pahalı geldi.. lastik parçasına 220 ytl vermek akıl işi gelmedi.. e bide serviste yaptırmanın maliyetini siz düşünün..

velhasıl sonra mert bi hortum imalatçısına götürdü, orda aynı boyut ve çaplarda hortum ayarladık.. tamı tamına 15 YTL ye :lol: :lol: :D sonrası resimlerde..

Mert, Onur, İsmail, Bayram ve Zekeriya kardeşlerime yardımlarından dolayı teşekkürler :D :D

Problem halloldu..

photo0001kzc4.jpg

photo0002edv9.jpg

photo0003nce7.jpg

photo0046cg0.jpg

photo0047tq9.jpg

photo0048wm0.jpg

Yorum bağlantısı
Serdar Yeniçeri

ellerinize sağlık,aynı işlevi gördükten sonra sorun yok sanırım.

15 lira nerde 220 lira nerde... :lol:

Yorum bağlantısı
Yener Sönmez

yanlız işinizi ciddiye aldığınız belli;

ameliyat eldivenleri, kola takılan galoşş (nerden buldunuz onu ayrıca yazın :lol:

slmlar

yener

Yorum bağlantısı
Ergin Şendağ

bence de harika...becerikli ford kullanıcısının hali başka..Allah servislerin eline düşürmesin

Yorum bağlantısı
Nuri Başer
yanlız işinizi ciddiye aldığınız belli;

ameliyat eldivenleri, kola takılan galoşş (nerden buldunuz onu ayrıca yazın :)

slmlar

yener

Kimya mühendisiyim.. ee bide laboratuvarda çalışınca :) :) :D

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Emiş yaparken içine doğru büzülmüyor ise, artık forumda patlayan hortum temin etme adresi olmuş bulunuyorsunuz. Tebrik ederim.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Motor yağ seviyesine de baktınız mı? Eksilme olmuş mu? Resimlerden bir detay gördüm: Tüm Fordçuların dikkatine: Kaputu açıp çalışma yaparken anahtarı logonun orada bırakmayın, kazara çarparsanız, pahalı bir tamirat yapmış olursunuz :)

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Elinize sağlık. Aracımızın problemlerini kendi uğraşlarımızla cözmek zevkli oluyor :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...