İçeriğe Yönlendir

Motor Freni Motorun Ömrünü Çalıyor mu?

Ali Darbaz

Recommended Posts

Ali Cihangiroğlu
49 dakika önce, Murat Azalma yazdı:

motor freni aslında mekanik olarak , aracın yakıtı kesmesi ve subapları açmaya devam etmesi demektir. orada yavaşlatan etmen pistonun silindire sürtünmesi olarak gerçekleşir. dolayısıyla yaptığı olay , aracı kısmen de olsa yavaşlatmaktan ziyade , şahlanması , daha da fazla hızlanmasını engellemektir. ayrıca zincir veya kayış farketmeksizin , bu parçaya yani trigere yük binmez. ne gaza bastığınızda ne de kompresör yaptırdığınızda.

silindire sürtme değil o biraz yanlış olmuş, tamamen kompresyonla ilgili, silindir havayı sıkıştırır, patlama olmaz, sibob açar hava boşalır ve tekrar dolar ve sıkıştrırılır, bu olay esnasında kompresyon dediğimiz frenleme etkisi oluşur, silindire sürter dediğin yere takıldım, o dediğin olmaz....

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Atagenç

2600 devirde 90 diyor benimki, zaten 90-100 giderim ben, hiç benzine almaya gerek yok.

Ben 1 saate yola çıkıyorum, size de iyi yolculuklar :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
2 dakika önce, Murat Atagenç yazdı:

2600 devirde 90 diyor benimki, zaten 90-100 giderim ben, hiç benzine almaya gerek yok.

Ben 1 saate yola çıkıyorum, size de iyi yolculuklar :)

Yolculuk neresi 

Yorum bağlantısı
10 saat önce, Ali Darbaz yazdı:

Merhaba.. 

Yakıt ekonomisi için genelde motor freni kullanıyorum. Yaptığım şey 2500 3000 devir bandında iken ayağimı gazdan çekmekten ibaret. 

Yine çok dik olmayan rampalarda hızı sabit tutuyorsa ayağımı gazdan çekerim. 

Zincir trigger sistemli motorlarda motor freni zincir uzattığını okudum. Piston kırabiliyormuşta. 

Bunlar şehir efsanesimidir.. 

EK BİLGİ...

Halk dilinde motor freni olarak bilinir oysaki motorların freni olmaz,atıyorum aracın gittiği hız ile vitesi birbirine orantılıyken vitesi düşürerek motoru kompresyona sokup daha fazla yakıt yakmasına sebep olursunuz.Bu huyunuz devam ederse zamanla silindirleri aşırı ve ani sıkıştırdığınız için pistonlarda güç kayıpları meydana gelecek ve silindirlerin 1 yada birkaçı missfire arızası verecek.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
54 dakika önce, Serkan Ütebay yazdı:

EK BİLGİ...

Halk dilinde motor freni olarak bilinir oysaki motorların freni olmaz,atıyorum aracın gittiği hız ile vitesi birbirine orantılıyken vitesi düşürerek motoru kompresyona sokup daha fazla yakıt yakmasına sebep olursunuz.Bu huyunuz devam ederse zamanla silindirleri aşırı ve ani sıkıştırdığınız için pistonlarda güç kayıpları meydana gelecek ve silindirlerin 1 yada birkaçı missfire arızası verecek.

yine yanlış bilgi, her viteste ayağını gazdan çektiğin an motor kompresyona biner, vites küçültürsen daha fazla kompresyon oluşur, oran bulunduğun yada geçireceğin vitese göre değişir, çok düşük vitese atarsan zaten şanzıman motor kalmaz, devirden parçalanır,   ayağını çektiğin an gazdan kompresyona biner motor, senin dediğin olsa motor kalmaz arabada kardeş, gazı bıraktığın an her zaman kompresyona bine motor, az yada çok vitese göre değişir ama biner :)

şunu de tamam diyim, arabalarda kamyonlardaki gibi motor freni yoktur, sadece motor kompresyonu oluşur, arabada bu tarz fren gerekmez, kendi freni yeterde artar, kamyonmu bu ek fren gereksin...

ayrıca yakıta etkisi sıfırdır, yeni araçlarda cut-off vardır, zaten yakıt kesilir, eskilerde ise sadece rolantide çalışacak kadar yakıt gider, kısaca yakıta etkisi sıfır-motora etkisi sıfır, dediklerin olmaz.

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

kamyonda motor frenine örnek, üşenmedim bizzat çektim...  egzost gazını keser olayı budur....

turbo çıkışındaki klapeye bakın, ona motor freni derler, retarder değil, o şanzımandan sonra şafta fren yaptırır (şanzımana hükmetmez buda yanlış) ve yağ ile çalışır, apayrı bir sistemdir,  bu dediğim sistem genelde havayla çalışır, açar kapar valfi, kapattığınızda egzost gazı çıkışı azalır, kamyonu motorun kompresyonuyla yavaşlatırsın, fazla uzun basarsan motor iç ısısı aşırı artar, önce siboblar erir, daha tutarsan silindirlerde pert olur, sonrası zaten yok, o kamyon artık durmaz, finito....

merso 3340 egzost manifolt freni, dikkat edin , turbonun egzost gazı çıkış hattı üzerinde, direk gazı kesen delikli bir klape var içerde.....

nOnQE5.jpg

Pl91Q7.jpg

0EdRyo.jpg

merso 2521 egzsot freni

kOo9Gr.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

7 saat lpgde 4000 devirde kavurmak istemiyorum motoru. Ayrıca hiç yakıt ikmalı ve mola yapmadan çok kısa sürede tempo düşürmeden marmarisde olmak istiyorum. 

Yanlış.
İki defa durmalısınız o yolda.
Erken çıkın veya geç varın. Ama durmalısınız.

Bende 7 saat dedim amma, evet 10 saate anca giderim o yolu [emoji4] Maksat 14:00 da otele giriş yapmak . 

16 da girin.
İkindi çayına denk gelir :)
Siz bu planlama ile çok aşırı yorulacaksınız. Gerileceksiniz.
Tatile gidiyorsunuz.
Akışına bırakın hayatı.

Emmi sendemi bilmiyordunda beğeni oyu verdin [emoji4]

Çoğu beğenim tasdik etme niteliğindedir ;)
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
8 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Çoğu beğenim tasdik etme niteliğindedir ;)

bilmeden tastik olmuş sanki, çünki yanlış.... ;)  daha doğrusu kısmen yanlış, retarder başka fren sistemi, motor freni başka sistem, retarder her araçta olmaz o yüzden kısmen yanlış, egzost freni retarderle aynı şey sanıldı bu ise tam yanlış.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Kompresyon. Yani oluşan ters basınç söz konusu burada.
Yağlama devam ediyor. Sürtünmede artış yok.

Araç viteste kompresyon yapar. Ancak. Her devirde yapmaz ve bu viteslere göre değişir.
Örnek. 1. Vites 4000 devir üstü 2. Vites 3000 devir üstü. Gibi.

bilmeden tastik olmuş sanki, çünki yanlış.... [emoji6]  daha doğrusu kısmen yanlış, retarder başka fren sistemi, motor freni başka sistem, retarder her araçta olmaz o yüzden kısmen yanlış, egzost freni retarderle aynı şey sanıldı bu ise tam yanlış.

Yanlış beğeni yapmışımdır. Sistemi üreten kadar biliyorum. :)
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Sistemin adı voith retarder ve motora degil şanzımana hükmeder ama halk dilinde motor freni diye bilinir.

Bu mesaj mı hatalı beğenim. :)
Evet yanlış bu bilgi.
Şimdi okudum bunu :)
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)

Benim Sıkıntım çoçuk. Uzun yolda pek rahat durmuyor. Balık esirden gelirken epey bir sıkıntı oldu. 

O sebeble Ailemizin yarısı ucakla yarısı araba ile gidelim diyor. 

Sadece ucak bileti 500 tl tutuyor . Dalaman hava limanı otele 100 km mesafede . Ayrıca transfer içinde bir  200 tl lazım. Ben 5 gün için otele 1000 tl ödemişim, ucak transfer içinde 700 tl vermek canımı sıkıyor. Bu arabamın hesaplama aracı. O yolu 157 lira LPG  +  90 lira otoban  parasına gidebiliyorum. Gidişinde  aynı olsa 482 lira . 

1J56Zp.png

Tabi köprüden değilde körfezden gitmeninde yaratacağı ekonomik bir yük var. Onuda hesaplamadım. 

Not: körfezi dolanırsam 168 tl oluyormuş. 18 lirada otaban parası tutar. 

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Oğuzhan Alp

Yapma hocam kullanma motor frenini. Triger de kopartır. Pistonun kolunun bloğu kırmasına kol çıkarmasına da sebep olabilir.

Freni yorun motoru yormayın.

(Bu söylediklerim yüksek devirlerden yüke bindirip arabayı yavaşlatma durumu içindir)

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
3 saat önce, Metin Akbal yazdı:

Dik rampa inerken klima bile açarım frene etkisi bayağı fazla.

manisa izmir arası herşeyi açarım uzun farları sisleri hepsini :)

3 saat önce, Ali Gök yazdı:

hiçbişey olmaz . rahat olun yapıştırın gitsin iniş aşağı motor yorulmasın die boşa alıp frene mi basmamız lazım :D  can güvenliği herşeyden öncedir 

araca zararı olmaz faydası olur 

bunu demiyor... 2000 devirde 6 ile mi 4400 devirde 4 ile mi inersin konu bu. elbette boşa almayacak.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Yapma hocam kullanma motor frenini. Triger de kopartır. Pistonun kolunun bloğu kırmasına kol çıkarmasına da sebep olabilir.

Freni yorun motoru yormayın.

(Bu söylediklerim yüksek devirlerden yüke bindirip arabayı yavaşlatma durumu içindir)

Fren yorulmaz. Yanar ve tutmaz olur.
Sonrasında motor freni de durdurmaz.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
2 saat önce, Murat Azalma yazdı:

motor freni aslında mekanik olarak , aracın yakıtı kesmesi ve subapları açmaya devam etmesi demektir. orada yavaşlatan etmen pistonun silindire sürtünmesi olarak gerçekleşir. dolayısıyla yaptığı olay , aracı kısmen de olsa yavaşlatmaktan ziyade , şahlanması , daha da fazla hızlanmasını engellemektir. ayrıca zincir veya kayış farketmeksizin , bu parçaya yani trigere yük binmez. ne gaza bastığınızda ne de kompresör yaptırdığınızda.

sıkıştırma evresi devam eder. orada hava sıkıştırılır bu sayede bir enerji dönüşümü ve frenleme yaşanır.

öte yandan yeni nesil motorlarda bunlar çok optimize edildiğinden ve süpap zamanlaması gaza basmaya göre oynadığından etkisi azdır. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

100le iniyorum rampayı. Vitesi 2ye aldım. Triger o zaman kopar sıyırır. Denedim

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
48 dakika önce, Ali Cihangiroğlu yazdı:

bilmeden tastik olmuş sanki, çünki yanlış.... ;)  daha doğrusu kısmen yanlış, retarder başka fren sistemi, motor freni başka sistem, retarder her araçta olmaz o yüzden kısmen yanlış, egzost freni retarderle aynı şey sanıldı bu ise tam yanlış.

Yeni araçlarda sanmıyorum var mı hala öyle şeyler?

Şimdi, Servet Aydın yazdı:

devir kaç olması gerekiyordu eğer kopmasaydı?

ben kahvemi içtim toplantıya gireceğim herkese kolaylıklar bakalım çalışalım biraz.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

E hani video. [emoji23]
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Bizim okulun eski servis şöförü sonra rektör şöförü minibüsün süpaplarını kabin içinden fırlamasına yol açmıştı tuzla çayırova inişinde. 

Mahkeme soruşturması olmuş galiba "attım bilmemnesini satiim kaza olacaktı araç durmuyordu" demişti.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
15 dakika önce, Mehmet Göktürk yazdı:

Yeni araçlarda sanmıyorum var mı hala öyle şeyler?

devir kaç olması gerekiyordu eğer kopmasaydı?

ben kahvemi içtim toplantıya gireceğim herkese kolaylıklar bakalım çalışalım biraz.

Transitle falan yapmıştır bunu, devir en az 8000'e çıkmıştır. 

Yorum bağlantısı
Tahir Ak
Merhaba.. 
Yakıt ekonomisi için genelde motor freni kullanıyorum. Yaptığım şey 2500 3000 devir bandında iken ayağimı gazdan çekmekten ibaret. 
Yine çok dik olmayan rampalarda hızı sabit tutuyorsa ayağımı gazdan çekerim. 
Zincir trigger sistemli motorlarda motor freni zincir uzattığını okudum. Piston kırabiliyormuşta. 

Bunlar şehir efsanesimidir.. 
bence efsane.
motor ağırlığının oluşturacağı motor yada piston ve piston yatağı içi basınç ne kadar zarar verebilir ki. kaldı ki koca kamyonu düşünün öyle olsa zarar verirdi.
mit çuvalladı bence
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Gök
33 dakika önce, Mehmet Göktürk yazdı:

manisa izmir arası herşeyi açarım uzun farları sisleri hepsini :)

bunu demiyor... 2000 devirde 6 ile mi 4400 devirde 4 ile mi inersin konu bu. elbette boşa almayacak.

hee pardon .   açıkçası izmir rampası hariç vites ufalttığım rampa yok benim Türkiyede. Bolu dağını inerkende ulukışla tünellerdede zaten hiç frene basmadan araba 120 bandında kendi iniyor. bu mesele otobüslerin kamyonların işi daha çok zamane arabalarının pek kulağı duymuyor

Yorum bağlantısı
Murat Azalma
(düzenlendi)
2 saat önce, Ali Cihangiroğlu yazdı:

silindire sürtme değil o biraz yanlış olmuş, tamamen kompresyonla ilgili, silindir havayı sıkıştırır, patlama olmaz, sibob açar hava boşalır ve tekrar dolar ve sıkıştrırılır, bu olay esnasında kompresyon dediğimiz frenleme etkisi oluşur, silindire sürter dediğin yere takıldım, o dediğin olmaz....

tarihinde Murat Azalma tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...