İçeriğe Yönlendir

Turbo (Hortum/Boru)

Nuri Başer

Recommended Posts

Sabri Kahraman

Merhaba arkadaşlar  ben konudaki  bazı resimleri resimleri göremiyorum neden acaba . Bir kare içinde      X Gönderilen resim   görünüyor tıklıyorum bir şey açılmıyor...

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Arkadaşlar merhaba.Benim focus 90 ps 2011 tdci 180.000 de resimdeki turuncu yuvarlak içine aldığım kısmın arka tarafına yağ atmış biraz.Burada bulunan oring değişmesine rağmen ikinci defa yine yağlanmış.Ancak bu resmi bulabildim.Birebir benzemese de hemen hemen aynı.Bu konuda ne yapabilirim?Vyamvj.jpg

Az önce bir sitede dolanırken bu parçayı gördüm sanki...

Bir bakın bulursunuz..

Merhaba arkadaşlar  ben konudaki  bazı resimleri resimleri göremiyorum neden acaba . Bir kare içinde      X Gönderilen resim   görünüyor tıklıyorum bir şey açılmıyor...

Onlar silinmiş galiba. Bir de kurbağa görünenler var onlar da silinmiş biz de göremiyoruz bunları malesef.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Ahmet İhsan Akşen

Ben araçta çekiş problemi yaşamıyorum ama camlar açık aracı sürerken 1700 devir üstüne çıkarak hızlandıran hava sesi duydum. Araçtan inip baktığımda gaz verdikçe sanırım intercooler çıkışı (yolcu tarafı) tarafındaki plastik borudan ses geldiğini gördüm, boruda iyice yağlanmış.

Yetkili servise gitmeye korkuyorum 500ira gibi rakamlar gördüm forumda. Netten baktım 70 lira yerli borular. Orjinal ne kadar bulamadım, forumda 270 lira diyenler dışında. Sizce yerli bir boru taktirip devam etmek ne kadar mantıklı? İstanbul Anadolu yakasında onereceginiz bir yer varmı?

Yorum bağlantısı
mehmet şahin2

Ben araçta çekiş problemi yaşamıyorum ama camlar açık aracı sürerken 1700 devir üstüne çıkarak hızlandıran hava sesi duydum. Araçtan inip baktığımda gaz verdikçe sanırım intercooler çıkışı (yolcu tarafı) tarafındaki plastik borudan ses geldiğini gördüm, boruda iyice yağlanmış.

Yetkili servise gitmeye korkuyorum 500ira gibi rakamlar gördüm forumda. Netten baktım 70 lira yerli borular. Orjinal ne kadar bulamadım, forumda 270 lira diyenler dışında. Sizce yerli bir boru taktirip devam etmek ne kadar mantıklı? İstanbul Anadolu yakasında onereceginiz bir yer varmı?

Ben o boruyu 60 tl olanla değiştirdim,ama orijinal olanla bariz kalınlık farkı var.300 lira orijinali,bence boşuna servise gitmeyen çünkü serviste zannedersem 500 lira.Ha bunun yanında orijinali sağlam birşey olsa kronik sorun haline gelmezdi.Size tavsiyem bazı özel servislerde bunun 160 TL'ye satılanı var,ben inceledim,orijinali ile aynı kalınlıkta,ondan alın derim.

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Servis önerisi olan varmı? Yada o 160 lik olan boruyu alabileceğim link? Ses artmaya başladı yolda bırakacak Allâh korusun.

Yorum bağlantısı
Bilal Ermergen

S.a arkadaşlar abiler. benim aracın çekişte bir düşüş oldu ve tuncay ustaya gittim yarın gel yarım gün alır dedi.beraber test sürüşüne çıktık aracın turbo basıncı 1,8 de kalıyor 2,0 ı geçmesi gerekiyormuş sanırım. Durum nedir bilgisi olan varmı çok masraf yaparmı bana?  dizel otomatik cvt şanzman 2007 model :unsure2:

Yorum bağlantısı
Bilal Ermergen

$_35.JPG arkadaşlar sorun bundaymış. 150+20 tl  masrafla halloldu. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

performans düşüşü olmaya başladı yada ben 5 kişi binince farkettim :) pazartesi no-name servise gideceğim sanırım uzak ama içim rahat edecek biryer tavsiyesi gelmedi anadoludan :(

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sabri Kahraman

$_35.JPG arkadaşlar sorun bundaymış. 150+20 tl  masrafla halloldu. 

Bilal bey bu parçanın adı nedir birde bunun arızalı olduğunu nasıl tespit ettiniz. .

Yorum bağlantısı
Murat Ersel Çevik

Bilal bey bu parçanın adı nedir birde bunun arızalı olduğunu nasıl tespit ettiniz. .

Sabri Bey; avatar olarak kendimize ait ve tanınacağımız bir resim yüklüyoruz. Anlayışınız için teşekkürler 

Yorum bağlantısı
Bilal Ermergen

Kusura bakmayın şimdi gördüm adını bilmiyorum ama turbo vakumuyla ilgili bir parçaymış.aracın çekişi inanılmaz düşmüştü sanki turbo borusu kaçırıyor gibi.aracın altından ulaşılabiliyor.ince boruların girdiği cubuklardan biri kırılmış buda iyi vakum yapamamasına sebep olduğu için turbo basıncını gerekli seviyeye çıkartamıyor.arabanın ataklığı özelliklede klima acıkken nerdeyse arkadan biri itiyorda öyle hızlanıyor gibiydi.

Yorum bağlantısı
Bilal Ermergen

sayın forum üyeleri dün başıma ilginç bi olay geldi.arabanın çekişinden sürekli şikayet ediyordum ilk aldıım gibi değil diyordum.dün arabayı sabah çalıştramadım akü bitmiş sonra aktarma ile çalıştırıp akücüye gittim.ilk orjinal aküsü varmış araçta.adam bu iyi dayanmış zaten zar zor çalışıyormuş vs dedi neyse sonra aküyü değiştirdim.Değiştirdikten sonra arabanın çekişinde bariz bi artış oldu.özellikle klima açıkken kanı gibiydi şimdi o olay ortadan kalktı.Sonra eşime dedim yav şuna bi bak banamı öyle geldi diye bariz değişmiş olduğunu söyledi.

neyse araştırdım arab aküsüyle motor çekişi ne alaka diye ve şunu buldum.bilginiz olsn arabızın çekişi düşer ve yakıt tüketimi artarsa akünüz bitmeye yaklaşmış olabilir.

sebebi;
ROTOR içerisinde yaratılan EMK (Elektro Manyetik Kuvvet) STATOR içerisindeki bobinlerin MANYETİK ALANINI KESMEK için bir kuvvet harcamaktadır. Bu manyetik alanı kestikçe elektrik üretilmektedir. İki mıkntasının aynı N/S kutuplarını birbirine yaklaştırdıkça kendilerini iterler, ayrı N/S kutuplar ise birbirini çeker. Artan enerji ihtiyacı faz farkı (açısı) doğuracağından ROTOR ve STATOR ayrı N/S kutupları gibi değil de aynı N/S kutupları gibi davranmaya başlar ve şarj dinamosu da frenleme etkisi yapıyormuş gibi çalışır. 

Sizinle paylaşmak istedim

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Mustafa Boz

419cd0b10f87d7ecab52e9f90283c6a0.jpg

Hava filtresinden ayrılan ordaki ince borunun etrafında yağ buharlamis akıntı şeklinde değil tozlar beraber siyah olmuş o bölge ne işe yarar bu boru çok basit sökülüyor gevşeme mi var acaba yoksa normal mi

Fotoğraf ters çıkmış 90 derece sağa dönük olmalıydı :)

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Normal bir durum.. Bir süre sonra tırnakları kırılıp yerinden çıkabilir, ara sıra kontrol etmenizde fayda var..

Yorum bağlantısı
Mustafa Boz

Normal bir durum.. Bir süre sonra tırnakları kırılıp yerinden çıkabilir, ara sıra kontrol etmenizde fayda var..

Parçanın adını ve işlevini biliyor musunuz merak ettim.

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Parçanın adını ve işlevini biliyor musunuz merak ettim.

Yağ buharı ile turbo pervanesinin yağlanmasını sağlıyor..Zaten bir ucu turbonun emiş ağzına denk geliyor..

Yorum bağlantısı
Mustafa Boz

Yağ buharı ile turbo pervanesinin yağlanmasını sağlıyor..Zaten bir ucu turbonun emiş ağzına denk geliyor..

Teşekkür ederim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
osman sezgin

Herkese merhabalar. 3 hafta önce 2011 titanyum 60 binde ilk sahibinden focus aldim. Aldiktan sonra 700 km yaptim. Dyno testinde motor 110 beygir cikti. Experde ozellikle turboya bakmalarini soyledim ve cok iyi oldugunu sorun olsa motorun bu gucu veremeyecegi soylendi. 1 hafta oncede 60bin bakiminda herseyin gayet iyi oldugu soylendi. Buraya kadar hersey normal ama bu topigi 2 gundur okuyorum ve paranoya oldum ne zaman bozulcak diye bekler gibiyim:) aracin gidisinde hicbir problem yok islik sesi falanda duymuyorum ama bugun rölantideyken araç 3000 deviri gecince mororun sesi biraz daha degisiyor bu normalmi. Biraz bögürüyor gibi. Arac hareket halindeyken bir sorun yok ve u kafama takildi bir problem olabilirmi.

Tesekkurler

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Depoya koyduğunuz mazot bile sesi değiştiriyor.. Bp nin mazotu biraz benzinli araba gibi ses çıkartabilir, opette gürültülü çalıştırıyor vs..

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Herkese merhabalar. 3 hafta önce 2011 titanyum 60 binde ilk sahibinden focus aldim. Aldiktan sonra 700 km yaptim. Dyno testinde motor 110 beygir cikti. Experde ozellikle turboya bakmalarini soyledim ve cok iyi oldugunu sorun olsa motorun bu gucu veremeyecegi soylendi. 1 hafta oncede 60bin bakiminda herseyin gayet iyi oldugu soylendi. Buraya kadar hersey normal ama bu topigi 2 gundur okuyorum ve paranoya oldum ne zaman bozulcak diye bekler gibiyim:) aracin gidisinde hicbir problem yok islik sesi falanda duymuyorum ama bugun rölantideyken araç 3000 deviri gecince mororun sesi biraz daha degisiyor bu normalmi. Biraz bögürüyor gibi. Arac hareket halindeyken bir sorun yok ve u kafama takildi bir problem olabilirmi.

Tesekkurler

Aynı araç aynı km sayılır aynı şekilde güç kaybı yok lakin yüksek devirlerde böğürme dediğiniz şey benimkinde de mevcut.

Yoksa bir problem mi var...?

Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman
(düzenlendi)

Rolantide 3000 devirde veya Giderken araç yüke bindiğinde motor gürültüsünün artması, rezonans ile alakalı titreşimden kaynaklıdır. Bu bir sorun değildir. Ayrıca focus 2.5 larda kronik olan vites halatının, ısı kalkanına değmesinden dolayı tok bir böğürme sesi gelir. Araya sünger koyarakta bu sesin önüne geçebilirsiniz...

tarihinde İ.Göksel Yaman tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Recep Güney
(düzenlendi)

yaklaşık bir ay önce turbo ile hava filtresi arasındaki plastik kısmında hafif yağlanma ve toz birikimi gördüm belli aralıklarla motoru yıkattığımdan böyle yağlanma tozlanma yoktur başka bir yerinde. aracımın çekişinde ve yakıtında herhangi bir problem yoktu. ama yine de içim rahat etsin diye kütahya ford servisine götürdüm usta baktı fazla sıkıştırma sebebi ile kaçırma yapmıştır dedi.değiştirmeye gerek yok dedi.ustaya güvenmek istedim ama aracımı hiç zorlamam ayrıca iki buçuk yıldır bende olan araçta son bir iki aydır gördüğüm bir problemdi. her neyse pazartesi 90 bin bakımını yaptırdım aynı serviste aracımı teslim alırken başka bir problem olmadığını turbo hortumunun çatlak olduğunu değişmesi gerektiğini söylediler. eyvallah dedim fiyatı ne kadar dedim 650 tl dedi (+kdv mi dedi kdv dahil  mi dedi hatırlamıyorum ama işçilik ile ilgili birşey söylenmedi) yarın bir tane gelecek isterseniz yarın gelin değiştirelim dediler.teşekkürler ben bir bakayım ona dedim ve çıktım. bir hortuma 650 tl niye diyorlar anlamak mümkün değil aracımın garantisi bitmiş olmasına rağmen hala yetkili serviste yaptırıyorum tüm işlemleri yolunacak kaz olarak görüyorlar sanırım. baya sinirlendim internetten alıp kendim değiştireceğim turbo hortumunu acaba orjinal olarak alabileceğim güvenilir bir site önerebilir misiniz?

tarihinde Recep Güney tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Recep Güney

950a5fb485d8ed5e210b7de4546e4dc4.jpg6bcebfbedffd5291d7e0fc37463f98e0.jpg

Bu hortumu degistirmek istiyorum orjinal olarak alabilecegim guvenilir bir site tavsiye edebilirmisiniz?

Yorum bağlantısı
Recep Güney

Orad birden fazla görüyorum ama şu linki bir dolaşın orada vardır. Daha önce parça aldığım bir yer.

Tıklayın

haklısınız foto üzerinde işaretleme yapmamışım turbo dan hava filtresine giden boru dan bahsediyorum verdiğiniz linki inceledim bu sitede bu hortum sadece yan sanayisi var orjinali yok malesef.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...