İçeriğe Yönlendir

Bluetooth Elm 327 Obd2 Cihazlar

Mustafa Yenigün

Recommended Posts

Fatih Belen

2005 fiesta için v2.1 uyum sağlıyor mu ? Hangi sürüm uyumlu bilgi verirmisiniz ?

Yorum bağlantısı
Murat Öngür

ELM327 ARAÇ ARIZA TESPİT CİHAZI OBD II SON VERSİYON   bu cihazlar hakkında bilgisi olan var mıdır ve ne düşünüyorsunuz ?

Yorum bağlantısı

ELM327 ARAÇ ARIZA TESPİT CİHAZI OBD II SON VERSİYON   bu cihazlar hakkında bilgisi olan var mıdır ve ne düşünüyorsunuz ?

Merhaba Murat Bey,

Konunuz birleştirilmiştir. Tüm detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

Saygılarmla,

Yorum bağlantısı
Mustafa Özdemir

Merhabalar Ford Fiesta 2006 TCDI 1.4 aracım var ,

Bilgisayara bağlamak için hangi ODB kablosu almam gerekiyor ve hangi programı kullanmam gerekiyor. Yani oradan birşey anlayıp müdahalede bulunacağımdan değil, sadece arada bağlar bakarım nesi var nesi yokmuş diye hata kodlarından

yardımcı olacak kişiye şimdiden teşekkür ederim

Saygılarımla

Yorum bağlantısı

Merhabalar Ford Fiesta 2006 TCDI 1.4 aracım var ,

Bilgisayara bağlamak için hangi ODB kablosu almam gerekiyor ve hangi programı kullanmam gerekiyor. Yani oradan birşey anlayıp müdahalede bulunacağımdan değil, sadece arada bağlar bakarım nesi var nesi yokmuş diye hata kodlarından

yardımcı olacak kişiye şimdiden teşekkür ederim

Saygılarımla

Merhaba Mustafa Bey,

Konunuz birleştirilmiştir.   :flowers:

Saygılarımla,

Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Muhittin Kaplan
(düzenlendi)

Hocam selamlar. Obd yani in board diagnostic anlamina gelir. Araclar bir bilgisayar gibi iletisim agina sahiptir. Guncel olarak CAN bus denilen bir iletisim yontemiyle haberlesirler. (Evelliyatina gerek yok) bu sistem kabaca iki hat uzerinden tum sistemlerin kendi arasinda konusmasini saglar. Ornegin km gostergesine herhangi bir halat bb gelmez. Ecu dedigimiz beyin den gostergeye su an su km desin diye mesaj gider. Gosterge geregini yapar. Neredeyse tum sistem boyle calisir. Otomatik klimaya msg gider 16der. Ayarla der. Klima geregini yapar. Bu bu CAN BUS denilen sistem uzerinden yapilir. OBD bu sistemdeki hatalari verileri anlik degerleri almak icin kullanilir. ELM327 burada devreye girer. Bu CAN bus da gezen mesajlari alarak kodunu cozer ve rs232 (bluetooth, pc seriport olarak dusunun) formatina cevirir. Bazi elm327 cihazlari bazi ariza kodlarini siler bazilarini silemez.(cihazlarin clone lari oldukca cok) daha onceden laptop a bagliyordum. Artik cep telefonlariyla isler dahada kolaylasti.

Ben suan bluetooth lu olup aliexpress de satilan bir cihaz la TORQUE pro kullaniyorum. Ama dedigim programda yapamayip baska programlarla yaptiklarim mevcut. 2005 scenic aracin arac voltajini okuyamiyor program ornegin.

tarihinde Muhittin Kaplan tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
Çağatay Özsoy

Merhaba,

Bu cihaz araca sürekli bağlı olsa sorun yaratır mı?? yani ecu ya filan zarar verir mi acaba?? sürekli yada uzun yolculuklarda açık bırakan var mı?? 

Bu arada makyajlı fiesta aracı olanlar bilir obd soketinin olduğu yuva çok dar olduğundan elm327 bağlı iken yan kapak kapanmıyor, bunun için şöyle bi yol buldum, mavi elmlerin kapağını hafif sğa sola zorlayınca çıkıyor, kenarından 6-7mm demir testeresi ile kesiyorsun, boş yer üste gelecek şekilde kapağı kapatıp japonla kapağın kapandıkları yerlerden yapıştırıyorsun, boş yerin etrafına elektrik bantı çevirerek boş yer kapanıyor,,, ve sonunda fiestada obd soketi bağlı iken obd soketiti olduğu kapak kapanıyor, gerçi açmakiçin biraz zorlamanız gerekiyor ama bence açık olmasından iyi,,, , ancak benim gibi elm327 ini kapağını çıkardıktan sonra elektronik kartı zorlamayın çabuk bozuluyor, ben yenisini alıcam sanırım  :D

Yorum bağlantısı
Tahir Ak
(düzenlendi)

Merhaba,

Bu cihaz araca sürekli bağlı olsa sorun yaratır mı?? yani ecu ya filan zarar verir mi acaba?? sürekli yada uzun yolculuklarda açık bırakan var mı??

Bu arada makyajlı fiesta aracı olanlar bilir obd soketinin olduğu yuva çok dar olduğundan elm327 bağlı iken yan kapak kapanmıyor, bunun için şöyle bi yol buldum, mavi elmlerin kapağını hafif sğa sola zorlayınca çıkıyor, kenarından 6-7mm demir testeresi ile kesiyorsun, boş yer üste gelecek şekilde kapağı kapatıp japonla kapağın kapandıkları yerlerden yapıştırıyorsun, boş yerin etrafına elektrik bantı çevirerek boş yer kapanıyor,,, ve sonunda fiestada obd soketi bağlı iken obd soketiti olduğu kapak kapanıyor, gerçi açmakiçin biraz zorlamanız gerekiyor ama bence açık olmasından iyi,,, , ancak benim gibi elm327 ini kapağını çıkardıktan sonra elektronik kartı zorlamayın çabuk bozuluyor, ben yenisini alıcam sanırım :D

hiç bir şey olmaz. zaten saate 20ma falan akım çekiyor. aküye zararı olmaz. kontak kapanınca zaten veri de okuyamıyor sorun olacağını düşünmüyorum

çip versiyonu v1.5 olanı alın. yazılım sürümü v2.1 olursa da sorun olmaz. hatta bu cihaz ile Android tabanlı programlar ile özellik açabilir silinmeyen airbag ve şanzıman hatalarını bile silebilirsiniz. Ford için bilmem ama. vag grubu Toyota grubu için carista var program

tarihinde Tahir Ak tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sarp D. Uygur

Ford grubu için de ücretsiz forscan programı var ama kablolu bağlantı ile modifiyeli v1.5 cihaz istiyor bazı işlemleri yapmak için.

Yorum bağlantısı
Ersin Özkaya

Benim bir sorum olacak.aracimin yol bilgisayarındaki bilgiler karıştı.yabi önce sıcaklık derece iken kalnn mesafa km idi.ortslama tüketim de lt idi.ama ne oldu ise sıcaklık derece iken kalan mrsefa mil ort. Tüketim ise başka birim oldu.ne yaptı isem degistiremedim.aceba ecu bağlanıp ecuyu sifirma gibi işlem oluyor elm ile??

Yorum bağlantısı
Ersin Özkaya

Birimi değiştirmişsiniz. Amerikan avrupa metrik sistemi tıklayın

Yok abi birimler eskiden metrik iken km,lt ve derece idi.sonra ne oldu ise birim metrik olmasına rağmen derece ,mil ve lpm gibi bir değer oldu.birimi değiştirince bu sefer fahrenhayt.km ve lt oluyor.ne yaptı isem eski haline getiremedim.

Yorum bağlantısı
Ersin Özkaya

Birim seçimi yapılacak yeniden menüden tümü ona bağlı. Tületim mpg olmuştur

Şimdi abi menüye girip birimi metrik yapınca çıkan değerler şunlar: derece,mil,mpg. Diğerini seçince fahrenhayt,km,lt.

Ama eskiden metrik seçince su değerler vardı: derece,lt,km. Diğeri ise fahrenhayt,mil ve mpg.

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Mehmet Uzer

Arkadaslar hata kodu silmek.hata isigini sondurmek tam olarak ne demek.aracta hata varsa tamir etmek gerekmez mi.obd2 cihazlari hatayi mi soyluyor hatalari mi gideriyor.obd2 cihazi arac uzerinde devamli mi takili kalacak.tesekkurler.bu arada arabam 98 ka

Yorum bağlantısı
Cihat Küçükay

Arkadaslar hata kodu silmek.hata isigini sondurmek tam olarak ne demek.aracta hata varsa tamir etmek gerekmez mi.obd2 cihazlari hatayi mi soyluyor hatalari mi gideriyor.obd2 cihazi arac uzerinde devamli mi takili kalacak.tesekkurler.bu arada arabam 98 ka

Bu cihazların 2 tipi var. Kablosuz olanlar size sadece arabayla ilgili bilgileri verir. Benzin durumu, motor devri vb. Ama hata kodunu silmezler. Hata kodunu silmek için kablolu ve bilgisayara bağlanan programla çalışan tipler var.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sarp D. Uygur

Dijital beyin bulunan araçlar, arızalarını göstergede kullanıcıya göstererek bir problem olduğunu anlamamızı sağlar. Bazı durumlarda bu problemlerin ne olduğunu bilmek hayat kurtarır.

Gel gelelim kimi hallerde de araç durduk yere arıza lambasını yakabilir; motorunuzu yıkamaya çalışırsınız su kaçar, kablolarla oynarsınız temassızlık olur, araç arıza ışığını yakar.

Biz de bu cihazlarla aracın arıza ışığını ne amaçla yaktığına, arızanın nerede olduğuna bakarız ve önlemimizi alırız. Tamirat gereken durumlarda tamirciye gideriz.

Yanlışlıkla yanan arıza ışığını söndürmenin bir zararı yoktur ama ışığın gerçekten yanlışlıkla yandığına emin olmamız gerekir.

Ayrıca tamir edilen aksamın yeniden arıza ışığını yakıp yakmadığını denemek için de arızanın araç beyninden silinmesi gerekir.

Bu arada kablosuz cihazlar da arıza kodlarını okuyup silebilir. DTC  kodu denilen servisin silebildiği kodları hem göremezler hem silemezler. En azından bizim araçlar için bildiğim bu.

Yorum bağlantısı
Mehmet Uzer

Cevaplar icin cok tesekkur ederim.bir sorum daha olacak.bu cihazlar surekli takilimi olacak yoksa ariza tespitinden sonra cikarilacak mi?

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Arif Aykın

2003 ford fiesta GHİA aracıma ELM327 cihazı almak istiyorum. Fakat telefon İOS işletim sistemi bununla alakalı bazı cihazlar var kullananlar var mı acaba? Aynı araçta kullanan var mı ELM327 cihazını hangisi uyumludur. İOS uyumlu olmayanlar araçla uyumlu ise PC üzerinden de bağlayabilirim. Teşekkürler

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Hamit Akkuş

Merhabalar. Focus 2004 model aracıma odb2 cihazını bağladım. Eşleşme yapıldı fakat bilgileri göremiyorum. Yani veriler ekrana aktarılmıyor. Bir çözümü varmıdır. Torque programını denedim.

GT-N7100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...